Іменем України
24 травня 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/8726/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Алєксандрової Анастасії Євгенівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
29 грудня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви адвоката Алєксандрової Анастасії Євгенівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що 25.11.2021 позивач звернувся у підрозділ обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Заява позивача була розглянута за принципом екстериторіальності, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 “Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України”.
Рішенням про відмову у призначенні пенсії від 01.12.2021 №124050005014 позивачеві відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
У цьому рішенні зазначено, що пільговий стаж не враховано згідно даних, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, оскільки не надано пільгові довідки, інформацію про дату та номер наказу, яким затверджено результати атестації робочих місць за умовами праці, на підставі яких надаються відомості про стаж роботи.
Також рішенням визначено, що позивач досяг віку 50 років, має загальний трудовий стаж 24 роки 04 місяці 23 дні, пільговий стаж за Списком 1 відсутній.
Це рішення позивач вважає протиправним, оскільки, до його загальний трудовий стаж та пільговий стаж обраховано з порушенням діючого законодавства.
Враховуючи вищенаведене позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення про відмову у призначенні пенсії від 01.12.2021 року № 124050005014;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періоди, під час яких ОСОБА_1 був зайнятий повний робочий день на підземних роботах, а саме: з 10.02.1992 по 24.04.1992; з 24.04.1992 по 04.08.1992; з 04.08.1992 по 08.09.1992; з 08.09.1992 по 22.10.1993; з 22.10.1993 по 11.11.1992; з 11.11.1993 по 08.08.1995; з 11.12.1995 по 29.04.1996; з 16.09.1996 по 01.10.1996; з 01.10.1996 по 06.03.1998; з 06.03.1998 по 01.07.1998; з 11.12.2000 по 27.11.2004; з 27.11.2004 по 13.04.2011; з 13.04.2011 по 14.03.2017;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області додатково зарахувати 21 рік до страхового стажу (по одному року за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах) громадянина України ОСОБА_1 (РНОКПП № НОМЕР_1 ) відповідно до ст. 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ “Про підвищення престижності шахтарської праці”;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити з 25.11.2021 громадянину України ОСОБА_1 (РНОКПП № НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Ухвалою суду від 30.12.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 10 лютого 2022 року після усунення недоліків провадження у справі за даним адміністративним позовом було відкрито та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику сторін).
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що згідно наданих документів позивачем до територіальних органів Пенсійного фонду України страховий стаж становить: 24 роки 4 місяці 23 дні. Пільговий стаж за Списком № 1 відсутній.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 передбачено, що у разі коли підприємства, установи організації або їх правонаступників розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватись за даними наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Також у відзиву зазначно, що розглнув всі документи надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, є неможливим призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Списку № 1 Закону 1058, так як відсутній необхідний пільговий стаж на дату звернення.
Відповідно до частини 3 статті 44 Закону №1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язкову державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Перевіряти пільгові довідки на достовірність та обґрунтованість їх видачі первинними документами неможливо, тому що підприємства знаходяться на тимчасово окупованій території Донецької області.
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Пільговий стаж не враховано згідно даних, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, оскільки не надано пільгові довідки. Інформацію про дату на номер наказу, яким затверджено результати атестації робочих місць за умовами праці, на підставі яких надаються відомості про стаж роботи.
Згідно даних реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПАТ “Краснодонвугілля” (ЄДРПОУ підприємства 32363486) юридично знаходиться в Донецькій області, м. Маріуполь, на підконтрольній Україні території.
На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.
На підставі вищевикладеного представник пенсійного органу просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до суду надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що в порядку Закону України №1058 позивач звернувся до сервісного центру №9 Головного управління із заявою від 25.11.2021. Постановою Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 "Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за № 339/35961, яка набрала чинності 30.03.2021, пункт 4.2 Порядку № 22-1 викладено в такій редакції: "після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу".
З урахуванням зазначеного пункту 4.2 Порядку № 22-1 за принципом екстериторіальності автоматичним розподілом справ в електронній підсистемі було визначено, що розгляд заяви позивача про призначення пенсії від 25.11.2021 здійснюється Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яким за результатами розгляду вказаної заяви рішенням №124050005014 від 01.12.2021 було відмовлено в призначенні пенсії позивачу.
Підсумовуючи, вищевикладене Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не може бути належним відповідачем по справі, оскільки рішення про відмову в призначенні пенсії, яке оскаржує позивач у своїй позовній заяві виносив інший пенсійний орган - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Головне Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області є самостійною юридичною особою, підрозділом Пенсійного Фонду України. Саме Головне Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області було наділено правом призначення пенсії позивачу.
На підставі вищевикладеного представник пенсійного органу просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідив матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
25.11.2021 позивач звернувся у підрозділ обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Заява позивача була розглянута за принципом екстериторіальності, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року№ 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України».
Рішенням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії від 01.12.2021 №124050005014 позивачеві відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
В обґрунтування відмови зазначено, що пільговий стаж не враховано згідно даних, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціальною страхування, оскільки не надано пільгові довідки, інформацію про дату та номер наказу, яким затверджено результати атестації робочих місць за умовами праці, на підставі яких надаються відомості про стаж роботи. Згідно даних реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПАТ “Краснодонвугілля” (ЄДРПОУ підприємства 32363486) юридично знаходиться в Донецькій області, м. Маріуполь, на підконтрольній Україні території.
Як вбачається з трудової книжки НОМЕР_2 , позивача:
- 10.02.1992 прийнято учнем машиніста підземних установок з повним робочим днем на підземній роботі на Шахту «Северная»;
- 24.04.1992 переведено машиністом підземних установок з повним робочим днем на підземній роботі;
- 04.08.1992 переведено учнем гірника очисного забою з повним робочим днем на підземній роботі;
- 08.09.1992 переведено гірником очисного забою з повним робочим днем на підземній роботі;
- 22.10.1993 переведено учнем прохідника підземним з повним робочим днем на підземній роботі;
- 11.11.1993 переведено прохідником підземним з повним робочим днем на підземній роботі;
- 13.01.1994 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком №1;
- 08.08.1995 звільнено з роботи за власним бажанням;
- 11.12.1995 прийнято прохідником 5 розряду з повним робочим днем на підземній роботі на шахту «Победа» п-о Краснодонуголь;
- 29.04.1996 звільнено з роботи за власним бажанням;
- 16.09.1996 прийнято гірником 3 розряду з повним робочим днем на підземній роботі на шахту «Суходольская-Восточная» п/о «Краснодонуголь»;
- 01.10.1996 призначено гірничим майстром з повним робочим днем під землею;
- 06.03.1998 призначено заступником начальника дільниці РВУ підземним з повним робочим днем на підземній роботі;
- 01.07.1998 звільнено з роботи за власним бажанням;
- 11.12.2000 прийнято гірником-монтажником з повним робочим днем на підземній роботі на шахті «Северная» ГХК «Краснодонуголь»;
- 01.04.2004 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах по списку №1;
- 27.11.2004 призначено гірним майстром з повним робочим днем на підземній роботі;
- 02.11.2009 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах по списку №1;
- 13.04.2011 переведено майстром гірським з повним робочим днем на підземній роботі;
- 14.03.2017 звільнено за згодою сторін.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Відповідно до ч.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах та працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Наказом міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Пунктом 3 Порядку № 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок).
Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).
Відповідно до абз. 13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
Згідно ст. 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, у відповідності до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, довідки мають надаватися в разі, коли взагалі відсутні відомості в трудовій книжці про працю громадян у спірний період.
Крім того, згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обов'язків у органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що органи Пенсійного фонду України повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об'єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися, чого відповідачем вчинено не було.
Щодо періодів роботи позивача з 10.02.1992 по 24.04.1992; з 24.04.1992 по 04.08.1992; з 04.08.1992 по 08.09.1992; з 08.09.1992 по 22.10.1993; з 22.10.1993 по 11.11.1992; з 11.11.1993 по 08.08.1995; з 11.12.1995 по 29.04.1996; з 16.09.1996 по 01.10.1996; з 01.10.1996 по 06.03.1998; з 06.03.1998 по 01.07.1998; з 11.12.2000 по 27.11.2004; з 27.11.2004 по 13.04.2011; з 13.04.2011 по 14.03.2017, суд зазначає наступне.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 р. передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинний на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих, місць за умови праці після 21.08.1992 р.
Тобто в період роботи позивача необхідно застосовувати Список 1, який був чинний у цей період.
Згідно списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, що чинні на період роботи позивача, вбачається, що професії за якими позивач працював відносяться до професій, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
При цьому, суд звертає увагу на те, що записи трудової книжки позивача щодо спірних періодів роботи містять повну інформацію про роботу на пільгових умовах, також містять повні відомості про характер виконуваних позивачем робіт, а також зазначеними записами чітко визначено, що у спірні періоди позивач працював повний робочий день під землею. Також, наявні записи щодо проведення атестації робочих місць, яким підтверджено право позивача на пенсію за списком №1.
Крім того, доказів, які б спростовували факт роботи позивача повний робочий день у шкідливих умовах праці та інших доказів, які підтверджували б не виконання позивачем роботи за зазначеною професією у спірний період до суду не надано.
Враховуючи вищенаведене, посилання відповідача на те, що для підтвердження пільгового стажу позивач повинен був надати уточнюючі довідки підприємства є необґрунтованими та безпідставними.
За викладених вище обставин вбачається, що у Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області не існувало законних підстав для не зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи з 10.02.1992 по 24.04.1992, з 24.04.1992 по 04.08.1992, з 04.08.1992 по 08.09.1992, з 08.09.1992 по 22.10.1993, з 22.10.1993 по 11.11.1992, з 11.11.1993 по 08.08.1995, з 11.12.1995 по 29.04.1996, з 16.09.1996 по 01.10.1996, з 01.10.1996 по 06.03.1998, з 06.03.1998 по 01.07.1998, з 11.12.2000 по 27.11.2004, з 27.11.2004 по 13.04.2011, з 13.04.2011 по 14.03.2017.
Суд зазначає, що на день звернення з заявою про призначення пенсії за віком позивачу виповнилось 50 років, страховий стаж позивача складає 24 роки 4 місяці 23 дні, пільговий стаж як зазначив пенсійний орган відсутній, а тому відсутні підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Оскільки суд дійшов висновку щодо зарахування до пільгового стажу періоди роботи з 10.02.1992 по 24.04.1992, з 24.04.1992 по 04.08.1992, з 04.08.1992 по 08.09.1992, з 08.09.1992 по 22.10.1993, з 22.10.1993 по 11.11.1992, з 11.11.1993 по 08.08.1995, з 11.12.1995 по 29.04.1996, з 16.09.1996 по 01.10.1996, з 01.10.1996 по 06.03.1998, з 06.03.1998 по 01.07.1998, з 11.12.2000 по 27.11.2004, з 27.11.2004 по 13.04.2011, з 13.04.2011 по 14.03.2017, у позивача з урахування п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» наявний пільговий стаж для призначення пенсії за віком за списком №1 з моменту звернення з заявою про призначення пенсії за віком.
Зважаючи на вищевикладене, та враховуючи, що заява позивача про призначення пенсії надіслана на розгляд за принципом екстериторіальності та була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, за результатами розгляду цієї заяви оскаржуване рішення прийнято саме Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, а не Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, суд вважає за необхідне на підставі частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту порушеного права позивача вийти за межі позовних вимог, визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 01.12.2021 № 124050005014 про відмову в призначенні пенсії позивачу та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви від 25.11.2021.
Таким чином, у задоволенні позовної вимоги щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до стажу спірні періоди роботи позивача та призначити пенсію за віком з 25.11.2021 слід відмовити.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області додатково зарахувати 21 рік до страхового стажу (по одному року за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах) ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» суд зазначає, що дана вимога є передчасною, адже спірні правовідносини між учасниками справи в цій частині ще не виникли.
Жодним територіальним органом Пенсійного фонду України рішення щодо відмови в призначені позивачу пенсії без урахування норм Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» не приймалось, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині порушені.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення, що має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами. Порушення прав, свобод чи інтересів особи - фактичний наслідок протиправного рішення, дії чи бездіяльності відповідного органу щодо неї. Моментом порушення є момент прийняття рішення, вчинення дій чи бездіяльності, які породжують або можуть породити в майбутньому негативні наслідки. Іншими словами, таке рішення (дії чи бездіяльність) є юридичним фактом, котрий має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами.
Положеннями КАС України не встановлено можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов'язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє.
Вказані правові позиції містяться, зокрема, у постановах Верховного Суду від 21.02.2018 року у справі № 826/15718/16, від 24.04.2018 року у справі № 167/592/17, від 31.07.2018 року у справі № 348/9/17, від 23.10.2018 року у справі № 344/4560/17 та від 14.02.2019 року у справі № 362/7962/15-а.
На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Позивачем при подачі позову був сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією від 24.12.2021.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи, що позов підлягає задоволенню лише з коригуванням обраного позивачем способу захисту його порушених прав, а також, що даний спір виник внаслідок неправильних дій ГУПФУ у Дніпропетровській області суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФУ у Дніпропетровській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 32, 77, 78, 139, 241-246, 250, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Алєксандрової Анастасії Євгенівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01.12.2021 № 124050005014 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код: 21910427, місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) періоди роботи з 10.02.1992 по 24.04.1992, з 24.04.1992 по 04.08.1992, з 04.08.1992 по 08.09.1992, з 08.09.1992 по 22.10.1993, з 22.10.1993 по 11.11.1992, з 11.11.1993 по 08.08.1995, з 11.12.1995 по 29.04.1996, з 16.09.1996 по 01.10.1996, з 01.10.1996 по 06.03.1998, з 06.03.1998 по 01.07.1998, з 11.12.2000 по 27.11.2004, з 27.11.2004 по 13.04.2011, з 13.04.2011 по 14.03.2017.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити пенсію за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви від 25.11.2021.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код: 21910427, місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова