23 травня 2022 року Справа № 480/1236/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1236/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення виплати ОСОБА_1 перерахованої відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі №480/7617/21 раніше призначеної пенсії з обмеженням суми пенсії максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести нарахування і виплату пенсії з 01 квітня 2019 року ОСОБА_1 в порядку виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі №480/7617/21 без обмеження максимальним розміром, та виплатити з врахуванням раніше виплачених сум, різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що обмеження максимального розміру пенсії, є протиправними, оскільки суперечать рішенню Конституційного суду України № 7-РП/2016 від 20.12.2016 у справі № 1-38/2016.
Ухвалою суду від 28.01.2022 відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності відповідно до ст. 90 КАС України, суд визнає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначена пенсія у разі втрати годувальника за загиблого чоловіка ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з грудня 2009 року.
При обчисленні пенсії 21.12.2009р. було враховано грошове забезпечення: - посадовий оклад; - оклад за військове звання - підполковник; - надбавка за вислугу років 35 %; - надбавка за кваліфікацію льотчик/штурман 1-го класу 12 %; - надбавка за особливі умови службі 35 %; - надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15 %; - надбавка за особливо важливі завдання 50 %; - премія 10 %. Основний розмір пенсії до 01.04.2018 р. складав 40% грошового забезпечення, а з 01.04.2018 р. - 70% грошового забезпечення (а.с.10-12).
Для перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р. та Постанови КМУ № 704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» ІНФОРМАЦІЯ_1 була надана довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 19.03.2018р. для перерахунку пенсії із зазначенням: - посадового окладу, - окладу на військовим званням, - надбавки за вислугу років 45 % (а.с.13).
На підставі даної довідки Головним управління Пенсійного фонду України в Сумській області було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, та враховані саме такі складові грошового забезпечення, без врахування додаткових видів грошового забезпечення.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі №480/7617/21 задоволено позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.07.2021 № 11/36373/2715 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, станом на 05.03.2019. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі виданої Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 13.07.2021 № 11/36373/2715 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 05.03.2019, з урахуванням раніше проведених виплат.
06.12.2021р. позивач звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі №480/7617/21 (а.с.16).
Листом від 20.12.2021р. ГУ ПФУ в Сумській області повідомило, що при перерахунку відповідно до зазначеного рішення суду розмір пенсії позивача перевищив максимальний, а тому на підставі п.7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких ійших осіб» пенсія позивачу нарахована до виплати з 01.12.2021року в розмірі 19 340,00 грн. (а.с.17-18).
24.12.2021р. позивач звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про виплату їй пенсії без обмеження максимальним розміром (а.с.19).
ГУ ПФУ в Сумський області листом від 10.01.2022р. відмовило позивачу в нарахуванні та виплаті пенсії з 01.04.2019р. відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.10.2021р. у справі № 480/7617/21 без обмеження її максимальним розміром, оскільки зобов'язань здійснити перерахунок пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром судом не визначено (а.с.20).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 7 статті 43 Закону № 2262-XII встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
При цьому у вказаному рішенні Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Відповідно до статті 151-2 Конституції України рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов'язковими, остаточними. Обов'язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України, яка має найвищу юридичну силу щодо всіх інших нормативно-правових актів (пункти 3, 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 2000 року № 15-рп/2000 у справі про порядок виконання рішень Конституційного Суду України). Це виключає можливість органу державної влади, у тому числі парламенту, органу місцевого самоврядування, їх посадових осіб відтворювати положення правових актів, визнаних Конституційним Судом України неконституційними, крім випадків, коли положення Конституції України, через невідповідність яким певний акт (його окремі положення) було визнано неконституційним, у подальшому змінені в порядку, передбаченому розділом XIII Основного Закону України.
Конституційний Суд України в пункті 7 Рішення № 4-рп/2016 від 08 червня 2016 року вже висловлював правову позицію, якою зауважив, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, не можуть бути прийняті в аналогічної редакції, оскільки рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені. Повторне запровадження правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, дає підстави стверджувати про порушення конституційних приписів, згідно з якими закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй".
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
З огляду на те, що положення ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визнано Конституційним Судом України неконституційним, воно втратило чинність з дня ухвалення такого рішення, а саме з 20.12.2016. При цьому внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774 від 06.12.2016 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) є по своїй суті повторним запровадженням правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, а тому ці зміни самі по собі не створюють підстав для такого обмеження максимального розміру пенсії.
Таким чином, положення ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII щодо встановлення максимального розміру пенсії втратили чинність, а тому пенсія військовим пенсіонерам повинна виплачуватись без обмеження максимальним розміром, тобто в розмірі її фактичного нарахування.
Таким чином, позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з ГУ ПФУ в Сумській області за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення суму судового збору в розмірі 992 грн. 40 коп., сплачених позивачем за подання позовної заяви (а.с.7).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення виплати ОСОБА_1 перерахованої відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі №480/7617/21 раніше призначеної пенсії з обмеженням суми пенсії максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) провести нарахування і виплату пенсії з 01 квітня 2019 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в порядку виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі №480/7617/21 без обмеження максимальним розміром, та виплатити з врахуванням раніше виплачених сум, різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений при зверненні до суду в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Осіпова