Рішення від 20.05.2022 по справі 520/28444/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2022 року № 520/28444/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд:

зобов'язати відповідача внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування шляхом внесення всіх індивідуальних відомостей позивача за період роботи з 16.10.2003 по 31.12.2005роки, у ТОВ «Консоль ЛТД» «Виробниче обєднання Консоль Каркас» на посаді арматурника

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач є внутрішньо переміщеною особою та стоїть на обліку в ГУПФУ Харківської області. 06.07.2021року позивач дізнався про відсутність інформації в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо його страхового стажу та надходження коштів до Пенсійного фонду України за отриману заробітну плату за період з 16.10.2003 по 26.05.2008роки Водночас позивач зазначає, що в період з 16.10.2003 по 31.12.2005роки, працював у ТОВ «Консоль ЛТД» на посаді арматурника,.Приказом № 15 від 06.01.2006року, у зв'язку з созданням філії ООО «Консоль ЛТД», усі робітники були переведені у вновь созданий ВО «Консоль Каркас». Наголошує, що звертався до відповідача з заявою, в якій просив внести індивідуальні відомості про застраховану особу за ідентифікаційним номером 2525813972 до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування згідно з архівною довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії від 29.12. 2014 року № 1306, наданою ООО «Консоль ЛТД», однак листом ГУПФУ від 21.07.2021 року отримав відмову у задоволенні заяви, оскільки у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вноситься відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. В позовній заяві просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним.

Відповідач не надав відзив на позов.

Згідно ч.6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Розглянувши наявні у справі матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті суд зазначає наступне.

Відповідно до записів в трудовій книжці серії НОМЕР_2 від 19 травня1987 року надану ОСОБА_1 встановлено наступне:

з 16.10.2003 року за наказом № 667 від 13 10.2003 року був прийнятий арматурником в ООО фірма «Консоль ЛТД»;

01.01.2006 року за наказом № 15 к від 06.01.2006 року переведен до філіалу ООО фірми «Консоль ЛТД» ВО «Консоль-Каркас» арматурником;

26.05.2008 року за наказом № 343 від 26.05.2008 року звільнений за власним бажанням (ст..38 КЗоТ України;

Згідно з дублікатом довідки Державної податкової адміністрації України від 09.08.2008року позивач одержала ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 .

Довідкою Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради від 06.07.2021року, позивач взятий на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно відповіді ГУПФУ в Харківській області від 21.07.2021 року, на звернення позивача, було повідомлено, що в реєстрі застрахованих осіб наявна персональна електронна облікова картка застрахованої особи ОСОБА_1 № НОМЕР_3 з реєстраційним номером облікової картки платника податків (РНОКПП) НОМЕР_1 .Відомості про застраховану особу ОСОБА_1 з РНОКПП НОМЕР_1 страхувальниками «Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «КОНСОЛЬ ЛТД» (ЄДРПОУ 20676633) та філія «Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «КОНСОЛЬ ЛТД» «Виробниче об”єднання Консоль Каркас» (ЄДРПОУ 26586196) у складі звітності за період з 2003 по 2008 роки не надавались.Зазначене підтверджується реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціальнього страхування на імя ОСОБА_1 ( дата формування 06.07.2021). У наданої відповіді ГУПФУ у Харківській області було зазначено, що абзацами другим та третім пункту 4 розділу IV Положення про реєстр застрахованиї осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування №10-1 передбачено, що у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.

За змістом довідки наданою ОСОБА_1 головою правління ООО фірма «Консоль ЛТД», позивач дійсно працював в ТОВ фірми «Консоль ЛТД» з 16.10.2003року арматурником, відповідно до приказу № 667к від 13.10.2003року. Наказом № 15 від 06.01.2006року відповідно якого з 01.01.2006року у зв'язку зі створюванням філії ТОВ фірми «Консоль ЛТД» - виробничого обєднання «Консоль Каркас», усі працівники переведені до новоствореного філіалуТОВ фірми «Консоль ЛТД» ВО «Консоль Каркас» арматурником. ОСОБА_1 звільнений 26.05.2008 року наказом № 343 від 26.05.2008року за ст..38 КЗоТ України за власним бажанням.Підставою для надання зазначеної довідки є приказі ООО фірми «Консоль ЛТД» за період з 2003 по 2008роки та особиста картка Форми Т-2.

Крім того головою правління ООО фірма «Консоль ЛТД» надано довідку про заробіток ОСОБА_1 за період роботи з жовтня 2003року по травень 2008року.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача із даним позовом до суду.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

За визначеннями, наведеними у частині 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року №2464-VI (далі - Закон №2464-VI), Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб (пункт 1); застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок (пункт 3); Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом (пункт 7); страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок (пункт 10).

Статтею 14-1 Закону №2464-VI визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані: 1) надавати на безоплатній основі інформацію з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру органам доходів і зборів, фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування, органам праці та соціального захисту в порядку, визначеному Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування; 2) забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру; 3) здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру; 4) надавати безоплатно на вимогу застрахованих осіб інформацію, що міститься на їх персональних облікових картках у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру.

Згідно зі статтею 18 Закону №2464-VI, джерелами формування Державного реєстру є відомості, що надходять до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду від: державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; платників єдиного внеску; застрахованих осіб; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих органів сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад; органів доходів і зборів та уповноважених суб'єктів для обліку даних Єдиного державного демографічного реєстру; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики; державної служби зайнятості; інших підприємств, установ, організацій та військових частин; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів; територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску; інших джерел, передбачених законодавством.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

За змістом статті 1 Закону №1058-IV, застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

У відповідності до пунктів 4, 5 частини 1 статті 16 Закону №1058-IV, застрахована особа має право: отримувати безоплатно відомості, внесені до її персональної облікової картки з системи персоніфікованого обліку та Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, у тому числі інформацію, що відображає обсяг пенсійних коштів на її накопичувальному пенсійному рахунку в Накопичувальному фонді або індивідуальному пенсійному рахунку в недержавному пенсійному фонді - суб'єкті другого рівня системи пенсійного забезпечення, якщо застрахована особа обрала такий недержавний пенсійний фонд, та стан здійснення пенсійних виплат за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду, та в порядку, визначеному цим Законом; звертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з частиною 2 статті 21 Закону№1058-IV, на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Унікальний номер електронної облікової картки формується автоматично шляхом додавання одиниці до останнього наявного унікального номера електронної облікової картки. Порядок та строки впровадження унікальних номерів електронних облікових карток застрахованих осіб, порядок ведення персональних електронних облікових карток визначаються Пенсійним фондом.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 24 Закону№1058-IV, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пунктом 5 розділу І Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року №8-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за №785/25562 (далі - Положення №10-1), реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 3 розділу IV Положення №10-1, відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Абзацами другим та третім пункту 4 розділу IV Положення №10-1 передбачено, що у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.

Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.

Суд враховує, що наявність у системі персоніфікованого обліку (Реєстрі застрахованих осіб) відомостей про періоди трудової діяльності застрахованих осіб є підставою для призначення та здійснення такій особі пенсійних виплат. У свою чергу, відсутність у Реєстрі відповідної інформації призведе до порушення права застрахованої особи на одержання виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Статтею 106 Закону №1058-IV закріплено, що відповідальність за неподання звітів, несплату страхових внесків, порушення порядку нарахування, обчислення страхових внесків несе страхувальник, тобто підприємство, в якому працює особа.

Враховуючи що за даними ЄДР, юридична особа ТОВ фірма «Консоль ЛТД» ( ЄДРПОУ 20676633) знаїодится у стані припинення з 31.03.2017року. Відокремлений підрозділ юридичної особи фіілія товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Консоль ЛТД» «Виробниче об'єднання Консоль Каркас» (ЄДРПОУ 26586196) на час розгляду справи як юридичну особу припинено без правонаступництва, підставою для внесення змін до відомостей про застраховану особу в реєстрі застрахованих осіб є рішення суду.

При цьому, враховуючи повноваження, надані частиною 2 статті 9, частини 4 статті 245 КАС України, суд вважає, що належним способом захисту у даному випадку буде зобов'язання відповідача внести данні до системи персоніфікованого обліку в реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, якими індивідуальні відомості про ОСОБА_1 , як застраховану особу, за реєстраційним номером облікової картки платника податків « НОМЕР_1 » з 16 жовтня 2003року по 31 грудня 2005року, праці у ТОВ фірми «Консоль ЛТД»( код ЄДРПОУ 20676633) та з 01 января 2006року по 26 травня 2008року у філії Товариства з обмеженою відповідальністю фірм и «Консоль ЛТД» «Виробниче об'єднання Консоль Каркас» на посаді арматурника у тому числі страховий стаж і заробітну плату, зарахувати до індивідуальних відомостей, як застраховану особу ОСОБА_1 за реєстраційним номером облікової картки платника податків « НОМЕР_1 ».

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі є Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 908,00 грн. пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) внести зміни до системи персоніфікованого обліку в реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, якими всі індивідуальні відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як застраховану особу, за реєстраційним номером облікової картки платника податків « НОМЕР_1 » за періоди роботи з 16 жовтня 2003року по 31 грудня 2005року, у Товаристві з обмеженою відповідальністю фірми «Консоль ЛТД» (код ЄДРПОУ 20676633) та з 01 января 2006року по 26 травня 2008року у філії Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Консоль ЛТД» «Виробниче об'єднання Консоль Каркас» (код ЄДРПОУ 26586196) на посаді арматурника, у тому числі страховий стаж і заробітну плату, зарахувати до індивідуальних відомостей.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Заічко О.В.