23 травня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/1158/22
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/1158/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
21.01.2022 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ в Полтавській області), в якому, з урахуванням уточнень, просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо не виплати у повному обсязі пенсії за період з 05.03.2019 до 01.02.2022, перерахованої з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 52, 55, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з 05.03.2019 до 01.02.2022 з урахуванням суми підвищення пенсії розміром, визначеним станом на 01.03.2018 на підставі довідки Полтавського ОТЦКСП, з урахуванням 71% грошового забезпечення за відповідною посадою.
Позовні вимоги мотивовані посиланням на обставини порушення права позивача на належне пенсійне забезпечення внаслідок протиправної відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 26.01.2022 позовну заяву залишено без руху.
Після усунення недоліків позовної заяви, ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 04.02.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав. У відзиві на позовну заяву (а.с. 33) вказував, що пенсію ОСОБА_1 перераховано виходячи з 70% грошового забезпечення, оскільки відповідачем враховано вимоги частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ, відповідно до якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 33).
Розгляд справи, відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у ГУПФ в Полтавській області, де отримує пенсію, призначену з 12.11.2002 за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується наявними у справі документами пенсійної справи позивача. Пенсія за вислугу років позивачу призначена у розмірі 76% грошового забезпечення, що підтверджено копією розрахунку на пенсію за вислугу років від грудня 2002 року (а.с. 35).
05.06.2021, на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 у справі №40/2849/21, ІНФОРМАЦІЯ_1 на ім'я ОСОБА_1 виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії №9/1/3509/фп68320 (а.с. 38), яка направлена на адресу ГУПФ в Полтавській області для перерахунку пенсії позивача.
На звернення позивача щодо перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки ГУПФ в Полтавській області листом від 03.08.2021 №7648-6851/Г-02/8-1600/21 повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії.
Не погодившись із правомірністю підстав відмови, позивач звернувся до суду.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 у справі №440/9197/21 позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано ГУПФ в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №9/1/3509/фп68320 від 05.07.2021.
На виконання рішення суду ГУПФ в Полтавській області на підставі нової довідки здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, розмір пенсії визначено виходячи з 70% грошового забезпечення (а.с. 37).
На звернення позивача щодо перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки у розмірі 71% грошового забезпечення, встановленого під час призначення пенсії, відповідач листом від 30.12.2021 повідомив про відсутність підстав для такого перерахунку, оскільки зобов'язання щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019 з розрахунку 71% грошового забезпечення у рішенні Полтавського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 у справі №440/9197/21 відсутні. Одночасно зазначено, що з 01.05.2014 по даний час чинною є редакція частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% від грошового забезпечення (а.с. 13-14).
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, за цим Законом пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
З матеріалів справи суд встановив, що вислуга років позивача станом на момент виходу на пенсію становить 27 років.
За приписами частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Таким чином, загальний розмір грошового забезпечення позивача на момент виходу на пенсії мав становити не більше 90% його грошового забезпечення.
Як видно з розрахунку на пенсію позивача, основний розмір його пенсії становить 76% грошового забезпечення (а.с. 35).
Редакція частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", норма якої визначала максимальний відсотковий розмір відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовця для обчислення пенсії, змінювалася неодноразово.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, змінено у відсотках розмір грошового забезпечення, максимальний розмір якого, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011, обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Законом України від 27.03.2014 №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності в цій частині 01.05.2014, статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Закони №3668-VI та №1166-VII набрали чинності після призначення пенсії позивачу з розрахунку 76% розміру грошового забезпечення військовослужбовця відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосується перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 (номер ЄДРСР - 73604768).
Таким чином при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" його розмір має обчислюватися із вказаного у довідці грошового утримання станом на момент проведення перерахунку, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, з 01.04.2019 пенсія позивачу підлягає перерахунку та виплаті, з огляду на його волевиявлення, у розмірі 71% грошового забезпечення.
За таких обставин суд, виходячи з меж заявлених у позові вимог, вважає за необхідне визнати протиправними дії ГУПФ в Полтавській області щодо відмови у здійсненні з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, відображених у довідці Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №9/1/3509/фп68320 від 05.07.2021 виходячи з 70% грошового забезпечення, зобов'язавши відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, відображених у цій довідці виходячи з 71% грошового забезпечення, за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії.
Відтак позов в цій частині суд визнає обґрунтованим, у зв'язку з чим такий задовольняє.
З приводу вимоги визнати протиправними дії відповідача щодо не виплати у повному обсязі пенсії, перерахованої з 01.01.2018 за період з 05.03.2019 до 01.02.2022 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 52, 55, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з 05.03.2019 до 01.02.2022 з урахуванням суми підвищення пенсії розміром, визначеним станом на 01.03.2018 на підставі довідки Полтавського ОТЦКСП суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Зі змісту наведеної норми слідує, що захисту адміністративним судом підлягають лише порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення на момент звернення до суду.
Як свідчать письмові докази у справі, зокрема заява позивача про перерахунок пенсії адресована відповідачеві, ОСОБА_1 вимоги про перерахунок пенсії з урахуванням підвищення пенсії розміром, визначеним станом на 01.03.2018 на підставі довідки Полтавського ОТЦКСП перед пенсійним органом не заявляв. Відповідно спору з цього приводу немає.
Тому у цій частині позов задоволенню не підлягає.
Відтак позов належить задовольнити частково.
Зважаючи на обставини часткового задоволення адміністративного позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на його користь 1/2 частину витрат зі сплати судового збору у розмірі 496,20 грн.
Клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання ГУПФ в Полтавській області подати звіт про його виконання задоволенню не підлягає з огляду на відсутність будь-яких обґрунтувань.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у здійсненні з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, відображених у довідці Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №9/1/3509/фп68320 від 05.07.2021 виходячи з 70% грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії (за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, відображених у довідці Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №9/1/3509/фп68320 від 05.07.2021 виходячи з розрахунку 71% грошового забезпечення.
Клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - залишити без задоволення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) частину судових витрат, понесених на сплату судового збору, в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн 20 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку впродовж тридцяти днів з моменту його підписання в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун