20 травня 2022 р. Справа № 400/1349/22
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо обмеження ОСОБА_1 виплати пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 25.08.2020 року № 3.1/8567/Явт, починаючи з 01.04.2019 року, без обмеження максимального розміру, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Ухвалою від 02.02.2022 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження (головуючий суддя Брагар В.С.).
06.04.2022 року було здійснено повторний автоматичний розподіл справи. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу, головуючим у справі визначено суддю Малих О.В.
Ухвалою від 18.04.2022 року справу прийнято до провадження.
В обґрунтування свої вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно обмежив розмір його пенсії максимальним розміром, без врахування 100% суми підвищення пенсії.
Відповідач надав відзив на позов, в якому в задоволенні вимог просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач вказав на те, що проведення виплати позивачу перерахованої пенсії в розмірі 75% від суми підвищеної пенсії, визначеного з 01.01.2018 року, не можуть вважатись протиправними, оскільки такий перерахунок проведено на виконання Постанови № 103, та у подальшому, у 2019 році враховуючи норми Постанови № 804, що узгоджується з приписами ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262 в частині наданого Кабінету Міністрів України права встановлювати такі умови перерахунку пенсії.
Крім того, згідно ч. 7 ст. 43 Закону України № 2262, максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Також відповідач у своєму відзиві просить суд закрити провадження у справі в частині вимог щодо зобов'язання ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 25.08.2020 року № 3.1/8567/Явт, починаючи з 01.04.2019 року.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач є військовим пенсіонером, якому відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон України № 2262) була призначена пенсія за вислугу років.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 28.10.2021 року у справі № 400/6973/21 зобов'язано ГУ ПФУ перерахувати та виплатити пенсію з 01.04.2019 ОСОБА_1 у розмірі 90% суми грошового забезпечення, вказаного у довідці Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 25.08.2020 року № 3.1/8567/Явт.
Рішення набрало законної сили 30.11.2021 року.
Після здійснення ГУ ПФУ перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду, сновний розмір пенсії становить 21097,13 грн. З урахуванням обмеження максимальним розміром розмір пенсії до виплати з 01.01.2022 року становить 19340 грн.
Дії ГУ ПФУ щодо обмеження його пенсії максимальним розміром позивач вважає незаконними та такими, що порушують його право на належний рівень соціального забезпечення. Крім того, виплата пенсії здійснюється з урахуванням рострочки, передбаченої п. 2 Постанови № 103. У зв'язку з зазначеним позивач звернувсся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії без обмеження максимального розміру пенсії, суд зазначає наступне:
Згідно з ч. 7 ст. 43 Закону України № 2262 (в редакції Закону України від 08.07.2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011 року), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч. 7 ст. 43 Закону України № 2262, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Отже, ще з 20.12.2016 року ст. 43 Закону України № 2262 не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року № 1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017 року, у ч. 7 ст. 43 Закону України № 2262 слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Таким чином, зміни, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774-VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року дозволяють стверджувати, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня ч. 7 ст. 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.10.2018 року у справі № 522/16882/17 та від 06.11.2018 року у справі № 522/3093/17.
Отже, до осіб, пенсії яким призначені відповідно до Закону України № 2262, обмеження максимального розміру пенсії не застосовуються.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2021 року з урахуванням 100% підвищення, суд зазначає наступне:
Пунктом 2 Постанови № 103 було передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50%; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75%; з 1 січня 2020 року - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Разом з цим, як вже зазначалось раніше у тексті рішення, п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 з 05.03.2019 року є нечинними. Отже, з 05.03.2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100% суми підвищення пенсії.
Водночас, 14.08.2019 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову 3 804 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі - Постанова № 804), яка набрала чинності 04.09.2019 року, відповідно до положень якої, виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року.
Суд зазначає, що норми Закону України № 2262 та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містять приписів щодо виплати призначеної пенсії, щодо виплати перерахованої пенсії частками або у будь-яких відсотках від суми підвищення пенсії внаслідок її перерахунку.
Постанова № 804 містить положення, які регулюють процес виплати вже перерахованої пенсії, проте як Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.07.2003 року № 1058-IV делегував Кабінету Міністрів України лише право встановлювати умови, порядок та розмір проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Жодна норма Закону України № 2262 не уповноважує Кабінет Міністрів України встановлювати порядок виплати перерахованих пенсій, зокрема частково або поетапно.
Суд зазначає, що Постанова № 804 у частині встановлення порядку виплати перерахованих пенсій, не відповідає Закону України № 2262, та фактично звужують право позивача на отримання пенсії в розмірі, який встановлений внаслідок проведеного перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Отже, позовні вимоги у даній частині підлягають задоволенню.
Також суд не вбачає підстав для закриття провадження у справі в частині вимог, оскільки предмет та підстава позову у цій справі інші, ніж у справі № 400/6793/21. Зокрема, порушення своїх прав позивач обґрунтовує обмеженням розміру його пенсії у десять прожиткових мінімумів під час її перерахунку на підставі довідкиПівденного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 25.08.2020 року № 3.1/8567/Явт. Внаслідок зазначеного перерахунку пенсії позивача між сторонами виникли нові спірні правовідносини щодо розміру пенсії. При цьому суд врахував, що зобов'язання про перерахунок пенсії позивача без обмеження її розміру із зазначенням реквізитів довідки та відсотка грошового забезпечення має на меті конкретизувати зміст покладеного на відповідача зобов'язання, для забезпечення зрозумілості рішення суду та уникнення складнощів у його виконанні.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо обмеження ОСОБА_1 виплати пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, без урахування 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 25.08.2020 року № 3.1/8567/Явт, починаючи з 01.04.2019 року, без обмеження максимального розміру, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, та з урахуванням раніше здійснених виплат.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у сумі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 20.05.2022 року.
Суддя О.В. Малих