Ухвала від 18.05.2022 по справі 420/18587/21

Справа № 420/18587/21

УХВАЛА

18 травня 2022 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження питання щодо необхідності витребування додаткових письмових доказів від відповідача - Березівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України в Одеській області (код за ЄДРПОУ 09755929) в особі Іванівського районного Територіального Центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України в Одеській області по справі №420/18587/21,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд (з урахуванням уточнень від 17.05.2022 р.) визнати протиправним та скасувати Наказ військового комісара Березівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України в Одеській області (код за ЄДРПОУ 09755929) в особі Іванівського районного Територіального Центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України в Одеській області №11-ос від 19.06.2018 р. про позбавлення 19.06.2018 року ОСОБА_1 , вiйськового звання «капітан» та присвоєння військового звання «солдат»; визнати протиправними дiп Березівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства обopoни України в Одеській області (код за ЄДРПОУ 09755929) в особі Іванівського районного Територіального Центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України в Одеській області про позбавлення 19.06.2018 року, ОСОБА_1 Вiйськового звання «капітан», зняття з військового обліку у званні «капітан» та взяття (постановка) на військовий облік у військовому званнi «солдат»; зобов'язати Березівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України в Одеській області (код за ЄДРПОУ 09755929) вiдновити, ОСОБА_1 , Вiйськове звання «капiтан», присвоєне Наказом командувача сухопутних військ Збройних Сил України № 300 вiд 23.06.2012 року, з наданням вiдповiдного військового квитка чи іншого документу який його заміняє.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/18587/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації Одеської області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 08.11.2021р. зазначений адміністративний позов залишено без руху, та акцентовано, серед іншого, що позивач пропустив встановлений приписами КАС України, шестимісячний строк для звернення до суду з даним позовом, водночас, до матеріалів позовної заяви не додано ані заяви про поновлення такого строку, ані відповідних належних, достатніх, та допустимих доказів на підтвердження поважності причин його пропуску.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 р. позовну заяву ОСОБА_1 до Іванівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки МО України (Одеська область), Березівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки МО України (Одеська область), про визнання протиправним та скасування наказу від 19.06.2018 р., - залишено без розгляду.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.03.2022 р. задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 . Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 р. - скасовано, справу скеровано до суду першої інстанції для продовження розгляду.

01.04.2022 року вказана адміністративна справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06.04.2022 р. прийнято до свого провадження справу №420/18587/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації Одеської області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 21.04.2022 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Іванівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки МО України (Одеська область), Березівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки МО України (Одеська область), про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, - залишено без руху.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.05.2022 р. продовжено позивачеві - ОСОБА_1 , строк для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 18.05.2022 р. продовжено розгляд справи №420/18587/21 за позовом ОСОБА_1 до Березівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки МО України (Одеська область), про визнання протиправними дій, наказу, зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, та зважаючи, що дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), розгляд питання щодо необхідності витребування додаткових письмових доказів від відповідача Березівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки МО України (Одеська область) по справі №420/18587/21, здійснюється в порядку письмового провадження.

Відповідно до ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Згідно з ч.ч.6-8 ст.80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій, у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розгляд справи, до моменту їх усунення.

Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі: направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.

Отже, положенням означеного припису чинного процесуального законодавства передбачено право суду зупинити провадження у справі у разі об'єктивної неможливості її розгляду до отримання відповідних письмових доказів.

Згідно з ч.6 ст.7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Аналогія закону це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.

Витребування судом доказів, на думку суду, є подібним до направлення судом до іншого суду доручення щодо збирання доказів, а тому враховуючи вище окреслене, суд вважає за доцільне, застосувавши у даному випадку аналогію закону, зважаючи, що наразі, для повного, всебічного, та об'єктивного розгляду справи, з'ясування усіх фактичних обставин по суті заявлених позовних вимог, встановлено необхідність витребування від Березівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України в Одеській області (код за ЄДРПОУ 09755929) додаткових письмових доказів, а саме: належним чином засвідчену копію оскаржуваного Наказу військового комісаріату Іванівського районного Територіального Центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України в Одеській області №11-ос від 19.06.2018 року, яким ОСОБА_1 позбавлено військового офіцерського звання, та присвоєно військове звання «солдат», зупинити провадження у справі на підставі п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України, з метою отримання окреслених документів від Березівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України в Одеській області в особі Іванівського районного Територіального Центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України в Одеській області.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, з метою дотримання процесуальних строків розгляду даної категорії спорів, суд дійшов висновку щодо необхідності зупинення провадження у справі - до отримання витребуваних від відповідача письмових доказів.

Відповідно до ч.5 ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно з ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Керуючись ч.2 ст.14, ст.72, ст.80, ст.ст.243,248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Витребувати від Березівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України в Одеській області (код за ЄДРПОУ 09755929) в особі Іванівського районного Територіального Центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України в Одеській області належним чином засвідчену копію Наказу військового комісаріату Іванівського районного Територіального Центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України в Одеській області №11-ос від 19.06.2018 року.

2. Зупинити провадження по справі № 420/18587/21, - до отримання витребуваних судом письмових доказів.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.256 КАС України.

Ухвала суду може бути оскаржена, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду у строки визначені статтею 295 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.