23 травня 2022 року Справа № 480/11620/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/11620/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року, на підставі нової довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/5823 від 16.08.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, із розрахунку 90 % грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи із грошового забезпечення, зазначеного в новій довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/5823 від 16.08.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, із розрахунку 90 % грошового забезпечення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 01.01.2018 пенсія позивача була перерахована на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103. Однак, при перерахунку пенсії, її розмір було зменшено до 70% грошового забезпечення. Позивач зазначає, що одночасно з перерахунок пенсії на умовах постанови КМУ №103, відповідач протиправно позбавив позивача основного розміру пенсійної виплати за вислугу років, яка була надана йому згідно із Законом України №2262-ХІІ. Також позивач зазначає, що при перерахунку пенсії були враховані лише посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років у зв'язку із внесенням відповідних змін до постанови Уряду від 13.02.2008 № 45, якою передбачено порядок перерахунку пенсій. У подальшому, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 визнано нечинними та скасовано пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (набрало законної сили 05.03.2019). З 05.03.2019 у позивача виникло право на перерахунок пенсії, про що складено відповідну довідку, яку було отримано відповідачем, але протиправно не було взято до уваги.
Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, з 06.12.2004 отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90% відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.9).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", позивачу проведено перерахунок раніше призначеної пенсії. Під час перерахунку з 01.01.2018 розмір пенсійної виплати зменшено до 70% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії (а.с.10).
На підставі звернення позивача було видано Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідку для перерахунку основного розміру пенсії №11/5823 від 16.08.2021 року (далі - оновлена довідка), яку було отримано відповідачем.
Повивач звернуся до відповідача із заявою від 03.09.2021 року, в якій просив, провести перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року, виходячи із грошового забезпечення, зазначеного в новій довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/5823 від 16.08.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року (а.с.13).
Відповідач листом від 28.09.2021 р. повідомив, що перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення здійснюється відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. За таких підстав перерахунок здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393” та пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 30.01.2007 № 3-1, після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом та надходження до головного управління відповідного повідомлення. Перерахунок пенсії у такий спосіб позивачу проведено з 01.01.2018 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103). Після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, інших рішень, зокрема, щодо визначення складових грошового забезпечення, Урядом не ухвалювалося, повідомлення про проведення перерахунку пенсій до головного управління не надходило, отже, підстави для проведення перерахунку пенсії, згідно з довідкою від 16.08.2021 № 11/5823 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, наданою Адміністрацією Державної прикордонної служби України, відсутні (а.с.17).
23.09.2021 повивач звернуся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року і при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, виходячи із грошового забезпечення, зазначеного в новій довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/5823 від 16.08.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, із розрахунку 90 % грошового забезпечення.
Відповідач листом від 22.10.2021 р. повідомив, що пенсійне забезпечення військовослужбовців здійснюється відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262 - XII (далі - Закон № 2262-XII). Усі призначені за цим Законом пенсії згідно з частиною 4 статті 63 підлягають перерахунку у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. При проведенні перерахунку пенсій застосовуються норми законодавства, чинні на момент його проведення, а саме статті 13 Закону № 2262 - XII, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення. Зміни щодо визначення максимального розміру були внесені до статті 13 відповідно до Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” та набрали чинності з 01.05.2014. Враховуючи зазначені норми, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), якою передбачено вичерпний перелік складових грошового забезпечення, з яких проведені перерахунки пенсій, призначених до 01.03.2018, а саме: розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним званням) та відсотковою надбавкою за вислугу років, визначених згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” позивачу проведено з 01.01.2018 перерахунок пенсії. Інших додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються при проведенні перерахунку пенсії, Постановою № 103, не передбачено. Після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, інших рішень щодо визначення складових грошового забезпечення, умов та порядку проведення перерахунку пенсій Урядом не приймалося, повідомлення про проведення перерахунку пенсій до головного управління не надходило. Зважаючи на зазначене, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивача згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення від 16.08.2021 № 11/5823, наданою Адміністрацією Державної прикордонної служби України, у розмірі 90 % сум грошового забезпечення, підстави відсутні (а.с.18).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії, виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018, та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугою строків служби.
Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 року № 51-IV, у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".
В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".
Таким чином суд зазначає, що Законами № 51-IV, № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.
Разом з тим призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а в подальшому 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення такої пенсії.
Відтак, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись та норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках на момент призначення пенсії.
Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.
Матеріалами справи підтверджується, що пенсія позивачу, із розрахунку 37 років вислуги, призначена в розмірі 90% грошового забезпечення (а.с.8,9).
При перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" її розмір з 01.01.2018 з 90% грошового забезпечення було зменшено до 70%, що не заперечується відповідачем у листі від 22.10.2021 №8914-10297/С-02/8-1800/21 (а.с.18) та підтверджується протоколом перерахунку пенсії позивача (а.с.10).
Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги та вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70 % грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 протиправними та зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Стосовно позовних вимог позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01.04.2019 на підставі нової довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/5823 від 16.08.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи із грошового забезпечення, зазначеного в новій довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/5823 від 16.08.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, із розрахунку 90% грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до положень ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45). Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. У додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, по справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Тобто зміни, внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
З 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином у позивача з'явилося право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". При цьому алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема головні управління Пенсійного фонду та уповноважені органи, які видають довідки, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Наведені висновки суду узгоджуються з правовою позицією, викладеною в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 по зразковій справі № 160/8324/19, яке постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 залишено без змін.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Таким чином, з огляду на виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, враховуючи те, що на ім'я позивача була складена відповідна оновлена довідка із розміром грошового забезпечення, у відповідача, з урахуванням положень ст. ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку № 45, виникає обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача згідно грошового забезпечення станом на 05.03.2019. Із врахуванням зазначеного, ГУ ПФУ в Сумській області протиправно відмовило у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі оновленої довідки, виданої на ім'я позивача, із зазначенням розміру грошового забезпечення.
Також матеріалами справи підтверджується, що позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90% від грошового забезпечення, а тому відповідач повинен здійснити такий перерахунок із врахуванням 90% від грошового забезпечення.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати позивачу пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року, на підставі нової довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/5823 від 16.08.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, із розрахунку 90 % грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи із грошового забезпечення, зазначеного в новій довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/5823 від 16.08.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, із розрахунку 90 % грошового забезпечення, з урахуванням вже виплачених сум.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки судовий збір не сплачувався позивачем, відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2018 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року, на підставі нової довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/5823 від 16.08.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, із розрахунку 90 % грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), виходячи із грошового забезпечення, зазначеного в новій довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/5823 від 16.08.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, із розрахунку 90 % грошового забезпечення, з урахуванням вже виплачених сум.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Осіпова