24 травня 2022 року Справа № 280/2483/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій (бездіяльності) протиправними, зобов'язання вчинити дії,
15.02.2022 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), у якій позивач просить суд:
1) визнати протиправною дію (бездіяльність) відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах, згідно п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2018-2020 роки;
2) зобов'язати відповідача зробити перерахунок розміру пенсії за віком на пільгових умовах позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2018-2020 роки відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17 січня 2022 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовна заява подана представником позивача адвокатом Сидоровим Ю.В., який діє Амельченком М.Д., який діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги серія АР №1076600 від 02.02.2022.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що під час призначення його пенсії у 2021 році відповідачем було враховано середній заробіток у сумі 7183,98000 грн., що прямо не відповідає середньому заробітку за 2018-2020 роки, оскільки середній заробіток за вказаний період складає 10 999,70 грн. 07.12.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив здійснити перерахунок розміру пенсії з урахуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2018, 2019, 2020 роки замість середніх показників за 2014, 2015, 2016 роки. За наслідками розгляду заяви позивачу відмовлено у її задоволенні з посиланням на те, що розмір пенсії позивача обраховано вірно. Позивач не погоджується з вказаною відмовою та наголошує на тому, що при призначенні пенсії за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) у 2021 році має застосовуватись показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019, 2020 роки
Ухвалою суду від 21.02.2022 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін.
03.05.2022 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому Управління зазначає, що за матеріалами пенсійної справи позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2. Пенсія розрахована при страховому стажі 35 років 11 місяців 11 днів, у тому числі стаж роботи за Списком №2 - 10 років 5 місяців 29 днів. Розмір пенсії позивача обчислений із заробітної плати 7 199,94 грн. (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2018 - 2020 роки - 9 118,81 грн. х 0,78957 - індивідуальний коефіцієнт заробітку), визначеної за періоди роботи з 01.07.2000 по 30.09.2021 на підставі даних персоніфікованого обліку, та з урахуванням страхового стажу 35 років 11 місяців 11 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,35917). Стаж враховано по 30.09.2021. Розмір призначеної пенсії з 05.11.2021 складає 2 586,00 грн., де 2 586,00 грн. - розмір пенсії за віком (заробіток - 7 199,94 грн. 80,35917 - коефіцієнт стажу). Враховуючи вищезазначене, при призначенні пенсії позивача середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена, як середній показник за 2018-2020 роки - 9 118,81 грн. Таким чином пенсія позивачу розрахована вірно відповідно до чинного законодавства в України. Просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
На підставі наданих сторонами письмових доказів судом встановлено такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача, з 05.11.2021 позивачу призначено пенсію за Списком №2, розмір якої обчислено за нормами Закону №1058-IV.
На відповідне звернення позивача щодо перерахунку пенсії з урахуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислену як середній показник за 2018, 2019, 2020 роки, Управління листом від 17.01.2022 №576-98/С-02/5-0800/22 з посиланням на положення статті 40 Закону №1058-IV повідомило, що розмір пенсії позивача обчислений із заробітної плати 7 199,94 грн. (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2018 - 2020 роки - 9 118,81 грн. х 0,78957 - індивідуальний коефіцієнт заробітку), визначеної за періоди роботи з 01.07.2000 по 30.09.2021 на підставі даних персоніфікованого обліку, та з урахуванням страхового стажу 35 років 11 місяців 11 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,35917). Стаж враховано по 30.09.2021. Розмір призначеної пенсії з 05.11.2021 складає 2 586,00 грн., де 2 586,00 грн. - розмір пенсії за віком (заробіток - 7 199,94 грн. х 0,35917 - коефіцієнт стажу). Враховуючи вищезазначене, при призначенні пенсії позивача середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена, як середній показник за 2018-2020 роки - 9 118,81 грн. Враховуючи зазначене, при призначенні пенсії ОСОБА_1 середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2018 - 2020 роки - 9 118,81 грн. Таким чином розмір пенсії позивача розраховано вірно та в подальшому буде переглядатися відповідно до змін законодавства.
Позивач, вважаючи, що його право на отримання пенсії, обчислену із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: 2018-2020 роки, звернувся до суду з даним позовом.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
За положеннями пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII ( в редакції рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;
Згідно з пунктом 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп ? Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії врегульовано статтею 40 Закону №1058-IV.
За змістом частини 1 вказаної статті для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Частиною 2 статті 40 Закону №1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою:
Зв = З + Зд, де:
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати. У разі якщо сума страхових внесків визначена платником та/або застрахованою особою, яка є працівником та гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", і сплачена виходячи з суми, що є більшою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), але меншою за фактичну суму заробітної плати (доходу) застрахованої особи, для обчислення пенсії враховується лише та частина суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою:
Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, або додаткових сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати;
Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу).
У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.
При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за періоди сплати страхових внесків за застрахованих осіб, зазначених у пунктах 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та за періоди, які включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, враховується мінімальний розмір заробітної плати.
Отже, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, розмір пенсії за віком визначається як добуток заробітної плати (дохід) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону №1058-IV на коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначеного відповідно до статті 25 Закону №1058-IV. У свою чергу, при визначенні розміру заробітної плати застрахованої особи використовується, крім іншого, показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до показників середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 1992 - 2002 роки, що застосовуються під час призначення та перерахунку пенсій відповідно до статей 40 і 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (постанова Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян» від 20.11.2003 №1783, з 2003 року - показники визначаються Пенсійним фондом за даними персоніфікованого обліку внесків) при обчисленні розміру пенсії у 2021 році застосовується показник середньої заробітної плати: 9 118,81 грн. ((7 810,88 грн. (2018) + 9 205,19 (2019) + 10 340,35 (2020)):3) (електронний ресурс: https://fpsu.org.ua/napryamki-diyalnosti/sotsialne-strakhuvannya-i-pensijne-zabezpechennya/20832-pokazniki-serednoji-zarobitnoji-plati-yaki-zastosovuyutsya-pri-obchislenni-pensij-u-2021-rotsi.html,).
Судом досліджено розрахунок заробітку для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 та встановлено, що при її обчисленні відповідачем використано показник середнього заробітку за 2018-2020 роки у розмірі 9 118,81 грн.
Отже, при розрахунку заробітку для обчислення розміру пенсії позивача відповідач вірно використав показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2018-2020 роки) 9 118,81 грн.
Зі змісту позовної заяви слідує, що позивач не погоджується з тим, що в протоколі про призначення пенсії ОСОБА_1 визначено у розмірі 7 183,98000, оскільки середня заробітна плата по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки становить 10 999,70 грн.
Суд звертає увагу, що середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії та середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, не є тотожними поняттями. В даному випадку показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, є однією із складових, на підставі якої визначається заробіток для обчислення розміру пенсії.
Крім того, суд відхиляє твердження позивача про те, що середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018 - 2020 роки становить 10 999,70 грн. (2018 рік - 9 095,46 грн.; 2019 рік - 10 583,10 грн.; 2020 рік - 13 320,55 грн.), оскільки взяті позивачем з розрахунку заробітку для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 дані щодо розміру середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019, 2020 не є річними у розумінні частини 2 статті 40 Закону №1058-IV.
Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що у спірному випадку відповідач під час визначення розміру середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим підстави для задоволення даного позову відсутні.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням фактичних обставин справи та наведених норм чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, що виникли між сторонами у цій справі, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Оскільки суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову, то відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст.2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії про визнання дій (бездіяльності) протиправними, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: 69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.
Повне судове рішення складено 24.05.2022.
Суддя К.В. Мінаєва