Рішення від 18.05.2022 по справі 712/3433/22

712/3433/22

2-о/712/70/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2022 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:

судді Борєйко О.М.,

за участю секретаря судового засідання Чорнуцької І.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Соснівського районного суду м. Черкаси з заявою про встановлення факту народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на тимчасово окупованій території в м. Горлівка Донецької області.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначає, що її донька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на тимчасово окупованій території в м. Горлівка Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_3 народила дитину - ОСОБА_4 .

З метою здійснення державної реєстрації народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заявник звернулась до Соснівського районного суду м. Черкаси з вказаною позовною заявою.

Заявник в судове засідання не з'явилась, звернулась до суду з заявою про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити з наведених в заяві підстав.

Представник заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явився, звернувся до суду з заявою про розгляд справи без його участі, проти задоволення заявлених вимог не заперечує.

Заінтересовані особи - батьки дитини: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з'явились, звернулись до суду з заявами про розгляд справи без їх участі, заявлені вимоги підтримали.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, в разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Оскільки розгляд справи відбувався за відсутності учасників судового процесу, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали заяви, надані заявником докази, дослідивши їх всебічно, повно, об'єктивно, безпосередньо в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.

Згідно ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності не оспорюваних прав.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Відповідно до копії паспорта серії НОМЕР_1 , виданого Ц-Міським РВ Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області 06 вересня 2006 року, громадянка України ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Горлівка Донецької області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого повторно Калінінським відділом реєстрації актів цивільного стану м. Горлівки Донецької області 06 вересня 2006 року, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , виданого Міським відділом державної реєстрації актів управління цивільного стану реєстраційної служби Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області 14 червня 2013 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 14 червня 2013 року зареєстрували шлюб, про що в цей же день зроблено запис за № 285. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_5 змінила прізвище на « ОСОБА_6 ».

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого Міським відділом РАЦС Горлівського управління юстиції Міністерства юстиції так званої «донецької народної республіки», ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Горлівка так званої «донецької Народної Республіки» народилась ОСОБА_4 , батьками якої є: ОСОБА_3 , громадянин України, та ОСОБА_2 , громадянка України, про що 29 травня 2020 року вчинено запис про народження №138.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є бабусею ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому, відповідно до ст. 317 ЦПК України має право звернення до суду з вказаною заявою.

Згідно довідки № 7101-5000935315 від 07 квітня 2022 року,виданої Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради, про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є внутрішньо переміщеною особою та фактично проживає в м. Черкаси.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Згідно ч.1 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до п.1 Постанови Верховної Ради України «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької і Луганської областей тимчасово окупованими територіями», визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Згідно ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. Переміщені всередині країни особи є громадянами своєї держави і мають широке коло громадських, політичних, екологічних, соціальних і культурних прав.

Відповідно до п.20 Керівних принципів з питання про переміщення осіб всередині країни, які були розроблені та прийняті в 1998 році за дорученням Генеральної Асамблеї ООН та Комісії з прав людини, кожна людина, де б вона не перебувала, має право на визнання її правосуб'єктності. Для забезпечення цього права особам, які переміщені всередині країни, відповідні органи влади надають всі документи, які необхідні для поваги і здійснення їхніх законних прав, як-то паспорти, посвідчення особи, свідоцтва про народження і свідоцтва про шлюб. Органи влади сприяють, зокрема, у видачі нових документів або заміні документів, втрачених під час переміщень, без будь-яких необґрунтованих умов, як-то вимога повернення на місце звичайного проживання для отримання цих та інших необхідних документів.

Згідно ч.3 та ч.4 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові особи та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не визначеному законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.

Згідно роз'яснення Верховного Суду від 22 квітня 2021 року за вих. № 985/0/208-21, під час розгляду судами згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), в яких, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території перебуває під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ необхідно розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати шкоди особам, які проживають на такій території.

Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях зазначає, що, виходячи з інтересів мешканців, які проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Згідно роз'яснення Верховного Суду від 22 квітня 2021 року за вих. № 985/0/208-21, під час розгляду судами справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України вимога щодо отримання письмової відповіді органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.

Документи, надані заявником, як виняток, можуть братися до уваги судом та оцінюватися разом з іншими доказами в їх сукупності і взаємозв'язку під час розгляду справи по суті.

Аналогічна позиція викладена в інформаційному листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 15 квітня 2016 року №9-1130/0/4-16.

Відповідно до вимог ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показами свідків.

Згідно ч.1 ст. 95 ЦПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Згідно медичного свідоцтва про народження №254 від 21 травня 2020 року, виданого лікарем ТМО «Сім'я та здоров'я» м. Горлівки 21 травня 2020 року о 20 годині в акушерському стаціонарі ТМО «Сім'я та здоров'я» м. Горлівки так званої «донецької народної республіки», ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на 39-40 тижні вагітності народила дівчинку.

Відповідно до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

На підставі вищевикладеного, відповідно до ст.ст. 4, 9, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», згідно Постанови Верховної Ради України «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької і Луганської областей тимчасово окупованими територіями», ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та керуючись ст.ст. 12, 13, 76 - 81, 83, 89, 95, 315, 317, 352, 354, 430 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, - задовольнити.

Встановити факт народження дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Горлівка Донецької області.

Згідно ст. 133 Сімейного кодексу України, батько - громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , мати - громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . (свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_3 , видане Міським відділом державної реєстрації актів управління цивільного стану реєстраційної служби Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області 14 червня 2013 року, запис за № 285).

Рішення підлягає до негайного виконання.

Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони у справі:

Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ;

Заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), адреса: 18002, м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, б.3, ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 05387096.

Суддя О.М. Борєйко