19 травня 2022 року Справа № 480/12245/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бондаря С.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/12245/21 за позовом Акціонерного товариства "Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування" до Міністерства економіки України про визнання протиправним та скасування наказу,-
Акціонерне товариство "Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування" (далі по тексту - позивач, АТ «ВНДІАЕН») звернулося до суду з позовом до Міністерства економіки України (далі по тексту - відповідач, Мінекономіки) про визнання протиправним та скасування наказу від 26.10.2021 № 828-21 про нарахування пені.
Вимоги мотивовані тим, що Мінекономіки наказом № 828-21 від 26.10.2021 нараховано пеню АТ «ВНДІАЕН» за несвоєчасно сплачені дивіденди до державного бюджету.
Позивач вважає наказ відповідача № 828-21 від 26.10.2021, таким що прийнятий з порушенням норм діючого законодавства України та підлягає скасуванню.
На виконання рішення річних загальних зборів акціонерів АТ «ВНДІАЕН» (протокол № 13 від 10.04.2019), вимог ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", постанови Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 р. N 364 (в редакції, яка діяла до 04.12.2019) позивач 18.06.2019 платіжним доручення № 2083 сплатив до Державного бюджету України дивіденди на державну частку в розмірі 89 987,68 грн. (50,000002 % від загального розміру річних дивідендів за підсумками роботи Товариства за 2018 рік - 179975,35 грн.). Отже, позивачем своєчасно та в повному обсязі сплачені дивіденди на державну частку за підсумками роботи Товариства за 2018 рік.
Проте, постановою Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2019 р. № 1015 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 р. № 364 "Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави" було збільшено базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році з 50% до 90%.
Тому, на виконання рішення позачергових загальних зборів АТ «ВНДІАЕН» від 27.05.2021 та рішення Наглядової ради позивача (протокол від 16.07.2021 № 125) на державну частку донараховано та сплачено 04.10.2021 платіжним дорученням №283 - 71990,00 грн. (50,000002 % від 323 955,63 грн. за мінусом вже сплачених 18.06.2019 - 89 987,68 грн.).
Таким чином, на думку позивача, відповідачем в наслідок неправильного застосування абз. 6, 7 ч.5 ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", не дослідження всіх обставин спірних правовідносин, неправомірного незастосування пп. 15 частини 2 ст. 33 Закону України "Про акціонерні товариства" було прийнято рішення про нарахування пені АТ «ВНДІАЕН» згідно з оскаржуваним наказом № 828-21 від 26.10.2021 та неправомірно проведено розрахунок пені АТ «ВНДІАЕН» за несвоєчасно сплачені дивіденди на державну частку за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році.
Міністерство економіки України у відзиві на позов зазначає, що позивачем, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 № 138 "Про затвердження Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями", у редакції станом на 27.04.2019, а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 № 364 "Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави", було прийнято рішення про сплату дивідендів на державну частку у розмірі 50 % чисто прибутку у розмірі 89 987, 68 грн. (50 % від 179 975, 35 грн.). та 18.06.2019 платіжним дорученням вказана сума була перерахована до Державного бюджету України.
Сплативши вказану суму позивач вважає свій обов'язок виконаним, а нараховану пеню незаконною. Однак, позивач не врахував, що дивідендна політика формується Урядом, а тому порядок (розміри і строки) сплати дивідендів на державну частку визначається саме Урядом, а не загальними зборами позивача.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2019 р. № 1015 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 р. № 364 "Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави" було збільшено базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році з 50% до 90%.
Проте, позивач провів відповідні загальні збори лише 27.05.2021, за результатами яких на державну частку донарахував та 04.10.2021 платіжним дорученням № 283 сплатив до бюджету 71 990 грн., що у сукупності із платежем від 18.06.2019 у розмірі 89987, 68 грн. становить 90 % від розміру дивідентів за підсумками роботи позивача за 2018 рік - 179 975, 35 грн.
Тобто, свій обов'язок перед державою - сплата дивідендів за підсумками господарської діяльності у 2018 році, позивач виконав лише 04 жовтня 2021 року.
За таких обставин автоматично вступає в дію правило невідворотності відповідальності, тобто Мінекономіки за час прострочення виконання позивачем свого обов'язку нараховує пеню.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити з огляду на наступне.
Акціонерне товариство "ВНДІАЕН" відноситься до підприємств державного сектору економіки (в статутному капіталі корпоративні права держави - 50%+1 акцій).
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України "Про акціонерні товариства" та підпункту 1 п. 15.2 Статуту АТ "ВНДІАЕН" Вищий орган Товариства - Загальні збори.
Підпунктом 15 частини 2 статті 33 Закону України "Про акціонерні товариства" визначено, що до виключної компетенції загальних зборів належить затвердження розміру річних дивідендів з урахуванням вимог, передбачених законом. Аналогічна норма міститься в підпункті 19 п. 16.2.1 Статуту АТ «ВНДІАЕН».
Згідно з ч. 2 ст. 32 Закону України "Про акціонерні товариства" річні загальні збори товариства проводяться не пізніше 30 квітня наступного за звітним року.
Як вбачається з матеріалів справи, річні загальні збори акціонерів АТ «ВНДІАЕН» у 2019 році було проведено 10 квітня 2019 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" господарська організація, у статутному капіталі якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов'язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Згідно з протоколом річних загальних зборів акціонерів АТ «ВНДІАЕН» № 13 від 10.04.2019 по питанню № 8 «Розподіл прибутку і збитків Товариства, отриманих за результатами діяльності Товариства у 2018 році, в тому числі затвердження розміру річних дивідендів, з урахуванням вимог, передбачених законодавством, відповідно до результатів фінансово-господарської діяльності Товариства у 2018 році» порядку денного було прийнято наступне рішення:
"Розподілити чистий прибуток, отриманий Товариством за результатами фінансово- господарської діяльності у 2018 році, з урахуванням Закону України "Про управління об'єктами державної власності" та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави" таким чином: 50 % - до фонду виплати дивідендів; 5 % - на формування резервного капіталу; 5 % - на формування фонду технічного переоснащення; 40 % - на провадження наукової та науково-технічної діяльності та розвиток матеріально-технічної бази, необхідної для проведення наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок.
Затвердити загальний розмір річних дивідендів за підсумками роботи Товариства за 2018 рік у розмірі - 179975,35 грн.
Встановити, що виплата дивідендів здійснюється Товариством через депозитарну систему України в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку."
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 р. № 364 "Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави" в редакції станом на 01.07.2019 року було визначено базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році (далі - базовий норматив) господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, а також господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, у тому числі дочірніх підприємств (далі - суб'єкти господарювання), які за результатами 2018 року отримали чистий прибуток менше 50 млн. гривень, у розмірі 50 відсотків.
Згідно з абз.6 ч.5 ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, сплачують до Державного бюджету України дивіденди у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, нараховані пропорційно розміру державної частки (акцій) у їх статутних капіталах.
На виконання рішення річних загальних зборів акціонерів АТ «ВНДІАЕН», вимог ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», постанови Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 р. № 364 (в редакції, яка діяла до 04.12.2019) позивач 18.06.2019 платіжним доручення № 2083 сплатив до Державного бюджету України дивіденди на державну частку в розмірі 89 987,68 грн. (50,000002 % від загального розміру річних дивідендів за підсумками роботи Товариства за 2018 рік - 179975,35 грн.)
Отже, Акціонерним товариством «ВНДІАЕН» своєчасно та в повному обсязі сплачені дивіденди на державну частку за підсумками роботи за 2018 рік.
Після того, постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1015 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 р. № 364 "Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави" в абзаці першому слова і цифри "які за результатами 2018 року отримали чистий прибуток менше 50 млн. гривень, у розмірі 50 відсотків" було замінено словами і цифрами "у розмірі 90 відсотків".
Тобто, в грудні 2019 року після своєчасної сплати позивачем 18.06.2019 до Державного бюджету України дивідендів на державну частку в повному обсязі в розмірі 89 987,68 грн. (50,000002 % від загального розміру річних дивідендів за підсумками роботи Товариства за 2018 рік - 179975,35 грн.) було збільшено базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році з 50% до 90%.
Оскільки згідно з пунктом 15 частини 2 ст. 33 Закону України "Про акціонерні товариства" та пп.19 п. 16.2.1 Статуту АТ «ВНДІАЕН» до виключної компетенції загальних зборів акціонерів Позивача належить затвердження розміру річних дивідендів з урахуванням вимог, передбачених законом, то у Позивача не було законодавчо визначених підстав без прийняття рішення загальними зборами акціонерів змінювати розмір річних дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році.
АТ «ВНДІАЕН» не проводило загальних зборів акціонерів у 2020 році у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби СОVID-2019, керуючись Законом України від 30.03.2020 № 540 - IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби СОVID-2019», постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-2019».
У 2021 році Позивачем було проведено позачергові загальні збори 27.05.2021 (перші починаючи з грудня 2019 року), за результатами розгляду питання № 9 «Затвердження розміру річних дивідендів за підсумками роботи Товариства за 2018 рік, у зв'язку з приведенням у відповідність до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 № 364 (із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1015).» порядку денного: було прийнято наступне рішення:
1. Затвердити загальний розмір річних дивідендів за підсумками роботи Товариства за 2018 рік у розмірі - 323 955,63 грн., у зв'язку з приведенням у відповідність до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 № 364 (із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1015).
2. Врахувати сплату Товариством дивідендів на державну частку у статутному капіталі Товариства до державного бюджету за результатами діяльності Товариства за 2018 рік у розмірі 89 987,68 грн. та іншим акціонерам у розмірі 73 846,52 грн.
3. Зобов'язати керівника Виконавчого органу сплатити Товариством дивіденди за результатами діяльності Товариства у 2018 році.
Згідно з абз.6 ч.5 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, повинні бути сплачені дивіденди до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності господарського товариства у звітному році.
Позивачем зазначена вище норма виконана в червні 2019 року в повному обсязі відносно сплати дивідендів до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності АТ «ВНДІАЕН» у звітному 2018 році.
Рішенням позачергових загальних зборів АТ «ВНДІАЕН» від 27.05.2021 затверджено по суті корегування вже сплачених у 2019 році річних дивідендів за підсумками роботи Товариства за 2018 рік у зв'язку з приведенням у відповідність до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 № 364 (із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1015).
Наглядовою радою АТ «ВНДІАЕН» (протокол від 16.07.2021 № 125), у відповідності до ч. 4 ст. 30 Закону України «Про акціонерні товариства», встановлено порядок та строк виплати донарахованих сум дивідендів за підсумками роботи Товариства за 2018 рік на виконання рішення позачергових загальних зборів позивача від 27.05.2021, а саме:
«Нарахування та виплату дивідендів здійснити у розмірі, визначеному рішенням позачергових загальних зборів акціонерів Товариства від 27 травня 2021 року та в порядку, визначеному статтею 30 Закону України «Про акціонерні Товариства» за рахунок залишку нерозподіленого прибутку - до 27.11.2021. Встановити датою початку строку виплати дивідендів 03.08.2021».
На виконання рішення позачергових загальних зборів АТ «ВНДІАЕН» від 27.05.2021 та рішення Наглядової ради позивача на державну частку донараховано та сплачено 04.10.2021 платіжним дорученням №283 - 71 990,00 грн. (50,000002 % від 323 955,63 грн. за мінусом вже сплачених 18.06.2019 - 89 987,68 грн.).
У свою чергу, відповідач стверджує, що свій обов'язок перед державою щодо сплати дивідендів за підсумками господарської діяльності у 2018 році АТ «ВНДІАЕН» виконало лише 04 жовтня 2021 року, у зв'язку з чим автоматично вступає в дію правило невідворотності відповідальності, тобто Мінекономіки за час прострочення виконання позивачем свого обов'язку нараховує пеню, яка нараховується не з настанням факту несплати, а з моменту надходження документів до Міністерства.
При цьому, Мінекономіки посилається на таке.
Відповідно до абзацу сьомого частини п'ятої статті 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» пеня нараховується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності, тобто Мінекономіки.
Саме на виконання даної норми Мінекономіки прийнято наказ від 02.07.2013 № 725, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30.10.2013 за № 1830/24362, яким затверджено Порядок нарахування пені на суму дивідендів на державну частку, несвоєчасно сплачених господарським товариством, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави, та господарським товариством, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) якого знаходяться у статутному капіталі господарського товариства, частка держави якого становить 100 відсотків (далі - Порядок нарахування).
Нарахування пені для позивача відбулось саме відповідно до механізму, визначеного даним Порядком нарахування та на підставі поданих Фондом державного майна України документів.
Про донарахування та доплату частини дивідендів, які відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 № 364 (у редакції постанови від 04.12.2019 № 1015 якою базовий норматив відрахування збільшено до 90%) позивач зобов'язаний сплатити, Мінекономіки дізналось з листа Фонду державного майна України від 13.10.2021 № 10-51-24233.
Відповідно до пункту п'ятого Порядку нарахування нарахування пені на суму дивідендів, несвоєчасно сплачених господарським товариством, здійснюється Мінекономрозвитку України на підставі документів, що подаються згідно з пунктом 3 цього Порядку.
Оскільки вказаних документів було достатньо для прийняття Міністерством управлінського рішення то 26.10.2021 було видано оскаржуваний наказ.
Відповідач наголошує, що припис частини п'ятої ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» є імперативним та не допускає можливості зволікати із сплатою дивідендів та нарахування пені.
Також, пунктом шостим Порядку нарахування визначено, що пеня на суму дивідендів (частину суми дивідендів), несвоєчасно сплачених господарським товариством, нараховується в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми недоплати, розрахованої за кожний календарний день прострочення платежу, починаючи з наступного дня після настання строку платежу і по день сплати суми дивідендів або частини суми дивідендів включно.
Як вбачається з матеріалів справи, нарахування пені розпочато з 02.07.2019 та припинено днем доплати дивідендів - 04.10.2021.
Суд не погоджується з такими твердженнями відповідача, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд не заперечує правомірну участь Мінекономіки у формуванні разом з Мінфіном дивідендної політики держави відповідно до Порядку формування та реалізації дивідендної політики держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. N 702 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 травня 2013 р. № 416) (далі -Порядок 1).
Проте, реалізацію дивідендної політики згідно з п.1 та п. 9 Порядку 1 забезпечують суб'єкти управління корпоративним правами держави шляхом здійснення заходів щодо прийняття в межах корпоративних прав держави рішень про визначення розміру, порядку та строків виплати дивідендів господарськими організаціями згідно з їх установчими документами та законодавством.
Варто зауважити, що безумовний обов'язок господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави сплачувати державі частину чистого прибутку на випадок, якщо господарське товариство не прийме рішення про виплату дивідендів, був визначений абзацом восьмим частини п'ятої статті 11 Закону № 185, який рішенням Конституційного Суду від 22 липня 2020 року, визнано таким, що не відповідає Конституції України.
Конституційний Суд України вважає, що визначений абзацом восьмим частини п'ятої статті 11 Закону № 185 механізм, який полягає в обов'язковому спрямуванні частини чистого прибутку до державного бюджету без волевиявлення учасників господарської організації, обмежує їх корпоративні права, зокрема таку складову, як правомочність на участь в управлінні господарською організацією.
Враховуючи викладене, обов'язок виплати дивідендів у тому числі і на державну частку настає у акціонерного товариства лише після прийняття рішення вищим органом Товариства - Загальними зборами акціонерів.
Відповідно до п. 8 Порядку 1 базові нормативи частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських організацій у поточному фінансовому році, затверджуються щороку Кабінетом Міністрів України за поданням Мінекономіки та доводяться до відома суб'єктів управління корпоративними правами держави.
Згідно з п. 9 Порядку 1 суб'єкти управління корпоративним правами держави повинні здійснювати заходи щодо прийняття в межах корпоративних прав держави рішень про визначення розміру, порядку та строків виплати дивідендів господарськими організаціями згідно з їх установчими документами та законодавством.
Абзацом 4 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» закріплено обов'язок господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, до 1 травня року, що настає за звітним, приймати рішення про відрахування не менше 30 відсотків чистого прибутку на виплату дивідендів, якщо інше не встановлено законом.
Тобто, для виплати дивідендів на державну частку господарським товариством, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави (яким є позивач) самого факту затвердження або зміни Кабінетом Міністрів України базового нормативу частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів недостатньо, а відповідно до абз. 4 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» потрібне ще рішення загальних зборів акціонерів Товариства про відрахування не менше 30 відсотків чистого прибутку на виплату дивідендів.
Суд звертає увагу, що Порядком 1 не передбачено можливості перегляду та зміни затвердженого Кабінетом Міністрів України базового нормативу частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.
Також жодним нормативним документом України не встановлено обов'язку проводити позачергові загальні збори акціонерів для господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави по причині перегляду та зміни затвердженого Кабінетом Міністрів України базового нормативу частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.
Таким чином, суд вважає, що прийняттям рішення річними загальними зборами акціонерів АТ «ВНДІАЕН» 10.04.2019 про спрямування 50 % чистого прибутку, отриманого Товариством за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році до фонду виплати дивідендів та сплатою в повному обсязі 18.06.2019 платіжним доручення № 2083 до Державного бюджету України всієї затвердженої суми дивідендів на державну частку позивачем своєчасно та повному обсязі ще в 2019 році виконано вимоги ст.11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності".
Крім того, повторний розподіл чистого прибутку, отриманого АТ «ВНДІАЕН» за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році, відбувся у 2021 році не на виконання вимог ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", оскільки зазначена норма не встановлює такого обов'язку для господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави.
Отже, висновок Мінекономіки, про те що свій обов'язок перед державою - сплата дивідендів за підсумками роботи Товариства за 2018 рік, позивач виконав лише 04 жовтня 2021 року є помилковим і безпідставним.
Суд зазначає, що позивач до 01 липня 2019 року, а саме 18 червня 2019 року, за чинними на той час нормами законодавства України сплатив в повному обсязі дивіденди до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності АТ «ВНДІАЕН» за 2018 рік.
Відтак, оскаржуваний наказ про нарахування позивачу пені не відповідає критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, про необхідність його скасування та задоволення позовних вимог.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2270 грн., сплачених за квитанцією від 11.11.2021.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Акціонерного товариства "Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування" до Міністерства економіки України про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства економіки України від 26.10.2021 №828-21 "Про нарахування пені Акціонерному товариству "Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування".
Стягнути на користь Акціонерного товариства "Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування" (вул. 2-га Залізнична, 2, м. Суми, код ЄДРПОУ 00220477) витрати зі сплати судового збору в сумі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства економіки України (вул. М.Грушевського, 12/2, м. Київ, код ЄДРПОУ 37508596).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар