23 травня 2022 року
справа №380/5616/22
зал судових засідань №10
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить суд:
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.02.1993 №3723 «Про державну службу», п.п.10,12 Закону України від 10.12.2015 №889 «Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №10 від 16.04.2021 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №9 від 16.04.2021 виданих 16.04.2021, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 16.04.2021.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV). В квітні 2021року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком згідно із Законом України «Про державну службу» та подала довідку від 16.04.2021 № 10 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) та довідку від 16.04.2021 № 9 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років). 16.04.2021 рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №913070806725 у проведенні перерахунку пенсії перехід з пенсії за віком на пенсію за Законом України «Про державну службу» відмовлено, оскільки пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вважаючи відмову відповідача протиправною позивач звернулася з позовом до суду. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №380/8179/21 позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення відповідача про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону № 889 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити ОСОБА_1 з 16.04.2021 року пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723 «Про державну службу» (далі - Закон № 3723), п. п. 10, 12 Закону № 889, з урахуванням складових заробітної плати відповідно до довідок від 16.04.2021 №9 та №10, виданих Сихівською районною адміністрацією Львівської міської ради, з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язано відповідача призначити і виплатити ОСОБА_2 з 16.04.2021 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу», п. п. 10, 12 Закону України від 10.12.2015 №889 «Про державну службу», з урахуванням складових заробітної плати відповідно до довідок від 16.04.2021 №9 та №10, виданих Сихівською районною адміністрацією львівської міської ради, та раніше виплачених сум. Не погодившись із рішенням суду, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області оскаржило його в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.12.2021 у справі № 380/8179/21 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №380/8179/21 скасовано та прийнято постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення відділу перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення в Дніпропетровській області від 16.04.2021 № 913070806725 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Позивач 08.12.2021 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо призначення їй пенсії, з урахуванням висновків Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.12.2021 у справі № 380/8179/21. Листом від 05.01.2022 № 251-19333/Г-52/8-1300/22 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача про те, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.12.2021 у справі № 380/8179/21 жодних зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено, підстави призначити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» відсутні. Позивачка вважає, що відмова відповідача є протиправною та такою, що порушує її право на пенсійне забезпечення, а тому звернулася до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 04.04.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження, з викликом сторін в судове засідання.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Відзив обґрунтований тим, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.12.2021 у справі №380/8179/21 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі № 380/8179/21 скасовано та прийнято постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення відділу перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення в Дніпропетровській області від 16.04.2021 №913070806725 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» 08.12.2021 позивачка звернулася до Головною у правління Пенсійною фонду України у Львівській області щодо призначення пенсії за віком відповідно до н 16 Закону № 889, з урахуванням висновків Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.12.2021 року у справі № 380/8179/21. Листом 05.01.2022 №251-19333-1-52-8-1.300-22 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області позивачку повідомило, що оскільки постановою Восьмого апеляційною адміністративного суду від 01.12.2021 у справі №380/8179/21 жодних зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівської області не покладено, підстави призначити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Таким чином, вимога позивача щодо призначення пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону № 3723, п.п. 10, 12 Закону № 889 на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №10 від 16.04.2021 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 16.04.2021, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 16.04.2021. є безпідставною. Зважаючи на вищевикладені обставини представник відповідача зазначив, що діяв в межах та спосіб встановлений чинним законодавством, а тому правових підстав для задоволення даного позову немає.
Суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
16.04.2021 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії, в якій просила перерахувати пенсію, вид перерахунку: перехід на пенсію за іншим законом.
Також, до заяви про перерахунок пенсії, позивачем додано, зокрема, Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 16.04.2021 №10 та Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії від 16.04.2021 №9.
За принципом екстериторіальності було визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Рішенням від 16.04.2021 №913070806725 відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_2 , оскільки відповідно до Закону України №2493-ІІІ від 07.06.2001 «Про службу в органах місцевого самоврядування» (ч.3 ст.21) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України №Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Не погодившись з такими діями відповідача, позивачка звернулася до суду за захистом своїх прав.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №380/8179/21 позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення відповідача про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону № 889 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити ОСОБА_1 з 16.04.2021 року пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723 «Про державну службу» (далі - Закон № 3723), п. п. 10, 12 Закону № 889, з урахуванням складових заробітної плати відповідно до довідок від 16.04.2021 №9 та №10, виданих Сихівською районною адміністрацією Львівської міської ради, з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язано відповідача призначити і виплатити ОСОБА_2 з 16.04.2021 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу», п. п. 10, 12 Закону України від 10.12.2015 №889 «Про державну службу», з урахуванням складових заробітної плати відповідно до довідок від 16.04.2021 №9 та №10, виданих Сихівською районною адміністрацією львівської міської ради, та раніше виплачених сум.
Не погодившись із рішенням Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області оскаржило його в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.12.2021 у справі № 380/8179/21 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №380/8179/21 скасовано та прийнято постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення відділу перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення в Дніпропетровській області від 16.04.2021 № 913070806725 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивачка 08.12.2021 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо призначення їй пенсії, з урахуванням висновків Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.12.2021 у справі № 380/8179/21.
Листом від 05.01.2022 № 251-19333/Г-52/8-1300/22 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивачку про те, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.12.2021 у справі № 380/8179/21 жодних зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено, підстави призначити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» відсутні.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивачка звернулася до суду з цим адміністративним позовом.
Відтак, спірні правовідносини виникли у зв'язку із відмовою проводити перерахунок пенсії позивача.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
01.05.2016 набув чинності Закон № 889-VIII, підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 , № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно з ч.1 ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у державних службовців, які на день набрання чинності Законом 889-VIII займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та осіб, які на день набрання чинності Законом 889-VIII мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз.1 ч.1 ст. 28 Закону №1058-IV.
Абзацом 1 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Тобто, до 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які:
а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;
б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 01.05.2016 відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону №1058-IV.
При цьому, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ.
Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 , № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, розділом XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст.37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч.1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, та мають передбачені ч.1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічна правова позиція щодо застосування вищезазначених норм матеріального права висловлена у постановах Верховного Суду від 03.07.2018 у справі № 569/350/17 (№ рішення в ЄДРСР 75082026), від 03.07.2018 у справі № 586/965/16-а (№ рішення в ЄДРСР 75082148) та від 10.07.2018 у справі № 591/6970/16-а (№ рішення в ЄДРСР 75227579).
Таким чином, право на пенсію одержують особи, зазначені в п.п. 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 899, які мають необхідний стаж державної служби, страховий стаж та відповідний вік і в жодному із зазначених вище Законів не зазначається, що таке право особа одержує при умові, що їм раніше пенсія за Законом України «Про державну службу» не призначалась.
Суд зазначає, що первинно позивачка отримувала пенсію за віком на загальних підставах, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд зазначає, що в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.12.2021 у справі № 380/8179/21 судом зроблено висновок, що стаж роботи позивачки на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом №889-VIII становить не менше 20 років, позивачка досягла віку, визначеного законом та має відповідний страховий стаж, що дає їй право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII.
Тобто, право на отримання позивачем пенсії відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII встановлено вказаним вище судовим рішенням.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, позивачці призначена пенсія за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, коли вже діяв Закон № 889-VIII, однак норми цього Закону (п. 10 Прикінцевих та перехідних положень) надають право на призначення пенсії позивачці відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII за певних умов, які у неї наявні.
Згідно з п. 31 Порядку № 622 державні службовці, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.
Пунктом 4 Порядку №622 передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Частиною 1 ст. 1 Закону України від 24.03.1993 № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з ч. 1 ст. 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, має враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки як перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, за наведених обставин - ст. 41 Закону № 1058-IV.
Таким чином, позивачка має право на обчислення пенсії державного службовця із врахуванням заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).
Згідно з довідкою від 16.04.2021 №9 та №10, виданій позивачці, встановлено, що на всі види оплати праці нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як видно із вказаних довідок, вони складені за формами, затвердженими Постановою від 17.01.2017 № 1-3, видані належним державним органом, їх зміст відображає всі належні складові оплати праці.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушених права позивачки є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.02.1993 №3723 «Про державну службу», п.п.10,12 Закону України від 10.12.2015 №889 «Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №10 від 16.04.2021 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №9 від 16.04.2021 виданих 16.04.2021, з часу звернення за призначенням пенсії, з 16.04.2021.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) про зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.02.1993 №3723 «Про державну службу», п.п.10,12 Закону України від 10.12.2015 №889 «Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №10 від 16.04.2021 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №9 від 16.04.2021 виданих 16.04.2021, з часу звернення за призначенням пенсії, з 16.04.2021.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір на суму 992 (дев'ятсот дев'яносто два)грн. 40коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.