Справа № 420/4561/22
19 травня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області до Савранської селищної ради Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Керівник Любашівської окружної прокуратури Одеської області звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Савранської селищної ради Одеської області щодо не приведення штатної чисельності працівників служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області у відповідність до вимог ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», зобов'язавши Савранську селищну раду Одеської області вчинити дії, спрямовані на приведення штатної чисельності працівників служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області у вiдповiднiсть до вимог чинного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Прокуратурою у межах наданих повноважень відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», вивчено інформацію Савранської селищної ради Одеської області щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони дитинства щодо захисту прав дітей, внаслідок чого встановлено, що штатна чисельність спеціалістів Служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області не відповідає вимогам ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей». При цьому, вказує, що, орган місцевого самоврядування в особі Савранської селищної ради Одеської області зобов'язаний відповідно до вимог законодавства здійснювати повноваження з питань захисту прав дітей, які є мешканцями громади та збільшити для цього штатну чисельність спеціалістів служби у справах дітей.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16.03.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/4561/22 за позовом Керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області до Савранської селищної ради Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідач - Савранська селищна рада Одеської області надала до суду відзив (від 07.04.2022 р. вхід.№13524/22), в якому наголосила на безпідставність позовних вимог, зазначивши, що враховуючи кількість дітей, які проживають на території Савранської селищної ради Одеської області, та враховуючи фінансову спроможність оплати праці у 2022 році, рішенням сесії від 23 грудня 2021 року №1677 -VIII визначено штатну чисельність служби у справах дітей Савранська селищна рада Одеської області - дві особи, а саме начальник та головний спеціаліст, які є укомплектованими. Також, зазначено, що відповідач реалізовує державну політику у сфері соціального захисту дітей відповідно до наданих повноважень та чинного законодавства України, а тому просить у задоволенні позову відмовити повністю.
18.04.2022 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вхід.№14331/22), в якій позивач просить задовольнити позовну заяву, оскільки викладені в відзиві заперечення у жодному разі не спростовують наведених у позовній заяві обставин.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, Любашівською окружною прокуратурою Одеської області у межах наданих повноважень відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», досліджено викладену у Листі від 28.09.2021 року за вих. №02-11/2667/1913 інформацію щодо додержання Савранською селищною радою Одеської області вимог законодавства у сфері охорони дитинства щодо захисту прав дітей.
Згідно з інформацією, наданою Савранською селищною радою Одеської області (лист від 09.02.2022 року за №01-12/73), на території Савранської селищноп об'єднаної територіальної громади проживає 3585 дітей, у т.ч., 42 дитини-сироти та позбавлені батьківського піклування, та 42 дітей, які опинилися у складних життєвих обставин (з «неблагополучних» сiмей).
Рішенням Савранської селищної ради Одеської області № 101-VIII від 28.01.2021 утворено службу у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області. Штатна чисельність служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області дві одиниці: начальник служби та головний спеціаліст.
08.09.2021 року Любашівською окружною прокуратурою на адресу Савранської селищної ради Одеської області за вих. №60-1723 вих-21 направлено лист з пропозицією вжити заходів, спрямованих на усунення вказаного порушення, та приведення штатноп чисельності працівників Служби у справах дітей селищної ради у відповідність до вимог чинного законодавства.
За результатами розгляду вказаного листа, 28.09.2021 за вих. № 02-11/2667/1913 Савранською селищною радою Одеської області надано відповідь, що надійшла до окружної прокуратури 29.09.2021 за вх. № 2906-21, якою повідомлено, що штатна чисельність служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області відповідає вимогам закону щодо створення служби у справах дітей штатною чисельністю - «не менше одного працівника на об'єднану територіальну громаду», працівники служби у справах дітей селищної ради своєчасно, на достатньому рівні виконують покладені на обов'язки, та зазначено про те, що фінансова спроможність селищного бюджету не дозволяє збільшувати штатну чисельність служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області.
18.01.2022 на адресу Савранської селищної ради Одеської області ради за вихідним №60-151 вих-22 повторно направлено лист з ради пропозицією вжити заходів, спрямованих на усунення вказаного порушення та приведення штатної чисельності працівників Служби у справах дітей селищної ради у відповідність до вимог чинного законодавства.
За результатами розгляду листа 08.02.2022 Савранською селищною радою Одеської області надано вiдповiдь, яка надійшла до окружної радою прокуратури 08.02.2022 за вх.№489-22, та в котрій повідомлено, що станом на 01.02.2022 штатну чисельність служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області у відповідність вимогам закону не приведено, штатна чисельнiсть служби складає 2 штатні одиниці, з яких станом на 01.02.2022 року фактично працює 1 особа на посаді начальника служби, та 12.01.2022 року оголошено конкурс на заміщення вакантної посади головного спеціаліста служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області.
Позивач, вважаючи не відповідною штатну чисельність працівників служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області вимогам статті 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей", звернувся до суду з даною позовною заявою.
Відповідно до вимог частини 3-5 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VІІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон), прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У відповідності до норм вказаного Закону прокурор одержує передбачену законом можливість захищати права та інтереси не конкретного державного органу, а дещо абстрактні «інтереси держави», що в широкому сенсі можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів і являти собою потребу в здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих, зокрема, на гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, а також охорону землі, лісів, водойм як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, в тому числі, й територіальних громад.
У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 зазначено, що із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Пунктом 3 наказу Генерального прокурора України від 28.05.2015 «Про організацію роботи органів прокуратури щодо представництва інтересів громадянина або держави в суді та їх захисту при виконанні судових рішень» визначено, що відомості про наявність підстав для застосування представницьких повноважень органи прокуратури можуть отримувати, у тому числі, з інформації, що надходить до прокуратури від органів державної влади, органів місцевого самоврядування і державного нагляду (контролю).
Згідно з ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органом, уповноваженим здійснювати заходи щодо реалізації державної політики з питань соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на території Савранської селищної ради Одеської області, є служба у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області.
Так, рішенням Савранської селищної ради Одеської області № 101-VIII від 28.01.2021 утворено службу у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області. Штатна чисельність служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області дві одиниці: начальник служби та головний спеціаліст.
У зв'язку з розширенням повноважень сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад щодо провадження діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, постановами Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 15.11.2017 № 877 та від 11.04.2018 № 301 внесені зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини (постанова КМУ від 24.09.2008 № 866), згідно із якими сільські, селищні, міські ради об'єднаних територіальних громад мають самостійно здійснювати діяльність, пов'язану із захистом прав дитини, зокрема передано об'єднаним територіальним громадам повноваження стосовно влаштування під опіку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Крім того, Постановою КМ України від 03.10.2018 № 800 затверджено Порядок взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, закладів та установ під час забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров'ю, та внесено зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини (постанова КМУ від 24.09.2008 № 866), якими визначено органами опіки та піклування, зокрема, виконавчі органи міських, сільських, селищних рад, у тому числі об'єднаних територіальних громад, які провадять діяльність із соціального захисту дітей.
Статтею 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено питання, вирішення яких віднесено до компетенції виконавчих органів місцевого самоврядування, зокрема, належать повноваження щодо вирішення відповідно до законодавства питань про надання пільг і допомоги, пов'язаних з охороною материнства і дитинства; вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування, забезпечення утримання та виховання дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Також, згідно зі ст. 40 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження
Отже, питання створення виконавчих органів, до складу яких входять служби у справах дітей, як юридичні особи, належить до повноважень органу місцевого самоврядування.
Об'єднана громада як орган опіки та піклування забезпечує захист особистих і майнових прав кожної дитини, яка є мешканцем громади.
Стаття 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» визначає штатне забезпечення служб у справах дітей, які мають функціонувати в об'єднаних територіальних громадах.
Змінами, внесеними до вказаного Закону 19.01.2017, визначено штатну чисельність працівників служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад відповідних територіальних громад (один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об'єднану територіальну громаду).
Органи місцевого самоврядування сільських, селищних, міських рад, зобов'язані відповідно до вимог зазначених нормативно-правових актів здійснювати повноваження з питань захисту прав дітей, які є мешканцями громади та утворити для цього у складі відповідних виконавчих органів рад службу у справах дітей.
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 10, ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Зокрема, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, станом на дату розгляду справи, штатна чисельність працівників служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області складає: 2 одиниці - начальник служби, та головний спеціаліст.
Водночас, з листа Савранської селищної ради від 09.02.2022 року за №01-12/73, встановлено, що на території Савранської селищноп об'єднаної територіальної громади проживає 3585 дітей, у т.ч. 42 дитини-сироти та позбавлені батьківського піклування, та 42 дітей, які опинилися у складних життєвих обставин (з «неблагополучних» сiмей).
Відтак, відповідно до вимог ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», кількість штатних одиниць працівників Служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області повинна складати не менше 3 осіб (3585 дітей / 1 тис.).
Окрім того, судом встановлено, що на відповідний запит Начальника відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Одеської обласної прокуратури Олексію Каширіну Службою у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації Листом від 55.12.2021року №01-17/2165 поінформовано щодо відповідності кадрового забезпечення служб у справах дітей області вимогам ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» із зазначенням відсотка відповідності, згідно додатку, та, зокрема, зазначено, що штатна чисельність працівників Служби у справах дітей Савранської селищної ради складає 2 особи, фактична чисельність працівників 2 особи, кількість дітей у Територіальній громаді - 3915 осіб; - штат передбачений ст. 4 ЗУ «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» - 4 особи; - відповідність фактичної кількості працівників ст. 4 ЗУ «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей (%) - 50,00%.
Таким чином, з наведеного вбачається, що штатна чисельність працівників Служби у справах дітей не відповідає вимогам ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», а отже, Савранська селищна рада Одеської області не виконує належним чином повноваження з забезпечення, дотримання та захисту прав дитини, оскільки як зазначено вище, штатна чисельність служби у справах дітей не відповідає вимогам законодавства.
Реалізація державної політики у сфері забезпечення прав дитини є безпосереднім обов'язком об'єднаної територіальної громади. Кожна дитина, яка мешкає у громаді, має право на захист майнових і немайнових прав, який, за законом, надає об'єднана територіальна громада як орган опіки та піклування, що має особливі повноваження виконавчих органів влади об'єднаної громади представляти та відстоювати інтереси своїх громадян.
Враховуючи наведене, орган місцевого самоврядування в особі Савранської селищної ради Одеської області зобов'язаний відповідно до вимог зазначених нормативно-правових актів здійснювати повноваження з питань захисту прав дітей, які є мешканцями громади та збільшити для цього штатну чисельність спеціалістів служби у справах дітей.
Суд зазначає, що відповідно до п. п. 1. Положення про Службу у справах дітей Саратської селищної ради Білгород-Дністровського району Одеської області від від 30 грудня 2020 року №79-VIII Служба у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області є структурним підрозділом Савранської селищної ради Одеської області, утворюється рішенням селищної ради відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" і в межах Савранської селищної ради забезпечує виконання покладених на службу завдань.
Пунктами 1.2, 1.3 Положення визначено, що Служба підпорядкована, підзвітна та підконтрольна селищній раді, її виконавчому комітету, селищному голові.
Служба у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики, рішеннями селищної ради, виконавчого комітету, розпорядженнями та дорученнями селищного голови, цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з п. 1.3 Положення Служба у справах дітей утримується за рахунок коштів селищного бюджету Савранської селищної ради.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання; створення у разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення з іншими суб'єктами комунальної власності спільних проектів або спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій, визначення повноважень цих органів (служб).
Указом Президента України від 30.09.2019 № 721/2019 «Про деякі питання забезпечення прав та законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей» зобов'язано вжити в установленому порядку вичерпних заходів щодо приведення штатної чисельності служб у справах дітей відповідно до нормативів, установлених законодавством, у тому числі в об'єднаних територіальних громадах.
Водночас, як встановлено судом, та зазначено вище, Савранська селищна рада не виконує належним чином повноваження із забезпечення, дотримання та захисту прав дитини, а відтак, суд доходить висновку, що відповідач, як орган місцевого самоврядування, допустив у спірних правовідносинах протиправну бездіяльність, оскільки всупереч вимогам ст. 4 Закону України «Про охорону дитинства», Указу Президента України від 30.09.2019 № 721/2019 «Про деякі питання забезпечення прав та законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей», протягом тривалого часу не привів штатну чисельність служби у справах дітей відповідно до нормативів.
Таким чином, зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Любашівської окружної прокуратури Одеської області є обґрунтованими, а отже підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Савранської селищної ради Одеської області щодо не приведення штатної чисельності працівників служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області у відповідність до вимог ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» та зобов'язання Савранської селищної ради Одеської області вчинити дії, спрямовані на приведення штатної чисельності працівників служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області у вiдповiднiсть до вимог статті 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» від 24.01.1995 № 20/95-ВР.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області до Савранської селищної ради Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії є правомірними, обґрунтованими, документально підтвердженими, а тому підлягають задоволенню, з вищеокреслених підстав.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов Керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області до Савранської селищної ради Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Савранської селищної ради Одеської області щодо не приведення штатної чисельності працівників Служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області у відповідність до вимог ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей».
3. Зобов'язати Савранську селищну раду Одеської області вчинити дії, спрямовані на приведення штатної чисельності працівників Служби у справах дітей Савранської селищної ради Одеської області у вiдповiднiсть до вимог статті 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» від 24.01.1995 № 20/95-ВР.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Рішення складено 19.05.2022 р., у зв'язку із збройною агресією РФ 24.02.2022 р., небезпекою для державної незалежності України, її територіальної цілісності, та запровадженням на всій території України режиму воєнного стану.
Суддя Харченко Ю.В.
Адміністративний позов Керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області до Савранської селищної ради Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.