19 травня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/2171/22
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
07 лютого 2022 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач; ОСОБА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (надалі - відповідач; ГУ НП в Полтавській області), у якій позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції та зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області призначити і виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу відповідно до ст. 99 Закону України “Про Національну поліцію" в розмірі 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня 2022 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 проходив службу в Національній поліції. Наказом ГУ НП в Полтавській області від 10.02.2021 №78 о/с позивач звільнений зі служби за п. 2 ч. 1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію". Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії 12ААВ №114419 від 02.11.2021 позивачу встановлено другу групу інвалідності з 28.09.2021 внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, тому позивач вважає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно Закону України "Про Національну поліцію" в порядку, передбаченому Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 року № 4. Відповідач не призначив та не виплатив ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до вимог Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС від 11 січня 2016 року №4, з посиланням на те, що ОСОБА_1 встановлено групу інвалідності після шести місяців з дня звільнення з поліції, що не відповідає частині 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію". На думку позивача, зазначена обставина не може слугувати підставою для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки інвалідність встановлена поза межами шестимісячного строку не з його вини.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази та встановлено строк для їх надання до суду.
24 березня 2022 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 40-44/, у якому представник відповідача просить адміністративний позов залишити без задоволення, посилаючись на те, що у ОСОБА_1 не виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки відсутня одна з обов'язкових умов - встановлення інвалідності протягом шести місяців з дня звільнення з поліції. Відповідач вважає, що при вирішенні питання про призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги ГУ НП в Полтавській області діяло в межах та у спосіб, визначених чинним законодавством.
04 квітня 2022 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив /а.с. 69/, у якій позивачем зазначено, що шестимісячний строк, встановлений частиною 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", пропущений ОСОБА_1 з поважних причин. Вважає, що за відсутності підстав, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, що визначені статтею 101 Закону України "Про Національну поліцію", оскаржуване рішення є незаконним.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 07.11.2015 по 10.02.2021 проходив службу в органах Національної поліції /а.с. 6-7/.
Наказом Головного управління Національної поліції у Полтавській області №78 о/с від 10.02.2021 "По особовому складу" згідно із Законом України "Про Національну поліцію" ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу) 10 лютого 2021 року /а.с. 19/.
З 28 вересня 2021 року ОСОБА_1 вперше встановлено другу групу інвалідності до 01 грудня 2022 року у зв'язку з захворюванням, ТАК, пов'язаним з проходженням служби в поліції, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААВ №114419, копія якої наявна у матеріалах справи /а.с. 11/.
ОСОБА_1 звернувся із заявою (рапортом) до ГУ НП в Полтавській області про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності від 23.11.2021 (вхідний номер Т-94 від 23.11.2021), у якій просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що отримав другу групу інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції /а.с. 48/.
До вказаної заяви позивачем було додано: копію свідоцтва про хворобу №20/С /а.с. 49-50/, довідку МСЕК /а.с. 51-52/, виписку до акта огляду МСЕК /а.с. 53-54/, копію паспорту та картки платника податків /а.с. 57-60/, довідку Полтавської обласної дирекції НАСК "Оранта" від 04.11.2021 №03-02/661 /а.с. 56/.
Листом Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" від 06.12.2021 №33/37-4735 відповідача повідомлено, що на підставі проведеного аналізу відповідної медичної документації, діагноз захворювання пенсіонера Національної поліції ОСОБА_1 , 1979 р.н., який зазначений у довідці МСЕК м. Полтави (довідка серії 12 ААВ №114419 від 02.11.2021) відповідає діагнозу у свідоцтві про хворобу №20/С від 22.01.2021. Вказаний діагноз не пов'язаний з травмою, отриманою ОСОБА_1 у 2011 році, яка зазначена у п. 7 свідоцтва про хворобу /а.с. 55/.
22.12.2021 складено висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , яким відмовлено у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги на підставі п.п. 4 п. 1 ст. 97 Закону України від 03.07.2015 №580-VІІІ "Про Національну поліцію" /а.с. 46/.
Листом ГУ НП в Полтавській області від 27.12.2021 №29/Т-94 позивача повідомлено, що матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги були сформовані відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 № 4 (зі змінами), та 22.12.2021 розглянуті комісією ГУНП в Полтавській області відповідно пп.4 п.1 ст. 97 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-УІІІ "Про Національну поліцію" (зі змінами)... Вказано, що позивач звільнений з Національної поліції 10 лютого 2021 року відповідно до наказу ГУ НП в Полтавській області від 10.02.2021 №78 о/с, а другу групу інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, позивачу встановлено з 28 вересня 2021 року. Враховуючи викладене, затверджено висновок про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ОСОБА_1 групи інвалідності після шести місяців з дня звільнення з поліції, що не відповідає частині 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" /а.с. 9/.
Вважаючи протиправним рішення Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України "Про Національну поліцію".
Пунктом 2 частини 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.
Підпунктом "б" п. 4 ч. 1 ст. 99 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Згідно з частиною 2 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських центрального органу управління поліції, територіальних органів поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України, поліцейських в т. ч. слухачів та курсантів вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, поліцейських, відряджених до інших органів державної влади, установ, організацій визначено Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.16 №4 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21.09.17 №788), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.16 за №163/28293 (надалі - Порядок №4 у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до підпункту 4 пункту 4 розділу І Порядку №4 випадки, за яких призначається ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського: пов'язаного з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (пункт 4 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту.
Згідно з пунктом 5 розділу ІІІ Порядку № 4 для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає:
1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;
2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках);
3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати);
4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
6) копії акта (актів) розслідування нещасного випадку, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, за формами, визначеними МВС, зокрема про те, що цей випадок не пов'язаний з учиненням поліцейським кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності);
8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Засвідчення копій документів, зазначених у підпунктах 4-6, здійснює керівник установи, організації, підрозділу, що видала(в) документ. Копії документів, зазначених у підпунктах 7-9, засвідчує своїм підписом фізична особа, що подає документи, та перевіряє особа, що їх приймає.
Пунктом 1 розділу IV Порядку №4 встановлено, що у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).
У разі надсилання запитів до інших органів (підрозділів) поліції, підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення ОГД, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту.
Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
За приписами пунктів 2, 3 розділу IV Порядку №4 висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє: у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.
Розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається органами поліції до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції, навчальними закладами до фінансового підрозділу Міністерства внутрішніх справ за встановленою формою (додаток 3).
Пунктом 5 розділу І Порядку №4 передбачено, що ОГД не призначається і не виплачується за наявності підстав, визначених статтею 101 Закону.
Перелік підстав, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, визначено статтею 101 Закону України "Про Національну поліцію", відповідно до якої призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком:
а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням;
б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;
в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом);
г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
Водночас, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Таким чином, зазначене положення Закону застосовується виключно за обов'язкової одночасної наявності, щонайменше, трьох умов (причина інвалідності, час настання інвалідності та причина звільнення):
1. причиною інвалідності є захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції;
2. інвалідність повинна бути встановлена до моменту звільнення або не пізніше, ніж протягом шести місяців після звільнення особи з поліції;
3. причина звільнення такої особи з поліції повинна бути зумовлена захворюванням або пораненням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладений Верховним Судом у постановах від 15 квітня 2019 року у справі №823/1798/18, від 19 вересня 2018 року у справі № 373/1188/16-а, від 20 вересня 2018 року у справі № 296/9456/16-а, від 01 листопада 2018 року у справі № 822/3788/17, який підлягає врахуванню судом першої інстанції відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
У пункті 2.8 рішення Конституційного Суду України від 22 жовтня 2020 року № 12-р/2020 у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 4 частини першої статті 97 Закону України „Про Національну поліцію“ (Справа № 3-76/2019(1635/19, 2339/19, 3616/19, 4133/19) зазначено таке:
"Визначений оспорюваними положеннями Закону № 580 шестимісячний строк, протягом якого особі, звільненій зі служби в поліції, може бути встановлена інвалідність унаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в поліції або органах внутрішніх справ, зумовлений потребою встановлення в розумні строки безпосереднього зв'язку між виявленням в особи захворювання (поранення, контузії, травми або каліцтва), несумісного з подальшим проходженням служби, та встановленням їй інвалідності згідно з документами, що стали підставою для її звільнення (рішення медичної (військово-лікарської) комісії про непридатність до служби в поліції).
На думку Конституційного Суду України, встановлений у пункті 4 частини першої статті 97 Закону №580 порядок отримання одноразової грошової допомоги не допускає невиправданих винятків із конституційного принципу рівності, не містить ознак дискримінації при реалізації поліцейськими права на соціальний захист, є домірним, має правомірну, об'єктивно обґрунтовану мету.
Конституційний Суд України також вважає, що встановлений державою зазначений порядок забезпечує реалізацію права особи на отримання такої допомоги, і наголошує, що додержання визначених Законом № 580 вимог є обов'язком суб'єктів, які претендують на її отримання. Отже, положення пункту 4 частини першої статті 97 Закону № 580 не суперечать приписам статті 21, частин першої, другої статті 24 Конституції України.".
Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції у Полтавській області №78 о/с від 10.02.2021 "По особовому складу" згідно із Законом України "Про Національну поліцію" ОСОБА_1 був звільнений зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу) 10 лютого 2021 року /а.с. 19/.
Підпунктом 2 пункту 1 розділу ІІ Порядку №4 визначено, що днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.
З 28 вересня 2021 року ОСОБА_1 вперше встановлено другу групу інвалідності до 01 грудня 2022 року у зв'язку з захворюванням, ТАК, пов'язаним з проходженням служби в поліції, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААВ №114419 /а.с. 11/.
Таким чином, положення п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію", яким встановлено підстави для призначення і виплати ОГД, до ОСОБА_1 не застосовується, оскільки інвалідність позивачу встановлена пізніше, ніж протягом шести місяців після звільнення цієї особи з поліції.
Суд зауважує, що Законом України "Про Національну поліцію" не передбачена можливість поновлення шестимісячного строку незалежно від причин такого пропуску, тому посилання позивача на поважність причин цього пропуску не заслуговують на увагу.
Зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що оспорюване рішення прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, підстави для його скасування відсутні.
Таким чином, позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції, а також похідна від неї вимога про зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області призначити і виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу відповідно до ст. 99 Закону України “Про Національну поліцію" в розмірі 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня 2022 року, - необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 3-10, 12, 139, 229, 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (ідентифікаційний код 40108630, вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36014) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Сич