Справа № 513/261/22
Провадження № 3/513/186/22
Саратський районний суд Одеської області
24 травня 2022 року Саратський районний суд Одеської області у складі: судді Рязанової К.Ю., за участю: секретаря судового засідання Фабрикатор Н.В., прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Цитко Н.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в смт Сарата Одеської області матеріали, які надійшли з Департаменту внутрішньої безпеки Одеського управління Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , з вищою освітою, який працює на посаді дільничного офіцера поліції сектору превенції відділення поліції №1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Одеській області, паспорт громадянина України № НОМЕР_1 виданий 27 лютого 2018 року органом 5118, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , з серпня 2020 року перебуваючи на службі в Національній поліції України, з 25 червня 2021 року знаходячись на посаді дільничного офіцера поліції сектору превенції ВП №1 Білгород - Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області, маючи спеціальне звання - лейтенант поліції, спеціальний жетон з індивідуальним номером - 0148670, згідно п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України Про запобігання корупції від 14 жовтня 2014 року № 1700-VІІ будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подав без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за звітний 2020 рік, чим порушив встановленні ч. 1 ст. 45 Закону України Про запобігання корупції від 14 жовтня 2014 року № 1700-VІІ вимоги фінансового контролю. Вказані дії ОСОБА_1 містять ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор Білгород-Дністровської окружної прокуратури Цитко Н.С. вважала вину ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП доведеною та просила накласти на нього адміністративне стягнення, встановлене в санкції цієї статті.
ОСОБА_2 в судовому засіданні вказав, що 18 березня 2021 року помилково подав декларацію кандидата на посаду, а не щорічну. Дана помилка була виявлена, під час вирішення питання щодо його переведення до Управління національної поліції у Харківській області. Вважає, що в його діх відсутній умисел на вчинення адміністративного правопорушення.
Заслухавши прокурора, а також особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши та оцінивши докази, суд дійшов до такого висновку.
Так, згідно ч.1 ст.1 Закону України Про запобігання корупції корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність; при цьому, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону. Пунктом "з" п.1 ч.1 ст.3 вказаного Закону, передбачено, що суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є поліцейські.
Відповідно ч. 2 ст. 3 Закону України Про національну поліцію на працівників поліції (поліцейських та державних службовців) поширюється дія Закону України Про запобігання корупції.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України Про запобігання корупції особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно п.п. 1 п. 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за №959/29089, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Як встановлено судом, 28 серпня 2020 року ОСОБА_1 призначено на посаду поліцейського взводу №1 роти №1 батальйону №1 управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції НПУ.
04 березня 2021 року ОСОБА_1 переведений для подальшого проходження служби до Білгород-Дністровського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Одеській області.
Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Одеській області від 25 червня 2021 року №974 о/с, відповідно до п.п. 1 п. 1 ст. 65 Закону України Про Національну поліцію від 02 липня 2015 року № 580-VІІІ, на підставі рапорту від 17 червня 2021 року, сержанта поліції ОСОБА_1 призначено на посаду дільничного офіцера поліції сектору превенції відділення поліції № 1 Білгород - Дністровського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області.
Таким чином, у зв'язку із перебуванням на посаді дільничного офіцера поліції сектору превенції відділення поліції № 1 Білгород - Дністровського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області, маючи спеціальне звання - лейтенант поліції, спеціальний жетон з індивідуальним номером - 0148670 та склавши Присягу працівника поліції, ОСОБА_1 є поліцейським, тому на нього поширюється дія Закону України Про запобігання корупції від 14 жовтня 2014 року № 1700-VІІ.
Так, щорічна декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Судом встановлено, що 04 травня 2020 року о 19:36 ОСОБА_1 подана декларація (кандидата на посаду), 18 березня 2021 року о 00:25 декларація (кандидата на посаду), 05 липня 2021 року 11:55 декларація (кандидата на посаду), 05 листопада 2021 року 09:51 декларація (щорічна).
Посилання на те, що ОСОБА_1 , подаючи 18 березня 2021 року декларацію кандидата на посаду особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, за 2020 рік, вважав, що подає щорічну декларацію за той самий період, оскільки вони є ідентичними за своїм змістом та суттю, що у нього не було умислу на скоєння інкримінованого правопорушення до уваги не приймаються. Також, зазначені посилання ОСОБА_1 не підтверджені будь-якими доказами, а ґрунтується виключно на його усних поясненнях.
Суд звертає увагу, що дане правопорушення належить не до корупційних, а до таких, які пов'язані з корупцією.
Правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені Законом України Про запобігання корупції вимоги, заборони та обмеження, за вчинення якого встановлено, в тому числі, і адміністративну відповідальність.
Таким чином, при кваліфікації діяння, пов'язаного з корупцією, не вимагається встановлення і доведення таких кваліфікуючих ознак складу правопорушення, як наявність ознак корупції та умислу на вчинення діяння.
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-6 КУпАП, є формальним.
Для наявності об'єктивної сторони такого правопорушення закон вимагає встановлення лише діяння (дії або бездіяльності). Для встановлення ознак складу цього правопорушення необхідно підтвердження одночасно таких двох обставин:
1) наявність факту несвоєчасного подання е-декларації,
2) відсутність поважних причин щодо неподання е-декларації у визначений законом строк.
Так, Законом України Про запобігання корупції передбачено чотири типи декларацій суб'єкта декларування:
1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч.1 ст.45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком;
2) декларація особи, яка припиняє діяльність - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону не пізніше 20 робочих днів з дня припинення діяльності.
3) декларація особи, яка припинила діяльність - декларація, яка подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність.
4) декларація особи, яка претендує на зайняття посади - яка подається відповідно до абз.1 ч.3 ст.45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено законодавством. Така декларація подається до призначення або обрання особи.
Встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію, як особа, яка претендує на зайняття посади, 18 березня 2021 року та 05 липня 2021 року, а щорічну декларацію подав лише 05 листопада 2021 року.
Обов'язок додержання законів передбачає і обов'язок їх знання. Тому закони повинен знати кожний. З цього положення випливає загальновідома формула: незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності, яка міститься в ч.2 ст.68 Конституції України.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що зі встановленими Законом України Про запобігання корупції вимогами та обмеженнями ОСОБА_1 був ознайомлений, а отже знав та усвідомлював про обов'язок своєчасного подання щорічної декларації в період до 01 квітня наступного за звітним роком.
Таким чином суд вважає, що дії ОСОБА_1 кваліфіковані правильно за ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та його вина у вчиненні вказаного правопорушення підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами зокрема, протоколом №9/2022 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 04 квітня 2022 року (а.с.3-12), копією із сторінки Єдиного державного реєстру декларацій (а.с.16-23), наказами Головного управління Національної поліції в Одеській області від 25 червня 2021 року №974 о/с, №467 о/с (а.с. 77, 78), послужним списком ОСОБА_1 , попередженням про спеціальні обмеження, встановлені законами України Про запобігання корупції, Про національну поліцію.
Судом не встановлено поважних причин, які б завадили ОСОБА_1 своєчасно подати щорічну декларацію за 2020 рік.
Відповідно до ч. 4 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Судом встановлено, що датою вчинення правопорушення є 05 листопада 2021 року, датою виявлення правопорушення є 26 листопада 2021 року.
За положеннями ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення суд відповідно до положень ч.2 ст.33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, відомості про особу яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь його вини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, вину визнав частково.
Судом не встановлено обставин, які відповідно до ст. 34, 35 КУпАП обтяжують відповідальність та пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення.
З урахуванням особи порушника, обставин вчиненого адміністративного правопорушення, відсутності обставин, що обтяжують відповідальність, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу, в мінімальному розмірі 50 (п'ятдесят) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 гривень, яке буде необхідним і достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети виховного впливу та запобіганню вчинення нових правопорушень.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, пункту 5 частини 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір з ОСОБА_1 належить стягнути на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 496,20 гривень.
Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6, 245, 283, 284 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя К. Ю. Рязанова