24 травня 2022 рокум. Ужгород№ 260/1513/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаврилка С.Є., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
19 квітня 2022 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063), яким просить суд: "1. Прийняти адміністративний позов до розгляду; 2. Розгляд позову провести за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін; 3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області щодо відмови здійснити Позивачу перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення (з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення), виданої 24.02.2022 року Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України; 4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату Позивачу пенсії, починаючи з 01.04.2019 року, з урахуванням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення (з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення), виданої 24.02.2022 року Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, з урахуванням раніше виплачених сум; 5. Стягнути на користь Позивача, з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській (код ЄДРПОУ 20453063), документально підтверджені судові витрати.".
20 квітня 2022 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було прийнято вищевказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження, якою розгляд справи постановлено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) викликом учасників справи.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 травня 2022 року у задоволенні клопотань представника відповідача у даній справі було відмовлено.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у 2018 року, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року із врахуванням лише посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, без щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. При цьому, положеннями чинних законодавчих актів України, що регулюють пенсійне забезпечення військовослужбовців, а саме: статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", № 2262-ХІІ (далі по тексту - Закон України № 2262-ХІІ) та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ (далі по тексту - Закон України № 2011-ХІІ), передбачене обчислення та перерахунок пенсії з розміру грошового забезпечення із врахуванням, в тому числі, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Таким чином, з 05 березня 2019 року, моменту визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції було видано оновлену довідку про грошове забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії останнього, у зв'язку з чим позивач звернувся до ГУ ПФУ в Закарпатській області заяву про здійснення обчислення і перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки. Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням зазначеної вище довідки посилаючись на те, що після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 (далі по тексту - Постанова № 103) інших рішень про проведення перерахунку пенсій у відповідності до статі 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", № 2262-ХІІ (далі по тексту - Закон України № 2262-ХІІ), урядом України не приймалось. Позивач вважає, що право особи на отримання пенсії (у тому числі і за минулий час), як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Відповідачем було надано відзив на позовну заяву згідно якого, відповідач не погоджується з позовними вимогами з огляду на те, що Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45 (далі по тексті - Порядок № 45), відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у вказаній справі діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, що діяла до зазначених змін. Водночас, алгоритм дій, який повинен вчинити, зокрема, орган ПФУ у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився, відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права (що регламентоване пунктом 1 цього ж Порядку № 45). Відповідач зазначає, що довідка, видана виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" та подана позивачем до ГУ ПФУ в Закарпатській області, самостійно не породжує право для позивача на перерахунок його пенсії, оскільки підставою для здійснення останнього є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до статті 4 частини 1 пункту 10 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Як встановлено судом в ході розгляду адміністративної справи та не заперечується учасникам справи, позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України № 2262-ХІІ.
Судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що у 2018 році, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року із врахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, без щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції було виготовлено оновлену довідку № 5к/вих/7.2/1423 від 24 лютого 2022 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року (а.с. 14).
18 березня 2022 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою, в якій просив з 01 квітня 2019 року здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки № 5к/вих/7.2/1423 від 24 лютого 2022 року, наданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
Відповідачем не заперечується факт звернення позивача із заявою такого змісту, а саме заявою від 18 березня 2022 року, якою позивач просив Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки № 5к/вих/7.2/1423 від 24 лютого 2022 року починаючи з 01 квітня 2019 року.
Згідно листа-відповіді ГУ ПФУ в Закарпатській області від 29 березня 2022 року № 963-1077/Т-02/8-0700/21 відповідач вказав, що підстав для перерахунку пенсії позивача не має, а довідку № 5к/вих/7.2/1423 від 24 лютого 2022 року залишено без виконання (а.с. 14).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Порядок соціального захисту у формі пенсійного забезпечення військовослужбовців, звільнених зі служби у відставку, унормовано, насамперед, приписами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Положення Закону України № 2262-ХІІ запроваджують дві самостійні процедури, за якими відбувається обчислення розміру пенсії особи, а саме: 1) у випадку призначення пенсії вперше (стаття 43) та 2) у випадку збільшення розміру вже призначеної пенсії за подією збільшення розміру оплати праці працівника на аналогічній (прирівняній) посаді (стаття 63 ).
При цьому, статтею 43 Закону України № 2262-ХІІ визначено порядок обчислення розміру пенсії у разі її призначення вперше і саме у цій процедурі базовою розрахунковою величиною є виплати (як винагорода за працю), одержані особою-пенсіонером під час проходження служби (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення самого працівника (службовця) - власна винагорода особи за працю).
Натомість, статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ визначено порядок обчислення розміру вже призначеної пенсії шляхом її перерахунку у залежності від тих виплат (як винагорода за працю), котрі одержані третьою сторонньою особою - іншим працівником, який обіймає цю ж саму чи прирівняну посаду (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення іншого працівника - діючого службовця за аналогічною (прирівняною) посадою - винагорода третьої сторонньої особи за працю).
Згідно висновку Великої Палати Верховного Суду з приводу застосування положень статті 63 Закону України № 2262-ХІІ у контексті складання нової (оновленої) довідки про грошове забезпечення для перерахунку розміру раніше призначеної пенсії, викладеному у постанові від 24 червня 2020 року по зразковій справі № 160/8324/19 на реалізацію статті 63 Закону України № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України було видано постанову від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі по тексту - Порядок № 45), а внесені до Порядку № 45 зміни згідно із постановою КМУ від 21 лютого 2018 року №103 втратили чинність з 05 березня 2019 року і тому із 05 березня 2019 року втратили чинність обмеження у включенні до бази обчислення грошового забезпечення діючого військовослужбовця інших платежів з винагороди за службу окрім окладу за посадою, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регламентовані нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-ХІІ (затверджений постановою правління ПФУ від 31 січня 2007 року № 3-1 та зареєстрований в Мінюсті України 15 лютого 2007 року за № 135/13402; далі по тексту - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно із пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабміном України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.
01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України за № 704 від 30 серпня 2017 року (далі - Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (пункт 5 підпункт 1 абзац 4 Постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704). При цьому, пунктом 5 підпунктом 2 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Отже, із 05 березня 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. При цьому, відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені статтею 51 частинами 2 і 3 Законом України № 2262-ХІІ.
Питання перерахунку призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ пенсій унормовано статтею 63 частинами 1, 2 Закону України № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Отже, у відповідності до статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії позивача повинен здійснитись за останні 12 місяців з дня подання пенсіонером додаткових документів в даному випадку оновленої довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з зазначенням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
18 березня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про здійснення перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
Беручи до уваги вищевказане, зокрема, приписи статті 63 Закону України № 2262-ХІІ щодо максимального періоду за який може бути перерахована пенсія, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Закарпатській області у зв'язку із отриманням оновленої довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції було зобов'язане перерахувати пенсію позивача та здійснити її виплату, починаючи з 18 березня 2021 року (за 12 місяців з дня подання позивачем додаткових документів).
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно із статтею 139 частини 1 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Застосоване судом законодавство - використане у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не здійснення у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити (виконати) з 18 березня 2021 року перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 5к/вих/7.2/1423 від 24 лютого 2022 року виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії позивача, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ", статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704, із врахуванням висновків суду, а також здійснити виплату перерахованої пенсії, із врахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні позову у частині інших позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяС.Є. Гаврилко