Справа № 500/7917/21
18 травня 2022 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови від 28.10.2021 №63571002,
Чортківська районна державна адміністрація Тернопільської області (далі - Чортківська РДА, позивач) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовною заявою до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) (далі - відповідач), в якій просить: визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Герелевич О.М. від 28.10.2021 ВП №63571002 про накладення штрафу на Чортківську РДА.
Позов обґрунтовано тим, що на виконанні у відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) перебуває виконавче провадження ВП №63571002 з примусового виконання виконавчого листа №500/1097/21, виданого 16.07.2020 Тернопільським окружним адміністративним судом, про поновлення ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації Тернопільської області з 06.02.2020. Ухвалою суду від 09.04.2021 у справі № 500/1097/20 замінено боржника у виконавчому провадженні ВП №63571002 з відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації на правонаступника Чортківську РДА.
Позивач вказує, що ліквідація відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації, на посаді головного спеціаліста в якому необхідно поновити ОСОБА_1 , та припинення (реорганізація) Заліщицької районної державної адміністрації є саме тими об'єктивними причинами, що завадили виконати рішення суду. Окрім того, заява Чортківської РДА щодо роз'яснення рішення суду, своєчасні відповіді на звернення державного виконавця та лист, надісланий стягувану з пропозицією вакантних посад свідчать про те, що позивачем вживалися всі можливі заходи щодо виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.07.2020 у справі № 500/1097/20. Проте, під час прийняття постанови від 28.10.2021 ВП №63571002 про накладення штрафу відповідачем не досліджено наявність можливості у Чортківської РДА виконати таке судове рішення та відповідно вимогу державного виконавця, а тому вона прийнята необгрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
За таких підстав, вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, що, власне, і зумовило звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 19.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
На виконання вимог вказаної ухвали, відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) 25.11.2021 подано до суду відзив. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що вимогою державного виконавця №5248/04.1-24 від 26.05.2021 зобов'язано Чортківську РДА виконати вимоги виконавчого листа, виданого Тернопільським окружним адміністративним судом від 16.07.2020 у справі №500/1097/20 про поновлення ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації Тернопільської області з 06.02.2020. Згідно листа Чортківської РДА №01-17/913 від 08.06.2021 останніми одержано постанову про заміну сторони виконавчого провадження та вимогу державного виконавця від 26.05.2021. В процесі виконання даного судового рішення в районної державної адміністрації виникли труднощі з його трактуванням та виконанням. Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 у справі №500/1097/20 у задоволенні заяви Чортківської РДА про роз'яснення судового рішення відмовлено. Згідно листа Чортківської РДА №01-17/1133 від 02.07.2021, зважаючи на неможливість виконання судового рішення, позивач просив звернутися до суду із заявою про встановлення способу та порядку виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.07.2020 у справ №500/1097/20. Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду №500/1097/20 від 21.09.2021 відмовлено у задоволенні подання державного виконавця про встановлення способу та порядку виконання рішення в адміністративній справі №500/1097/20. Згідно листа Чортківської РДА №01-17/1838 від 18.10.2021 ОСОБА_1 надіслано лист від 13.10.2021 №01-17/1831 "Щодо виконання рішення суду", в якому запропоновано 2 рівнозначні посади головних спеціалістів в управлінні соціального захисту населення Чортківської РДА.
Вимогою державного виконавця №10331/04.1-24 від 19.10.2021 зобов'язано Чортківську РДА виконати вимоги виконавчого листа виданого Тернопільським окружним адміністративним судом від 16.07.2020 у справі №500/1097/20. З листа Чортківської РДА №01-17/1881 від 22.10.2021 встановлено, що внести зміни до штатного розпису щодо введення посади головного спеціаліста відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації неможливо, оскільки відділ економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації ліквідовано. Зважаючи на це, Чортківська РДА, надіслала ОСОБА_1 лист від 13.10.2021 №01-17/1831 "Щодо виконання рішення суду" в якому запропонувала 2 рівнозначні посади головних спеціалістів в управлінні соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації. Станом на 28.10.2021 інформація про видання відповідно до законодавства про працю наказу або розпорядження про поновлення ОСОБА_1 на роботі на адресу відповідача не надходила.
З огляду на викладене, державним виконавцем вчинено всі дії, які передбачені законодавцем, що регулюють виконавче провадження та у відповідності до вимог Закону України "Про виконавче провадження", а вимоги позивача не підлягають до задоволення.
Ухвалою суду від 30.11.2021, постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), залучено ОСОБА_1 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Ухвалою суду від 13.01.2022 залучено Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) як другого відповідача до участі в справі.
Учасниками справи подано заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 та ч.3 ст.268 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи та з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, що на виконанні у відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) перебуває виконавче провадження ВП №63571002, відкрите 10.11.2020 постановою державного виконавця (а.с.64-65), з примусового виконання виконавчого листа №500/1097/21, виданого 16.07.2020 Тернопільським окружним адміністративним судом, про поновлення ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації Тернопільської області з 06.02.2020 (а.с.63).
Вимогою державного виконавця №14098/04.1-32 від 03.12.2020 зобов'язано Заліщицьку районну державну адміністрацію надати інформацію про статус відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації.
З листа Заліщицької районної державної адміністрації №01-14/1983- 99 від 11.12.2020 встановлено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, відділ економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації припинив свою діяльність 19.10.2020, підстава - рішення щодо припинення юридичної особи (а.с.67).
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 у справі №500/1097/20 подання старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про заміну сторони виконавчого провадження задоволено. Замінено боржника у виконавчому провадженні ВП №63571002 з примусового виконання виконавчого листа №500/1097/20, виданого 16.07.2020 Тернопільським окружним адміністративним судом, з відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації на правонаступника Чортківську районну державну адміністрацію (па.с.68-68).
26.05.2021 державним виконавцем винесено постанову про заміну сторони виконавчого провадження ВП №63571002, якою замінено боржника у виконавчому провадженні із відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації на Чортківську РДА (а.с.70).
Вимогою державного виконавця №5248/04.1-24 від 26.05.2021 зобов'язано Чортківську районну державну адміністрацію виконати вимоги виконавчого листа, виданого Тернопільським окружним адміністративним судом від 16.07.2020 у справі №500/1097/20 про поновлення ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації Тернопільської області з 06.02.2020 (а.с.71).
Відповідно до листа Чортківської РДА №01-17/913 від 08.06.2021 в процесі виконання даного судового рішення в позивача виникли труднощі з його трактуванням та виконанням. Адже згідно рішення суду ОСОБА_1 необхідно поновити на посаді головного спеціаліста відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації, який ліквідовано 19.10.2020. В той же час, поновлення на посаді ОСОБА_1 головою Чотківської РДА суперечить вимогам Закону України "Про місцеві державні адміністрації", оскільки ст.11 цього Закону визначено, що головами відповідних державних адміністрацій призначаються на посаду та звільняються з посади керівники структурних підрозділі місцевих державних адміністрацій. Крім того, в рішенні суду чітко вказано на яку посаду необхідно поновити ОСОБА_1 . Проте, Чортківська РДА у своєму складі не має відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації, а зважаючи на те, що відділ економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації ліквідовано і Заліщицька районна державна адміністрація перебуває в стані припинення, виникає питання щодо місця роботи поновленого працівника та джерела і порядку виплати йому заробітної плати. Враховуючи вищенаведене, Чортківська РДА звернулася до суду із заявою про роз'яснення. Також, зважаючи на неможливість виконання судового рішення, позивач просив звернутися до суду із заявою про встановлення способу та порядку виконання рішення (а.с.72-73). :
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 у справі №500/1097/20 у задоволенні заяви Чортківської РДА про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Заліщицької районної державної адміністрації Тернопільської області, відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації Тернопільської області про скасування наказу та зобов'язання вчинити дії - відмовлено (а.с.30-31).
04.08.2021 державним виконавцем до Тернопільського окружного адміністративного суду направлено подання про встановлення способу та порядку виконання виконавчого листа №500/1097/20, виданого 16.07.2020 Тернопільським окружним адміністративним судом, про поновлення ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації Тернопільської області з 06.02.2020 (а.с.32-35).
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 у справі №500/1097/20 відмовлено у задоволенні подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про встановлення способу та порядку виконання рішення в адміністративній справі №500/1097/20 (а.с.74-75).
З листа Чортківської РДА №01-17/1838 від 18.10.2021 встановлено, що враховуючи ліквідацію відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької райдержадміністрації та реорганізацію Заліщицької районної державної адміністрації, позивач, як правонаступник Заліщицької районної райдержадміністрації, з метою виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.07.2020 у справі №500/1097/20, надіслав ОСОБА_1 лист від 13.10.2021 №01-17/1831 "Щодо виконання рішення суду", в якому запропонувала 2 рівнозначні посади головних спеціалістів в управлінні соціального захисту населення Чортківської РДА (а.с.76).
Вимогою державного виконавця №10331/04.1-24 від 19.10.2021 зобов'язано Чортківську РДА виконати вимоги виконавчого листа, виданого Тернопільським окружним адміністративним судом від 16.07.2020 у справі №500/1097/20, про поновлення ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації Тернопільської області з 06.02.2020 (а.с.77).
Листом №01-17/1881 від 22.10.2021 Чортківська РДА повідомила, що внести зміни до штатного розпису щодо введення посади головного спеціаліста відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації неможливо, оскільки відділ економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації ліквідовано. Зважаючи на це, Чортківська РДА, як правонаступник Заліщицької районної райдержадміністрації, з метою виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.07.2020 у справі №500/1097/20 надіслала ОСОБА_1 лист від 13.10.2021 №01-17/1831 "Щодо виконання рішення суду", в якому запропонувала 2 рівнозначні посади головних спеціалістів в управлінні соціального захисту населення Чортківської РДА (а.с.78-79).
За невиконання рішення суду та вимог державного виконавця, старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) винесено постанову від 28.10.2021 ВП №63571002 про накладення штрафу на Чортківську РДА в розмірі 5100,00 грн. (а.с.81).
Не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість висновків відповідача, і винесених на підставі них спірних правових актів індивідуальної дії на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VІІІ (далі - Закон №1404-VІІІ ).
У відповідності до ст.1 Закону №1404-VІІІ визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії (ч.1 ст.18 Закону № 1404-VІІІ).
Згідно з ч.4 ст.19 Закону №1404-VIII сторони виконавчого провадження зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до ч.6 ст.26 Закону № 1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Частинами 1 та 2 ст.63 Закону № 1404-VIII визначено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно з ч.1 ст.75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Аналізуючи зазначені норми права, суд дійшов висновку, що на момент винесення державним виконавцем постанови про накладення штрафу має бути встановлений факт невиконання боржником рішення суду у встановлений законодавством строк, з приводу якого здійснюються заходи на його виконання. При цьому обов'язковою умовою накладення державним виконавцем штрафу є невиконання судового рішення боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, виконати судове рішення, проте не зробив цього.
Поважними причинами невиконання рішення суду в розумінні норм Закону №1404-VIII можуть вважатися обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення особи, і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.
Як видно з матеріалів справи та не заперечується сторонами, рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.07.2020 у справі №500/1097/20 поновлено ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації Тернопільської області з 06.02.2020.
Однак відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, відділ економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації припинив свою діяльність 19.10.2020.
Позивачем, на вимогу державного виконавця №5248/04.1-24 від 26.05.2021, листом №01-17/913 від 08.06.2021 повідомлено, що в процесі виконання даного судового рішення виникли труднощі з його трактуванням та виконанням. Адже згідно рішення суду ОСОБА_1 необхідно поновити на посаді головного спеціаліста відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації, який ліквідовано 19.10.2020. В той же час, поновлення на посаді ОСОБА_1 головою Чотківської РДА суперечить вимогам Закону України "Про місцеві державні адміністрації", оскільки ст.11 цього Закону визначено, що головами відповідних державних адміністрацій призначаються на посаду та звільняються з посади керівники структурних підрозділі місцевих державних адміністрацій.
Крім того, в рішенні суду вказано на яку посаду необхідно поновити ОСОБА_1 . Проте, Чортківська РДА у своєму складі не має відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації, а зважаючи на те, що відділ економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації ліквідовано і Заліщицька районна державна адміністрація перебуває в стані припинення,- то вказані факти є істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій щодо поновлення працівника.
Враховуючи вищенаведене, Чортківська РДА зверталася до суду із заявою про роз'яснення. Також, зважаючи на неможливість виконання судового рішення, позивач просив звернутися до суду із заявою про встановлення способу та порядку виконання рішення.
В подальшому, позивачем, на вимогу державного виконавця №10331/04.1-24 від 19.10.2021, листом №01-17/1881 від 22.10.2021 повідомлено, що внести зміни до штатного розпису щодо введення посади головного спеціаліста відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації неможливо, оскільки відділ економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації ліквідовано. Зважаючи на це, Чортківська РДА, як правонаступник Заліщицької районної райдержадміністрації, з метою виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.07.2020 у справі №500/1097/20 надіслала ОСОБА_1 лист від 13.10.2021 №01-17/1831 "Щодо виконання рішення суду", в якому запропонувала 2 рівнозначні посади головних спеціалістів в управлінні соціального захисту населення Чортківської РДА.
З установлених судом обставин справи, слідує, що ліквідація відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації та припинення (реорганізація) Заліщицької районної державної адміністрації є об'єктивними причинами, що завадили позивачу виконати рішення суду.
Окрім того, заява Чортківської РДА щодо роз'яснення рішення суду, своєчасні відповіді на вимоги державного виконавця та лист, надісланий стягувачу з пропозицією вакантних посад свідчать про те, що позивачем вживалися заходи щодо виконання судового рішення.
При наданні оцінки вжитих позивачем заходів щодо виконання рішення суду не встановлено наявності вини та умислу на навмисне невиконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.07.2020 у справі №500/1097/20 з боку позивача.
Натомість державним виконавцем в оскаржуваній постанові від 28.10.2021 ВП №63571002 про накладення штрафу на Чортківську РДА не надано вмотивованого обґрунтування про визнання або не визнання причин не виконання рішення суду неповажними.
Отже, встановлені судом обставини справи та системний аналіз наведених законодавчих норм свідчать про те, що позивачем не було поновлено ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу економічного розвитку, інфраструктури та туризму Заліщицької районної державної адміністрації Тернопільської області з 06.02.2020 без поважних причин, а тому суд приходить до висновку про відсутність підстав для винесення оскаржуваної постанови від 28.10.2021 ВП №63571002 про накладення штрафу на Чортківську РДА, що свідчить про невідповідність її критеріям правомірності рішення суб'єкта владних повноважень в контексті ч.2 ст.2 КАС України, а отже така є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних рішень.
Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч.1 ст.139 КАС України).
Таким чином, оскільки позов підлягає до задоволення, то до відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 2270,00 грн. згідно квитанції №1060 від 05.11.2021 (а.с.9).
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про накладення штрафу від 28.10.2021 ВП №63571002.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини шостої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 18 травня 2022 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Чортківська районна державна адміністрація Тернопільської області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Шевченка, 23, м.Чортків, Тернопільська область, 48501, код ЄДРПОУ: 04058427);
відповідач:
- Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (місцезнаходження/місце проживання: вул.Грюнвальдська, 11, м.Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ: 43316386);
- Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській обл. Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) (місцезнаходження/місце проживання: вул.Грушевського, 8, м.Тернопіль, 46021, код ЄДРПОУ: 43316386);
третя особа:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) .
Головуючий суддя Мандзій О.П.