Справа № 420/621/22
23 травня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
До Одеського окружного адміністративного суду 12 сiчня 2022 року надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 22.11.2021 року №28231/15-32-09-02, №28234/15-32-09-02, №28237/15-32-09-02, від 24.11.2021 року №28461/15-32-09-02, №28462/15-32-09-02, №28467/15-32-09-02, №28473/15-32-09-02, №28481/15-32-09-02, №28487/15-32-09-02, №28503/15-32-09-02, №28506/15-32-09-02, №28508/15-32-09-02.
Позовні вимоги товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» обґрунтовує тим, що на підставі наказiв вiдповiдача від 12.10.2021 була проведена фактична перевірка за адресами місць роздрібної торгiвлi пальним. Головним управлінням ДПС в Одеській області складено відповідні акти перевірки у яких встановлено порушення п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме не своєчасно передано довiдки про зведенi за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизних складах у кількості 3 дні. Проте, позивач вказує, що затримка одержання звiтiв сталася не з вини позивача, але з незалежних вiд позивача причин, у зв'язку з проведенням технічних та регламентних робіт на сервері ДПС Державною податковою службою України було отримано 04.01.2021. На підставі висновків, що викладені у актах перевірки, Головним управлінням ДПС України в Одеській винесені спірні податкові повідомлення-рішення.
Вважаючи зазначені рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Ухвалою судді вiд 17 сiчня 2022 року позовну ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» було залишено без руху та надано строк на усунення недоліків, а саме зазначення ціни позову та доплати судового збору.
24.01.2022 року на електронну адресу суду надійшов лист позивача з додатками, скріплений електронно-цифровим підписом директора ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» Березовським О.О., про надання суду доплати судового збору у розмiрi 27291 гривень та редаговану позовну заяву з зазначенням ціни позову.
Ухвалою суду від 25.01.2022 року прийнято до розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень; відкрито провадження у справі, вирішено проводити розгляд справи в порядку, визначеному ст.262 КАС України.
14 лютого 2022 року до суду (вх.№9146/22) від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву разом із додатками (т.1 а.с.232-250, т.2 а.с.1-62), в якому зазначено, що Головне управління ДПС в Одеській області, не погоджується з доводами позивача та заперечує проти позову
У відзиві, з покликанням на фактичні обставини справи відповідач вказує, що перевіркою встановлено, що ТОВ «Тоговий Дім-Мустанг» не своєчасно передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизних складах, у кількості 3 дні.
Зважаючи на вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ».
Станом на дату вирішення даної адміністративної справи інших зав по суті справи на адресу суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено такі факти та обставини.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ», код ЄДРПОУ 41194212 зареєстроване 06.03.2017 року, взято на облік в контролюючих органах та станом на 19.10.2021 перебувало на обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області.
Згідно інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» здійснює наступні види діяльності за КВЕД: 47.30 Роздрібна торгівля пальним; 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 52.10 Складське господарство; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС в Одеській області на підставі наказів Головного управління ДПС в Одеській області від 12.10.2021 року № 7400-п, №7431-п, №7436-п проведено фактичну перевірку ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» (код ЄДРПОУ 41194212) з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, контроль за виконанням якого покладений на органи ДПС (т.1 а.с.26-31, 238-243).
На вказані акти перевірки відповідачем видано направлення на перевірку (т.1 а.с.248-250, т.2 а.с.1-21).
Об'єктами фактичної перевірки бкли такі адреси місць роздрібної торгівлі пальним:
1) згідно наказу №7400-п:
- Одеська обл., Овідіопольський р-н, смт.Таїрове, 3-км автошляху Одеса - Іллічівськ, автозаправна станція (АЗС);
- Одеська обл., м.Одеса, Малиновський р-н, вул.Дальницька, буд.48/А, АЗК з магазином;
- Одеська обл., м.Одеса, Малиновський р-н, вул.Центральний аеропорт, буд.4/А, АЗК з магазином.
2) згідно наказу №7431-п:
- Одеська область, Роздільнянський район, с. Степове, 61-й км. Автошляху Одеса - Кишинів - Брест, АЗК з магазином;
- Одеська область, Тарутинський район, смт. Березине, 6-й км автошляху Тарутине - Березине, АЗС;
- Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Шабо, вул., Сонячна, буд. 1/Б, АЗК з магазином;
- Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул., Піонерська, буд. 7, АЗК з магазином;
- Одеська область, Татутинський район, смт. Тарутине, вул. Червона, 7 A, A3C,
2) згідно наказу №7436-п:
- Одеська область, Овідіопльський район, с. Нова Долина, 15-й км автодороги Одеса - Білгород-Днітровський - Монаші, АЗС-11;
- Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Гейсмана, буд. 6, АЗК з магазином;
- Одеська область, м. Чорноморськ, вул., 1-го Травня, буд. 36, АЗК з магазином;
- Одеська обл.сть, м. Чорноморськ, смт. Олександрівка, вул., Перемоги, буд. 2/С, АЗК з магазином.
За результатом вказаних перевірок Головним управлінням ДПС в Одеській області складено акти від 18.10.2021:
- №23023/15-32-09-02 (т.1 а.с.36-40), яким зокрема встановлено порушення, а саме: що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» протягом 2021 року не своєчасно передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1005282 за адресою: Одеська обл., м.Одеса, Малиновський р-н, вул.Центральний аеропорт, буд.4/А, АЗК з магазином, у кількості 3 дні, чим порушено п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме довідки від 31.12.2020 року, 01.01.2021 року, 02.01.2021 року фактично подані 04.01.2021 року, 04.01.2021 року, 04.01.2021 року відповідно;
- №23021/15-32-09-02 (т.1 а.с.41-45), яким зокрема встановлено порушення, а саме: що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» протягом 2021 року не своєчасно передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1005281 за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, смт.Таїрове, 3-км автошляху Одеса - Іллічівськ, автозаправна станція (АЗС), у кількості 3 дні, чим порушено п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме довідки від 31.12.2020 року, 01.01.2021 року, 02.01.2021 року фактично подані 04.01.2021 року, 04.01.2021 року, 04.01.2021 року відповідно;
- №23022/15-32-09-02 (т.1 а.с.46-50), яким зокрема встановлено порушення, а саме: що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» протягом 2021 року не своєчасно передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1005284 за адресою: Одеська обл., м.Одеса, Малиновський р-н, вул.Дальницька, буд.48/А, АЗК з магазином, у кількості 3 дні, чим порушено п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме довідки від 31.12.2020 року, 01.01.2021 року, 02.01.2021 року фактично подані 04.01.2021 року, 04.01.2021 року, 04.01.2021 року відповідно;
- №23428/15-32-09-02 (т.1 а.с.51-55), яким зокрема встановлено порушення, а саме: що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» протягом 2021 року не своєчасно передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1005285 за адресою: Одеська область, Татутинський район, смт. Тарутине, вул. Червона, 7 A, A3C, у кількості 3 дні, чим порушено п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме довідки від 31.12.2020 року, 01.01.2021 року, 02.01.2021 року фактично подані 04.01.2021 року, 04.01.2021 року, 04.01.2021 року відповідно;
- №23442/15-32-09-02 (т.1 а.с.56-60), яким зокрема встановлено порушення, а саме: що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» протягом 2021 року не своєчасно передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1005288 за адресою: Одеська область, Роздільнянський район, с. Степове, 61-й км. Автошляху Одеса - Кишинів - Брест, АЗК з магазином, у кількості 3 дні, чим порушено п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме довідки від 31.12.2020 року, 01.01.2021 року, 02.01.2021 року фактично подані 04.01.2021 року, 04.01.2021 року, 04.01.2021 року відповідно;
- №23463/15-32-09-02 (т.1 а.с.61-65), яким зокрема встановлено порушення, а саме: що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» протягом 2021 року не своєчасно передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1005279 за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Шабо, вул., Сонячна, буд. 1/Б, АЗК з магазином, у кількості 3 дні, чим порушено п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме довідки від 31.12.2020 року, 01.01.2021 року, 02.01.2021 року фактично подані 04.01.2021 року, 04.01.2021 року, 04.01.2021 року відповідно;
- №23470/15-32-09-02 (т.1 а.с.66-70), яким зокрема встановлено порушення, а саме: що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» протягом 2021 року не своєчасно передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1005280 за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул., Піонерська, буд. 7, АЗК з магазином, у кількості 3 дні, чим порушено п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме довідки від 31.12.2020 року, 01.01.2021 року, 02.01.2021 року фактично подані 04.01.2021 року, 04.01.2021 року, 04.01.2021 року відповідно;
- №23419/15-32-09-02 (т.1 а.с.71-75), яким зокрема встановлено порушення, а саме: що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» протягом 2021 року не своєчасно передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1005286 за адресою: Одеська область, Тарутинський район, смт. Березине, 6-й км автошляху Тарутине - Березине, АЗС, у кількості 3 дні, чим порушено п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме довідки від 31.12.2020 року, 01.01.2021 року, 02.01.2021 року фактично подані 04.01.2021 року, 04.01.2021 року, 04.01.2021 року відповідно;
- №23305/15-32-09-02 (т.1 а.с.76-80), яким зокрема встановлено порушення, а саме: що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» протягом 2021 року не своєчасно передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1005277 за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул., 1-го Травня, буд. 36, АЗК з магазином, у кількості 3 дні, чим порушено п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме довідки від 31.12.2020 року, 01.01.2021 року, 02.01.2021 року фактично подані 04.01.2021 року, 04.01.2021 року, 04.01.2021 року відповідно;
- №23299/15-32-09-02 (т.1 а.с.81-85), яким зокрема встановлено порушення, а саме: що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» протягом 2021 року не своєчасно передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1005283 за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Гейсмана, буд. 6, АЗК з магазином, у кількості 3 дні, чим порушено п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме довідки від 31.12.2020 року, 01.01.2021 року, 02.01.2021 року фактично подані 04.01.2021 року, 04.01.2021 року, 04.01.2021 року відповідно;
- №23294/15-32-09-02 (т.1 а.с.86-90), яким зокрема встановлено порушення, а саме: що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» протягом 2021 року не своєчасно передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1005287 за адресою: Одеська область, Овідіопльський район, с. Нова Долина, 15-й км автодороги Одеса - Білгород-Днітровський - Монаші, АЗС-11, у кількості 3 дні, чим порушено п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме довідки від 31.12.2020 року, 01.01.2021 року, 02.01.2021 року фактично подані 04.01.2021 року, 04.01.2021 року, 04.01.2021 року відповідно;
- №23232/15-32-09-02 (т.1 а.с.91-96), яким зокрема встановлено порушення, а саме: що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» протягом 2021 року не своєчасно передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1005278 за адресою: Одеська обл.сть, м. Чорноморськ, смт. Олександрівка, вул., Перемоги, буд. 2/С, АЗК з магазином, у кількості 3 дні, чим порушено п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме довідки від 31.12.2020 року, 01.01.2021 року, 02.01.2021 року фактично подані 04.01.2021 року, 04.01.2021 року, 04.01.2021 року відповідно.
02.11.2021 року позивачем подано до Головного управління ДПС в Одеській області заперечення на вищевказані акти перевірки (т.1 а.с.96-119).
Головним управлінням ДПС в Одеській області складено листи №15474/КПР/15-32-09-02-05 від 16.11.2021 року, №15551/КПР/15-32-09-02-05 від 18.11.2021 року в яких повідомлено, що за результатами голосування, членами комісії прийнято рішення, яким висновки вищевказаних актів перевірок залишено без змін (т.1 а.с.122-133).
Головним управлінням ДПС в Одеській області на підставі вказаних актів перевірки складено податкові повідомлення-рішення від 22.11.2021 року №28231/15-32-09-02, №28234/15-32-09-02, №28237/15-32-09-02, від 24.11.2021 року №28461/15-32-09-02, №28462/15-32-09-02, №28467/15-32-09-02, №28473/15-32-09-02, №28481/15-32-09-02, №28487/15-32-09-02, №28503/15-32-09-02, №28506/15-32-09-02, №28508/15-32-09-02, якими за порушення п. 230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України на ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» на підставі п.54.3.3 п.54.3 ст.54, п. 128-1.3 ст.128-1 Податкового кодексу України накладено штрафи по 3000,00 грн. (т.1 а.с.134
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України.
Контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України) (п.п. 20.1.4 ст. 20 Податкового кодексу України).
Відповідно до п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Приписами пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп.75.1.3 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Відповідно до частини першої статті 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Згідно з пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (тут і далі - у редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Відповідно до приписів п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з пп. 230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі. Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками. Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі; б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів. Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Згідно пп.230.1.3. п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).
В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.
Відповідно до п.1, 5 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року №891 (із змінами та доповненнями, далі - Порядок).
Цей Порядок визначає процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр), а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів.
Електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема:
- зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією - для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту.
Відповідно до п.6 Порядку, електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 5 і 6 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів щодня (крім днів, у які акцизний склад не працює).
На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД формуються показники про обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показань рівнемірів, установлених на таких резервуарах.
Підтвердженням розпоряднику акцизного складу прийняття/неприйняття його електронного документа для наповнення Реєстру / коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру є квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі, які надсилаються йому держателем Реєстру протягом операційного дня.
Підтвердженням розпоряднику акцизного складу прийняття/неприйняття його електронного документа для наповнення Реєстру / коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру є квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі, які надсилаються йому держателем Реєстру протягом операційного дня.
Датою та часом надсилання електронного документа для наповнення Реєстру / коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру держателю Реєстру є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру / коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим.
Як стверджує позивач, довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизних складах було передано ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ МУСТАНГ» до ДПС України через програму M.E.DOC вчасно, що підтверджується повідомленнями про отримання звітності:
- за 31.12.2021 року - звiти доставлено в поштову скриньку ДПС України 01.01.2021 року об 11:19:57, об 11:11:45, об 11:19:47, об 11:35:36, об 11:11:52, об 11:35:48, об 11:19:29, об 11:11:52, об 11:11:49, об 11:11:55, об 11:19:51, об 11:19:53;
- за 01.01.2021 року - звiти доставлено в поштову скриньку ДПС України 02.01.2021 року о 10:00:19, о 10:00:11, о 10:00:25, о 10:00:21, о 10:00:33, о 10:00:01, о 10:00:40, о 10:00:31, о 10:00:14, о 10:00:37, о 10:34:00, о 10:00:18;
- за 02.01.2021 року звіти доставлено в поштову скриньку ДПС України - 03.01.2021 року о 09:33:12, о 09:33:05, о 09:33:16, о 09:33:22, о 09:33:35, о 09:33:16, о 09:33:50, о 09:33:27, о 09:33:09, о 09:33:39, о 09:33:26, о 09:33:28.
На підтвердження даних обставин позивачем надано до суду надано копії відповідних роздруківок про надсилання звітів ДПС (т.1 а.с.159-196).
В той же час, судом встановлено, що дані звіти були фактично прийняті ДПС України 04.01.2021 року (т.2 а.с.22-57).
Судом встановлено, що на вебпорталі Державної податкової служби України за посиланням «https://vl.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/print-446806.html» була опублікована інформація «До уваги платників податків! 31 грудня 2020 року буде тимчасово обмежено роботу електронних сервісів та інформаційно-телекомунікаційних систем у зв'язку з необхідністю проведення технічних та регламентних робіт».
Так, платників податків було повідомлено про таке:
«Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 1191-р «Про перенесення робочих днів у 2021 році», з урахуванням повідомлення Національного банку України від 16 грудня 2020 року щодо регламенту роботи системи електронних платежів Національного банку та банків в період завершення звітного року ДПС повідомляє.
31 грудня 2020 року буде тимчасово обмежено роботу електронних сервісів та інформаційно-телекомунікаційних систем у зв'язку з необхідністю проведення технічних та регламентних робіт з 14-00 - 20-00 годин.
У зв'язку з перенесенням робочих днів з п'ятниці 8 січня 2021 року на суботу 16 січня 2021 року та з урахуванням визначення тривалості операційного дня відповідно до пункту 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, 1, 2, 3 та 7, 8, 9, 10 січня 2021 року - вихідні та святкові дні, протягом яких реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування до них не здійснюватиметься.
Операційні дні для приймання до обробки податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у 2021 році - 4 - 6 січня та з 11 січня».
У листі від 13.12.2021 №2461/ЗПІ/99-00-12-05-05-10, складеного на ім'я позивача, Державною податковою службою України повідомлено, що на вебпорталі ДПС було розміщено повідомлення про тимчасове обмеження роботи електронних сервісів та інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС у зв'язку з необхідністю проведення технічних та регламентних робіт 31.12.2020 та обмеження можливості реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування 1, 2, 3 та 7, 8, 9, 10 січня 2021 року.
Тобто, за інформацією, яка надана безпосередньо ДПС України, технічна можливість надсилання податкової звітності у період з 31.12.2020 року по 03.01.2021 року (тобто у граничні строки для подання звітності за порушення строків подання якої до позивача застосовано штрафні санкції правомірність яких є предметом розгляду у даній справі) обмежена.
Таким чином, наданими до суду доказами підтверджено, що довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягу обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» направлялись до контролюючого органу у терміни, встановлені пп.230.1.3. п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України.
При цьому, відповідачем доказів на спростування вказаного до суду не надано. З наданих до суду квитанцій №1 та №2 вбачається лише коли довідки про зведені дані (обсяги пального) ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» були доставлені до Державної податкової служби України.
Суд зазначає, що чинним законодавством України передбачено обов'язок розпорядника акцизного складу вчасно направляти у електронному вигляді дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального, водночас відповідальності такого розпорядника за неналежну роботу Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, зокрема щодо своєчасності доставлення таких даних до контролюючого органу, не передбачено.
Відповідно до п.128-1.3 ст.128-1 Податкового кодексу України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Тобто, відповідальність платника податків настає за неподання або несвоєчасне подання до ДПС довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за кожний поданий (несвоєчасно поданий) електронний документ та санкція передбачена тільки за наявності вини платника податків, оскільки накладення штрафу передбачене тільки за незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання електронних документів.
Проте, електронні документи про направлення довідок, свідчать про своєчасне направления Товариством довідок за дати, визначені у Актах перевірки, тобто, позивачем не допущено порушень при поданні щоденних Довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані.
Отже, акти перевірки містить помилкові висновки щодо не передання засобами електронного зв'язку даних Довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі пального.
На думку суду неопрацювання довідок за 1, 2 та 3 січня 2021 року у зв'язку із обмеженням роботи електронних сервісів та інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС у зазначені дні не може бути наслідком застосування до позивача штрафних санкцій.
При ухваленні судового рішення суд врахуває висновки щодо застосування норм права, зокрема статті 109 Податкового кодексу України, викладені в постановах Верховного Суду від 3 травня 2018 року у справі № 818/1070/17, від 26 червня 2018 року у справі № 808/2127/17, від 27 квітня 2018 року у справі № 820/4064/17, від 11 вересня 2018 року у справі № 826/9114/16, 16 квітня 2021 року у справі №140/2061/19 відповідно до яких відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Таким чином, виходячи із системного аналізу вищевказаних норм права та встановлених судом обставин, підтверджених наявними в матеріалах справи доказами, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача та вважає за доцільне їх задовольнити.
Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч.1. ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання даної позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 29772,00 грн згідно платіжного доручення №142 від 04.01.2022 (т.1 а.с.8) та №180 від 21.01.2022 (т.1 а.с.213).
З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне стягнути вищевказані судові витрати зі сплати судового збору з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 77, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 22.11.2021 року №28231/15-32-09-02, №28234/15-32-09-02, №28237/15-32-09-02, від 24.11.2021 року №28461/15-32-09-02, №28462/15-32-09-02, №28467/15-32-09-02, №28473/15-32-09-02, №28481/15-32-09-02, №28487/15-32-09-02, №28503/15-32-09-02, №28506/15-32-09-02, №28508/15-32-09-02.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» судовий збір у розмірі 29772,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ-МУСТАНГ» (68091, смт. Олександрівка, м.Чорноморськ, Одеська область, вул. Перемоги, 2-С, код ЄДРПОУ 41194212).
Відповідач - Головне управління ДПС України в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, буд. 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166).
Суддя Олена СКУПІНСЬКА