02 лютого 2022 р. № 400/6694/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправними та скасування постанов від 20.05.2021 року № 281552, № 281553; від 27.05.2021 року № 281572, № 281573, № 281574, № 281575, № 281576, № 281577; від 03.06.2021 року № 281601,-
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (надалі - відповідач) з позовними вимогами про визнання протиправними та скасування постанов від 20.05.2021 року № 281552, № 281553; від 27.05.2021 року № 281572, № 281573, № 281574, № 281575, № 281576, № 281577; від 03.06.2021 року № 281601.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що підставою прийняття оскаржуваних постанов №№281552, 281553 та 281601 була виявлена перевіркою управління Укртрансбезпеки відсутність протоколу перевірки та адаптації тахографу на належному позивачу транспортному засобі. Позивач посилається на відсутність у Законі України від 05.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт» норми про зобов'язання автоперевізників вантажу використовувати тахографи у внутрішніх перевезеннях. Позивач вказує, що відсутність протоколу перевірки та адаптації тахографу за умови здійсненні внутрішнього перевезення не може визнаватися порушенням статті 48 Закону № 2344-III. Крім того, вказав, що позивач у спірних відносинах не мав статусу автомобільного перевізника, та не може бути суб'єктом відповідальності, передбаченої ст. 60 «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-ІІІ. З огляду на таке, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою від 25.08.2021 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/6694/21 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 262 КАС України.
До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що під час перевірки був виявлений факт перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, тому дії посадових осіб при проведенні рейдової перевірки були здійсненні з додержанням вимог чинного законодавства та відповідно до Закону України "Про автомобільний транспорт", постанов КМУ №1567 від 08.11.2006 року, № 879 від 27.06.2009 року, тому спірні постанови прийняті правомірно та скасуванню не підлягають.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
10.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки (Одеська область) на а/д М-14 "Одеса-Мелітополь" 21 км. + 434 м. проведено перевірку автомобіля марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом марки МАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 274548 від 10.04.2021 року, яким під час перевірки виявлено порушення абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Актом № 274548 від 10.04.2021 року встановлено, що перевозився пшениця.
Як вбачається з довідки про зважування, повна допустима маса транспортного засобу 44 т, - фактична 43,150 т, осьове навантаження на одиничну вісь нормативно допустиме 11,0 т, фактичне 12,200т.
Таким чином, під час габаритно-вагового контролю було встановлено перевищення навантаження на одиничну вісь.
Згідно товарно-транспортної накладної від 10.04.2021 року №730595 перевізником зазначено ПП ОСОБА_1
13.05.2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) направлено запрошення на адресу ФОП ОСОБА_1 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 27.05.2021 року.
Вказане повідомлення отримано позивачем 15.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі вищевказаного акту перевірки, Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) прийнято постанову № 281575 від 27.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000, 00 грн. до ФОП ОСОБА_1 за порушення абзацу 15 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
10.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки (Одеська область) на а/д М-14 "Одеса-Мелітополь" 21 км. + 434 м. проведено перевірку автомобіля марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_3 з причепом марки KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_4 , що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 274549 від 10.04.2021 року, яким під час перевірки виявлено порушення абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Актом №274549 від 10.04.2021 року встановлено, що перевозився пшениця.
Як вбачається з довідки про зважування, повна допустима маса транспортного засобу 44 т, - фактична 45,30 т, осьове навантаження на одиночну вісь нормативно допустиме 11,0 т, фактичне 11,550 т., осьове навантаження на строєну вісь нормативно допустиме 24,0 т, фактичне 25,95 т.
Таким чином, під час габаритно-вагового контролю було встановлено перевищення фактичного навантаження та навантаження на одиночну та строєну вісь.
Згідно товарно-транспортної накладної від 10.04.2021 року №730591 перевізником зазначено ФГ "Спіян".
13.05.2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) направлено запрошення на адресу ФОП ОСОБА_1 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 27.05.2021 року.
Вказане повідомлення отримано позивачем 15.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі вищевказаного акту перевірки, Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) прийнято постанову №281574 від 27.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500, 00 грн. до ФОП ОСОБА_1 за порушення абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
13.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки (Одеська область) на а/д М-14 "Одеса-Мелітополь" 21 км. + 434 м. проведено перевірку автомобіля марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_5 з причепом марки KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_4 та з причепом SCHWARZMULLER, реєстраційний номер НОМЕР_6 , що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 275498 від 13.04.2021 року, яким під час перевірки виявлено порушення абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Актом №275498 від 13.04.2021 року встановлено, що перевозилася пшениця.
Як вбачається з довідки про зважування, повна допустима маса транспортного засобу 44 т, - фактична 43,80 т, осьове навантаження на одиночну вісь нормативно допустиме 11,0 т, фактичне 11,85 т., осьове навантаження на строєну вісь нормативно допустиме 24,0 т, фактичне 25,85 т.
Таким чином, під час габаритно-вагового контролю було встановлено перевищення навантаження на одиночну та строєну вісь.
Згідно товарно-транспортної накладної від 13.04.2021 року №479 перевізником зазначено ТОВ "ТЕП Вертикаль".
13.05.2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) направлено запрошення на адресу ФОП ОСОБА_1 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 27.05.2021 року.
Вказане повідомлення отримано позивачем 15.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі вищевказаного акту перевірки, Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) прийнято постанову № 281573 від 27.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500, 00 грн. до ФОП ОСОБА_1 за порушення абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
14.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки (Одеська область) на а/д Р-55 "Вознесенськ-Новий Буг" 51 км. + 640 м. проведено перевірку автомобіля марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_5 , що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 275357 від 14.04.2021 року, яким під час перевірки виявлено порушення статей 30, 34, 48 Закону № 2344-III, Положення № 340, Інструкції № 385, а саме: під час надання послуг з перевезення вантажів перевізник не забезпечив наявність у водія протоколу про перевірку та адаптацію тахографу.
Згідно товарно-транспортної накладної від 14.04.2021 року №508 перевізником зазначено ТОВ "ТЕП Вертикаль".
05.05.2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) направлено запрошення на адресу ФОП ОСОБА_1 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 20.05.2021 року.
Вказане повідомлення отримано позивачем 08.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі вищевказаного акту перевірки, Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) прийнято постанову № 281552 від 20.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до ФОП ОСОБА_1 за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
16.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки (Одеська область) на а/д Р-55 "Вознесенськ-Новий Буг" 51 км. + 640 м. проведено перевірку автомобіля марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_5 з причепом SCHWARZMULLER, реєстраційний номер НОМЕР_6 , що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 275395 від 16.04.2021 року, яким під час перевірки виявлено порушення статей 30, 34, 48 Закону № 2344-III, Положення № 340, Інструкції № 385, а саме: під час надання послуг з перевезення вантажів перевізник не забезпечив наявність у водія протоколу про перевірку та адаптацію тахографу.
Згідно товарно-транспортної накладної від 16.04.2021 року №963881 перевізником зазначено ФГ ОСОБА_1
05.05.2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) направлено запрошення на адресу ФОП ОСОБА_1 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 20.05.2021 року.
Вказане повідомлення отримано позивачем 08.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі вищевказаного акту перевірки, Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) прийнято постанову № 281553 від 20.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до ФОП ОСОБА_1 за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
17.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки (Одеська область) на а/д Р-55 "Вознесенськ-Новий Буг" 51 км. + 640 м. проведено перевірку автомобіля марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_7 з причепом KOGEL, реєстраційний номер НОМЕР_8 , що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 275344 від 17.04.2021 року, яким під час перевірки виявлено порушення абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Актом № 275344 від 17.04.2021 року встановлено, що перевозилася пшениця.
Як вбачається з довідки про зважування, повна допустима маса транспортного засобу 44 т, - фактична 43,97 т, осьове навантаження на одиничну вісь нормативно допустиме 11,0 т, фактичне 12,125т.
Таким чином, під час габаритно-вагового контролю було встановлено перевищення навантаження на одиничну вісь.
Згідно товарно-транспортної накладної від 17.04.2021 року №963874 перевізником зазначено ФГ ОСОБА_1
13.05.2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) направлено запрошення на адресу ФОП ОСОБА_1 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 27.05.2021 року.
Вказане повідомлення отримано позивачем 15.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі вищевказаного акту перевірки, Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) прийнято постанову № 281576 від 27.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500, 00 грн. до ФОП ОСОБА_1 за порушення абзацу 15 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
17.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки (Одеська область) на а/д Р-55 "Вознесенськ-Новий Буг" 51 км. + 640 м. проведено перевірку автомобіля Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом марки МАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 275476 від 17.04.2021 року, яким під час перевірки виявлено порушення абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Актом № 275476 від 17.04.2021 року встановлено, що перевозилася пшениця.
Як вбачається з довідки про зважування, повна допустима маса транспортного засобу 44 т, - фактична 43,480 т, осьове навантаження на одиничну вісь нормативно допустиме 11,0 т, фактичне 11,410 т.
Таким чином, під час габаритно-вагового контролю було встановлено перевищення навантаження на одиничну вісь.
Згідно товарно-транспортної накладної від 17.04.2021 року №963886 перевізником зазначено ФГ ОСОБА_1
13.05.2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) направлено запрошення на адресу ФОП ОСОБА_1 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 27.05.2021 року.
Вказане повідомлення отримано позивачем 15.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі вищевказаного акту перевірки, Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) прийнято постанову № 281572 від 27.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500, 00 грн. до ФОП ОСОБА_1 за порушення абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
17.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки (Одеська область) на а/д Р-55 "Вознесенськ-Новий Буг" 51 км. + 640 м. проведено перевірку автомобіля MAN, реєстраційний номер НОМЕР_9 з причепом марки ASKERMAN, реєстраційний номер НОМЕР_10 , що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 275413 від 17.04.2021 року, яким під час перевірки виявлено порушення абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Актом № 275476 від 17.04.2021 року встановлено, що перевозилася пшениця.
Як вбачається з довідки про зважування, повна допустима маса транспортного засобу 44 т, - фактична 46,99 т, осьове навантаження на одиничну вісь нормативно допустиме 11,0 т, фактичне 11,29 т., осьове навантаження на строєну вісь нормативно допустиме 24,0 т, фактичне 29,56 т.
Таким чином, під час габаритно-вагового контролю було встановлено фактичне перевищення та навантаження на одиночну та строєну вісь.
Згідно товарно-транспортної накладної від 17.04.2021 року №561 перевізником зазначено ТОВ "ТЕП Вертикаль".
13.05.2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) направлено запрошення на адресу ФОП ОСОБА_1 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 27.05.2021 року.
Вказане повідомлення отримано позивачем 15.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі вищевказаного акту перевірки, Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) прийнято постанову № 281577 від 27.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000, 00 грн. до ФОП ОСОБА_1 за порушення абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
22.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки (Одеська область) на а/д М-14 "Одеса-Мелітополь" 21 км. + 434 м. проведено перевірку автомобіля марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_11 , з причепом марки KOGEL, реєстраційний номер НОМЕР_12 , що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 281030 від 22.04.2021 року, яким під час перевірки виявлено порушення статей 30, 34, 48 Закону № 2344-III, Положення № 340, Інструкції № 385, а саме: під час надання послуг з перевезення вантажів перевізник не забезпечив наявність у водія протоколу про перевірку та адаптацію тахографу.
Згідно товарно-транспортної накладної від 22.04.2021 року №964088 перевізником зазначено ФГ Спіян О.П.
21.05.2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) направлено запрошення на адресу ФОП ОСОБА_1 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 03.06.2021 року.
Вказане повідомлення отримано позивачем 26.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі вищевказаного акту перевірки, Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) прийнято постанову № 281601 від 03.06.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до ФОП ОСОБА_1 за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Не погоджуючись з прийнятими відповідачем постановами від 20.05.2021 року № 281552, № 281553, від 27.05.2021 року № 281572, № 281573, № 281574, № 281575, № 281576, № 281577, від 03.06.2021 року № 281601, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Вирішуючи питання щодо правомірності винесення оскаржуваних постанов від 20.05.2021 року № 281552, № 281553, від 27.05.2021 року № 281572, № 281573, № 281574, № 281575, № 281576, № 281577, від 03.06.2021 року № 281601, суд виходить з наступного.
За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією України та іншими Законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначено Законом України “Про автомобільний транспорт” від 05 квітня 2001року №2344-III (надалі - Закон №2344).
Закон №2344 регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень (стаття 3 Закону №2344).
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №2344 основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Приписами статті 6 зазначеного Закону передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Статтею 1 Закону № 2344 визначено, що рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб'єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об'єкти, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 8 вказаного Положення).
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень передбачено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі Порядок - № 1567).
Згідно із зазначеним Порядком № 1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Відповідно до п. 4 Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до ч. 12 ст. 6 Закону № 2344 та п. 2 Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до пункту 15 Порядку № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України “Про автомобільний транспорт”; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення визначені ст. 48 Закону України “Про автомобільний транспорт”, а саме автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до частини другої статті 29 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-ХІІ “Про дорожній рух” з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
За статтею 33 Закону України від 08 вересня 2005 року № 2862-IV “Про автомобільні дороги” (надалі - Закон № 2862-IV) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
За пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 “Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування” (далі - Порядок № 879) габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно з пунктами 3, 4, 6 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Відповідно до абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5%, до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Щодо позивних вимог про скасування постанов від 20.05.2021 року № 281552, від 27.05.2021 року № 281573 та від 27.05.2021 року № 281577 про застосування адміністративно-господарського штрафу до позивача, суд зазначає наступне.
В ході судового розгляду встановлено, що притягнення позивача до адміністративно-господарської відповідальності у вигляді штрафу стало результатом виявлення 14.04.2021 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки факту надання послуг з внутрішньо вантажних перевезень без оформлення документів, передбачених ст. 48 Закону № 2344, а саме: протоколу повірки та адаптації тахографа (акт №275357); 13.04.2021 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки факту надання послуг з внутрішньо вантажних перевезень без оформлення документів, передбачених ст. 48 Закону № 2344, а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно вагових норм від 5%, але не більше 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (акт № 275498); 17.04.2021 року - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу (акт № 275413).
У відповідності до ст. 60 Закону № 2344 за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Тобто, суб'єктом юридичної відповідальності за ст. 60 Закону № 2344 є автомобільний перевізник.
Згідно статті 1 Закону № 2344, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Таким чином, автомобільний перевізник це не завжди власник автомобіля, це особа, яка його використовує, тобто здійснює перевезення пасажирів чи (та) вантажів цим транспортним засобом.
В процесі розгляду справи було встановлено, що згідно ТТН від 13.04.2021 року №479, від 14.04.2021 року №508 та від 17.04.2021 року №561 перевізником зазначено ТОВ "ТЕП Вертикаль".
Судом встановлено, що між ФОП ОСОБА_1 (Позичкодавець) та ТОВ «ТРАНСПОРНО ЕКСПЕДИТОРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО «ВЕРТИКАЛЬ» (Користувач) укладено договір №01/01-21 від 01 січня 2021 року. Відповідно до вказаного договору Позичкодавець передав, а Користувач прийняв у безоплатне користування транспортні засоби, які зазначені в акті приймання-передачі: Daf FT XF 105.410, реєстраційний номер НОМЕР_5 ; Напівпричіп Schwarzmuller SPA-3E, реєстраційний номер НОМЕР_13 ; Man TGX 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_9 ; Напівпричіп Ackermann PS-F 24, реєстраційний номер НОМЕР_10 .
Тобто, вказані транспортні засоби марки Daf FT XF 105.410, реєстраційний номер НОМЕР_5 ; Напівпричіп Schwarzmuller SPA-3E, реєстраційний номер НОМЕР_13 ; Man TGX 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_9 ; Напівпричіп Ackermann PS-F 24, реєстраційний номер НОМЕР_10 використовувася саме ТОВ «ТЕП «ВЕРТИКАЛЬ».
Наказом Міністерства транспорту України № 363 від 14.10.1997 затверджено Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні (далі - Правила № 363).
Згідно з визначеннями, наведеними у главі 1 Правил № 363, перевізник - фізична або юридична особа - суб'єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.
Товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Як видно із копій товарно-транспортних накладних від 13.04.2021 року №479, від 14.04.2021 року №508 та від 17.04.2021 року №561, які є обов'язковим документом для здійснення внутрішніх перевезень вантажів, автомобіль марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_5 з причепом марки KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_4 та з причепом SCHWARZMULLER, реєстраційний номер НОМЕР_6 , автомобіль марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_9 з причепом марки ASKERMAN, реєстраційний номер НОМЕР_10 здійснювали перевезення вантажу.
Із аналізу змісту таких письмових доказів судом встановлено, що в графі товаротранспортних накладних від 13.04.2021 року №479, від 14.04.2021 року №508 та від 17.04.2021 року №561 автомобільним перевізником зазначено ТОВ «ТЕП «ВЕРТИКАЛЬ».
Отже, з урахуванням наведеного судом встановлено, що вищезазначені транспортні засоби на момент проведення габаритно вагового контролю 13.04.2021 року, 14.04.2021 року та 17.04.2021 року перебували у користуванні в ТОВ «ТЕП «ВЕРТИКАЛЬ» на умовах оренди, яке використовувало їх у своїй господарській діяльності.
При цьому, у матеріалах справи відсутні докази, які б спростовували презумпцію дійсності укладеного між позивачем та ТОВ ««ТЕП «ВЕРТИКАЛЬ» договору, а тому в силу вимог статей 73-74 КАС України він є належним, допустимим, достовірним та достатнім доказом того, що позивач у спірних правовідносинах не є автомобільним перевізником у розумінні положень Закону України «Про автомобільний транспорт», а посадові особи відповідача діяли без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття оскаржуваних рішень.
Таким чином, суд дійшов висновку, що під час перевірки 13.04.2021 року, 14.04.2021 року та 17.04.2021 року відповідач не встановив, чи є позивач перевізником.
Отже, постанови відповідача від 20.05.2021 року № 281552, від 27.05.2021 року № 281573 та від 27.05.2021 року № 281577 про застосування адміністративно-господарського штрафу до позивача є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними та скасування постанов від 27.05.2021 року № 281572, № 281574, №281601, № 281576, суд зазначає наступне.
10.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки (Одеська область) на а/д М-14 "Одеса-Мелітополь" 21 км. + 434 м. проведено перевірку автомобіля марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_3 з причепом марки KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_4 , що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 274549 від 10.04.2021 року, яким під час перевірки виявлено порушення абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Актом №274549 від 10.04.2021 року встановлено, що перевозився пшениця.
Як вбачається з довідки про зважування, повна допустима маса транспортного засобу 44 т, - фактична 45,30 т, осьове навантаження на одиночну вісь нормативно допустиме 11,0 т, фактичне 11,550 т., осьове навантаження на строєну вісь нормативно допустиме 24,0 т, фактичне 25,95 т.
Таким чином, під час габаритно-вагового контролю було встановлено перевищення фактичного навантаження та навантаження на одиночну та строєну вісь.
Згідно товарно-транспортної накладної від 10.04.2021 року №730591 перевізником зазначено ФГ "Спіян".
13.05.2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) направлено запрошення на адресу ФОП ОСОБА_1 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 27.05.2021 року.
Вказане повідомлення отримано позивачем 15.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі вищевказаного акту перевірки, Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) прийнято постанову №281574 від 27.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500, 00 грн. до ФОП ОСОБА_1 за порушення абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
17.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки (Одеська область) на а/д Р-55 "Вознесенськ-Новий Буг" 51 км. + 640 м. проведено перевірку автомобіля марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_7 з причепом KOGEL, реєстраційний номер НОМЕР_8 , що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 275344 від 17.04.2021 року, яким під час перевірки виявлено порушення абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Актом № 275344 від 17.04.2021 року встановлено, що перевозилася пшениця.
Як вбачається з довідки про зважування, повна допустима маса транспортного засобу 44 т, - фактична 43,97 т, осьове навантаження на одиничну вісь нормативно допустиме 11,0 т, фактичне 12,125т.
Таким чином, під час габаритно-вагового контролю було встановлено перевищення навантаження на одиничну вісь.
Згідно товарно-транспортної накладної від 17.04.2021 року №963874 перевізником зазначено ФГ ОСОБА_1
13.05.2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) направлено запрошення на адресу ФОП ОСОБА_1 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 27.05.2021 року.
Вказане повідомлення отримано позивачем 15.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі вищевказаного акту перевірки, Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) прийнято постанову № 281576 від 27.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500, 00 грн. до ФОП ОСОБА_1 за порушення абзацу 15 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
17.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки (Одеська область) на а/д Р-55 "Вознесенськ-Новий Буг" 51 км. + 640 м. проведено перевірку автомобіля Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом марки МАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 275476 від 17.04.2021 року, яким під час перевірки виявлено порушення абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Актом № 275476 від 17.04.2021 року встановлено, що перевозилася пшениця.
Як вбачається з довідки про зважування, повна допустима маса транспортного засобу 44 т, - фактична 43,480 т, осьове навантаження на одиничну вісь нормативно допустиме 11,0 т, фактичне 11,410 т.
Таким чином, під час габаритно-вагового контролю було встановлено перевищення навантаження на одиничну вісь.
Згідно товарно-транспортної накладної від 17.04.2021 року №963886 перевізником зазначено ФГ ОСОБА_1
13.05.2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) направлено запрошення на адресу ФОП ОСОБА_1 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 27.05.2021 року.
Вказане повідомлення отримано позивачем 15.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі вищевказаного акту перевірки, Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) прийнято постанову № 281572 від 27.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500, 00 грн. до ФОП ОСОБА_1 за порушення абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
22.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки (Одеська область) на а/д М-14 "Одеса-Мелітополь" 21 км. + 434 м. проведено перевірку автомобіля марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_11 , з причепом марки KOGEL, реєстраційний номер НОМЕР_12 , що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 281030 від 22.04.2021 року, яким під час перевірки виявлено порушення статей 30, 34, 48 Закону № 2344-III, Положення № 340, Інструкції № 385, а саме: під час надання послуг з перевезення вантажів перевізник не забезпечив наявність у водія протоколу про перевірку та адаптацію тахографу.
Згідно товарно-транспортної накладної від 22.04.2021 року №964088 перевізником зазначено ФГ ОСОБА_1
21.05.2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) направлено запрошення на адресу ФОП ОСОБА_1 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 03.06.2021 року.
Вказане повідомлення отримано позивачем 26.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі вищевказаного акту перевірки, Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) прийнято постанову № 281601 від 03.06.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до ФОП ОСОБА_1 за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Разом з тим, судом встановлено, що згідно ТТН від 10.04.2021 року №730591, від 17.04.2021 року №963874, від 17.04.2021 року №963886 та від 22.04.2021 року №964088 перевізником зазначено ФГ ОСОБА_1 .
Суд зауважує, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ФГ "Спіян О.П." зареєстровано у якості юридичної особи 14.06.2018 року за № 15171020000001092.
Між ФОП ОСОБА_1 та Фермерським господарством «СПІЯН О.П.» був укладений Договір позички №01/02-21 від 01 лютого 2021 року, відповідно до якого Позичкодавець передав, а Користувач прийняв у безоплатне користування транспортні засоби, які зазначені в акті приймання-передачі.
Серед транспортних засобів які були передані у позичку були транспортні засоби: Renault PREMIUM 430 DXI, реєстраційний номер НОМЕР_1 ; напівпричіп МАЗ 9919 О12, реєстраційний номер НОМЕР_14 ; Daf XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_3 ; напівпричіп Krone SD, реєстраційний номер НОМЕР_15 ; Man TGX 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_16 ; напівпричіп Kogel SW 24, рєстраційний номер НОМЕР_17 ; MAN, реєстраційний номер НОМЕР_11 , з причепом марки KOGEL, реєстраційний номер НОМЕР_12 ; MAN, реєстраційний номер НОМЕР_18 , з напівпричепом марки KOGEL, реєстраційний номер НОМЕР_19 .
На підставі вказаного договору вказані транспортні засоби використовуються ФГ ОСОБА_1 для своєї господарської діяльності.
Наказом Міністерства транспорту України № 363 від 14.10.1997 затверджено Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні (далі - Правила № 363).
Згідно з визначеннями, наведеними у главі 1 Правил № 363, перевізник - фізична або юридична особа - суб'єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.
Товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Як видно із копій товарно-транспортних накладних від 10.04.2021 року №730591, від 17.04.2021 року №963874, від 17.04.2021 року №963886 та від 22.04.2021 року №964088, які є обов'язковим документом для здійснення внутрішніх перевезень вантажів, в графі автомобільний перевізник зазначено ФГ ОСОБА_1 .
Отже, з урахуванням наведеного судом встановлено, що вищезазначені транспортні засоби на момент проведення габаритно вагового контролю 10.04.2021 року, 17.04.2021 року та 22.04.2021 року перебували у користуванні в ФГ ОСОБА_1 на умовах оренди, яке використовувало їх у своїй господарській діяльності.
При цьому, у матеріалах справи відсутні докази, які б спростовували презумпцію дійсності укладеного між позивачем та ФГ ОСОБА_1 договору, а тому в силу вимог статей 73-74 КАС України він є належним, допустимим, достовірним та достатнім доказом того, що позивач у спірних правовідносинах не є автомобільним перевізником у розумінні положень Закону України «Про автомобільний транспорт», а посадові особи відповідача діяли без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття оскаржуваних рішень.
Таким чином, суд дійшов висновку, що під час перевірки 10.04.2021 року, 17.04.2021 року та 22.04.2021 року відповідач не встановив, чи є позивач перевізником.
Отже, постанови відповідача від 27.05.2021 року № 281572, № 281574, № 281601, № 281576 про застосування адміністративно-господарського штрафу до позивача є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправною та скасування постанови від 20.05.2021 року №281553, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 16.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки (Одеська область) на а/д Р-55 "Вознесенськ-Новий Буг" 51 км. + 640 м. проведено перевірку автомобіля марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_5 з причепом SCHWARZMULLER, реєстраційний номер НОМЕР_6 , що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 275395 від 16.04.2021 року, яким під час перевірки виявлено порушення статей 30, 34, 48 Закону № 2344-III, Положення № 340, Інструкції № 385, а саме: під час надання послуг з перевезення вантажів перевізник не забезпечив наявність у водія протоколу про перевірку та адаптацію тахографу.
Згідно товарно-транспортної накладної від 16.04.2021 року №963881 перевізником зазначено ФГ ОСОБА_1
05.05.2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) направлено запрошення на адресу ФОП ОСОБА_1 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 20.05.2021 року.
Вказане повідомлення отримано позивачем 08.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі вищевказаного акту перевірки, Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) прийнято постанову № 281553 від 20.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до ФОП ОСОБА_1 за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Власником вантажного автомобіля марки Daf FT XF 105.410, реєстраційний номер НОМЕР_5 з напівпричіпом Schwarzmuller SPA-3E, реєстраційний номер НОМЕР_13 є ОСОБА_1 .
Судом встановлено, що в ТТН від 16.04.2021 року №963881 перевізником зазначено ФГ ОСОБА_1 .
Позивач заперечує факт того, що під час перевірки виступав перевізником, оскільки між ФОП ОСОБА_1 та Фермерським господарством «СПІЯН О.П.» був укладений Договір позички №01/02-21 від 01 лютого 2021 року, відповідно до якого Позичкодавець передав, а Користувач прийняв у безоплатне користування транспортні засоби, які зазначені в акті приймання-передачі.
Разом з тим, серед транспортних засобів які були передані у позичку були транспортні засоби: Renault PREMIUM 430 DXI, реєстраційний номер НОМЕР_1 ; напівпричіп МАЗ 9919 О12, реєстраційний номер НОМЕР_14 ; Daf XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_3 ; напівпричіп Krone SD, реєстраційний номер НОМЕР_15 ; Man TGX 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_16 ; напівпричіп Kogel SW 24, рєстраційний номер НОМЕР_17 ; MAN, реєстраційний номер НОМЕР_11 , з причепом марки KOGEL, реєстраційний номер НОМЕР_12 ; MAN, реєстраційний номер НОМЕР_18 , з напівпричепом марки KOGEL, реєстраційний номер НОМЕР_19 .
16.04.2021 року посадовими особами відповідача було проведено перевірку саме вантажного автомобіля марки Daf FT XF 105.410, реєстраційний номер НОМЕР_5 ; Напівпричіп Schwarzmuller SPA-3E, реєстраційний номер НОМЕР_13 .
Як вбачається з договору позички №01/02-21 від 01 лютого 2021 року, вищезазначений транспорт не передавався ФГ ОСОБА_1 .
Доказів на підтвердження того, що саме вантажний автомобіль марки Daf FT XF 105.410, реєстраційний номер НОМЕР_5 ; Напівпричіп Schwarzmuller SPA-3E, реєстраційний номер НОМЕР_13 знаходився у користуванні ФГ ОСОБА_1 на час перевірки позивачем до суду надано не було.
За таких умов, у суду є сумніви щодо достовірності та належності товарно-транспортної накладної від 16.04.2021 року №963881, так як інших доказів на підтвердження перебування вантажного автомобіля марки Daf FT XF 105.410, реєстраційний номер НОМЕР_5 ; Напівпричіп Schwarzmuller SPA-3E, реєстраційний номер НОМЕР_13 у користуванні ФГ ОСОБА_1 ані посадовим особами Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області під час проведення перевірки транспортного засобу та розгляду справи, ані під час розгляду спору судом позивачем не надано.
На підставі викладеного у сукупності, суд дійшов висновку, що перевезення вантажу здійснювалося транспортним засобом, власником якого є позивач, який в розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт» є автомобільним перевізником. Відповідачем вірно визначено позивача як суб'єкта відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Судом встановлено, що підставою для прийняття постанови від 20.05.2021 року № 281553 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ФОП ОСОБА_1 стало саме не забезпечення наявності у водія протоколу про перевірку та адаптацію тахографу.
Суд критично ставиться до тверджень позивача стосовно того, що ст. 48 взагалі не передбачає наявність протоколу перевірки та адаптації тахографу до транспортного засобу, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 12 ст. 6 Закону № 2344 та п. 2 Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до пункту 15 Порядку № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України «Про автомобільний транспорт»; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Відповідно до ст.18 Закону №2344-ІІІ з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.
Документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення визначені ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з частиною другою статті 49 Закону України «Про автомобільний транспорт» водій транспортного засобу зобов'язаний:
- мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень;
- дотримуватися визначеного режиму праці та відпочинку.
Особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та порядок його обліку визначені Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 №340 (Положення №340), згідно пункту 1.3 якого вимоги Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.
Згідно п.6.1 Положення №340 вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Відповідно до п.6.3 Положення №340 водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія.
Згідно п.1.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, яка затверджена наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 №385 (Інструкції №385), її норми поширюються на суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).
Відповідно до п.1.4 Інструкції №385 визначені у ній терміни вживаються у такому значенні:
- адаптація тахографа до транспортного засобу - оновлення або підтвердження параметрів автомобільного транспортного засобу, що зберігаються у пам'яті тахографа, до яких залежно від типу тахографа належать: ідентифікаційний номер (VIN-код) та номерний знак (цифри та літери, нанесені на номерному знаку, - VRN) автомобільного транспортного засобу, розмір застосованих пневматичних шин, результати визначення константи тахографа "k", характеристичного коефіцієнта автомобільного транспортного засобу "w", ефективного кола шини "l", а також показники часу, пробігу, граничного значення швидкості, на яке налаштований обмежувач швидкості транспортного засобу (за наявності). Термін "адаптація тахографа до транспортного засобу", за визначенням ЄУТР, - "калібрування";
- картка - картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі;
- контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв;
- тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР;
Відповідно до пунктів 3.3, 3.6 Інструкції №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом:
- забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;
- своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання;
- використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;
- має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.
Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку, зокрема:
- дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом;
- наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що передбачений у ст.48 Закону №2344-III перелік документів не є вичерпним. Згідно вказаних приписів Інструкції №385 у разі використання цифрового тахографа водій зобов'язаний мати роздруківку даних роботи тахографа. Таким чином, в контексті ст.48 Закону №2344-III роздруківку тахографа необхідно відносити до категорії "інші документи, передбачені законодавством".
Перевізники забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за помогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього апису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії.
Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, транспортний засіб позивача оснащено цифровим тахографом.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”.
Позивач у позові зазначає, що докази здійснення позивачем міжнародних автомобільних перевезень у матеріалах справи відсутні.
Судом встановлено, що під час проведення перевірки транспортних засобів 16.04.2021 року водієм не надано тахокарти, що не заперечується позивачем в позовній заяві.
Так, з 20.12.2010 набула чинності Поправка №6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів (ЄУТР) підписаної у Женеві 1 липня 1970 р. в частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних днів, а в разі відсутності тахокарт надання Бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.
Щодо доводів позивача про те, що використання тахографів є обов'язковим лише при виконання міжнародних перевезень, суд наголошує, що вимоги Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, яке встановлює обов'язок щодо обладнання транспортних засобів тахографами, поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (пункт 1.3 Положення). Інструкція з використання контрольних пристроїв (тахографів) так само не містить застережень щодо використання тахографів лише при здійсненні міжнародних перевезень. Її дія поширюється на суб'єктів господарювання, які проводять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі) (пункт 1.3 Інструкції).
У зв'язку із наведеним, доводи позивача про те, що тахокартку водія та роздруківку даних роботи водія повинен мати при собі лише водій транспортного засобу, що здійснює міжнародні перевезення, а не внутрішні, суд не приймає до уваги.
Відтак, спірна постанови прийнята правомірно та скасуванню не підлягає.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови від 27.05.2021 року №281575, суд зазначає наступне.
10.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки (Одеська область) на а/д М-14 "Одеса-Мелітополь" 21 км. + 434 м. проведено перевірку автомобіля марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом марки МАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 274548 від 10.04.2021 року, яким під час перевірки виявлено порушення абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Актом № 274548 від 10.04.2021 року встановлено, що перевозився пшениця.
Як вбачається з довідки про зважування, повна допустима маса транспортного засобу 44 т, - фактична 43,150 т, осьове навантаження на одиничну вісь нормативно допустиме 11,0 т, фактичне 12,200т.
Таким чином, під час габаритно-вагового контролю було встановлено перевищення навантаження на одиничну вісь.
Згідно товарно-транспортної накладної від 10.04.2021 року №730595 перевізником зазначено ФОП ОСОБА_1
13.05.2021 року Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) направлено запрошення на адресу ФОП ОСОБА_1 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбудеться 27.05.2021 року.
Вказане повідомлення отримано позивачем 15.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
На підставі вищевказаного акту перевірки, Південним міжрегіональним управлінням Укратрансбезпеки (Миколаївська область) прийнято постанову № 281575 від 27.05.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000, 00 грн. до ФОП ОСОБА_1 за порушення абзацу 15 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
В ході судового розгляду встановлено, що притягнення позивача до адміністративно-господарської відповідальності у вигляді штрафу стало результатом виявлення 10.04.2021 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки факту надання послуг з внутрішньо вантажних перевезень без оформлення документів, передбачених ст. 48 Закону № 2344, а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно вагових норм від 10% але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (акт № 275548).
Суд відхиляє доводи позивача стосовно того, що ФОП ОСОБА_1 не є перевізником у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт», та доводи стосовно того, що результати зважування транспортного засобу хибні та не відповідають дійсності, з огляду на наступне.
Так, приписами статті 48 Закону №2344-ІІІ визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Таким чином, законодавство зобов'язує автомобільного перевізника та водія під час здійснення своїх функцій мати при собі документи, на підставі яких здійснюється перевезення.
За визначеннями, наведеними у ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (ст.33 Закону України «Про автомобільний транспорт»).
Таким чином, автомобільний перевізник це не завжди власник автомобіля, це особа, яка його використовує, тобто здійснює перевезення пасажирів чи (та) вантажів цим транспортним засобом, за умови, що власники не використовують транспортний засіб, а лише володіють майновими правами на нього, у відповідності до ст.1 Правил дорожнього руху України.
Разом з тим, згідно товарно-транспортної накладної від 10.04.2021 року №730595 перевізником зазначено саме ФОП ОСОБА_1 .
Таким чином, з огляду на товарно-транспортну накладну від 10.04.2021 року №730595 та в аспекті спірних правовідносин суд вважає, що надані позивачем до суду копії договорів оренди транспортних засобів, які до того ж не надавалися під час рейдової перевірки посадовим особам Укртрансбезпеки, не є достовірним та допустимим доказом того, що позивач не був автомобільним перевізником під час перевезення вантажу 10.04.2021 року при перевірці перевезення якого складено акт перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що уповноважені посадові особи Укртрансбезпеки обґрунтовано склали матеріали перевірки відносно позивача, як автомобільного перевізника вантажу.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про те, що ФОП ОСОБА_1 10.04.2021 року виступав перевізником.
Більше того, під час проведення перевірки водії не повідомляли інспекторів про наявність договорів оренди транспортних засобів та інформацію про перевізника вантажу.
Позивачем не доведено, що станом на дату проведення перевірок посадовим особам відповідача були надані будь-які матеріали, які б свідчили, що перевезення здійснюються саме ФГ "Спіян", як і не доведено, що такі матеріали взагалі існували.
Щодо посилання позивача на особливості вантажу та те, що існуюча методика зважування не розповсюджується на транспортні засоби з рідким вантажем або вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу у русі, суд зазначає наступне.
Пунктом 12.5 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в України, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997р. №363, передбачено, що для транспортування вантаж треба рівномірно розміщувати в кузові таким чином, щоб не була порушена стійкість автомобіля і не утруднювалося керування ним. Вантаж не повинен зміщуватися під час руху, випадати з кузова, волочитися і створювати небезпеку для пішоходів та інших учасників дорожнього руху.
Таким чином, відповідальність за пакування, навантаження, розміщення вантажу несе перевізник, а тому в усіх випадках нерівномірного навантаження на осі відповідальність за таке навантаження має нести перевізник, як учасник дорожнього руху.
Суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що перевозився сипучий вантаж, який є рухомим під час кожної зміни напрямків руху чи швидкості автомобіля, тому його маса не є сталою у різних точках під час руху, оскільки вказані доводи не виключають відповідальності за виявлені порушення за умови перевищення загальної маси транспортного засобу.
Разом з тим, матеріалами справи підтверджено перевезення вантажів без оформлення документів, які передбачені законодавством, що є складом правопорушення, за який абз.15 ч. 1 ст. 60 Законом України "Про автомобільний транспорт" передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Також позивач не надав суду доказів, що він звертався за видачею дозволу, а йому було відмовлено.
Щодо доводів позивача про те, що відповідачем належними доказами не доведено факт повідомлення позивача про час і місце розгляду справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до п.26 Порядку №1567 про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Пунктом 27 Порядку №1567 визначено, що у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав, керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Пунктом 31 Порядку №1567 визначено, що за результатами розгляду справи про порушення керівник органу державного контролю або його заступник за наявності підстав виносить припис щодо усунення порушень законодавства про автомобільний транспорт.
Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
Як встановлено в процесі розгляду справи, відповідачем повідомлення про розгляд справ були направлені на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).
У підтвердження направлення та своєчасного отримання позивачем повідомлень-запрошень, відповідач надав копії рекомендованих повідомлень про вручення.
Отже, позивач був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Більше того, позивач реалізував своє право довести відсутність підстав для притягнення його до відповідальності за порушення абз.3, абз.14, абз. 15, абз.16 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» шляхом звернення з позовом до суду про скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги є таким, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2,3,6,139,241-246 КАС України, суд, -
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_20 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, ідентифікаційний код 39816845) про визнання протиправними та скасування постанов про накладення адміністративно-господарського штрафу від 20.05.2021 року № 281552, № 281553, від 27.05.2021 року № 281572, № 281573, № 281574, № 281575, № 281576, № 281577, від 03.06.2021 року № 281601 - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу від 20.05.2021 року № 281552, від 27.05.2021 року № 281572, № 281573, № 281574, № 281576, № 281577, від 03.06.2021 року № 281601.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135, ідентифікаційний код 39816845) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_20 ) судові витрати в розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 02.02.2022 року.
Суддя Г.В. Лебедєва