Рішення від 23.05.2022 по справі 280/5633/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

23 травня 2022 року Справа № 280/5633/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Східний, 97, код ЄДРПОУ 37622628)

до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133)

про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

05 липня 2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради (далі - позивач) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати в повному обсязі підпункт 16) пункту 1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 16 грудня 2020 року №2499 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року №1141» та Додаток 16 до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 16.12.2020р. №2499 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року №1141»;

- зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) встановити комунальному підприємству «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради (код ЄДРПОУ 37622628) на 2021 рік тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, які забезпечують відшкодування всіх економічно обґрунтованих планованих витрат на їх виробництво з урахуванням планованого прибутку.

Ухвалою суду від 12 липня 2021 року зазначену позовну заяву було залишено без руху в зв'язку з невідповідністю позовної заяви вимогам КАС України та позивачеві був наданий строк для усунення недоліків.

Так, на виконання вимог зазначеної ухвали 23 липня 2021 року на адресу суду надійшла заява від позивача з виправленими недоліками.

Ухвалою суду від 28 липня 2021 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 21 вересня 2021 року.

21 вересня 2021 року ухвалою суду строк проведення підготовчого провадження продовжено на 30 днів, а наступне підготовче засідання призначено на 19 жовтня 2021 року.

Ухвалою суду від 19 жовтня 2021 року провадження у справі зупинено до 07 грудня 2021 року.

07 грудня 2021 року провадження у справі поновлено, про що судом постановлено відповідну ухвалу.

В судовому засіданні 07 грудня 2021 року за письмовою усіх учасників справи, підготовче засідання закрито, а справу призначено до розгляду по суті на 18 січня 2022 року.

18 січня 2021 року представники сторін заявили клопотання про розгляд справи на підставі документів/доказів які містяться в матеріалах справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні клопотання, а також матеріали справи в силу статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглядати справу на підставі наявних у ній доказів, в порядку письмового провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваний пункт постанови є протиправним, не законним та таким, що підлягає скасуванню, так як розрахунок тарифу НКРЕКП для КП «Комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради» здійснено без врахування всіх економічно обґрунтованих витрат, а також в порушення строку встановленого порядком.

В позовній заяві просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг проти позовних вимог заперечив з підстав викладених у письмовому відзиві на позовну заяву вх.№47889 від 20 серпня 2021 року, відповідно до якого зазначає, що встановлення Ліцензіатам НКРЕКП тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення та їх зміна належить до виключних повноважень Комісії. Вказує, що посилання позивача на строки є його хибним твердженням. Зазначає, що відкриті обговорення проекту постанови НКРЕКП щодо встановлення Підприємству тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2021 рік відбулись відповідно до вимог Закону про НКРЕКП та Порядку № 866. Вказує, що при встановленні Підприємству тарифів на 2021 рік були вилучені суми коштів, передбачені постановою НКРЕКП від 13 березня 2020 року №618, прийнятою на підставі Акта планової виїзної перевірки від 31 січня 2020 року № 35, який знаходиться у відкритому доступі на офіційному веб-сайті НКРЕКП в мережі Інтернет. Зазначає, що позивачем було оскаржено Постанову № 618 в частині підпункту 1 пункту третього резолютивної частини до Запорізького окружного адміністративного суду. Так, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.12.2020 у справі № 280/6273/20 у задоволенні позовної заяви КП «Бердянськводоканал» НКРЕКП про визнання протиправною та скасування підпункту постанови - відмовлено повністю. Одночасно, позивач не оскаржував результати перевірки та порушення, які викладені в Акті № 35. Таким чином, підстав для неврахування при встановленні Підприємству тарифів на 2021 рік пункту 2 постанови НКРЕКП від 13 березня 2020 року № 618 не існувало. Разом з тим, вказує, що збиткова діяльність, про яку Позивач зазначає у своєму позові, пов'язана понаднормативними втратами питної води в мережах систем централізованого водопостачання, отже звинувачення на адресу НКРЕКП у цій частин є необґрунтованими.

У відзиві та клопотанні від 18 січня 2022 року просить суд у задоволенні позивних вимог відмовити повністю.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Так, судом встановлено, що відповідно до пункту 2 частини першої статті 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», пункту 13 частини першої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 10 березня 2016 року № 302, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 квітня 2016 року за № 593/28723, Процедури встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 24 березня 2016 року № 364, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 квітня 2016 року за № 643/28773, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову від 16 грудня 2020 року № 2499 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року № 1141».

Відповідно до вказаної постанови до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року № 1141 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 20 липня 2016 року за № 995/29125, внесено такі зміни зокрема:

підпункти 16) КОМУНАЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ «БЕРДЯНСЬКВОДОКАНАЛ» БЕРДЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ зі структурою, наведеною в додатку 16 до цієї постанови:

на централізоване водопостачання - 21,31 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

на централізоване водовідведення - 17,36 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

Позивач не погоджуючись з таким рішенням відповідача звереснувся до суду з позовною заявою.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з таких мотивів.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII.

Відповідно до статті 1 Закону України від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII визначено, що національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.

Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 2 Закону України від 22 вересня 2016 року визначено, що регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема у сфері комунальних послуг: діяльності з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, включаючи установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами); діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

За правилами частини 1 статті 14 Закону України від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII встановлено, що засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті.

Частиною 2 статті 14 Закону України від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII встановлено, що засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію.

Засідання Регулятора є правомочними у разі присутності на ньому більшості із загального складу Регулятора. У відкритих слуханнях мають право брати участь представники суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, організацій, що представляють інтереси споживачів, громадських організацій, засобів масової інформації та інші заінтересовані особи (частина 3 статті 14 Закону України від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII).

Статтею 16 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що проекти рішень Регулятора з питань становлення цін (тарифів), крім проектів рішень про встановлення «зеленого» тарифу, затвердження інвестиційних програм та проекти рішень Регулятора, що мають ознаки регуляторного акту, підлягають відкритому обговоренню.

Постановою НКРЕКП від 30 червня 2017 №866 затверджено Порядок проведення відкритого обговорення проектів рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Порядок).

Процедура відкритого обговорення проектів рішень НКРЕКП з питань встановлення цін (тарифів) та змін до них визначена розділом 2 Порядку.

Пунктом 2.3 Порядку №866 передбачено, що відкрите обговорення проектів рішень НКРЕКП з питань встановлення цін (тарифів)/змін до них, схвалення/затвердження інвестиційних програм/планів розвитку/змін до них у сфері комунальних послуг проводиться за місцем надання послуг ліцензіатами.

На відкритому обговоренні проекту рішення НКРЕКП, яке проводиться за місцем надання послуг суб'єктами господарювання, мають бути присутні: керівник або працівник територіального органу НКРЕКП та у разі необхідності посадова особа розробника; уповноважений представник ліцензіата, якому встановлюються ціни (тарифи)/зміни до них, схвалюється/затверджується інвестиційна програма/план розвитку/зміни до них; представники місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (за згодою); інші заінтересовані особи, які подали заявки на участь у відкритому обговоренні та/або їх уповноважені представники.

Так, 04 грудня 2020 року проведено відкрите обговорення (відкритого слухання) проекту рішення НКРЕКП «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року № 1141».

На обговореннях були присутні: представник НКРЕКП начальник відділу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у Запорізькій області та директор Комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради.

Порядок денний визначав схвалення проекту рішення НКРЕКП: «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року №1141» щодо встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на 2021 рік для КП «Бердянськводоканал» БМР.

Пропозиції, що надійшли до проекту постанови НКРЕКП «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 16 червня 2016 року №1141» опрацьовані Регулятором та зведені у таблицю узгоджених позицій до проекту постанови НКРЕКП (додаток 3):

«Підпункт 16 викласти в такій редакції:

16) комунальному підприємству «Бердянськводоканал» бердянської МІСЬКОЇ РАДИ зі структурою, наведеною в додатку 16 до цієї постанови:

на централізоване водопостачання - 21,45 гри за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

на централізоване водовідведення - 17,48 гри за 1 куб. м (без податку на додану вартість)».

ОСОБА_1 висловила пропозицію підтримати зміну тарифів та схвалити проект постанови НКРЕКП «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року № 1141» щодо встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на 2021 рік для КП «Бердянськводоканал» БМР.

Директор КП «Бердянськводоканал» БМР Македонський О.В. наголосив про те, що підприємство для забезпечення виробничого процесу неодноразово зверталося листами до НКРЕКП з проханням переглянути планований розмір тарифів для КП «Бердянськводоканал» БМР на 2021 рік та встановити для підприємства економічно обґрунтований тариф, який дозволить підприємству вести беззбиткову ліцензовану діяльність, а це розмір тарифів, що не повинні бути нижчими, ніж діючі тарифи у 2020 році. І відповідно, тариф КП «Облводоканал» ЗОР, який є постачальником для КП «Бердянськводоканал» БМР покупної питної води, необхідно залишити на рівні 2020 року.

Згідно з пунктом 2.7 Порядку №866 на відкритих обговореннях, зокрема, розглядаються зауваження та пропозиції до проекту рішення НКРЕКП про встановлення цін (тарифів)/змін до них, про схвалення/затвердження інвестиційних програм/планів розвитку/змін до них, що надійшли відповідно до пункту 2.2 Порядку №866.

Пунктом 2.8 Порядку № 866 передбачено, що результати відкритого обговорення проекту рішення НКРЕКП оформлюються протоколом, у якому зазначаються дата проведення відкритого обговорення, прізвище та ініціали, посада та місце роботи учасників відкритого обговорення, назва проекту рішення НКРЕКП, що підлягає відкритому обговоренню.

Додатком до нього є таблиця узгодження позицій, в якій зазначаються редакція спірної частини проекту рішення/частини проекту рішення, до якої висловлено зауваження (пропозиції), міст зауважень (пропозицій) та мотиви їх відхилення/спосіб врахування.

Протокол підписується керівником розробника, уповноваженим представником ліцензіата, вершником територіального органу НКРЕКП, які були присутні на відкритому обговоренні.

Уповноважений представник ліцензіата може підписати протокол із зауваженнями або намовитись від його підписання в разі незгоди із результатами проведеного відкритого обговорення.

За результатами обговорень вирішили:

- відкрите обговорення вважати таким, що відбулось на засадах гласності та відкритості.

- проект постанови НКРЕКП «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 16 червня 2016 року №1141» щодо встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення для КП «Бердянськводоканал» БМР на 2021 рік з пропозиціями НКРЕКП був обговорений. КП «Бердянськводоканал» БМР висловило свої заперечення та доповнення.

- протокол відкритого обговорення (відкритих слухань) оприлюднити на офіційному веб-сайті ліцензіата та надіслати до НКРЕКП.

Протокол відкритого обговорення разом з таблицею узгоджених пропозицій було оприлюднено на офіційному веб-сайті Регулятора.

Правові засади державного регулювання у сфері комунальних послуг визначає закон України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» від 09 липня 2010 року № 2479-VI.

Відповідно до пункту 13 частини 1 статті 17 Закону України від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII та абзацу восьмого пункту 2 частини 1 статті 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, здійснює встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення суб'єктам природних монополій, ліцензування діяльності яких здійснюється НКРЕКП.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» формуються суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках відповідно до порядків (методик), встановлених НКРЕКП відповідно до цього Закону.

Пунктом 1.9 Порядку № 302, та пунктом 2.2 Процедури № 364 визначено, що для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення ліцензіат подає до НКРЕКП у термін до 01 червня кожного року у друкованому та електронному вигляді заяву про встановлення тарифів та розрахунки тарифів за встановленими формами з підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися для розрахунків.

Норми Порядку № 302 та Процедури № 364 забезпечують встановлення економічно обґрунтованих тарифів з урахуванням усіх витрат ліцензіатів на виробництво, транспортування та постачання питної води споживачам, а також збирання, транспортування та очищення стічних вод. При цьому враховується рівень соціально-економічного розвитку, природні особливості та технічні можливості відповідного регіону.

Перед встановленням тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення конкретному ліцензіату відповідно до статті 16 Закону України від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII та Порядку проведення відкритого обговорення проектів рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 червня 2017 року № 866 (далі - Порядок № 866), проводиться відкрите обговорення проекту постанови НКРЕКП щодо встановлення відповідних тарифів ліцензіату.

При проведенні відкритого обговорення проекту постанови НКРЕКП щодо встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення відповідно до пункту 2.3 Порядку № 866, окрім обов'язкової участі представників НКРЕКП (держави) та суб'єкта господарювання (ліцензіата), забезпечується можливість участі в обговореннях громадськості, органів місцевого самоврядування (представників інтересів територіальної громади).

Згідно з пунктом 2.7 Порядку № 866 на відкритих обговореннях, зокрема, розглядаються зауваження та пропозиції до проекту рішення НКРЕКП про встановлення цін (тарифів)/змін до них, про схвалення/затвердження інвестиційних програм/планів розвитку/змін до них. шо надійшли відповідно до пункту 2.2 Порядку № 866.

Як зазначалося вище, 04 грудня 2020 року проведено відкрите обговорення проекту постанови НКРЕКП щодо встановлення Підприємству тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2021 рік.

Згідно з пунктом 2.8 Порядку № 866 результати відкритого обговорення проекту постанови НКРЕКП щодо встановлення Підприємству тарифів на 2021 рік були оформлені відповідним протоколом, у якому зазначені дати проведення відкритого обговорення, прізвище та ініціали, посада та місце роботи учасників відкритого обговорення. Протокол складений відповідно до форми, встановленої додатком 4 до Порядку № 866 (копія додається).

Додатком до зазначеного протоколу є таблиця узгодження пропозицій, в якій зазначені редакція спірної частини проекту рішення, до якої висловлено зауваження (пропозиції), зміст зауважень (пропозицій) та мотиви їх відхилення/спосіб врахування.

Відповідно до пункту 2.8 Порядку № 866 протокол підписується керівником розробника, уповноваженим представником ліцензіата, керівником територіального органу НКРЕКП, які були присутні на відкритому обговоренні. Уповноважений представник ліцензіата може підписати протокол із зауваженнями або відмовитись від його підписання в разі незгоди із результатами проведеного відкритого обговорення.

Так, протокол відкритого обговорення проекту постанови НКРЕКП щодо встановлення Підприємству тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2021 рік підписаний уповноваженим представником НКРЕКП, а також представниками Підприємства із зауваженнями.

Враховуючи викладене, відкриті обговорення проекту постанови НКРЕКП щодо встановлення Підприємству тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2021 рік відбулись відповідно до вимог Закону про НКРЕКП та Порядку № 866.

Разом з тим, відповідно до частини 1 статті 19 Закону України від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII визначено, що Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Згідно з пунктом 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою НКРЕКП від 22 березня 2017 року № 307, при провадженні господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення ліцензіат повинен, зокрема:

розробляти інвестиційну програму, затверджувати та здійснювати її погодження, подавати на схвалення у порядку, затвердженому НКРЕКП (для ліцензіатів НКРЕКП) або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово- комунального господарства (для ліцензіатів обласних та Київської міської державних адміністрацій), викопувати інвестиційну програму в затверджених кількісних та вартісних обсягах;

відповідно до тарифів, встановлених уповноваженим органом, здійснювати реалізацію обсягів централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення:

дотримуватися структури витрат згідно із статтями, затвердженими у тарифі на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення, а також використовувати кошти, отримані за рахунок діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, за цільовим призначенням та з дотриманням принципів здійснення закупівель відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі».

Відповідно до пункту 6.3 Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 вересня 2017 року № 1131, ліцензіат зобов'язаний виконувати схвалену НКРЕКП інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні.

Згідно з пунктом 7 частини четвертої статті 19 Закону України від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII та пунктом 13 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року № 428 (далі - Порядок контролю), за результатами перевірки або моніторингу Регулятор має право приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та внесення змін до відповідних інвестиційних програм.

Згідно з пунктом 1.20 Порядку № 302 визначено, що при формуванні тарифів планованого періоду враховується компенсація або зменшення складових, у тому числі, що передбачалися для здійснення заходів інвестиційної програми та були враховані в тарифах, які діяли до планованого періоду, з урахуванням фактичного строку їх дії.

Так, при встановленні Підприємству тарифів на 2021 рік були вилучені суми коштів, передбачені постановою НКРЕКП від 13 березня 2020 року №618, прийнятою на підставі Акта планової виїзної перевірки від 31 січня 2020 року № 35, який знаходиться у відкритому доступі на офіційному веб-сайті НКРЕКП в мережі Інтернет.

Разом з тим, судом встановлено, що позивачем оскаржено Постанову № 618 в частині підпункту 1 пункту 3 резолютивної частини до Запорізького окружного адміністративного суду.

Так, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року у справі № 280/6273/20 у задоволенні позовної заяви КП «Бердянськводоканал» НКРЕКП про визнання протиправною та скасування підпункту постанови - відмовлено повністю.

Суд погоджується з твердження відповідача про те, що позивач не оскаржував результати перевірки та порушення, які викладені в Акті № 35, через що підстав для неврахування при встановленні Підприємству тарифів на 2021 рік пункту 2 постанови НКРЕКП від 13 березня 2020 року № 618 не існувало.

16 грудня 2020 року на засіданні НКРЕКП, що проводилося у формі відкритого слухання, з урахуванням вимог постанови НКРЕКП від 13 березня 2020 року № 618 прийнято Постанову № 2499, якою встановлені тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення ліцензіатам НКРЕКП, у тому числі Підприємству, які відповідно до Порядку № 302 та Процедури № 364 подали відповідні заяви, а також розрахунки, підтвердні матеріали і документи, що використовувалися під час проведення таких розрахунків (т.2 а.с. 112).

При цьому згідно з пунктом 2.4 Порядку № 302 визначено, що розрахунки тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення проводяться шляхом ділення суми річних планованих витрат повної собівартості, річного планованого прибутку, суми коригування витрат базового та звітного періоду (компенсації або зменшення витрат) та суми зменшення складових тарифу, що передбачалися для здійснення заходів інвестиційної програми, на планований річний обсяг централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, визначений річними планами ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення згідно з пунктом 2.3 цієї глави.

Згідно з пунктом 2.5 Порядку № 302 визначено, що калькулювання планованих витрат, що включаються до повної собівартості централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, планованого прибутку, коригування витрат базового та звітного періоду (компенсації або зменшення витрат) та зменшення складових тарифу, що передбачалися для здійснення заходів інвестиційної програми, здійснюється у розрахунку на 12 місяців.

Судом встановлено, що згідно з інформацією, відображеною підприємством у Звіті № 8-НКРЕКП «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів за видами діяльності ліцензіата» підприємство отримало позитивний фінансовий результат своєї діяльності, що свідчить про беззбитковість, а навпаки - прибутковість, що видно із коду рядка № 310 Звіту № 8-НКРЕКП. поданого підприємством.

Судом встановлено, що при встановленні підприємству тарифів на централізоване водопостачання та централізованого водовідведення у попередніх планованих періодах враховувалися обсяги втрат та витрат, визначених в ІТНВПВ, встановлених рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 14 серпня 2012 року № 356 та постановою НКРЕКП від 28 грудня 2017 № 1587.

В тарифах на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення можуть передбачатися лише кошти, необхідні для покриття обсягів втрат та витрат питної води ліцензіата, що визначені ІТНВПВ.

Отже, при встановленні Підприємству тарифів враховувалися лише об'єми втрат та витрат, визначених ІТНВПВ, без урахування понаднормативних втрат.

Так, згідно з ІТНВПВ, що затверджені рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 14.08.2012 № 356, втрати та витрати води становили 44,71% від поданої в систему ПРВ води (рядок «Поточний ІТНВПВ для підприємства», стовпчик «м3/1000м3 поданої води».

Судом досліджено звіти № 4-НКП «Звіт про обсяги натуральних показників ліцензіатів з централізованого водопостачання та/або водовідведення».

Аналізуючи зміст звітів, суд погоджується з відповідачем, що до збитків призводить понаднормові витрати води.

Тобто, суд не приймає посилання позивача про збитковість діяльності підприємства, оскільки така збитковість пов'язана з понаднормативними втратами питної води в мережах систем централізованого водопостачання.

Суд звертає увагу на те, що будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законним та обґрунтованим, прийнятим чи вчиненим в межах наданих повноважень, містити конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд розглядаючи справу приходить до висновку, що підпункт 16) пункту 1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16 грудня 2020 року №2499 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року №1141» та Додаток 16 до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16 грудня 2020 року №2499 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року №1141» прийнятий відповідачем у відповідності до частини 2 статті 2 КАС України.

Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При вказаних обставинах, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість спірного рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи із системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов не підлягає задоволенню.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 77, 139, 241-245 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Східний, 97, код ЄДРПОУ 37622628) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення складено та підписано 23 травня 2022 року.

Суддя Д.В. Татаринов