Справа № 560/4281/22
іменем України
20 травня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець Подільського району Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:
1) визнати протиправним та скасувати рішення шістнадцятої сесії Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради VIII скликання від 11.02.2022 №2/VIII “Про дострокове припинення повноважень секретаря Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради VIII скликання ОСОБА_1 ”;
2) поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області;
3) стягнути з Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець- Подільського району Хмельницької області середній заробіток за час вимушеного прогулу, з врахуванням проведеного розрахунку по день фактичної виплати, з 17.02.2021.
Позовні вимоги мотивовані тим, що надання законодавцем сільській раді повноважень на дострокове припинення повноважень секретаря не означає, що реалізація цього права нічим не обмежена. Дострокове припинення повноважень секретаря сільської ради є крайнім заходом реагування на його діяльність, і для того, щоб виносити на голосування і приймати таке рішення мають бути вагомі причини (мотиви) і об'єктивні обставини, які в сукупності вказують на те, що подальше виконання секретарем своїх повноважень є неможливим (недоцільним) таабо таким, що негативно позначається на діяльності органів місцевого самоврядування. Ці ж мотиви і обставини мають міститися у рішенні органу місцевого самоврядування, зі змісту якого було б зрозуміло, що саме спонукало до його прийняття.
Однак оскаржуване рішення прийняте виключно з особистих мотивів депутатів сільської ради, без будь-яких обґрунтувань.
Ухвалою суду від 21.03.2022 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач подав до суду відзив на позов, згідно якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що питання щодо кадрових змін є внутрішньо організаційним актом, який не підлягає оприлюдненню відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Підзвітність і підконтрольність посадових осіб органів місцевого самоврядування відповідній раді як принцип діяльності органів місцевого самоврядування передбачає, що рада наділена повноваженнями оцінювати ефективність виконання такими особами своїх повноважень та покладених на них завдань. І застосовувати до них заходи відповідальності. Зокрема, у будь-який час достроково припиняти їхні повноваження, якщо визнає, що такі особи не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень.
Посада секретаря ради є виборною, на яку особа обирається радою, а тому при визначенні підстав і критеріїв, як обрання на посаду, так і звільнення з неї (дострокового припинення повноважень) відповідна рада має певну дискрецію і розсуд у вирішенні цих питань. Відповідно, неналежне виконання позивачем як секретарем ради службових обов'язків стали підставою для визнання його роботи незадовільною.
У відповіді на відзив позивач зазначає, що письмової інформації із зазначенням підстав або мотивів прийняття оскаржуваного рішення, яку у відповідача витребувано згідно з ухвалою суду від 21.03.2022 , позивачу не надіслано. Отже, не спростовано обґрунтувань позивача щодо незаконності прийняття розпорядження про дострокове припинення повноважень секретаря ради.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Відповідно до рішення Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області VIII скликання від 01.12.2020 №5/VIII “Про обрання секретаря Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради” ОСОБА_1 було обрано на посаду секретаря Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради, на строк її повноважень.
На підставі рішення Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради від 01.12.2020 №6/VIII "Про здійснення повноважень секретаря виконавчого комітету Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради VIII скликання” ОСОБА_1 було уповноважено виконувати обов'язки секретаря виконавчого комітету ради.
29 листопада 2021 року депутатами сільської ради було внесено пропозицію сільському голові про внесення на розгляд сесії ради проекту рішення про дострокове припинення повноважень секретаря ради (з відповідним проектом рішення). У пропозиції вказано, що підставою для дострокового припинення повноважень є наявність вимоги 1/3 депутатів від загального складу ради та подальша підтримка цієї вимоги більшістю депутатів під час голосування. Депутати, які ставлять вимогу про звільнення секретаря сільської ради, формально не зобов'язані будь-яким чином викладати мотиви для такого звільнення.
На вказаний проект юристом було підготовлено зауваження, яке 03.12.2021 за №2186/02-20 направлено депутатам сільської ради. У зауваженні зазначено, зокрема, про відсутність підстав звільнення та фактів порушень секретарем законодавства. Також не вказано, у чому саме проявилось невиконання чи неналежне виконання обов'язків.
Рішенням шістнадцятої сесії Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради VIII скликання від 11.02.2022 №2/VІІІ "Про дострокове припинення повноважень секретаря Слобідсько- Кульчієвецької сільської ради VIII скликання ОСОБА_1 " було достроково припинено відповідні повноваження та звільнено з посади секретаря Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області VIII скликання ОСОБА_1 з дня прийняття цього рішення.
На підставі вказаного рішення було прийнято розпорядження сільського голови від 16.02.2022 №10/2022-рк "Про проведення остаточного розрахунку при звільненні у зв'язку з достроковим припиненням повноважень секретаря сільської ради”, яким визначено провести виплату позивачу середнього заробітку по день фактичною розрахунку.
Фактичний розрахунок проведено із позивачем 16.02.2022.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їхній правовий статус, порядок і правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначено в Законі України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07 червня 2001 року № 2493-III (далі - Закон №2493-III).
Відповідно до статті 1 Закону №2493-III служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Відповідно до статті 20 Закону №2493-III крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).
Згідно пункту 4 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання про обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.
Згідно з ч.5 ст.50 Закону №280/97-ВР повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
Таким чином, вказаний перелік підстав припинення служби в органах місцевого самоврядування, який не є виключним, має бути юридичною підставою для прийняття відповідного рішення ради про дострокове припинення повноважень секретаря ради.
Підзвітність і підконтрольність посадових осіб органів місцевого самоврядування відповідній раді як принцип діяльності органів місцевого самоврядування передбачає, що рада наділена повноваженнями оцінювати ефективність виконання такими особами своїх повноважень та покладених на них завдань, і застосовувати до них заходи відповідальності, зокрема у будь-який час достроково припиняти їхні повноваження, якщо визнає, що такі особи не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень.
Водночас, надання законодавцем сільській раді повноважень на дострокове припинення повноважень секретаря не означає, що реалізація цього права нічим не обмежена.
Верховний Суд у постанові від 24.09.2020 по справі №685/1490/16-а дійшов висновку про те, що дострокове припинення повноважень секретаря сільської ради є крайнім заходом реагування на його діяльність, і для того, щоб виносити на голосування і приймати таке рішення мають бути вагомі причини (мотиви) і об'єктивні обставини, які в сукупності вказують на те, що подальше виконання секретарем своїх повноважень є неможливим (недоцільним) та/або таким, що негативно позначається на діяльності органів місцевого самоврядування. Ці ж мотиви і обставини мають міститися у рішенні органу місцевого самоврядування, зі змісту якого було б зрозуміло, що саме спонукало до його прийняття.
Однак в оскаржуваному рішенні не наведено конкретних фактів (суті порушень), які б підтверджували вчинення позивачем дій, прийняття ним рішень, що за оцінкою відповідача були несумісними з посадою секретаря.
Ухвалою суду від 21.03.2022 витребувано у Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець Подільського району Хмельницької області письмову інформацію із зазначенням підстав або мотивів прийняття оскаржуваного рішення. Однак такої інформації відповідачем суду не надано.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що неналежне виконання позивачем як секретарем ради службових обов'язків стали підставою для визнання його роботи незадовільною. Проте відповідач не вказав, в чому саме проявилося невиконання чи неналежне виконання позивачем як секретарем ради службових обов'язків, що могло бути підставою для визнання його роботи незадовільною.
Крім цього, статтею 31 Регламенту Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області VIII скликання визначено порядок розгляду питань та надання слова. Так, пункт 31.1 статті 31 Регламенту визначає, що розгляд питання на пленарному засіданні сільської ради включає: 1) доповідь, запитання доповідачу та відповіді на них; 2) співдоповіді, в разі необхідності, запитання співдоповідачам та відповіді на них; 3) виступи депутатів, у тому числі з оголошенням та обґрунтуванням окремої думки; 4) виступ ініціатора внесення пропозиції; 5) оголошення головуючим на пленарному засіданні про припинення обговорення; 6) внесення депутатами пропозицій, які не були виголошені в ході обговорення; 7) заключне слово співдоповідачів і доповідача на тому ж пленарному чи позачерговому засіданнях; 8) уточнення і оголошення головуючим на пленарному засіданні пропозицій, які надійшли щодо обговореного питання і будуть ставитися на голосування.
Відповідно до статті 33 Регламенту рішення сільської ради з будь-якого питання після його обговорення приймається на її пленарному та позачерговому засіданні у такій послідовності: - проект рішення ставиться на голосування за основу; - після цього ставляться на голосування, у порядку надходження, усі зміни та доповнення, що надійшли під час обговорення проекту; - проект рішення ставиться на голосування в цілому як рішення з урахуванням змін та доповнень, підтриманих більшістю депутатів від загального складу ради.
Згідно витягу з Протоколу шістнадцятої сесії VIII скликання Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради №16 від 11.02.2022 питання про дострокове припинення повноважень позивача на обговорення не ставилося. Позивачу також не надано можливості виступити із вказаного питання.
Також пункт 35.1 статті 35 Регламенту передбачає, що голосування за видом може бути поіменним і таємним. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням. Таємне голосування застосовується у випадках обрання чи звільнення секретаря сільської ради, прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського голови.
Згідно статті 22 Регламенту при проведенні таємного голосування лічильна комісія організовує проведення голосування бюлетенями. Голова лічильної комісії перед голосуванням представляє депутатам форму бюлетеня, його зміст і роз'яснює порядок його заповнення. Лічильна комісія самостійно здійснює підрахунок голосів, оформляє відповідні протоколи та оголошує результати голосування на пленарному засіданні сільської ради.
Однак питання про дострокове припинення повноважень секретаря ради було поставлене на поіменне голосування, що підтверджується копією протоколу поіменного голосування.
Наведене дає підстави для висновку, що відповідач, вирішуючи питання про дострокове припинення повноважень секретаря ради, діяв протиправно, у зв'язку з чим оскаржуване рішення від 11.02.2022 №2/VIII є протиправним та підлягає скасуванню.
Звільнення з підстав, не передбачених законом, або з порушенням установленого законом порядку свідчить про незаконність такого звільнення та тягне за собою поновлення порушених прав.
Згідно абз.1 ст.235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
Отже, позивач підлягає поновленню на посаді, з якої його звільнено - секретаря Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.
Щодо визначення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, суд зазначає наступне.
Згідно абз.2 ст.235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік.
Відповідно до абзацу 3 пункту 2 затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 Порядку обчислення середньої заробітної плати (далі - Порядок), у всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.
Згідно з пунктом 5 Порядку, нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.
Відповідно до абзацу 1 пункту 8 Порядку нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Згідно наданої відповідачем довідки, позивачу у грудні 2021 року та січні 2021 року нараховано 36000 грн., відпрацьовано 36 робочих днів. Середньоденний заробіток становить 1000 грн.
Період вимушеного прогулу позивача (враховуючи проведений з позивачем розрахунок по 16.02.2022 включно) обраховується, починаючи з 17.02.2022 по 20.05.2022. Такий період становить 66 робочих днів.
Отже, середній заробіток за період вимушеного прогулу складає 66000 грн. (66х1000 грн./день). Зазначена сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача з проведенням необхідних відрахувань відповідно до чинного законодавства.
Так, суми, які суд визначає до стягнення з роботодавця на користь працівника як середній заробіток за час затримки виконання судового рішення про поновлення на роботі, обраховуються без віднімання сум податків та зборів. Податки і збори із суми середнього заробітку, присудженої за рішенням суду, підлягають нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення та, відповідно, відрахуванню із суми середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення про поновлення на роботі при виплаті працівнику, внаслідок чого виплачена працівнику на підставі судового рішення сума середнього заробітку зменшується на суму податків і зборів.
Зазначена правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 15 лютого 2019 року по справі №826/6583/14, від 18 квітня 2019 року по справі №812/2/16 та від 8 липня 2019 року по справі №809/4462/15.
Відрахування податків і обов'язкових платежів із середнього заробітку за час вимушеного прогулу не погіршує становище працівника, якого поновлено на роботі, оскільки за цей період, у разі перебування на посаді, працівник отримував би заробітну плату, із якої також відраховувались би податки.
Згідно з п.2-3 ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Таким чином, рішення суду про поновлення позивача на посаді та стягнення середнього заробітку за один місяць в розмірі 21000 грн. (1000 х 21) підлягає негайному виконанню.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення шістнадцятої сесії Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради VIII скликання від 11.02.2022 №2/VIII "Про дострокове припинення повноважень секретаря Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради VIII скликання ОСОБА_1 ".
Поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.
Стягнути з Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець- Подільського району Хмельницької області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 17.02.2022 по 20.05.2022 у розмірі 66000 (шістдесят шість тисяч) грн. з проведенням необхідних відрахувань відповідно до чинного законодавства.
Рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді секретаря Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць у розмірі 21000 (двадцять одна тисяча) грн. підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 травня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Слобідсько-Кульчієвецька сільська рада Кам'янець Подільського району Хмельницької області (вул. Механізаторів, 45,Слобідка-Кульчієвецька,Хмельницька область,32318 , код ЄДРПОУ - 04407276)
Головуючий суддя Д.А. Божук