Ухвала від 19.05.2022 по справі 560/17775/21

Справа № 560/17775/21

УХВАЛА

19 травня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А.

за участі:секретаря судового засідання Коваль Д.Л. представників заявника Мельничук О.Я., Цегельник І.О.

розглянувши заяву управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області щодо відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Державної міграційної служби у Хмельницькій області в особі Віньковецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.04.2022 зобов'язано Віньковецький районний сектор управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області здійснити обмін паспорта та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.92 №2503-XII.

11.05.2022 судом отримано заяву управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 10.05.2022 про відстрочення виконання судового рішення до скасування воєнного стану на території України.

Заява обґрунтована тим, що відповідно до наказу ДМС від 01.03.2022 №44 «Про роботу органів ДМС, підприємств та установ, що належать до сфери управління ДМС» закінчено з 02.03.2022 простій працівників ДМС та запроваджено з 03.03.2022 на період воєнного стану виконання роботи в дистанційному режимі.

Крім того, централізоване зберігання бланків здійснюється в ДМС, та через введення воєнного стану в Україні на сьогодні відсутня можливість забезпечення їх доставки в області.

Ухвалою суду від 13.05.2022 заяву призначено до розгляду на 19.05.2022.

Представники заявника у судовому засіданні просили задовольнити подану заяву. Додатково вказали, що бланки паспорта громадянина України зразка 1994 року списані з обліку Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області 24.03.2022. Станом на 05.05.2022 на балансі Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року немає. Зазначене підтверджується листом відділу бухгалтерської служби, фінансування та звітності Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 05.05.2022.

Позивач надіслала до суду клопотання про відкладення розгляду заяви на іншу дату.

Відповідно до ч. 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про відстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Таким чином, зважаючи на приписи ч.2 ст.378 КАС України, неприбуття сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду справи, а тому відсутні підстави для задоволення клопотання ОСОБА_1 про відкладення судового засідання.

Вирішуючи заяву про відстрочення виконання судового рішення, суд зазначає таке.

Згідно ч.1-2 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Суд констатує, що рішення у справі набрало законної сили та є обов'язковим до виконання.

Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Згідно з ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Відповідно до ч.4 ст.378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує, зокрема, ступінь вини відповідача у виникненні спору; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

У постановах від 06.12.2019 у справі №2а/0570/6531/2011 та від 30 січня 2020 року у справі №819/150/17 Верховний Суд дійшов висновку, що відстрочення є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об'єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.

При розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.

Так, указом Президента України «Про введення воєнного стану» від 24.02.2022 №64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 №133/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 18.04.2022 №259/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» №389-VIII (далі - Закон №389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно ч.1 ст.7 Закону №389-VIII воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено.

Відповідно до ч.1-2 ст.20 Закону №389-VIII правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначаються відповідно до Конституції України та цього Закону.

В умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені частиною другою статті 64 Конституції України.

Згідно ст.64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Відповідно до ст.25 Конституції України громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство. Громадянин України не може бути вигнаний за межі України або виданий іншій державі. Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами.

Згідно з ч.1 ст.21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Таким чином, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт необхідний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, для вступу на навчання, працевлаштування, тощо (позивач - 14.08.1998 року народження). В умовах воєнного стану відсутність в особи паспорта громадянина України є порушенням її громадянських прав.

Водночас, заявник не надав суду належних доказів неможливості виконання судового рішення.

Суд зауважує, що лист відділу бухгалтерської служби, фінансування та звітності Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 05.05.2022 (про списання 24.03.2022 бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року з обліку Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, та відсутність станом на 05.05.2022 на балансі управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року) не містить жодних відомостей щодо неможливості оформити та видати паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, до скасування воєнного стану на території України.

Вказаний лист містить інформацію про відсутність бланків паспортів-книжечок лише на певну дату - 05.05.2022.

При цьому у наведеному листі відсутні відомості про те, що аналогічні обставини (щодо списання та відсутності бланків) існують також стосовно бланків паспорта громадянина України у формі картки чи паспорта громадянина України для виїзду за кордон, і видача паспортів неможлива у будь-якій формі.

Також суд звертає увагу на те, що відповідно до п.1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360, Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Згідно з п.п.10 п.4 цього Положення ДМС відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює оформлення і видачу громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство.

Пунктом 7 цього Порядку передбачено, що ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.

Відповідно до п.п.4 п.5 Положення ДМС з метою організації своєї діяльності надає територіальним органам та територіальним підрозділам методичну і практичну допомогу, проводить перевірки їх діяльності.

Водночас, управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області не повідомляло ДМС України про відсутність бланків для необхідності виконання судових рішень, що набрали законної сили, стосовно оформлення та видачі паспорту громадянина України у формі книжечки (у тому числі про необхідність забезпечення необхідної кількості бланків паспортів).

Заявник не позбавлений можливості сформувати список судових рішень, за якими територіальний орган ДМС зобов'язаний видати позивачам паспорти у формі книжечок, та за таким списком отримати бланки паспортів з метою виконання судових рішень, які набрали законної сили.

Отже, в даному випадку з метою реалізації своїх владних повноважень управлінню Державної міграційної служби України в Хмельницькій області слід напрацювати механізм виконання судового рішення, яке набрало законної сили, а не ініціювати відстрочення його виконання на невизначений строк.

Крім того, у спірному випадку обставини неможливості виконання судового рішення є непропорційними з інтересами позивача, оскільки видача паспорта громадянина України має важливе значення для позивача як громадянина України.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що обставини, на які посилається заявник, не дають підстав для висновку про істотність ускладнення чи неможливість виконання судового рішення.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність достатніх правових підстав для відстрочення виконання судового рішення, а тому така заява не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

у задоволенні заяви управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 20 травня 2022 року

Головуючий суддя Д.А. Божук