23 травня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/1824/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 31.01.2022 за допомогою системи «Електронний суд» звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівської міської ради (далі - Чернігівська міськрада, відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача, які полягали у відмові в задоволенні його запитів на отримання публічної інформації від 12.01.2022 та від 24.01.2022, в частині ненадання копій розпоряджень Чернігівського міського голови про надання відпусток секретарю Чернігівської міської ради ОСОБА_2 в грудні 2021 року - січні 2022 року та копій табелів обліку використання робочого часу секретарем Чернігівської міської ради ОСОБА_2 за грудень 2021 року - січень 2022 року;
- зобов'язати відповідача надати йому копії розпоряджень Чернігівського міського голови про надання відпусток секретарю Чернігівської міської ради ОСОБА_2 в грудні 2021 року - січні 2022 року (по 24.01.2022), якщо такі розпорядження приймались, та копії табелів обліку використання робочого часу секретарем Чернігівської міської ради ОСОБА_2 за грудень 2021 року - січень 2022 року (по 24.01.2022).
Свої вимоги обґрунтовує тим, що розпорядження міського голови про надання відпусток посадовим особам міської ради, так само як і табелі обліку робочого часу посадової особи органу місцевого самоврядування, є документами, на підставі яких цим посадовим особам за рахунок бюджетних коштів нараховується заробітна плата. Враховуючи наведене, вважає, що відповідач протиправно відмовив у наданні запитуваних ним документів.
Ухвалою судді від 17.02.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, установлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позову.
Від відповідача надійшов відзив на позов, у якому Чернігівська міськрада позовні вимоги не визнала, у їх задоволенні просила відмовити та пояснила, що створення інформації про надання відпусток та табелів обліку робочого часу, перебування її у володінні міськради, не пов'язане із здійсненням відповідачем владних управлінських функцій. Відповідач вважає, що в даному випадку Чернігівська міськрада не виступає суб'єктом владних повноважень в розумінні положень Закону України «Про доступ до публічної інформації», оскільки правовідносини виникають та врегульовані КЗпП України, як між роботодавцем та працівником. У зв'язку з наведеним, інформація щодо надання табелів обліку робочого часу не є публічною і не може бути надана на запит позивача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Згідно із матеріалами справи, 12.01.2022 ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» звернувся до Чернігівської міськради із запитом на отримання публічної інформації (а.с. 15), у якому просив надати:
- інформацію про заробітну плату, із зазначенням її структури, включаючи усі премії, надбавки і компенсації, яка була виплачена секретарю Чернігівської міської ради ОСОБА_2 за грудень 2021 року;
- копії розпоряджень Чернігівського міського голови про надання відпусток секретарю Чернігівської міської ради ОСОБА_2 в грудні 2021 року - січні 2022 року, якщо такі розпорядження приймались;
- копії табелів обліку використання робочого часу секретарем Чернігівської міської ради ОСОБА_2 за грудень 2021 року - січень 2022 року.
Відповідь позивач просив надіслати у законодавчо встановлені терміни на зазначену ним електронну адресу.
Листом від 19.01.2022 за №15/1-05/2022/вих/7/2022/ПІ відповідач повідомив ОСОБА_1 розмір заробітної плати секретаря Чернігівської міської ради ОСОБА_2 , виплаченої у грудні 2021 року (із зазначенням надбавок, компенсацій та премій). При цьому, щодо іншої запитуваної інформації Чернігівська міськрада зазначила, що вона не є публічною в розумінні статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» і не підлягає наданню на запит. Зокрема, відповідач зазначив, що створення інформації про надання відпусток та табелів обліку робочого часу, та перебування її у володінні міськради, не пов'язане із здійсненням владних управлінських функцій. Чернігівська міськрада в даному випадку не виступає суб'єктом владних повноважень, правовідносини, які виникають з даного приводу, врегульовуються нормами КЗпП України, як між роботодавцем та працівником (а.с. 13-14).
24.01.2022 позивачем до Чернігівської міськради подано повторний запит на отримання публічної інформації щодо надання відповідачем копій розпоряджень Чернігівського міського голови про надання відпусток секретарю Чернігівської міської ради ОСОБА_2 в грудні 2021 року - січні 2022 року, якщо такі розпорядження приймались, та копій табелів обліку використання робочого часу секретарем Чернігівської міської ради ОСОБА_2 за грудень 2021 року - січень 2022 року (а.с. 11-12).
Листом від 31.01.2022 за №31/1-04/2022/вих/22/2022/ПІ відповідач відмовив у наданні копій запитуваних документів з аналогічних підстав, вказаних у листі від 19.01.2022. Також повідомив про можливість оскарження наданої відповіді в судовому порядку (а.с. 9-10).
Враховуючи наведене, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес регулюється Законом України від 13.01.2011 №2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон №2939-VI).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію (стаття 5 Закону №2939-VI).
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
З аналізу чинного законодавства слідує, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний надати запитувану інформацію у разі, якщо він є розпорядником такої інформації.
Частиною першою статті 14 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Згідно із частинами першою та другою статті 19 Закону №2939-VI передбачено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Таким чином, приписи чинного законодавства надають будь-якій фізичній особі право звернутися до юридичних осіб, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, із запитами про надання публічної інформації.
Визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації. Така інформація є відкритою і розкривається необмеженому колу осіб.
Надання юридичною особою, що фінансується з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, як розпорядником публічної інформації відповідної інформації є безпосереднім обов'язком розпорядника.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Тобто, чинним законодавством визначено вичерпний перелік підстав для відмови громадянам у наданні запитуваної ними інформації.
Відмовляючи позивачу в наданні запитуваних документів, Чернігівська міськрада зазначила, що інформація щодо надання відпусток та табелів обліку робочого часу не є публічною, оскільки не пов'язана із здійсненням радою управлінських функцій. Правовідносини врегульовані КЗпП України, як між роботодавцем і працівником.
Разом з тим, з такою позицією суд не погоджується, оскільки відповідно до змісту статей 7, 13 Закону №2939-VI не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. Вказана інформація може бути обмежена у доступі лише при дотриманні вимог, визначених частиною другою статті 6 Закону №2939-VI.
Наведений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 18.07.2018 (справа №825/3360/15-а), від 18.07.2019 (справа №554/11837/14-а), від 21.09.2019 (справа №820/5938/16).
Законом України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) визначено, що посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Відповідно до вимог Закону України від 07.06.2001 №2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон №2493-ІІІ) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України (стаття 3 Закону №2493-ІІІ).
Відповідно до статті 50 Закону №280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
Таким чином, оскільки секретар міської ради є посадовою особою органу місцевого самоврядування, отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету, а її нарахування (визначення розміру) здійснюється, у тому числі, на підставі (з урахуванням) розпоряджень міського голови про надання відпусток і табелів обліку робочого часу, суд погоджується із доводами позивача про обов'язок Чернігівської міськради надати копії запитуваних ним документів.
При цьому, суд звертає увагу Чернігівської міськради, що за приписами частини сьомої статті 6 Закону №2939-VI, обмеженню в доступі підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-243, 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Чернігівської міської ради, які полягали у відмові в задоволенні запитів на отримання публічної інформації, поданих ОСОБА_1 12.01.2022 та 24.01.2022, в частині ненадання копій розпоряджень Чернігівського міського голови про надання відпусток секретарю Чернігівської міської ради Ломако О.А. в грудні 2021 року - січні 2022 року та копій табелів обліку використання робочого часу секретарем Чернігівської міської ради ОСОБА_2 за грудень 2021 року - січень 2022 року.
Зобов'язати Чернігівську міську раду надати ОСОБА_1 копії розпоряджень Чернігівського міського голови про надання відпусток секретарю Чернігівської міської ради ОСОБА_2 в грудні 2021 року - січні 2022 року (по 24.01.2022), якщо такі розпорядження приймались, та копії табелів обліку використання робочого часу секретарем Чернігівської міської ради ОСОБА_2 за грудень 2021 року - січень 2022 року (по 24.01.2022).
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 23 травня 2022 року.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Чернігівська міська рада (код ЄДРПОУ 34339125, вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000).
Суддя С.В. Бородавкіна