Рішення від 19.05.2022 по справі 480/13719/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2022 року Справа № 480/13719/21

м. Суми

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до - Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради,

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Стислий виклад позиції сторін. Заяви учасників та процесуальні дії у справі.

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати неправомірним та скасувати рішення відповідача № 7960 від 26.11.2021 про відмову нарахувати та виплатити позивачу разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року, як особі з інвалідністю внаслідок війни у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року як особі з інвалідністю внаслідок війни у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він є особою з інвалідністю внаслідок війни 2 групи. Позивачу була нарахована та виплачена у 2021 році разова грошова допомога у розмірі, яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України. Однак відповідач повинен був виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі не меншому, ніж передбачено ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Вказаними діями відповідач порушив права позивача.

Судом було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, про що 20.12.2021 було постановлено відповідну ухвалу.

Відповідач про факт відкриття провадження у справі був повідомлений належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав, а тому, відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Обставини, встановлені судом. Зміст спірних правовідносин.

Позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій серії НОМЕР_1 . Крім того, позивачем до матеріалів справи надано копію паспорта громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Позивачу відповідачем була нарахована та виплачена разова грошова допомога в 2021 році у розмірі 3906 грн. Зазначене підтверджується листом відповідача від 26.11.2021.

У листі зазначено, що грошова допомога була виплачена у розмірі, який встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 “Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”.

Позивач стверджує, що відповідач мав виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі 14152 грн, на виконання вимог ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Тому позивач звернувся до суду з даним позовом, про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання донарахувати і виплатити позивачу різницю між фактично виплаченою сумою та сумою, яка підлягає виплаті, відповідно до норм вказаного вище закону.

Висновки суду. Мотиви, з яких суд дійшов відповідних висновків.

Таким чином, основним питанням по даній справі є питання про те, правомірно чи ні відповідачем була нарахована та виплачена позивачу разова грошова допомога до 5 травня, у розмірі, який встановлений постановою уряду.

Надаючи відповідь на вказане питання, суд зазначає, що виплата у зазначеному розмірі була здійснена неправомірно. Суд дійшов вказаного висновку, виходячи з наступного.

Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

01.01.1999 набрав чинності Закон № 367-ХІV, яким ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" доповнено частиною в такій редакції: "Щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком".

Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28.12.2014 №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України доповнено пунктом 26.

Відповідно до вказаного вище пункту норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до Постанови № 325 разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується особам з інвалдіністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 3906 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 зазначене положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України відновлено дію ст. 13 Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у редакції Закону № 367-ХІV), згідно з якою щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Отже, на час виплати позивачу у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і Постанова № 325.

Виходячи із визначених у ч. 4 ст. 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у 2021 році слід застосовувати не постанову уряду, а вказаний закон, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, позивач має право на одержання разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Таким законом є Закон України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" установлено з 1 січня 2021 року для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум у розмірі 1769 гривень.

Отже, розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік для учасників бойових дій, до яких відноситься позивач, становить 14152 грн, однак позивачу було виплачено 3906 грн.

Звертаючись до суду позивач просив визнати неправомірним та скасувати рішення відповідача (у формі листа № 7960 від 26.11.2021) про відмову нарахувати та виплатити разову грошову допомогу у розмірі встановленому законом.

Відповідно до ст. 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Суд звертає увагу, що оскаржуваний лист відповідача не приймався з метою реалізації положень нормативного акта, не містить обов'язкових правил поведінки та безпосередньо не породжує правових наслідків для позивача, не обов'язковий для виконавця.

Тому суд дійшов висновку, що лист відповідача не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а саме індивідуальним актом, у розумінні ст. 4 КАС України, оскільки відповідь, викладена у листі, містить правову позицію суб'єкта владних повноважень з конкретного кола питань, носить інформаційний характер та не створює для позивача чи інших осіб певних правових наслідків, відповідно, не порушує права та інтереси позивача.

Отже, як встановлено судом, відповідачем окремого рішення за результатами розгляду поданої позивачем заяви не приймалось, а тому у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.

В той же час, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною саме бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, оскільки така бездіяльність не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2. КАС України.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Питання стосовно судових витрат.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", то питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 268-272, 287 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (вул. Перемоги, 1, м. Охтирка, Сумська область, 42700, код ЄДРПОУ 23294808) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.

В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено та підписано суддею 19.05.2022.

Суддя А.І. Сидорук