Ухвала від 23.05.2022 по справі 480/8398/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань зміни способу і порядку виконання судового рішення

23 травня 2022 року Справа № 480/8398/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №480/8398/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 07.06.2021 у справі №480/8398/20 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії позовні вимоги було задоволено, зокрема:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, викладене у листі від 05.08.2020 №3012-3179/К-02/8-1800/20, щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу період роботи з 01.08.1992 по 05.05.2020 лікарем-фтизіатром протитуберкульозного кабінету поліклінічного відділення комунального некомерційного підприємства “Недригайлівська районна лікарня” (до 01.10.2019 - Недригайлівської центральної районної лікарні) у подвійному розмірі;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.08.1992 по 05.05.2020 лікарем-фтизіатром протитуберкульозного кабінету поліклінічного відділення комунального некомерційного підприємства “Недригайлівська районна лікарня” (до 01.10.2019 - Недригайлівської центральної районної лікарні) у подвійному розмірі та здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років з 22.06.2020, з урахуванням проведених виплат.

Крім того, вказаним рішення було стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь позивача витрати на оплату судового збору в сумі 840,80грн.

Вказане рішення набрало законної сили та 21.07.2021 було видано, крім іншого, виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.08.1992 по 05.05.2020 лікарем-фтизіатром протитуберкульозного кабінету поліклінічного відділення комунального некомерційного підприємства “Недригайлівська районна лікарня” (до 01.10.2019 - Недригайлівської центральної районної лікарні) у подвійному розмірі та здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років з 22.06.2020, з урахуванням проведених виплат (а.с.82-83).

Представник відділу примусового виконання рішень управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (далі - ВПВР УЗДВС у Сумській області) подав до суду заяву про зміну способу і порядку виконання рішення, в якій представник просив встановити порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду у даній справі про зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.08.1992 по 05.05.2020 лікарем-фтизіатром протитуберкульозного кабінету поліклінічного відділення комунального некомерційного підприємства “Недригайлівська районна лікарня” (до 01.10.2019 - Недригайлівської центральної районної лікарні) у подвійному розмірі та здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років з 22.06.2020, з урахуванням проведених виплат, визначивши, що "з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 стягнути перераховані кошти з 22.06.2020 по 31.07.2021 в сумі 61256,23грн., без застосування механізму виплати перерахованої пенсії, визначеного постановою КМУ "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік" від 24.01.2020 № 22".

Вказана заява обґрунтована тим, що на виконання рішення у справі позивачу здійснено перерахунок пенсії у квітні поточного року, сума перерахованих коштів за період з 22.06.2020 по 31.07.2021 становить 61256,23грн., виплата яких буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. У зв'язку з тим, що виплата перерахованих коштів буде здійснюватись позивачу згідно з постановою КМУ "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік" від 24.01.2020 № 22 і у державного виконавця немає можливості виконати рішення суду без участі боржника, тому виникла необхідність у зверненні до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Заява була призначена до розгляду в судовому засіданні на 23.05.2022 (а.с.90).

Позивач, представник заявника та відповідача в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином (а.с.91-93).

У відповідності до норм статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Тому суд вважає можливим розгляд заяви здійснювати у відсутності позивача, представника заявника та відповідача.

Відповідно до вимог ч.13 ст.10 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання у справі не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи та доводи поданої заяви ВПВР УЗДВС у Сумській області з наданими доказами, суд вважає, що заява не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з частиною 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Тобто, передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення, є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду. Разом із тим, зміна, на підставі статті 378 КАС України, способу чи порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права. Зміна способу чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення повинна узгоджуватися з тими обґрунтуваннями судового рішення, на які спираються висновки суду, що містяться в резолютивній частині судового рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не можуть змінювати рішення по суті та поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

Отже, висновки судового рішення щодо способу і порядку його виконання чітко визначені та не можуть бути змінені іншим судовим рішенням без відповідного обґрунтування виняткової необхідності застосування такої зміни рішення.

Однак суд, дослідивши зміст рішення суду від 07.06.2021, зауважує, що воно є чітким, зрозумілим, додатково зміни способу і порядку виконання, відмінного від первинно визначеного у рішенні, не потребує.

Як встановлено судом, головним державним виконавцем ВПВР УЗДВС у Сумській області постановою від 07.09.2021 відкрито виконавче провадження №66691191 з приводу примусового виконання виконавчого листа у даній справі про зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.08.1992 по 05.05.2020 лікарем-фтизіатром протитуберкульозного кабінету поліклінічного відділення комунального некомерційного підприємства “Недригайлівська районна лікарня” (до 01.10.2019 - Недригайлівської центральної районної лікарні) у подвійному розмірі та здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років з 22.06.2020, з урахуванням проведених виплат (а.с.84).

При цьому, як вбачається з заяви заявника, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання рішення суду у даній справі здійснено перерахунок пенсії позивача, сума перерахованих коштів за період з 22.06.2020 по 31.07.2021 нарахована до виплати та становить 61256,23грн.

Також, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було вказано, що згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються статтею 23 цього Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

З урахуванням вказаних норм представник відповідача у листі вказав, що виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до Головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

При цьому, представник ВПВР УЗДВС у Сумській області, обґрунтовуючи необхідність зміни способу і порядку виконання рішення суду, посилається на те, що оскільки виплата перерахованих коштів буде здійснюватись згідно з постановою КМУ "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік" від 24.01.2020 № 22, то у державного виконавця немає можливості виконати рішення суду без участі боржника. Відтак, просить встановити порядок виконання рішення у даній справі, визначивши стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь позивача перераховані кошти без застосування механізму виплати перерахованої пенсії, визначеного постановою КМУ "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік" від 24.01.2020 № 22.

Однак, суд зазначає, що прийняття Кабінетом Міністрів України постанови "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік" від 24.01.2020 № 22 не має наслідком саме істотного ускладнення виконання судового рішення або неможливість його виконання, а зміна способу і порядку виконання рішення суду, з огляду на прийняття Кабінетом Міністрів України вказаної постанови, має наслідком надання оцінки можливості застосування при виконанні судового рішення норм матеріального права, що, з урахуванням положень статті 378 КАС України, є неприпустимим.

Питання щодо застосування тих чи інших норм матеріального права до спірних правовідносин можуть бути вирішені тільки під час розгляду справи по суті, а не під час розгляду процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судового рішення.

Суд відмічає, що під час прийняття рішення у цій справі питання про застосування до спірних правовідносин постанови КМУ "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік" від 24.01.2020 № 22 не досліджувалось. Більш того, суд також не досліджував питання та не визначав розмір перерахованого розміру пенсії. А тому задоволення заяви у такий спосіб не узгоджується з приписами статті 378 КАС України.

Як вбачається із поданої заяви заявника, відповідач не відмовляється від виконання рішення суду, а зазначає, що виплата пенсії в перерахованому розмірі буде виплачена у разі надходження коштів з Пенсійного фонду України до головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

Однак, такі обставини не вказують на неможливість виконання судового рішення у цій справі саме через спосіб захисту, застосований судом при його ухваленні, та не надають достатніх правових підстав для застосування процесуального інституту встановлення порядку і способу виконання судового рішення, регламентованого статтею 378 КАС України.

Крім того, суд зауважує, що враховуючи дискреційність повноважень відповідача щодо здійснення розрахунку на виконання рішення суду в цій справі, зміна застосованого судом способу захисту (зобов'язання вчинити вказані дії без визначення сум виплат) на фактично стягнення конкретних сум (які хоча і були розраховані відповідачем при проведенні перерахування пенсії позивача на підставі та на виконання судового рішення в цій справі, але безпосередньо судом не присуджувалися у конкретних розмірах), не відповідатиме юридичній сутності та змісту інституту, регламентованому статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки зміна на підставі статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом відповідно до статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права.

Вказані висновки також узгоджуються з висновками Верховного Суду викладеними у постанові від 30.01.2018 у справі 281/1820/14-а ( К/9901/1034/17), в якій Суд відмітив, що зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права, а тому зміна способу і порядку виконання рішення суду про зобов'язання органу ПФУ здійснити виплату на стягнення такої виплати є незаконною.

Отже, у контексті спірних правовідносин, обставини, якими обґрунтовується необхідність зміни способу і порядку виконання судового рішення, не можуть бути підставами для такої зміни, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.

Враховуючи наведені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви представника ВПВР УЗДВС у Сумській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 248, 256, 295, 378 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №480/8398/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня підписання ухвали.

Суддя І.Г. Шевченко