Рішення від 19.05.2022 по справі 480/215/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2022 року Справа № 480/215/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/215/22 за позовом ОСОБА_1 до Ямпільської селищної ради Шосткинського району Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Ямпільської селищної ради Шосткинського району Сумської області, і просить суд:

- визнати бездіяльність Ямпільської селищної ради Шостинського району Сумської області протиправною, а її дії такими, що суперечать чинному законодавству та є незаконними щодо неприйняття Ямпільською селищною радою відповідного рішення про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 , земельної ділянки у власність загальною площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5925680200:04:005:0013, за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Ямпільської селищної ради (колишньої Антонівської сільської ради) Шостинського району Сумської області;

- зобов'язати Ямпільську селищну раду Шостинського району Сумської області вчинити дії, а саме затвердити на сесії своїм відповідним Рішенням селищної ради проект із землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 , земельної ділянки у власність загальною площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5925680200:04:005:0013, за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Ямпільської селищної ради (колишньої Антонівської сільської ради) Шостинського району Сумської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою. Листом від 07.10.2021 відповідач повідомив, що розглянув заяву позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, однак рішення по вказаній заяві прийнято не було. Позивач вважає, що така бездіяльність відповідача є протиправною.

Ухвалою суду від 12.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

28.01.2022 від відповідача надійшло до суду клопотання про визнання позову. Крім того, у вказаному клопотанні відповідач просить, враховуючи положення ч. 1 ст.142 КАС України, вирішити питання про повернення позивачу 50 % судового збору і не стягувати з відповідача 50 % судового збору, сплаченого позивачем при зверненні до суду.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що Головним управлінням прийнято наказ від 02.04.2020 №18-13730/16-20-СГ “Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою”, яким надано позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства (а.с.23).

Позивач із вищезазначеним наказом звернувся до розробника проектної документації - ФОП ОСОБА_2 , яка розробила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства (а.с.18-58).

У подальшому, позивачем було подано до відповідача заяву про затвердження розробленого проекту землеустрою (а.с.26).

Листом від 07.10.2021 №1788/02-23 відповідач повідомив позивача, що його заява була винесена на розгляд тринадцятої сесії Ямпільської селищної ради восьмого скликання, яка відбулася 17.09.2021. Згідно протоколу №13 засідання тринадцятої сесії Ямпільської селищної ради восьмого скликання від 17.09.2021 рішення не прийнято. Позивачу запропоновано потворно подати відповідну заяву на розгляд наступного пленарного засідання (а.с.25).

Позивач вдруге звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою від 18.10.2021, проте, рішення відповідачем, за результатами розгляду заяви позивача, прийнято не було.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки, оскільки при отриманні погодженого проекту землеустрою відповідач не має повноважень і підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою та переданні земельної ділянки у власність, так як законодавством (ч. 9 ст. 118 ЗК України) встановлено лише один правомірний варіант поведінки відповідача у даному випадку - затвердити проект землеустрою та надати земельну ділянку у власність.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі статті 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Згідно зі ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 вказаного Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч.1 ст.59 Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України (далі по тексту - ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Вказані норми кореспондуються із частиною 1 статті 122 ЗК України, відповідно до якої сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Як встановлено судом, позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності визначенні у статті 116 Земельного кодексу України.

Так, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (ч.ч. 1, 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України).

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України.

Згідно із ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідно до абз. 1, 3 ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

З наведених норм вбачається, що проект землеустрою може бути розроблено на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам або якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання орган місцевого самоврядування, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні.

Відповідно до ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно із ч. 6 ст. 186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до ч. ч. 1, 4, 5 ст. 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту. Органи, зазначені в частинах першій-третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (ч. 13 ст. 123 ЗК України).

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, однак відповідачем не було розглянуто заяву позивача та жодне рішення ради не було прийняте.

Відповідач, розглядаючи заяву позивача, зобов'язаний був прийняти одне з двох рішень: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його затвердженні. При цьому, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у затвердженні повинне оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення.

Відсутність належним чином оформленого рішення відповідача про затвердження або про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки після спливу встановленого законом місячного строку розгляду заяви особи, не зважаючи на надсилання заявнику листів про розгляд заяви, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.

Суд вважає, що в даному випадку має місце протиправна бездіяльність відповідача.

Враховуючи викладені вище обставини, у суду є всі законні підстави зобов'язати відповідача затвердити проект із землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 , земельної ділянки у власність загальною площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5925680200:04:005:0013, за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Ямпільської селищної ради (колишньої Антонівської сільської ради) Шостинського району Сумської області.

Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена у рішенні від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15, у якому суд вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Відповідно до ч. 4 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Враховуючи визнання відповідачем позову, та оскільки процес надання позивачу формальної відмови у затвердженні проекту землеустрою може тривати безкінечно, то в даному випадку єдиним правильним способом захисту порушеного права є зобов'язання відповідача затвердити проект із землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 , земельної ділянки у власність загальною площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5925680200:04:005:0013, за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Ямпільської селищної ради (колишньої Антонівської сільської ради) Шостинського району Сумської області, і дане зобов'язання повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України викладеною у рішенні від 16.09.2015 у справі №21-1465а15.

Відповідно до ч. 1 ст. 142 КАС України у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

З матеріалів справи судом встановлено, що при зверненні до суду із даним позовом позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією №0.0.2393591070.1 від 23.12.2021 (а.с.18).

Враховуючи положення ч. 1 ст. 142 КАС України, суд дійшов висновку про повернення позивачеві судового збору в розмірі 454,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Ямпільської селищної ради Шосткинського району Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Ямпільської селищної ради Шосткинського району Сумської області, яка полягає у не здійсненні належного розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Ямпільської селищної ради (колишньої Антонівської сільської ради) Шостинського району Сумської області.

Зобов'язати Ямпільську селищну раду Шосткинського району Сумської області (бульвар Ювілейний, буд. 1, смт. Ямпіль, Шосткинський район, Сумська область, 41200, код ЄДРПОУ 04390222) затвердити проект із землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) земельної ділянки у власність загальною площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5925680200:04:005:0013, за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Ямпільської селищної ради (колишньої Антонівської сільської ради) Шостинського району Сумської області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ямпільської селищної ради Шосткинського району Сумської області (бульвар Ювілейний, буд. 1, смт. Ямпіль, Шосткинський район, Сумська область, 41200, код ЄДРПОУ 04390222) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька