23.05.2022 Справа № 914/3517/21
місто Львів
Господарський суд Львівської області у складі судді Тараса РИМА,
за участю секретаря судового засідання Лілії БЕРНАЦЬКОЇ,
представників:
позивача:Ярослав КОСЕНДЮК,
відповідача:Олена ОЛІЙНИК,
розглянув у судовому засіданні справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "К-Агроінвест Трейд" (далі - Товариство, Позивач),
до відповідача:Акціонерного товариства Оператора газорозподільної системи "Львівгаз" (далі - Львівгаз, Відповідач),
про:визнання протиправним та скасування рішення,
за зустрічним позовом
про:стягнення 19'434,03 гривень.
Вступ.
1. Спір у цій справі стосується можливості оператора газорозподільної системи визначати необліковані обсяги природного газу у зв'язку з виявленням позаштатного режиму роботи вузла обліку газу за повідомленням самого ж споживача. Такий режим передбачає, що споживач не втручався в роботу встановленого вузла (його складової), а проведені нарахування є платою за спожитий природний газ, об'єм якого обліковано некоректно у зв'язку з позаштатним режимом роботи. Крім того, суду належить з'ясувати роль комісії з розгляду актів про порушення у перевірці таких актів та наслідки недотримання процедур ухвалення рішення.
Процедури.
2. На розгляд Господарського суду Львівської області надійшов позов Товариства до Львівгазу про визнання протиправним та скасування рішення.
3. Ухвалою від 07.12.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 12.01.2022.
4. Ухвалою від 14.01.2022 суд прийняв до спільного розгляду з первісним позовом зустрічний позов Львівгазу про стягнення з Товариства 19'434,03 грн, вимоги за зустрічним позовом об'єднав в одне провадження з первісним позовом.
5. В судовому засіданні 16.05.2022 суд ухвалив рішення у цій справі, проголосивши його вступну та резолютивну частини.
аргументи сторін за первісним позовом.
Позиція Товариства.
6. Провівши перевірку газового обладнання, Львівгаз склав акт від 12.10.2020 № 008701 про порушення Товариством пункту 3.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою від 30.09.2015 № 2494 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - Кодекс ГРС), а саме: пошкодження засобу вимірювальної техніки (надалі - ЗВТ) або робота комерційного вузла обліку природного газу (надалі - ВОГ) чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата природного газу обліковувалась некоректно (вихід з ладу коректора). Комісія Львівгазу ухвалила рішення про задоволення акта про порушення та склала розрахунок необлікованого об'єму газу у розмірі 19' 434,03 гривень. Товариство вважає, що наявні такі підстави для визнання протиправним рішення комісії з розгляду цього акта.
7. По-перше, Товариство самостійно та своєчасно повідомило Львівгаз про вихід з ладу газового коректора, встановленого на об'єкті Товариства. Вказане виключає можливість застосування до Товариства процедури визначення необлікованих обсягів природного газу та проведення донарахувань за такі обсяги з огляду на приписи абз. 1 пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.
8. По-друге, вихід з ладу коректора газу означає позаштатний режим роботи комерційного ВОГ чи його складових. Абзац 1 пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС підлягає застосуванню у випадку позаштатного режиму роботи коректора газу.
9. По-третє, сам газовий лічильник працював без змін та ушкоджень, належним чином обліковував об'єм спожитого газу. В матеріалах справи відсутні докази пошкодження пломб чи навмисного втручання у ЗВТ/лічильник газу. Зазначене також унеможливлює застосування до Товариства заходів відповідальності у випадку виявлення порушень, пов'язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ з огляду на приписи абз. 2 пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.
10. По-четверте, Акт про порушення неналежно оформлений, оскільки складений на бланку за формою, встановленою додатком 11 до Кодексу ГРС, натомість повинен був бути складений на бланку за формою, встановленою додатком 16 Кодексу ГРС.
11. По-п'яте, Львівгаз лише в загальному послався на норму, встановлену абзац 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС без конкретизації порушення. Однак відповідна норма передбачає відповідальність як за пошкодження ЗВТ, так і за роботу комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі.
12. По-шосте, засідання комісії з розгляду акта про порушення відбулося з десятиденним запізненням, що є порушенням абз. 1 пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС. Львівгаз не повідомив Товариство про дату та час засідання комісії, що унеможливило участь Товариства у засіданні.
13. Предметом позову є визнання протиправним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення АТ "Львівгаз" щодо задоволення акта про порушення № 008701 від 12.10.2020 та донарахування об'єму природного газу та його вартості у розмірі 19'434,03 гривні.
14. Підставою позову є порушення Львівгазом приписів абз. 1 пункту 8 глави 4 розділу ХІ, абз. 1 пункту 8 глави 5 розділу ХІ, додатку 16 Кодексу ГРС.
15. Позивач зазначив у позові, що попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат складається з 2'270,00 грн сплаченого судового збору.
Заперечення Львівгазу.
16. Заперечення Львівгазу аналогічні тим, що викладені у зустрічному позові.
Аргументи сторін за зустрічним позовом.
Позиція Львівгазу.
17. Львівгаз провів технічну перевірку комерційного ВОГ на об'єкті Товариства та виявив позаштатний режим роботи коректора об'єму природного газу, про що склав акт про порушення від 12.10.2020 № 008701. Товариство підписало цей акт без зауважень. Таке порушення кваліфікується як таке, що сталося не з вини споживача.
18. Відповідно до пункту 5 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення несправності лічильника газу оператор ГРМ здійснює перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу. У разі, якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
19. Львівгаз донарахував необліковані обсяги природного газу у зв'язку з необхідністю визначення обсягів послуг, наданих за договором про розподіл природного газу. Таке донарахування пов'язане з необхідністю обґрунтованого визначення обсягів послуг, наданих за договором про розподіл природного газу.
20. Львівгаз надсилав Товариству запрошення на засідання комісії з розгляду актів про порушення. Неявка Товариства не була перешкодою для прийняття рішення про задоволення акта про порушення.
21. Предметом зустрічного позову є стягнення 19'434,03 грн вартості донарахованого об'єму природного газу.
22. Підставою зустрічного позову є некоректне визначення обсягу спожитого газу внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ.
23. Попередній розрахунок судових витрат складається з 2'481,00 грн витрат на оплату судового збору.
Заперечення Товариства.
24. Заперечення Товариства аналогічні позиції Товариства, викладеній у первісному позові.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА.
Загальні засади регулювання відносин між сторонами спору.
25. Між сторонами спору виникли правовідносини, врегульовані Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом ГРС.
26. Товариство 02.10.2018 подало Львівгазу заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) (а. с. 52-53). Отже, між сторонами у справі існують правовідносини за договором розподілу природного газу.
27. Частинами 1 та 2 статті 18 Закону України "Про ринок природного газу" встановлено, що приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання. Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу.
28. Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" встановлено, що вузол обліку природного газу - сукупність засобів вимірювальної техніки та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведеного до стандартних умов, що складається з одного або кількох вимірювальних комплексів та/або лічильника газу в комплекті з реєструвальними приладами температури і тиску газу, лічильника газу в комплекті з показувальними приладами температури і тиску газу, лічильника газу, вимоги до якого встановлюються нормативно-правовими і нормативно-технічними документами.
29. Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу X Кодексу ГРС приладовий облік природного газу в точці вимірювання може складатися з: (1) комерційного ВОГ з використанням звужуючого пристрою з обчислювачем об'єму газу; (2) комерційного ВОГ з використанням лічильника газу в комплекті з вбудованим чи окремим коректором або обчислювачем об'єму газу; (3) комерційного ВОГ з використанням побутового лічильника газу.
30. Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС встановлено, що вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.
31. Пунктом 3 частини 1 статті 1 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" встановлено, що лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму газу, що проходить через нього. Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.
32. Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС коректор об'єму газу - сукупність засобів вимірювальної техніки, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об'єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу.
33. Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС встановлено, що об'єм природного газу - кількість газу (м3), виміряна вузлом обліку природного газу або визначена в результаті інших регламентних процедур, передбачених цим Кодексом.
34. З наведених вище приписів законодавства суд робить такі висновки:
34.1. Спожитий природний газ обліковують за допомогою ВОГ, який складається (може складатися) з кількох ЗВТ. Саме їх сукупність, правильна робота усіх складових дають можливість коректно виміряти, зареєструвати результати вимірювання та розрахувати об'єм природного газу, зведеного до стандартних умов. Якщо ВОГ містить кілька складових, то остаточний об'єм спожитого природного газу визначається усіма ними.
34.2. Лічильник газу та коректор об'єму газу є складовими комерційного ВОГ.
35. Львівгаз у присутності представника Товариства склав акт технічної перевірки комерційного ВОГ № 1993 від 27.04.2020 (а. с. 76). Згідно з цим актом здійснено зняття ВОГ на повірку. Причиною вказано вихід з ладу коректора об'єму газу.
36. Після проведення повірки, на підставі акта технічної повірки комерційного ВОГ № 2057 від 18.05.2020 (а. с. 77) ЗВТ встановлено на об'єкті Товариства.
37. Зазначені в пунктах 35 та 36 цього рішення акти засвідчують, що на об'єкті газового споживання Товариства встановили ВОГ, складовими якого були лічильник газу, коректор, перетворювач тиску, перетворювач температури.
38. Згідно з пунктом 3.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
39. Аналіз відповідних приписів законодавства свідчить, що відповідні донарахування (перерахунок) природного газу відбувається після проведеної перевірки оператором ГРС на підставі складеного акту про порушення та з обов'язковою перевіркою цього акта створеною оператором ГРС комісією. У випадку погодження складеного акту складають акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. Потрібно зазначити, що утворення комісії та перегляд нею актів про порушення є обов'язковим. У зв'язку з цим суд повинен перевірити не лише підставність складення акту про порушення, а й дотримання комісією необхідних процедур, які передбачені приписами Кодексу ГРС.
40. Таким чином, до предмету доказування у цій справі належать обставини, пов'язані з правильністю фіксування Львівгазом як оператором ГРС виявленого порушення та включають обставини, які підтверджують:
40.1. Правильність визначення позаштатного режиму роботи ВОГ.
40.2. Наявність підстав для звільнення від донарахувань.
40.3. Дотримання процедур прийняття рішення комісією про розгляд акту про порушення.
Щодо правильності визначення позаштатного режиму роботи ВОГ.
41. Розділ ХІ Кодексу ГРС присвячений порядку перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу.
42. Згідно з пунктом 1 глави 1 розділу ХІ Кодексу ГРС норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, …, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.
43. У разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРС та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки (пункт 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС).
44. Отже, споживач зобов'язаний повідомити Оператора ГРС про позаштатний режим роботи ВОГ, пошкодження ЗВТ, пломб чи захисних елементів.
45. Товариство виконало вказані вимоги та листом від 06.10.2020 (а. с. 37-39) звернулося до Львівгазу з повідомленням про вихід з ладу газового коректора. Лист надісланий на електронну пошту Львівгазу.
46. Варто зауважити, що Львівгаз не одразу відреагував на повідомлення про вихід з ладу коректора - представники Львівгазу за участі представника Товариства провели перевірку газового обладнання, за результатами якої 12.10.2020 склали акт про порушення № 450 (далі - Акт від 12.10.2020) (а. с. 32). В Акті зазначено про порушення пункту 3.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме: «пошкодження ЗВТ або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата природного газу обліковувалась некоректно (вихід з ладу коректора)». Показання лічильника станом на дату складання Акта - 239'168,7 м3. Коректор знято на ремонт. Представник Товариства підписав Акт без зауважень.
47. Товариство з обмеженою відповідальністю "Слот" зробило технічне заключення (висновок) про технічний стан коректора ОЕ-VPT зав. № 43438 (а. с. 75), згідно з яким коректор "завис в одному з підменю". Ймовірною причиною є вихід з ладу кварцевого генератора. Дата складення цього технічного заключення не вказана. В ході розгляду справи по суті 11.05.2022 сторони погодилися, що дослідження за цим висновком було проведено за результатами проведеної перевірки та складеного Акту від 12.10.2020.
48. Зважаючи на проаналізовані докази та висновки, наведені в пункті 34 цього рішення, суд вважає, що несправність однієї зі складових ВОГ (в цьому випадку - коректора) обов'язково спричиняє неточність розрахунків спожитих об'ємів природного газу, а відтак і їх вартість. В іншому разі незрозумілою є потреба в установленні ВОГ, який містить чотири складові: лічильник, коректор, перетворювачі тиску і температури (пункт 37 цього рішення).
49. Отже, Львівгаз правильно визначив, що на об'єкті Товариства комерційний ВОГ (його складова - коректор об'єму газу) працював у позаштатному режимі, внаслідок чого об'єм розподіленого природного газу обліковувався некоректно. Зазначене дає підстави для проведення донарахувань вартості природного газу.
Щодо наявності підстав для звільнення від донарахувань.
50. Суд погоджується з доводами Товариства про наявність підстав для його звільнення від донарахувань з огляду на приписи пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС (пункти 7 та 8 цього рішення).
51. Аналізована норма Кодексу ГТС передбачає, що у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).
52. Верховний Суд у постанові від 11.02.2021 у справі № 927/770//18 зазначив, що позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), що виникає, зокрема в результаті пошкодження лічильника, несправності лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановленої за результатами позачергової або експертної повірки.
53. У пункті 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС міститься визначення своєчасного повідомлення побутовим споживачем - це надання споживачем у письмовій формі Оператору ГРМ інформації щодо видів споживання газу не пізніше ніж у місячний строк з дати настання відповідних змін (за відсутності лічильника газу), або інформації про недоліки в роботі лічильника газу (вихід з ладу, несправність, пошкодження лічильника, повірочного тавра, цілості пломб тощо), або інформації про пошкодження пломб на газових приладах та пристроях до виявлення таких недоліків представником Оператора ГРМ.
54. Згідно зі статтею 3 Цивільного кодексу України, загальними засадами цивільного законодавства, зокрема, є справедливість, добросовісність та розумність.
55. Відповідно до частин 1 та 2 статті 614 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
56. Таким чином, приписами абзацу 1 пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС встановлено заохочувальну норму, яка виключає застосування вимог розділу ХІ цього Кодексу при здійсненні розрахунків безоблікового споживання газу у випадку повідомлення споживачем про пошкодження лічильника оператора ГРМ до виявлення порушення, тобто у випадку вжиття споживачем всіх належних від нього заходів щодо належного виконання зобов'язання згідно з договором.
57. З огляду на викладене, оскільки Позивач листом від 06.10.2020 повідомив Відповідача про позаштатний режим роботи складових частин комерційного ВОГ, який виник в результаті виходу з ладу коректора об'єму природного газу, а акт про порушення складений Відповідачем 12.10.2020, це свідчить про своєчасність повідомлення Товариством про вищезазначену несправність лічильника. Отже, наявні підстави для звільнення Товариства від донарахувань.
58. Вказана позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 27.06.2019 № 922/4735/16 та від 11.02.2021 № 927/770/18. Згідно з частиною 4 статті 236 Господарського процесуального кодексу України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Дотримання процедур ухвалення Рішення комісією з розгляду акту про порушення.
59. Діяльність комісії з розгляду актів про порушення є свого роду позасудовою формою захисту порушених прав споживача природного газу. До цього висновку наводять приписи пунктів 8-11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, зокрема:
59.1. Створення Оператором ГРМ комісії з розгляду актів про порушення є обов'язковим. До складу комісії включають не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів, а також по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора (якщо відповідні органи надали кандидатури).
59.2. Комісія з розгляду актів про порушення має обов'язок розглянути кожен складений акт про порушення.
59.3. Участь споживача на засіданні комісії є обов'язковою. З цією метою Кодекс ГРС встановлює правила повідомлення споживача про призначення засідання комісії. Незважаючи на це, відсутність споживача чи його представника в засіданні комісії не є обов'язковою підставою для відкладення розгляду акта.
59.4. Кодекс ГРС визначає права сторін при розгляді актів про порушення (наприклад, залучати виробників ЗВТ чи виробників пломб).
59.5. Кодекс ГРС установлює можливі варіанти рішень комісії: про задоволення (повністю або частково) акта про порушення, про необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або про скасування акта про порушення.
60. З огляду на наведене рішення комісії та порядок його ухвалення комісією не може бути формальністю, в іншому разі виникає питання в доцільності її [комісії] створення та функціонування.
61. У зв'язку з цим суд повинен дослідити, яким чином створена Відповідачем комісія виконувала свої завдання та які дії вчиняла з метою їх досягнення.
62. Попри те, що комісія створюється Оператором ГРМ і до її складу входять саме його представники, це не позбавляє її обов'язку перевіряти порядок дотримання вимог Кодексу ГТС при складанні акта про порушення. При чому значення мають як обставини порушення споживачем вимог Кодексу ГРС (або ж існування інших обставин, які кваліфікуються як "не з вини споживача"), так і формальні вимоги до змісту акта про порушення. Потрібно зазначити, що дотримання тих чи інших формальних вимог може вплинути на висновок про те, чи виконує фактично комісія свою функцію. При чому дотримання формальних вимог повинно оцінюватися судом з точки зору того, наскільки споживач міг уплинути на кінцеве рішення комісії.
63. Відповідно до абзацу 2 пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС при складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
64. В Акті від 12.10.2020 вказано місцезнаходження комісії та зазначено про те, що дата і час засідання буде повідомлена споживачеві. Однак не зазначено номера телефону контактної особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
65. Абз. 1 пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС встановлено, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу").
66. Львівгаз 15.12.2020 (тобто після спливу двомісячного строку для розгляду комісією акта про порушення та за сім днів до дня проведення засідання) надіслав Товариству запрошення на засідання комісії з розгляду актів про порушення, яке мало відбутися 22.12.2020 (а. с. 84-85). Запрошення надіслане на 2 адреси: 1) вул. Містки 1, с. Заболотці, Бродівський район, Львівська область; 2) вул. Об'їзна, 1, с. Городилів, Золочівський район, Львівська область, 80716.
67. У матеріалах справи немає повідомлення про вручення поштового відправлення. У будь-якому разі надіслання запрошення за сім днів (п'ять робочих днів) до дати проведення засідання комісії не може вважатися завчасним повідомленням споживача. Зважаючи на це, у матеріалах справи немає доказів своєчасного повідомлення Товариства запрошення на засідання комісії. Потрібно нагадати, що Акт не містив контактного номеру телефону, за яким Товариство могло самостійно дізнатися інформацію щодо дати та часу засідання комісії (пункт 64 цього рішення).
68. Львівгаз склав Акт про порушення 12.10.2020. Комісія з розгляду актів про порушення АТ "Львівгаз" 22.12.2020 ухвалила рішення про задоволення Акта від 12.10.2020. Отже, Львівгаз порушив процедуру прийняття Рішення, не дотримавшись строку прийняття такого.
69. Разом з тим жодне положення Кодексу чи інших законодавчих актів не визначає наслідком проведення засідання комісії поза межами встановленого строку неправомірність такого рішення комісії, відтак саме лише проведення засідання комісії більш ніж через 2 місяці після дня складання акта про порушення не тягне за собою визнання його недійсним за умови відсутності інших порушень при його прийнятті. Водночас суд оцінює вказане порушення у сукупності з іншими допущеними порушеннями (відсутність доказів вчасного повідомлення споживача про час та місце засідання), а також тією обставиною, що в разі присутності споживача на засіданні комісії, рішення Львівгазу могло бути іншим - адже існували підстави для звільнення Товариства від донарахувань.
70. Зважаючи на вказане, Львівгаз не дотримався процедур ухвалення оскаржуваного рішення.
Висновки.
71. Львівгаз правильно виявив, що на об'єкті Товариства відбувся позаштатний режим роботи складової установленого ВОГ - коректора об'єму природного газу.
72. Зважаючи на те, що Товариство самостійно повідомило Львівгаз про позаштатний режим роботи коректора об'єму природного газу, це звільняє його (Товариство) від донарахувань за некоректний облік спожитого газу на підставі пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.
73. Суд установив, що Львівгаз порушив процедури ухвалення комісією з розгляду актів про порушення з огляду на дефекти самого Акта від 12.10.2020 (відсутність дати проведення засідання, відсутність контактного номера телефону відповідальної особи), несвоєчасність повідомлення про призначене засідання комісії з розгляду актів про порушення, порушення строку вирішення акта про порушення.
74. Зазначені порушення в сукупності свідчать про те, що комісія не дотрималася визначених процедурних вимог, що завадило споживачу взяти участь у засіданні та переконати комісію в ухваленні іншого рішення за наслідком розгляду акта про порушення.
75. Зважаючи на вказане, первісний позов підлягає задоволенню, а в задоволенні зустрічного позову необхідно відмовити.
Судові витрати.
Розподіл витрат на оплату судового збору.
76. Відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на сторін пропорційно задоволеним позовним вимогам. У зв'язку з цим судовий збір у розмірі 2'270,00 грн покладається на Львівгаз.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 73, 74, 76, 77, 78, 79, 91, 114, 238, Господарського процесуального кодексу України, суд
Вирішив:
1. Задовольнити первісний позов.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії по розгляду актів про порушення АТ "Львівгаз" щодо задоволення акта про порушення № 008701 від 12.10.2020 та донарахування об'єму природного газу та його вартості у розмірі 19'434,03 гривні.
3. Стягнути з Акціонерного товариства Оператора газорозподільної системи "Львівгаз" (адреса: 79039, Львівська область, місто Львів, вулиця Золота, будинок 42; ідентифікаційний код 03349039) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "К-Агроінвест Трейд" (адреса: 80630, Львівська область, Золочівський район, село Заболотці, вулиця Містки, будинок 1А; ідентифікаційний код 39266874) 2'270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп. витрат на оплату судового збору.
4. Відмовити у задоволенні зустрічного позову.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції в порядку та строки, які визначені статтями 254, 256 Господарського процесуального кодексу України. Апеляційну скаргу подають безпосередньо до Західного апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення складено та підписано 23.05.2022.
Суддя Рим Т.Я.