Справа № 420/5577/22
23 травня 2022 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хурса О.О., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси (вул. Маршала Говорова, 7, м. Одеса, 65058), Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси, Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, у якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси щодо нарахування та виплати йому - ОСОБА_1 , щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020-2021 роки у розмiрi, меншому п'яти мiнiмальних пенсій за віком;
- зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити йому - ОСОБА_1 , недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 5 мiнiмальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги;
- зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити йому - ОСОБА_1 , недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 5 мiнiмальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Також позивач просить суд стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви, зокрема, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.160,161,172 КАС України.
Позов датований надійшов до суду через систему «Електронний суд» 08.04.2022 та зареєстрований 11.04.2022 за вхід. №5572/22.
Частинами 1, 2 статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Правила регулювання строків звернення до суду має на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані.
Рішенням Конституційного Суду України №17-рп/2011 від 13.12.2011 року визначено, що держава може встановлювати відповідні процесуальні строки, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
У відповідності до ч.4 статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Тобто у відповідності до вказаної норми, право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня мають право визначені особи до 30 вересня, однак лише відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги та саме до вказаної дати особа має звернутися до відповідного суб'єкту владних повноважень щодо виплати йому разової грошової допомоги до 5 травня .
Положення ч.4 ст.171-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо право звернутися за разової грошової допомоги до 5 травня та отримати її до 30 вересня, згідно з правовим висновком Верховного Суду визначається як початок перебігу строку для звернення до суду за захистом своїх прав.
Частиною 5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд у постановах від 06.02.2018 року по справі №607/7919/17 та від 14.08.2018 року по справі 472/2190/17 виклав правову позицію щодо обчислення строку звернення до суду осіб, які вважають порушеними свої права при нарахуванні та виплаті ним разової грошової допомоги до 5 травня. Зокрема, Верховний Суд відхилив посилання позивача про те, що строк звернення до суду ним не пропущено, так як про порушення свого права на належний розмір щорічної допомоги до 5 травня за 2016 рік він дізнався після отримання листа управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 28 квітня 2017 року, виходячи з того, що отримавши у квітні 2016 року разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік у сумі 920,00 грн, позивач міг дізнатися про порушення своїх прав. При цьому, 30 вересня 2016 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2016 року.
Таким чином, 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж та, яка була йому нарахована.
Ст.120 КАС України встановлено, що строк, що визначається місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця цього строку.
По даній справі №420/5577/22 перебіг строку звернення до суду позивача з вимогами щодо нарахування та виплати щорічної разової допомоги до 5 травня за 2020 та 2021 рік слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, тобто встановлений КАС України шестимісячний строк звернення до суду позивачем пропущено.
При цьому, суд враховуючи правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 року по справі №607/7919/17 та від 14.08.2018 року по справі 472/2190/17, вважає безпідставними доводи позивача щодо обчислення строку звернення до суду з цим позовом з урахуванням того, що про порушення свого права позивач нібито дізнався 21 лютого 2022 року, отримавши лист від Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про відмову у проведенні перерахунку разової грошової допомоги.
Згідно з частинами 1-3 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Позивач у позові відповідачами визначає Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси та Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Згідно з наданою позивачем копією відповіді Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради №1153/15-14 від 11.02.2022 року ОСОБА_1 була виплачена грошова допомога за 2020-2021 роки. Додатково проінформовано, що Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси є структурним підрозділом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради та не є самостійною юридичною особою.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, крім іншого: - повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; - зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; - виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; - перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Позивачем всупереч ч. 5 ст. 160 КАС України не зазначено ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України щодо Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси. Зазначений позивачем код ЄДРПОУ відповідає Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Позовна заява з додатками надійшла через систему «Електронний суд» 08.04.2022 року (зареєстрована 11.04.2022 за вхід. №5572/22) та була засвідчена електронним цифровим підписом представника позивача Дзюба М.Ю.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, відповідає заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів визначені у ст. 160 і 161 цього Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з ч. 1 ст. 161 КАС України, до позовної заяви, що оформлена у письмовій формі, додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Законом України №1416-IX від 27.04.2021 внесені зміни в КАС України. Закон набрав законної сили 26.05.2021 року.
Частинами 8 та 9 ст. 44 КАС України (в редакції Закону № 1416-IX від 27.04.2021) встановлено, що процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
У разі подання до суду документів в електронній формі учасник справи зобов'язаний надати доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
Також, за змістом чинного Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 №1845/0/15-21 (далі - Положення), визначений наступний порядок подання особами до суду електронних документів.
Відповідно до п. 29 Розділу ІІІ Положення у разі подання до суду документів в електронній формі учасник зобов'язаний у випадках, визначених процесуальним законодавством, надати доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
У випадку, коли інший учасник справи відповідно до внесених ідентифікаційних даних про нього має зареєстрований Електронний кабінет, функціонал Електронного суду в автоматичному режимі надає суду та учаснику справи доказ надсилання до Електронних кабінетів інших учасників справи поданих до суду документів.
В іншому випадку засобами Електронного суду користувача інформують про відсутність в іншого учасника справи зареєстрованого Електронного кабінету.
Дослідивши зміст поданого електронного позову та оглянувши надіслані разом з ним сканкопії документів, що скріплені електронним підписом представника позивача, суд встановив, що всупереч вимог ч. 9 ст. 44 КАС України позивач не подав до суду докази надсилання ним листом з описом вкладення на поштову адресу відповідача копії позовної заяви з додатками. Водночас, докази надсилання позивачем до електронного кабінету відповідача (за наявності у нього такого електронного сервісу) копії позову також відсутні.
Відповідно до ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою суду від 18.04.2021 року позов залишений без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви та заяви про поновлення строку звернення до суду із зазначення причин поважності пропуску такого строку.
До суду надійшла заява представника позивача про поновлення строку на звернення до суду, в якій він зазначив, що останнім днем звернення до суду з цим позовом є 31.03.2022 року, однак Указом Президента №64/2022 з 05:30 год 24.02.2022 року введено воєнний стан в Україні, що унеможливило звернутися до суду в межах встановленого законом строку.
Також позивач просив залишити без розгляду позовні вимоги в частині виплати грошової допомоги за 2020 рік.
Однак, суд звертає увагу, що недоліки позовної заяви позивачем усунуті не повністю, оскільки вказані в ухвалі суду від 18.04.2022 року повинні бути усунуті шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви, з огляду на наступне.
Позивач у позові відповідачами визначає Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси та Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Позивачем всупереч ч. 5 ст. 160 КАС України не зазначено ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України щодо Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси.
Між тим, Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси є структурним підрозділом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради та не є самостійною юридичною особою.
В свою чергу, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради є самостійною юридичною особою та йому належить код ЄДРПОУ 36290160.
Суд звертає увагу, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» однією з вимог до виконавчого документу є зазначення ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає необхідним продовжити строк на усунення недоліків позову, які повинні бути усунуті шляхом надання належним чином оформленого позову з відповідними позовними вимогами до належного відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.122,123,160,161, 248 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси (вул. Маршала Говорова, 7, м. Одеса, 65058), Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху, продовживши строк на усунення недоліків позову.
Повідомити позивача про необхідність у десятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки позову та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Хурса