Ухвала від 16.05.2022 по справі 440/11037/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

16 травня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/11037/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Клочка К.І.,

за участю:

секретаря судового засідання - Вязун К.Ю.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідачів - Зубарєвої С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про відстрочення виконання рішення суду у справі №440/11037/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, Диканського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (надалі - УДМС України в Полтавській області) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, у якій просила:

- визнати протиправною бездіяльність УДМС України в Полтавській області в особі Диканського районного сектору УДМС України в Полтавській області щодо неоформлення паспорту громадянина України в зв'язку із зміною прізвища з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 " у формі паспортної книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ;

- зобов'язати УДМС України в Полтавській області в особі Диканського районного сектору УДМС України в Полтавській області оформити та видати бланк паспорту на нове прізвище " ОСОБА_4 " у формі паспортної книжечки, без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних з проставленою відміткою місця проживання.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23.02.2022 у справі № 440/11037/21 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 63, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 37829297), Диканського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Газовиків, 1, смт Диканька, Диканського району, Полтавська область, 38500) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Зобов'язано Диканський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року у зв'язку зі зміною прізвища.

04.05.2022 до суду надійшла заява Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про відстрочення на період дії воєнного стану виконання рішення суду від 23.02.2022 у справі № 440/11037/21.

Ухвалою суду від 06.05.2022 заяву Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про відстрочення виконання рішення суду призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 10:00 год 13.05.2022.

Представник заявника в судовому засіданні 13.05.2022 заяву підтримала, наголошувала, що станом на час розгляду вказаної заяви відповідачем передано до ГУДМС України в Закарпатській області залишки бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року, а виконання рішення можливе лише за умови повернення відповідних бланків на баланс УДМС України в Полтавській області.

Позивач у судовому засіданні 13.05.2022 проти задоволення заяви про відстрочення рішення суду заперечувала та вказала на необхідність виконання судового рішення.

Розглянувши заяву про відстрочення виконання судового рішення, дослідивши необхідні для розгляду заяви матеріали справи, заслухавши доводи учасників справи, суд зазначає наступне.

Згідно з частинами першою та другою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 №2747-IV, із змінами та доповненнями, чинними станом на час розгляду заяви (надалі також - КАС України), за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частини п'ятої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Згідно з частиною третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Частиною четвертою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"" від 24.02.2022 №2102-IX затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб /п.1/, а також у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" /п.3/.

Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15.03.2022 № 2119-IX затверджено Указ Президента України від 14.03.2022 №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким постановлено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому, Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21.04.2022 №2212-IX затверджено Указ Президента України від 18.04.2022 №259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні".

Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строк дії воєнного стану в Україні продовжено на 30 діб.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Наказом Державної міграційної служби України від 22.03.2022 №57 "Про передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року з балансу територіальних органів на баланс ГУДМС у Закарпатській області та книг обліку, надходження і витрачання бланків паспортів" начальників територіальних органів ДМС України зобов'язано забезпечити до 25.03.2022 здійснити передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року.

24.03.2022 на виконання зазначеного наказу УДМС у Полтавській області залишки бланків паспорта громадянина України передано на зберігання до ГУДМС у Закарпатській області, що підтверджується копією накладної (вимоги) №2022-3 від 24.03.2022.

Отже, суд констатує відсутність на цей час у розпорядженні УДМС України в Полтавській області бланків паспортів громадянина України зразка 1994 року, що є наслідком надзвичайної події - збройної агресії РФ проти України.

Вказана обставина унеможливлює виконання рішення суду від 23.02.2022 у справі №440/11037/21 на цей час та є підставою для відстрочення виконання судового рішення відповідно до статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що заява УДМС України в Полтавській області про відстрочення виконання рішення суду в цій у справі є обґрунтованою.

У той же час, суд наголошує, що питання відстрочення виконання судового рішення є надзвичайно чутливим для позивача, яка продовжує бути обмеженою у своїх правах, не маючи паспортного документу до того часу, доки рішення суду не виконано.

Суд розуміє потребу позивача якнайшвидше отримати паспортний документ. У той же час суду слід забезпечити баланс інтересів приватного та публічного.

Рішенням, що забезпечить баланс вказаних інтересів, суд вважає відстрочення виконання судового рішення з вірним визначенням питання щодо часу, на який може бути надана ця відстрочка.

Так, УДМС в Полтавській області просить відстрочити виконання судового рішення на період дії воєнного стану.

Разом з тим, суд такий час відстрочення вважає надмірним.

Інтереси позивача вимагають виконати рішення суду та отримати паспорт якнайшвидше, при найпершій можливості.

Незважаючи на відсутність активних бойових дій як в Полтавській, так і в Закарпатській областях у період з 23.02.2022 (дата ухвалення судового рішення) по дату розгляду вказаної заяви, УДМС України в Полтавській області не надано жодних належних та допустимих доказів вжиття ним заходів, спрямованих на повернення бланків паспорта громадянина України на баланс УДМС у Полтавській області, зокрема в кількості, необхідній, у тому числі, для виконання рішення суду у цій справі.

Враховуючи те, що воєнний стан, введений Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022, станом на час розгляду поданої заяви двічі продовжено та з урахуванням триваючої збройної агресії РФ проти України, час відстрочення виконання рішення суду, зазначений УДМС у Полтавській області, а саме, до закінчення дії воєнного стану, на думку суду, є надмірним.

Незважаючи на введення на території України дії воєнного стану відповідні зміни до Кодексу адміністративного судочинства України в частині виконання та вирішення питання відстрочення виконання рішення суду не вносилися, що свідчить про пріоритетність своєчасного виконання рішення суду, яке набрало законної сили, з метою належного та ефективного відновлення порушених прав позивача. Надмірне відстрочення часу виконання рішення суду може нівелювати саму суть судового захисту порушених прав.

Беручи до уваги те, що повернення бланків паспорта громадянина України на баланс УДМС України в Полтавській області, зокрема у кількості, необхідній для виконання рішень суду, які набрали законної сили, залежить від прийняття відповідного рішення у вигляді наказу Державною міграційною службою України та часу для фізичної доставки відповідних бланків паспортів із Закарпатської області, то суд, враховуючи обставини справи та вимоги Кодексу адміністративного судочинства України вважає достатнім відстрочити виконання рішення суду до 01.06.2022.

Таким чином, суд дійшов висновку, що заява УДМС України в Полтавській області про відстрочення виконання рішення суду підлягає частковому задоволенню шляхом відстрочення виконання рішення суду від 23.02.2022 у справі № 440/11037/21 до 01 червня 2022 року.

При призначенні судового розгляду заяви про відстрочення виконання судового рішення, суд не вирішував питання щодо сплати судового збору за її подання.

З огляду на це суд зазначає, що згідно з підпунктом 6 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення, передбачено ставку судового збору - 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьому поняття "строк виконання судового рішення", що вжите у процитованій нормі, охоплює процесуальні питання про відстрочення або розстрочення його виконання.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" від 02.12.2021 за №1928-IХ, з 01.01.2022 встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 2481,00 грн.

Враховуючи наведене, за подання заяви про відстрочення виконання судового рішення на підставі статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, ставка судового збору становить 744,30 грн.

При вирішенні цього процесуального питання суд також зауважує, що положення пункту 3 частини другої статті 3 Закону України "Про судовий збір" у даному випадку застосуванню не підлягають, оскільки норми частини другої статті 4 Закону №3674-VI в редакції Закону України №484-VІІІ від 22.05.2015 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" прийняті пізніше, а за загальними правилами вирішення колізії норм права у разі неузгодженості між нормами, виданими одним і тим самим нормотворчим органом, застосовується акт, виданий пізніше, навіть якщо прийнятий раніше акт не втратив своєї чинності. Як роз'яснило Міністерство юстиції України у своєму листі від 26.12.2008 за №758-0-2-08-19 "Щодо практики застосування норм права у випадку колізії", така неузгодженість може виникнути внаслідок того, що прийняття нової норми не завжди супроводжується скасуванням "застарілих" норм з одного й того ж питання, а тому повинна вирішуватись саме у вищезазначений спосіб.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне стягнути з УДМС України в Полтавській області до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 744,30 грн за подання заяви про відстрочення виконання рішення суду.

Керуючись статтями 248, 291, 378 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Заяву Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про відстрочення виконання рішення суду у справі №440/11037/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, Диканського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Відстрочити виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2022 року у справі №440/11037/21 - до 01 червня 2022 року.

У задоволенні решти заяви відмовити.

Стягнути з Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 744,30 грн (сімсот сорок чотири гривні тридцять копійок).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення судового рішення шляхом подання апеляційної скарги в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст ухвали складено 20 травня 2022 року.

Головуючий суддя К.І. Клочко