Рішення від 19.05.2022 по справі 620/975/22

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2022 року Чернігів Справа № 620/975/22

Чернігівський окружний адміністративний суд:

під головуванням судді Соломко І.І.,

за участю секретаря Кремчаніної В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні , без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 229 КАС України, в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до Управління забезпечення виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (далі також -позивач) до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (далі також - Управління, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 (далі також - третя особа), про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн від 24.12.2021 у виконавчому провадження № 67299444.

Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначив, що вживав усіх можливих та передбачених заходів для виконання судового рішення, проте за відсутності бюджетних коштів не має можливості виплатити нараховані кошти. Позивач наполягає на тому, що відсутність бюджетних коштів, виділених для погашення заборгованості за судовими рішеннями, є обставинами не залежними від волі та рішень Департаменту, що у свою чергу виключає накладення штрафу за несвоєчасне виконання судового рішення, а тому у відповідача були відсутні підстави для винесення постанови про накладення штрафу на боржника в сумі 5100,00 грн.

Ухвалою суду від 23.02.2022 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами розгляду окремої категорії термінових адміністративних справ.

Відповідачем відзив не подано.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Третя особа письмові пояснення по справі не надала.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.05.2022 закрито підготовче провадження справу призначено до судового розгляду на 19.05.2022.

У судове засідання сторони не з'явились, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлені.

Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі.

Дослідивши матеріали справи суд встановив таке.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.07.2021 у справі № 620/6179/21 зобов'язано Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених суми.

На виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) перебуває виконавче провадження № 67299444 з виконання вказаного рішення суду.

Так, 28.10.2021 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 67299444.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначено про необхідність боржнику виконати рішення протягом 10 робочих днів.

Копії постанов про відкриття виконавчого провадження направлені сторонам виконавчого провадження, як це передбачено ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження».

10.11.2021 до відділу надійшов лист Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, яким повідомлялось, що рішення суду частково виконано. ОСОБА_1 здійснено перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня. Розмір недоплаченої суми допомоги становить 10246,00 грн. Виплатити нараховану суму Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради не має можливості у зв'язку з тим, що бюджетні призначення на забезпечення виконання судових рішень за програмами соціального захисту громадян у Державному бюджеті на 2021 рік не передбачені, видатки на зазначені цілі не затверджувались у кошторисах розпорядників бюджетних коштів та у відповідних паспортах бюджетних програм. З метою вирішення питання фінансування з Державного бюджету на виконання судових рішень, які винесені на користь позивачів, щодо соціальних виплат, які фінансуються за рахунок Державного бюджету, у тому числі для виконання зазначеного вище судового рішення, Департамент звернувся до Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації.

Наразі, постановою державного виконавця від 24.12.2021, у зв'язку з невиконанням рішення суду без поважних причин у встановлений виконавцем строк, на Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради накладено штраф в розмірі 5100,00 грн.

Не погодившись із зазначеною постановою, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, врегульовано Законом України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року № 606-XIV (в редакції, що діяв на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 606-XIV).

Згідно частин першої, другої статті 75 Закону № 606-XIV після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Відповідно до частини першої статті 89 Закону № 606-XIV у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Як встановлено судом, позивачем частково виконано рішення суду, а саме: проведено перерахунок розміру допомоги ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплаченої суми. Сума допомоги, яку необхідно доплатити, становить 10246,00 грн. Проте, виплата донарахованої суми не відбулася за відсутністю виділених асигнувань для забезпечення виконання рішень суду, про що було повідомлено державного виконавця у встановлений строк.

Також суд звертає увагу, що позивач зі свого боку вживав заходів та направляв листи до Міністерства соціальної політики України щодо фінансового забезпечення виконання судових рішень, яке у свою чергу за інформацію Міністерства фінансів України, повідомило про неможливість виділення бюджетних асигнувань для здійснення відповідних виплат.

Відтак, виконання судового рішення позивачем мало місце, а часткове невиконання судового рішення відбулось з незалежних від позивача причин, які є поважними у розумінні статей 75, 89 Закону № 606-ХIV, що виключає можливість накладення штрафу на боржника.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 21 травня 2020 року у справі №310/6910/16-а.

Враховуючи вищезазначене, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

За такого правового регулювання та обставин справи, суд вважає відсутніми обґрунтовані підстави для прийняття оскаржуваної постанови про накладення штрафу, оскільки виконання рішення суду не може ставитись у залежність лише від волі та/або бажання боржника щодо такого виконання, а й повинно бути оцінено виконавчою службою на предмет наявності об'єктивних можливостей та відповідного законодавчого регулювання такого виконання.

За таких обставин, суд дійшов висновку позов задовольнити повністю.

Щодо судових витрат, то відповідно частини другої статті 139 КАС України судовий збір відшкодуванню не підлягає.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про накладення штрафу від 24.12.2021 у виконавчому провадженні № 67299444 за виконавчим листом № 620/6179/21, виданим 25.10.2021 Чернігівським окружним адміністративним судом.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради вул.Івана Мазепи, 19,м.Чернігів,14017 код ЄДРПОУ 43649464.

Відповідач: Управління забезпечення виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) просп.Миру, буд.43,м.Чернігів,14000 код ЄДРПОУ 43316700.

Третя особа: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 .

Повний текст рішення виготовлено 19 травня 2022 року.

Суддя І.І. Соломко