Справа № 203/3417/21
Провадження № 3/0203/54/2022
іменем України
19.05.2022 року Кіровський районний суд м. Дніпропетровська
в складі: головуючого - судді Смольнякова О.О.
при секретарі - Биченковій Г.С.
представників митниці - Красіна І.Л.
представника правопорушника - Шпакової Т.С.
розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення, що надійшов з Дніпровської митниці ДФС про порушення митних правил у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дніпродзержинська, директора ТОВ «Лібра Сенс », зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.483 Митного кодексу України,
07.03.2021 в зоні діяльності Галицької митниці Держмитслужби автомобільним транспортом із Чехії від фірми «Lenox Industry, a.s» (Veleslavinova 93/10, 11000 Praha, 1- ОСОБА_2 , Czech Republic) на адресу TOB «ЛІБРА СЕНС» (08154, Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Петропалівська Борщагівка, вул. Черкаська, буд. 26), відповідно до контракту від 01.02.2021 № 01.02.201, укладеного між UAB "SIRIUSAS" (Saltiniu 15-7, Vilnius, Lithuania) та TOB «ЛІБРА СЕНС» в особі ОСОБА_3 , згідно проформи-інвойсу від 01.02.2021 №01-02-1, CMR від 04.03.2021 №433116 переміщено товар - феросилікомарганець МпС-17, вагою нетто 21 880,00 кг (22 біг-бега) та загальною вартістю 20020,20 доларів СІЛА (за курсом НБУ - 555 688,68 грн).
З метою отримання дозволу митного органу на поміщення зазначеного товару у митний режим переробки на митній території 10.03.2021 директором ТОВ «ЛІБРА СЕНС» ОСОБА_3 до м/п «Кам'янське» надано Заяву №10-03-1 з документами (сертифікат якості № 1 від 04.03.2021, рахунок-проформа №01-02-1 від 01.02.2021, зовнішньоекономічний договір №01.02.201 від 01.02.2021. доповнення до зовнішньоекономічного договору (Специфікація №1 від 01.02.2021), маршрутна карта №ТТ 35111547-001-2020 від 04.02.2021, договір на переробку продукції №0402ПР від 04.02.2021, технологічна карта від 04.02.2021, технічні вимоги №ТТ 35111547-001-2020 від 01.10.2020) та зобов'язанням проводити операції з переробки товарів відповідно до вимог законодавства України.
15.03.2021 на підставі попередньої митної декларації від 06.03.2021 UA 110000/2021/906584, вантажним автомобілем р/н НОМЕР_1 / НОМЕР_2 товар було доставлено в зону діяльності Дніпровської митниці Держмитслужби.
18.03.2021до митного поста «Кам'янське» декларант ОСОБА_4 , який діяв на підставі договору з митного брокерського обслуговування №18/05-1 від 18.05.2020, згідно дозволу митного органу на поміщення зазначеного товару у митний режим переробки на митній території України подав електронну митну декларацію типу ІМ 51 ДЕ, зареєстровану за №НА110020/2021/002276, та задекларував зазначений вище товар як «феросилікомарганець: феросилікомарганець МпС-17 - 21880 кг. Склад: Мп-38,0-48,0%, Бі-12-22%, Р- 0,35-0,5% тах, С-1,2-1,8%,8-0,03% тах (у кусках: розмір фракції 10-50мм). Товар призначений для переробки на митній території України», вага нетто 21 880,00 кг (22 біг-бега), загальна вартість 20020,20 доларів США, код згідно з УКТЗЕД 7202300000.
Того ж дня співробітником Дніпровської митниці Держмитслужби у присутності ОСОБА_5 за дорученням ОСОБА_4 від 04.01.2021 №1 було проведено митний огляд задекларованого товару та відібрано його зразки для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення фізичних та хімічних властивостей товару, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД, відповідно до акту про взяття проб та зразків товарів від 18.03.2021 №110020/2021/002276. За результатами висновку Дніпропетровського управління експертиз та досліджень від 22.03.2021 №1420003700-0208 було направлено запит до спеціалізованого підрозділу митниці щодо визначення коду товару.
25.03.2021 спеціалізованим підрозділом митниці винесено рішення про визначення коду товару №KT-UA 110000-0038-2021, згідно якого ввезений товар являє собою «відходи металургійного виробництва чорних металів: суміш із різноманітним (не однаковим) хімічним складом кам'яних та металевих шматків неправильної форми темно-коричневого кольору до складу яких входять марганець, кремній, залізо, сірка, кальцій, хром, нікель, мідь, калій, барій, стронцій. Густина 5,1+/- 0,1 г/см.куб», який класифікується за кодом згідно з УКТЗЕД 7204499000.
Таким чином, ОСОБА_3 вчинив дії, спрямовані на переміщення відходів металургійного виробництва чорних металів: суміш із різноманітним (не однаковим) хімічним складом кам'яних та металевих шматків неправильної форми темно-коричневого кольору до складу яких входять марганець, кремній, залізо, 1 сірка, кальцій, хром, нікель, мідь, калій, барій, стронцій, попередньою вартістю 555 688,68 грн, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів (проформа-інвойс від 01.02.2021 №01-02-1), що містять неправдиві відомості щодо найменування товару та неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД.
Представник ОСОБА_3 адвокат Шпакова Т.С. в судовому засіданні просила закрити провадження по справі в зв'язку з тим, що рішенням Дніпропетровського Окружного Адміністративного суду від 22.09.2021 року по справі №160/10835/21 позовну заяву ТОВ «Л1БРА СЕНС» до Дніпровської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення відділу класифікації товарів Дніпровської митниці про призначення коду товару від 23.03.2021 року № КТ-UA 110000-0038-2021 задоволено та зазначене рішення Дніпровської митниці скасовано. Постановою Третього Апеляційного адміністративного суду від 11.05.2022 зазначене рішення залишено без змін.
Представників митниці Красін І.Л. просив визнати ОСОБА_3 винним та накласти стягнення в мажах санкції статті 483 ч.1 МК України, пояснивши що Рішення адміністративного суду ніякого відношення до правопорушення не має.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16- річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств, гадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення, вивчивши письмове клопотання, приходжу до висновку, що адміністративна справа підлягає закриттю, у зв'язку із відсутністю події та складу правопорушення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Статтею 483 МК України передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Об'єктом правопорушення за ч.1 ст.483 МК України, пов'язаного з порушенням митних правил, є охоронюваний МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.
Об'єктивною стороною передбаченого ч.1 ст.483 МК України правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
Таким чином, правопорушення, передбачене ч.1 ст.483 МК України може бути вчинено лише умисно, коли особа знає, що документи, які вона надає митному органу, як підставу для переміщення товару - є підробленими, чи, одержані незаконним шляхом або містять неправдиві дані але бажає таким чином незаконно перемістити товар.
Так, рішенням Дніпропетровського Окружного Адміністративного суду від 22.09.2021 року по справі №160/10835/21 позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІБРА СЕНС» до Дніпровської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовільнено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення відділу класифікації товарів Дніпровської митниці про призначення коду товару від 23.03.2021 року №KT-UA 110000-0038-2021. Зобов'язано Дніпровську митницю Держмитслужби здійснити митне оформлення на поміщення товару у митний режим переробки на митній території України згідно електронної декларації типу ІМ 51 ДЕ, зареєстрованої за номером №UA 110020/2021/002276 та задекларувати зазначений товар в графі 31 Митної декларації як «феросилікомарганець: феросилікомарганець МпС-17 - 21880 кг. Склад Мп-38,0-48,0%, Si-12-22%, Р- 0,35-0,5% max, С-1,2-1,8%, S-0,03% max (у кусках: розмір фракції 10-50 мм). Товар призначений для переробки на митній території України», в графі 33 Митної декларації із застосуванням коду УКТ ЗЕД 7202300000.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.05.2022 року рішення Дніпропетровського Окружного Адміністративного суду від 22.09.2021 року по справі №160/10835/21 залишено без змін
Оскільки вищезазначеним рішенням суду визнано протиправним та скасовано рішення відділу класифікації товарів Дніпровської митниці про призначення коду товару від 23.03.2021 року №KT-UA 110000-0038-2021, що є основним доказом по справі, суду інших доказів вини ОСОБА_3 не надано, слід зазначити, що за таких обставин відсутні докази, які б беззаперечно вказували на те, що дії ОСОБА_3 спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, та подання ним, як підстави для переміщення товарів, документів, що містять відомості вартості товарів, а тому, в діях останнього відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема, по справам «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Леванте проти Латвії» від 07.11.2002 неодноразово вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
Тобто усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Аналогічна норма міститься і в ст. 62 Конституції України.
З урахуванням наведеного, наявними доказами не доведена вина ОСОБА_3 в скоєні порушення митних правил за ст. 483 ч. 1 МК України та судом не встановлено наявності об'єктивної сторони складу правопорушення, а тому справа підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 483 ч. 1 Митного кодексу України.
Керуючись ст. 483 ч.1, 486, 489, 495, 522, 527, 531 МК України, ст.ст.247, 283 КУпАП України, суд, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.483 ч.1 МК України, - закрити за відсутністю складу правопорушення.
Товар, вилучений на підставі протоколу про порушення митних правил № 0169/11000/21 від 01 квітня 2021 року, та зазначений у постанові як відходи металургійного виробництва чорних металів: суміш із різноманітним (не однаковим) хімічним складом кам'яних та металевих шматків неправильної форми темно-коричневого кольору ,до складу яких входять марганець, кремній, залізо, сірка, кальцій, хром, нікель, мідь, калій, барій, стронцій, густина 5,1+/- 0,1 г/см.куб, 22 біг-бега, вагою нетто 21880 кг, брутто 21950 кг згідно супровідних документів та митної декларації, - повернути ТОВ «ЛІБРА СЕНС».
Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня її ухвалення.
Суддя О.О.Смольняков