20 травня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/287/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) 28.12.2021 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернулась до суду з адміністративним позовом до Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 09.07.2021 №VII-670/VIII в частині відмови їй у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 га, на території Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути її заяву від 25.06.2021 та прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 га, на території Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що, з огляду на надання нею повного пакету документів, відмова відповідача у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства є протиправною та суперечить вимогам чинного законодавства. Зокрема, позивач вважає, що зазначена відповідачем у спірному рішенні підстава не може слугувати для відмови у наданні вказаного дозволу.
Ухвалою суду від 01.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також установлено сторонам термін для надання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Ухвалою суду від 22.02.2022 заяву представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.
У встановлений судом строк відповідач надав відзив на позов, у якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні та зазначив, що земельна ділянка з кадастровим номером 7423380400:08:002:0064 відведена за цільовим призначенням для сінокосіння та випасання худоби, отже, у даному випадку, не може бути передана громадянам у власність. За таких обставин, вважає спірне рішення правомірним.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
25.06.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, площею 2 га. До вказаної заяви позивачем додано схему розташування земельної ділянки; копію паспорту та ідентифікаційного номеру (а.с. 53-57).
Талалаївською сільською радою прийнято рішення від 09.07.2021 №VII-770/VIII, пунктом 1 якого позивачеві відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства, у зв'язку з тим, що бажана земельна ділянка знаходиться на сформованій земельній ділянці з кадастровим номером 7423380400:08:002:0064, яка відведена за цільовим призначенням для сінокосіння та випасання худоби (а.с. 59).
Про прийняте рішення позивача повідомлено листом від 28.07.2021 за №1035/02-26 (а.с. 60)
Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із частиною другою статті 4 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства є регулювання відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Згідно із статтею 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до частин 6, 7 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до статті 121 Земельного кодексу України, громадяни мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), в містах - не більше 0,10 га.
Відтак, Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Як свідчать встановлені обставини справи, підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою були висновки відповідача проте, що спірна земельна ділянка знаходиться на сформованій земельній ділянці, кадастровий номер 7423380400:08:002:0064, яка відведена за цільовим призначенням - для сінокосіння та випасання худоби.
Відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Класифікація видів цільового призначення земель, затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року №548, визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.
В зазначеному Класифікаторі землі сільськогосподарського призначення поділяються, зокрема на землі, для ведення особистого селянського господарства та на землі для сінокосіння і випасання худоби.
Частиною другою статті 22 Земельного кодексу України визначено, що до земель сільськогосподарського призначення належать, зокрема, сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).
Відповідно до статті 34 Земельного кодексу України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.
Отже, орган місцевого самоврядування має право на створення на землях комунальної власності громадського пасовища. Проте, реалізація цього права має відбуватись у відповідності із вимогами Земельного кодексу України та інших законів з питань землеустрою.
Відповідно до матеріалів справи, рішенням шостої сесії сьомого скликання Безуглівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області від 18.04.2016 вирішено клопотати до Головного управління Держземагенства у Чернігівській області щодо передачі земельних ділянок для створення громадських пасовищ, орієнтовною площею 94,0 га, розташованих на території сільської ради (а.с. 65).
Наказом Головного управління Держземагенства у Чернігівській області від 13.07.2016 №25-10792/14-16-СГ Безуглівській сільській раді Ніжинського району Чернігівської області надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність, орієнтовним розміром 94,00 га, за цільовим призначенням - для сінокосіння та випасання худоби (01.08), з метою створення громадських пасовищ (а.с. 66).
Наказом Головного управління Держземагенства у Чернігівській області від 26.01.2018 за №25-689/14-18-СГ затверджено наданий Безуглівською сільською радою проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність для сінокосіння та випасання худоби. Передано сільраді земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності, загальною площею 94,0000 га (кадастровий номер 7423380400:08:002:0064), розташовану на території Безуглівської сільської ради у комунальну власність для сінокосіння і випасання худоби, з метою створення громадських пасовищ, за актом приймання-передачі (а.с. 67-68).
Відповідно до рішення Безуглівської сільської ради від 11.09.2018 (двадцять восьма сесія сьомого скликання) прийнято у комунальну власність вищевказану земельну ділянку з кадастровим номером 7423380400:08:002:0064 (а.с. 69).
Право власності Безуглівської сільської ради на земельну ділянку, площею 91 га, з кадастровим номером 7423380400:08:002:0064, цільове призначення - для сінокосіння і випасання худоби, внесено до Державного земельного кадастру 25.09.2018, що підтверджується відповідним витягом (а.с. 63).
Згідно із рішенням першої сесії сьомого скликання Талалаївської сільської ради від 15.01.2020, відповідач є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Безуглівської сільської ради (а.с. 74-76). Право власності на земельну ділянку відповідачем зареєстроване.
Враховуючи наведене, суд вважає, що в межах спірних правовідносин відповідачем надано суду належні і допустимі докази, які у достатній мірі свідчать про створення на обраній позивачем земельній ділянці громадського пасовища. Зокрема, матеріали справи містять докази розроблення та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою створення громадського пасовища, формування земельної ділянки з відповідним цільовим призначенням та її реєстрації у встановленому порядку.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України.
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно із частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 20 травня 2022 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Талалаївська сільська рада Ніжинського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04415258, вул. Незалежності, 8, с. Талалаївка, Ніжинський район, Чернігівська область, 16651).
Суддя С.В. Бородавкіна