Справа № 560/4610/22
іменем України
20 травня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач, після усунення недоліків позовної заяви, звернулася до суду з адміністративним позовом від 15.04.2022, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови від 17.11.2021 у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу» та перерахунку пенсії, обчислену за нормами цього Закону від 10.12.2015 №889-VІІ в розмірі 60% від заробітної плати з урахуванням довідок про складові заробітної плати виданих Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України №9/2716, №9/2717, №9/2718 від 10.08.2021; 2) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови від 22.02.2022 у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІ в розмірі 60% від заробітної плати з урахуванням довідок про складові заробітної плати виданих Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 03.11.2021 №9/2/10959, від 10.08.2021 №9/2/7917, від 20.09.2021 №9/2/9412; 3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій обметі провести ОСОБА_1 з 01.10.2021 на пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу» та здійснити перерахунок з 13.08.2021 та виплату пенсії, в розмірі 60 відсотків від заробітної плати державним службовцям в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям та у зв'язку із звільненням з роботи з врахуванням довідок про складові заробітної плати виданих Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 03.11.2021 №9/2/10959, від 10.08.2021 №9/2/7917, від 20.09.2021 №9/2/9412.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що з 29.12.2016 їй призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII. З 04.06.2021 її переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки продовжувала працювати на посаді державного службовця. З 13.08.2021, у зв'язку з звільненням з посади державного службовця, її переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». З 01.10.2021 її переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 29.10.2021 подала до відповідача уточнені довідки про складові заробітної плати, однак Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовлено в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та перерахунку вказаної пенсії на підставі довідок №9/2716, №9/2717 №9/2718 від 10.08.2021, про що 17.11.2021 надано письмову відповідь №10979-9816/П-03/8-2200/21. 22.02.2022 відповідачем надано відповідь №2249-1467/02-03/8-2200/22 щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідок №9/2/7917 від 10.08.2021 та уточнених довідок №9/2/10959 від 03.11.2021 та №9/2/9412 від 20.09.2021. Листами Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомлено, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо проведення перерахунків пенсій державним службовцям в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям та у зв'язку із звільненням з роботи.
Ухвалою суду від 02.05.2022 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області як другого відповідача та витребувано докази.
17.05.2022 до суду поступив відзив на позов №0900-0903-9/15067 від 11.05.2022, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області просить у задоволені позову відмовити. Зазначає, що враховуючи те, що ОСОБА_1 з 29.12.2016 уже було призначено пенсію згідно Закону України «Про державну службу» № 889-VIII, то переведення з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII може бути проведено на умовах, які діяли на 29.12.2016 року. Тобто, розмір пенсії ОСОБА_1 . З 13.08.2021 відповідно до Закону № 889-VIII становив би - 2742,86 грн., що значно менше, ніж розмір пенсії відповідно до Закону № 1058 - 3890,39 грн. З огляду на вищезазначене, 01.12.2021 було прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії № 968100130418 від 13.08.2021, та надіслано до Головного управління в Хмельницькій області листом від 15.12.2021 № 0900-0305-9/47867.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Згідно матеріалів пенсійної справи, ОСОБА_1 призначено пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII) з 29.12.2016. Пенсію обчислено в розмірі 60 відсотків сум, зазначених у довідках від 07.12.2016 №3082 та №3083, виданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом.
Відповідно до пункту 13-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про державну службу», у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після звільнення з посади державного службовця виплата пенсії, обчисленої відповідно до Закону України «Про державну службу», поновлюється.
Оскільки, після призначення пенсії ОСОБА_1 продовжувала працювати на посаді державного службовця, з 29.12.2016 їй виплачувалась пенсія, розмір якої обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 04.06.2021 (на підставі заяви позивача від 04.06.2021) ОСОБА_1 переведено з пенсії за віком, згідно Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
13.08.2021 ОСОБА_1 звернулась в сервісний центр обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» та додала довідки про складові заробітної плати видані Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України №9/2716, №9/2717, №9/2718 від 10.08.2021.
Також, позивач подала до пенсійного органу довідки про складові заробітної плати видані Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 03.11.2021 №9/2/10959, від 10.08.2021 №9/2/7917, від 20.09.2021 №9/2/9412.
01.12.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії № 968100130418 від 13.08.2021. Зазначено, що не передбачено проведення перерахунків пенсій Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, який набрав чинності з 1 травня 2016 року. Встановлено, що заявниці 29.12.2016 було призначено пенсію згідно Закону №889, тому підстави для переведення з 13.08.2021 на пенсію за віком згідно зазначеного - закону та наданих довідок від 10.08.2021 №9/2/7916, №9/2/7917, №9/2/7918 відсутні (арк. спр. 14).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
До 01.01.2016 суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу регулювались Законом України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу" (далі - Закон №3723).
З 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 (далі-Закон №889-VIII), в Прикінцевих та Перехідних положеннях якого закріплено, що Закон № 3723-ХІІ (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII втратив чинність.
Так, пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Крім того, пунктом 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. ч.1 ст.28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз вищезазначених правових норм дає підстави для висновку, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), за останньою зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII.
Вказане узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою в постанові від 13 лютого 2019 року за результатами апеляційного перегляду рішення Верховного Суду 04 квітня 2018 року у зразковій справі № 822/524/18 (Пз/9901/23/18).
Отже, не зважаючи на те, що з 01.06.2016 Закон України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу" втратив чинність, після вказаної дати особи, що працювали на державній службі за наявності передбачених ст. 37 цього закону підстав, мають право на пенсію державного службовця.
Як слідує з матеріалів справи, позивач має стаж на посаді державної служби понад 10 років станом на 2016 рік, перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, а тому набула право на пенсію державного службовця, яка і була їй призначена з 29.12.2016.
З 04.06.2021 згідно заяви позивача її переведено на пенсію за віком, згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-ІV, а 13.08.2021 позивач звернулася з заявою щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону “Про державну службу” з врахуванням довідок про заробітну плату виданих Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України №9/2716, №9/2717, №9/2718 від 10.08.2021.
В свою чергу, суд звертає увагу, що право позивача на обчислення пенсії, згідно Закону України "Про державну службу" та право вимагати такого обчислення встановлено законом, і воно не залежить від позиції відповідача щодо доцільності такого обчислення. Особа має право на перехід на інший вид пенсії і може ним скористатись, якщо, на її думку, це буде для неї бажаним.
Вказане узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою у постанові від 12 травня 2021 року у справі № 520/1972/19.
При цьому, суд враховує, що при первинному зверненні позивача за призначенням пенсії, нею було обрано пенсію державного службовця, передбачену Законом України “Про державну службу”, а тому відсутні підстави вважати, що в цьому випадку йдеться про призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу", вперше.
Суд враховує, що позивач фактично просить здійснити перерахунок пенсії державного службовця, надаючи довідки для призначення пенсії (арк. спр. 15-18), однак не враховує, що пенсія державного службовця їй призначена ще 29.12.2016, а проведення перерахунку такої пенсії не передбачено Законом України "Про державну службу".
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на отримання пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”, однак без урахування Довідок виданих Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України №9/2716, №9/2717, №9/2718 від 10.08.2021 та від 03.11.2021 №9/2/10959, від 10.08.2021 №9/2/7917, від 20.09.2021 №9/2/9412, оскільки ці довідки видані позивачці, якій пенсія вже призначалась з 29.12.2016, відповідно до Закону № 889-VIII.
За таких обставин наявні підставі для визнання протиправним та скасування рішення №968200878662 від 21.12.2021, яким позивачу відмовлено в переведенні з пенсії, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця, згідно з Законом України "Про державну службу" та зобов'язання перевести на таку пенсію. Тобто, фактично може бути реалізовано право позивача на переведення на пенсію за Законом України “Про державну службу”, а не нове (повторне) призначення пенсії за цим Законом на підставі виданих довідок від 10.08.2021 та від 03.11.2021 Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, без законних для цього підстав, тому пенсійний орган не може ці довідки враховувати.
Щодо заявленого позивачем клопотання про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду. Крім цього, враховуючи обставини даної справи у суду не має підстав вважати, що суб'єкт владних повноважень буде порушувати закон не виконуючи рішення суду, тому вимога про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення не задовольняється.
Щодо клопотання позивача про допуск до негайного виконання рішення суду у межах суми стягнень за один місяць, суд зазначає наступне.
Згідно з ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць (ч. 1 ст. 371 КАС України).
Оскільки цим рішенням вирішувались зобов'язальні вимоги, і не присуджено виплату пенсії, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів, тому відсутні підстави для допуску до негайного виконання рішення суду.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленій в постанові від 13.02.2019 за результатами апеляційного перегляду рішення Верховного Суду 04 квітня 2018 року у зразковій справі №822/524/18 (Пз/9901/23/18), суд прийшов до висновку, що позивач частково довела позовні вимоги, зокрема, щодо її права на повернення в 2021 році до пенсії, відповідно до Закону України “Про державну службу”, яка їй вже призначалась раніше - 29.12.2016 з урахуванням довідок про складові зарплати станом на 2016 рік. При цьому, суб'єкт владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не довів, що діяв у межах закону при прийнятті рішення про відмову у перерахунку пенсії № 968100130418 від 13.08.2021, але з урахуванням встановлених обставин немає підстав зобов'язувати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області враховувати довідки про складові зарплати, які видані в 2021 році, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає, адже позивач була звільнена від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 , задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №968100130418 від 13.08.2021 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести з 13.08.2021 ОСОБА_1 на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу", без урахування Довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії №9/2716, №9/2717, №9/2718 від 10.08.2021 та від 03.11.2021 №9/2/10959, від 10.08.2021 №9/2/7917, від 20.09.2021 №9/2/9412, виданих Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 травня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців,15,Івано-Франківськ,76018 , код ЄДРПОУ - 20551088)
Головуючий суддя А.І. Петричкович