Рішення від 23.05.2022 по справі 480/933/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2022 року Справа № 480/933/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/933/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 80 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, при черговому проведенні її перерахунку;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 та надалі з 01 січня 2022 року виплачувати її у розмірі 80 відсотків, відповідних сум грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером МВС України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У 2012 році йому призначена пенсія за вислугою років з розрахунку 80 % від суми грошового забезпечення. У березні 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Сумській області з 01 січня 2018 року було здійснено перерахунок пенсії позивача при якому відсотковий розмір пенсії зменшено з 80 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення. З метою захисту своїх прав позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного з позовом до відповідача про поновлення виплати пенсії у розмірі 80%. Сумським окружним адміністративним судом по справі № 480/1847/20 від 26 травня 2020 року прийнято рішення, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати та здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків. На виконання рішення суду відповідачем було проведено перерахунок пенсії та в подальшому здійснено її виплату у розмірі 80% сум грошового забезпечення. У зв'язку із набранням 24.06.2020 року законної сили рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області» направило нову довідку №33/39-462 від 24.05.2021 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Проте відповідач відмовився здійснити перерахунок пенсії, що змусило позивача звернутися до суду. Сумським окружним адміністративним судом було прийнято рішення від 18 жовтня 2021 року по справі № 480/8886/21, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області» №33/39-462 від 24.05.2021. На виконання судового рішення, перерахунок пенсії проведено, проте розмір пенсії зменшено з 80% до 70%. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 24.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Вказана ухвала була направлена на адресу відповідача. Відзиву на позов відповідачем не надано, що не перешкоджає розгляду справи за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи позову та відзиву, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

З протоколу за пенсійною справою - 1803004106 (МВС) від 21.06.2012 вбачається, що ОСОБА_1 призначений основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 33) (а.с.11).

У березні 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Сумській області з 01 січня 2018 року було здійснено перерахунок пенсії позивача при якому відсотковий розмір пенсії зменшено з 80 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26 травня 2020 року по справі № 480/1847/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку раніше нарахованої пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

На підставі рішення Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 та згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 №988 Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" було видано довідку від 24.05.2021 №33/39-462 для перерахунку основного розміру пенсії позивача.

На звернення позивача щодо проведення перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області листом №4223-5128/Т-02/8-1800/21 від 24.06.2021 було відмовлено.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2021 року по справі № 480/8886/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у не здійсненні ОСОБА_1 перерахунку основного розміру пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" від 24.05.2021 №33/39-462. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" від 24.05.2021 №33/39-462, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання вищезазначеного рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

22.12.2021 р. позивач звернувся до відповідча з заявою про перерахунок пенсії на підставі рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2021 року по справі № 480/8886/21 з урахуванням 80% від сум грошового забезпечення (а.с.15).

Листом від 06.01.2022 № 118-13678/Т-02/8-1800/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.10.2021 у справі № 480/8886/21, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області проведено перерахунок пенсії в межах покладених судом зобов'язань. Зазначає, що зобов'язання до головного управління здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 виходячи з відсоткового розміру пенсії 80% від сум грошового забезпечення судом не визначено, отже, при проведенні перерахунку пенсії позивача головним управлінням застосовані норми законодавства, чинні на момент проведення перерахунку, а саме статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення. Після проведеного перерахунку розмір пенсії становить 14084,71 грн. (20121,01 грн.х 70%). Пенсія у перерахованому розмірі виплачена у січні 2022 року. Сума коштів 193162,75 грн. за період з 01.12.2019 по 31.12.2021 також нарахована до виплати та буде виплачена за рахунок коштів, передбачених в бюджеті Пенсійного фонду України на цю мету, оскільки відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України (а.с.16).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII (в редакції чинній до 01.10.2011) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Згодом Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27 березня 2014 року №1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно яких цифри 80 замінено цифрами 70.

Згідно з ст. 51, ч.4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як вбачається з матеріалів справи, здійснюючи перерахунок пенсії з 01.12.2019 на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду на підставі оновленої довідки, відповідачем було визначено розмір пенсії позивача у розмірі 70% грошового забезпечення.

Разом з тим, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років спочатку у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії (в даному випадку 80%).

Таким чином, суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити та визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років позивача з 80% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" від 24.05.2021 №33/39-462.

З огляду на викладені вище обставини, враховуючи положення ч. 2 ст. 9 КАС України, з метою належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" від 24.05.2021 №33/39-462 із розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Щодо заявленого позивачем клопотання про здійснення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, вказаною статтею встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі, оскільки судове рішення є обов'язковим до виконання, у тому числі, в примусовому порядку, а за невиконання рішення суду передбачена відповідальність.

На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 992,40 грн., сплачений при зверненні до суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 80 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії згідно довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" від 24.05.2021 №33/39-462.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" від 24.05.2021 №33/39-462 із розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений при зверненні до суду в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Осіпова