про залишення позовної заяви без руху
23 травня 2022 рокум. Ужгород№ 260/4228/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Іванчулинця Д.В.,
при секретарі судових засідань - Костелей І.Ф.,
за участю сторін та осіб, які беруть участь у розгляді справи:
представника позивача - Товт М.М.;
представника відповідача - Крупи-Газуди М.В.;
представник третьої особи не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про залишення позовної заява без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в особі представника Товт Миколи Миколайовича (вул. Фединця, буд. 2, поверх 3, офіс 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ ВП 44106694), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Кей-Колект» (вул. Іоана Павла ІІ, буд. 4/6, корпус «В», поверх 4, кабінет 402, м. Київ, 01042, код ЄДРПОУ 378259668) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) в особі представника Товт Миколи Миколайовича (далі - представник позивача) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Кей-Колект», яким просить суд:
1) прийняти даний позов до свого провадження;
2) постановити рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити;
3) визнати протиправними та скасувати прийняті ГУ ДФС у Закарпатській області (м. Ужгород, вул. Волошина, буд. 52) податкові повідомлення-рішення від 11 лютого 2019 року;
- № 0001821305, яким визначено грошове зобов'язання по платежу 85 11010500 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» у сумі 282 685,85 грн. (226 148,68 грн. за податковими зобов'язаннями та 56 537,17 грн. за штрафними санкціями);
- № 0001831305, яким визначено штрафну санкцію по платежу 85 11010500 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» у сумі 170,00 грн.;
- № 0001841305, яким визначено грошове зобов'язання по платежу 30 11011001 «Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» у сумі 21 258,54 грн. (17 006,83 грн. за податковими зобов'язаннями та 4 251,71 грн. за штрафними санкціями) та податкову вимову від 07.03.2019 року форми «Ф» № 3630-50 про сплату ОСОБА_1 боргу на загальну суму 421 084,85 грн.;
4) вирішити питання щодо розподілу та стягнення понесених у справі підтверджених судових витрат (а.с.1-11).
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.94-96).
Представник Головного управління ДПС у Закарпатській області подала до суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду оскільки позивачем пропущений строк на звернення до адміністративного суду (а.с.169, 170).
Представник відповідача в судовому засіданні клопотання підтримала.
Представник позивача подав письмові заперечення проти заявленого клопотання (а.с.192-197).
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень (ч. 3 ст. 122 КАС України).
Відповідно до ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до абзаців 1-3 пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Разом з цим, пунктом 56.19 ст. 56 ПК України визначено, що у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Як передбачено частиною шостою статті 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
При зверненні до суду позивач не додав до позовної заяви заяву про поновлення строку звернення до суду, чим не дотримав вимоги частини шостої статті 161 КАС України.
У відповідності до частини тринадцятої статті 171 КАС України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Згідно із частиною чотирнадцятою статті 171 КАС України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.
Відповідно до частини п'ятнадцятої статті 171 КАС України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Наслідки пропущення строку звернення визначені у ст. 123 КАС України, зокрема, ч. 3 цієї статті передбачено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Отже, суд вважає, що у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду слід відмовити, оскільки позовну заяву слід залишити без руху, а позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 122, 123, 161, 171, 243, 248 КАС України, суд, -
В задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в особі представника Товт Миколи Миколайовича (вул. Фединця, буд. 2, поверх 3, офіс 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ ВП 44106694), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Кей-Колект» (вул. Іоана Павла ІІ, буд. 4/6, корпус «В», поверх 4, кабінет 402, м. Київ, 01042, код ЄДРПОУ 378259668) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання необхідних документів на адресу суду: 88000, м. Ужгород, вул. Загорська, 30.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде залишена без розгляду на підставі п.7 ч.1 ст.240 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Д.В. Іванчулинець