19 травня 2022 року Чернігів Справа № 620/9692/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., за участі секретаря Бородулі В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі
за позовомОСОБА_1
до третя особаТериторіального управління Державної судової адміністрації в Чернігівській області Державна судова адміністрація
про визнання дій протиправними та зобов1язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в якій (з урахуванням уточнення) просить змінити спосіб і порядок виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2021 року по справі № 620/9692/21 шляхом стягнення коштів у сумі 125085 (сто двадцять п'ять тисяч вісімдесят п'ять) гривень 78 копійок на користь ОСОБА_1 з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», з відрахуванням з вказаної суми установлених податків та інших обов'язкових платежів».
Свою заяву мотивує тим, що законодавством передбачений спосіб виконання подібних судових рішень шляхом стягнення коштів з Державного бюджету України за бюджетною програмою 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів». Рішенням суду по справі № 620/9692/21 зобов'язано ТУ ДСА у Чернігівської області здійснити на користь позивача відповідні виплати, однак, враховуючи те, що боржник не є головним розпорядником коштів і як бюджетній установі йому не виділялися кошти на виконання рішення суду, про що зазначено в їхньому листі від 10.01.2022 № 06-03/32/22-вих, тому він не може його виконати в силу об'єктивних причин, які від нього не залежать, відтак, вважає, що слід уточнити спосіб і порядок виконання судового рішення, зазначивши про стягнення коштів з бюджетної програми КПКВ 0501150, головним розпорядником якої є ДСА України, з конкретним зазначенням суми, яка підлягає стягненню на її користь.
У поданих до суду поясненнях ТУ ДСА у Чернігівської області заяву позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення просило задовольнити.
В судове засідання учасники справи не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 у справі № 620/9692/21 позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області, третя особа: Державна судова адміністрація України, задоволено повністю, зокрема:
«Зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області перерахувати та виплатити (з урахуванням різниці виплаченої суми) ОСОБА_1 за період з 02.09.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.12.2004, з 01.01.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 31.12.2011 надбавку за вислугу років в розмірі, визначеному частиною четвертою статті 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: від окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, та на суму незаконно недоплаченої надбавки за вислугу років компенсацію відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».
Зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Чернігівської області нарахувати та виплатити (з урахуванням різниці виплаченої суми) ОСОБА_1 за період з 02.09.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.12.2004, з 01.01.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 31.12.2011 заробітну плату за час відпустки, допомогу по тимчасовій непрацездатності та матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань з врахуванням донарахованої надбавки за вислугу років за вказані періоди включно та на суму незаконно недоплачених сум заробітної плати компенсацію відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»».
Вказане рішення 23.11.2021 набрало законної сили, у зв'язку з чим ОСОБА_1 звернулась до територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області із заявою про виконання зазначеного судового рішення у справі № 620/9692/21 в добровільному порядку.
Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області листом від 10.01.2022 повідомило заявника про неможливість виконати зазначене рішення в частині здійснення відповідних виплат, оскільки виконання зазначеного рішення повинно здійснюватися за рахунок коштів бюджетної програми 05011150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» Державною казначейською службою. А для цього, на думку територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області стягувану, необхідно звернутися до суду із заявою про встановлення способу та порядку виконання судового рішення шляхом списання нарахованої ТУ ДСА України у Чернігівській області суми коштів з бюджетної програми 05011150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якої є ДСА України.
Судом встановлено, що до зазначеного вище листа територіальним управлінням ДСА України у Чернігівській області було додано довідку про відсутність коштів, довідку про перерахунок доплати за вислугу років та розрахунок компенсації втрати заробітку та довідку про перерахунок матеріальної допомоги, відпускних, лікарняних та розрахунок компенсації втрати заробітку згідно з рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 у справі № 620/9692/21.
Так, відповідно до вказаних довідок територіальним управлінням ДСА України у Чернігівській області: донараховано ОСОБА_1 доплату за вислугу років на суму 32167,33 грн та нараховано компенсацію втрати заробітку в сумі 74569,00 грн, всього до виплати на суму 106737,23 грн; донараховано матеріальної допомоги, відпускних, лікарняних на суму 5626,51 грн та нараховано компенсацію втрати заробітку в сумі 12722,04 грн, всього в розмірі 18348,55 грн. А всього загалом донараховано до виплати суму коштів 125085,78 грн (106737,23 грн. + 18348,55 грн).
Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до частини другої статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
В силу частини третьої статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17.01.2019 № 141/0/15-19, Державна судова адміністрація України (ДСА України) є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, установлених законом.
Територіальними органами ДСА України є територіальні управління Державної судової адміністрації України.
Відповідно до частини першої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно частини другої статті 23 Бюджетного кодексу України бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з державних органів регулюється Законом України від 05.06.2012 № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - Закон № 4901) та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок № 845).
Відповідно до частини першої статті 3 Закону № 4901 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Пунктом 3 Порядку № 845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до пункту 24 Порядку № 845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у п.6 цього Порядку.
Підпунктом 2 пункту 25 Порядку № 845 передбачено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьом, у п.п. 24-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.
Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів та працівників апаратів судів, здійснюється у порядку черговості відповідно до вимог чинного законодавства України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.
Так, у Законах України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» та «Про Державний бюджет України на 2022 рік» затверджена бюджетна програма КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.
Таким чином, відповідно до вимог чинного законодавства виконання рішення суду неможливе через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань на цю мету, а здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливо лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
При цьому, законодавством передбачений інший законний спосіб виконання подібних судових рішень, а саме - шляхом стягнення коштів з Державного бюджету України за бюджетною програмою 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів».
Враховуючи, що боржник не є головним розпорядником коштів і як бюджетній установі йому не виділялися кошти на виконання рішення суду, то боржник не може виконати рішення суду в силу об'єктивних причин, які від нього не залежать, відтак, суд дійшов висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду шляхом встановлення способу і порядку виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 у справі № 620/9692/21 шляхом стягнення коштів у сумі 125085 (сто двадцять п'ять тисяч вісімдесят п'ять) гривень 78 копійок на користь ОСОБА_1 з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», з відрахуванням з вказаної суми установлених податків та інших обов'язкових платежів».
Керуючись статтями 241-242, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області, третя особа: Державна судова адміністрація України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Встановити спосіб і порядок виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду 22.10.2021 у справі № 620/9692/21 шляхом стягнення коштів у сумі 125085 (сто двадцять п'ять тисяч вісімдесят п'ять) гривень 78 копійок на користь ОСОБА_1 з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», з відрахуванням з вказаної суми установлених податків та інших обов'язкових платежів».
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту.
Повний текст ухвали складений 19 травня 2022 року.
Суддя Ю. О. Скалозуб