23 травня 2022 року Справа № 480/1196/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1196/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення позивачу відсоткового значення розміру пенсії з 71% до 70%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2016 року в розмірі 71% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років з 14.09.1999 відповідно до Закону України №2262-12 від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір призначеної пенсії, враховуючи 27 років вислуги, становив 71% сум грошового забезпечення. На виконання рішення Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 10.11.2017 у справі №576/1895/17, яке залишено без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.12.2017 року в січні 2018 ГУ ПФУ в Сумській області здійснило перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. в розмірі 70% сум грошового забезпечення. В листопаді 2021 року на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.09.2021 року у справі №480/6895/21 ГУ ПФУ в Сумській області здійснило перерахунок пенсії з 01.12.2019 року з розрахунку 70% грошового забезпечення. Під час здійснення перерахунку пенсії позивачу повина застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії. Застосувавши відсоток «70» при визначені розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки на момент призначення пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір відсотку «71» від грошового забезпечення. Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, а тому внесені до частини 2 статті 13 Закону України №2262- 12 зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років з 90 відсотків до 80, а потім до 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, тобто при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовцям має застосовуватися норма,що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у зразковій справі від 04.02.2019 року №240/5401/18. 9 грудня 2021 року позивач направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області заяву про перерахунок пенсії із розрахунку 71% сум грошового забезпечення. 28 грудня 2021 року листом № 10790-13210/1-02/8-1800/21 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило, що підстави для перерахунку пенсії в розмірі 71% відсутні. Позивач вважає таку відмову в перерахунку пенсії із розрахунку 71% грошового забезпечення протиправною, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області з 14.09.1999 р. як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262. Розмір призначеної пенсії, враховуючи 27 років вислуги, становив 71% сум грошового забезпечення.
Постановою Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 10.11.2017 у справі №576/1895/17 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок його пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01 січня 2016 року.
На виконання постанови Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 10.11.2017 у справі №576/1895/17, яка залишена без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.12.2017 року в січні 2018 ГУ ПФУ в Сумській області здійснило перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. в розмірі 70% сум грошового забезпечення.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 30.09.2021 року у справі №480/6895/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання по Сумській області» МВС України від 20.05.2021 № 33/39-404 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.12.2019. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання по Сумській області» МВС України від 20.05.2021 №33/39-404, з урахуванням раніше виплачених сум.
В листопаді 2021 року на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.09.2021 року у справі №480/6895/21 ГУ ПФУ в Сумській області здійснило перерахунок пенсії з 01.12.2019 року з розрахунку 70% грошового забезпечення.
9 грудня 2021 року позивач направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області заяву про перерахунок пенсії із розрахунку 71% сум грошового забезпечення (а.с.7).
28 грудня 2021 року листом № 10790-13210/1-02/8-1800/21 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило, що підстави для перерахунку пенсії в розмірі 71% відсутні. Зазначило, що на виконання ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.12.2017 у справі № 576/1895/19 та рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.09.2021 у справі № 480/6895/21, після набрання ними законної сили, головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області проведені перерахунки пенсії позивача в межах покладених судами зобов'язань. При їх виконанні головним управлінням враховано зміст мотивувальної і резолютивної частин рішення суду, де конкретизовано встановлені судом зобов'язання, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують судові рішення. Зобов'язання до головного управління здійснити перерахунок та виплату пенсії виходячи з 71% сум грошового забезпечення судом не визначено, отже, при проведенні перерахунків пенсії позивача головним управлінням застосовані норми законодавства, чинні на момент проведення перерахунку, а саме статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення (а.с.8).
Отже, на думку відповідача, підстави для проведення перерахунку, виходячи з розміру пенсії 71% грошового забезпечення, відсутні.
Суд вважає таке твердження відповідача безпідставним.
Вказана справа є типовою та відповідає ознакам зразкової справи №240/5401/18, викладеним у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, яке набрало законної сили.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років, передбачала, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".
27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Частиною 3 статті 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ №704.
13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 Порядку №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права. У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.
Стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Зміни до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Постанова КМУ №45 і Постанова КМУ №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі Постанови КМУ №103 у відповідача були відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 71% сум грошового забезпечення підлягають задоволенню.
На підставі ст.139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 992,40 грн., сплачений при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 71% до 70%.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в розмірі 71% відповідних сум грошового забезпечення з 1 січня 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві грн. сорок коп.).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Осіпова