Рішення від 19.05.2022 по справі 240/9692/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2022 року м. Житомир справа № 240/9692/21

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із позовом до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (вул.Дегтярівська, 19/7, м.Київ, 04119, код ЄДРПОУ 26621739) (далі - Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, Командування), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Командування Сухопутних військ Збройних Сил України щодо нескладання розрахунку вислуги років ОСОБА_1 для призначення пенсії;

- зобов'язати Командування Сухопутних військ Збройних Сил України скласти розрахунок вислуги років ОСОБА_1 на пенсію та надіслати його разом з особовою справою до Житомирського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подальшого оформлення документів та подання для призначення пенсії.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 02.06.2021 позовну заяву залишено без руху та надано термін для усунення недоліків на підставі статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Після усунення позивачем недоліків позовної заяви ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

У позовній заяві позивач стверджує, що має право на пенсію і для звернення до пенсійного органу за її призначенням йому необхідний розрахунок вислуги років, який Командування Сухопутних військ Збройних Сил України не складає. Таку бездіяльність вважає протиправною, просить зобов'язати відповідача скласти розрахунок.

07.08.2021 на адресу Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №44248/21 надійшли письмові пояснення третьої особи - Житомирського об'єднаного міського територіального центру комплектування і соціальної підтримки, у яких третя особа підтримує адміністративний позов та просить його задовольнити (а.с. 37, 38).

18.08.2021 на адресу Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №46489/21 надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти позовних вимог заперечує та просить відмовити у задоволенні позову. У відзиві Командування Сухопутних військ Збройних Сил України посилається на те, що розрахунок складається лише за наявності достатньої вислуги років, у позивача відсутня достатня для складення розрахунку вислуга років, тому бездіяльність Командування правомірна (а.с. 40).

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 .

Наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 26.12.2018 №598 ОСОБА_1 звільнений з військової служби та наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 24.01.2019 №17 виключений зі списків особового складу частини. (а.с.16)

07.08.2019 ОСОБА_1 звернувся до командира Військової частини НОМЕР_2 із заявою, у якій просив скласти попередній розрахунок вислуги років на пенсію та надіслати його разом з особовою справою до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років. Розрахунок вислуги років необхідних для подання до органів Пенсійного фонду з метою реалізації права на пенсійне забезпечення.

Листом від 28.08.2019 №2055 командир Військової частини НОМЕР_2 повідомив ОСОБА_1 , що станом на 24.01.2019 календарна вислуга років складає 21 рік 05 місяців 28 днів, при необхідних 24 календарних роки. Отже, підстави для проведення попереднього розрахунку вислуги років на пенсію відсутні.

Правомірність такої відмови стала предметом розгляду в адміністративній справі №240/10991/19 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 03.02.2020 в адміністративній справі №240/10991/19, з урахуванням змін внесених постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2020, визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо не складення попереднього розрахунку вислуги років на пенсію ОСОБА_1 та не надсилання його до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 повторно розглянути питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року №1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян".

На виконання рішень судів в адміністративній справі №240/10991/19 Військова частина НОМЕР_2 вирішила скласти попередній розрахунок вислуги років ОСОБА_1 та направила його до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України.

Фінансово-економічне управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України повернуло особову справу майора ОСОБА_1 без реалізації, у зв'язку з відсутністю підстав для складання розрахунку вислуги років, а також через відсутність подання управління персоналу для підтвердження вислуги років (а.с. 11).

Позивач не погодився із такою бездіяльністю Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, вважає її протиправною та звернувся до суду із позовом про її оскарження.

Вирішуючи спірні правовідносини, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень абзацу другого пункту 2.15 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 №530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 р. за № 1294/26071 (далі - Положення №530) розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон України №2262-XII).

Судом встановлено, що позивач проходив службу на льотній роботі на посадах льотного складу та був звільнений зі служби у званні майора 21.01.2019 (а.с. 14-16).

Отже, позивач може претендувати на призначення йому пенсії за пунктами "а" або "г" частини першої статті 12 Закону України №2262-XII.

Статтею 12 Закону України №2262-XII встановлені умови призначення пенсії за вислугу років за пунктом "а" та пунктом "г".

Зокрема, відповідно до положень пункту "а" частини першої статті 12 Закону України №2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.

Положеннями пункту "г" частини першої статті 12 Закону України №2262-XII визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які займали посади льотного складу та плаваючого складу підводних човнів Збройних Сил не менше 20 років, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.

Згідно з попереднім розрахунком вислуги років майора запасу ОСОБА_1 , що складений Військовою частиною НОМЕР_2 , календарний строк служби ОСОБА_1 становить 21 рік 5 місяців 28 днів, загальна вислуга років 38 років 4 місяці 27 днів (а.с. 12, 13).

Згідно з послужним списком майора ОСОБА_1 , позивач з 26.07.1997 до 26.10.2001 був курсантом Харківського інституту ВПС; з 26.10.2001 до 07.07.2009 льотчиком-оператором вертолітної ланки вертолітної ескадрильї; з 07.07.2009 до 20.09.2013 штурманом-льотчиком вертолітної ланки вертолітної ескадрильї; з 20.09.2013 до 29.06.2016 командиром вертольоту вертолітної ланки вертолітної ескадрильї; з 29.06.2016 до 09.09.2016 старшим льотчиком вертолітної ланки вертолітної ескадрильї; з 09.09.2016 до 24.01.2019 начальником штабу-першим заступником командира вертолітної ескадрильї (а.с.14-15).

Суд не погоджується з твердженнями відповідача про відсутність підстав для складення розрахунку вислуги років (страхового стажу) на пенсію ОСОБА_1 через недотримання умов для призначення пенсії, зазначених у пункті "г" частини першої статті 12 Закону України №2262-XII, та через недотримання умов для призначення пенсії, зазначених у пункті "а" частини першої статті 12 Закону України №2262-XII.

Відповідач помилково ототожнює посаду льотного складу, яка дає право на пільгове обчислення вислуги років із посадою льотного складу, яка не дає такого права і таким чином вважає, що остання не відноситься посад льотного складу.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2.5. Положення №530 до вислуги років для призначення пенсії військовослужбовцям зараховуються на пільгових умовах служба на льотній роботі (підпункти 2 і 3 пункту 2.3 цього розділу) на посадах льотного складу, визначених наказом Міністра оборони України від 12 січня 2004 року №9.

Дійсно, у розділі І Переліку посад льотного складу, який має право виконувати польоти у складі екіпажів повітряних суден, авіації Збройних Сил України, військова служба на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністра оборони України 12.01.2004 №9, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 січня 2004 р. за №103/8702 (далі - Перелік №9), відсутня посада "курсант", це означає, що період перебування на посаді "курсант" не дає права на пільгове обчислення вислуги років один місяць за два на підставі Положення №530, однак це не означає, що посада курсант взагалі не відноситься до посад льотного складу.

Відповідно до абзацу сьомого пункту 2.2. Інструкції про класифікацію авіаційного персоналу державної авіації України, затвердженої наказом Міністерства оборони України 05.01.2015 №3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 січня 2015 р. за № 79/26524, до льотного складу належать: курсанти (слухачі) ЗВО, посади яких передбачають виконання польотів.

Отже, у разі якщо посада "курсант" передбачає виконання польотів, то така посада відноситься до посад льотного складу і зараховується до вислуги років на загальних, а не на пільгових умовах, на підставі абзацу шостого пункту 2.7 Положення №530, тобто з дня зарахування на військову службу, яким у даному випадку є день призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу.

У матеріалах справи відсутні докази того, що Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, виключаючи, при обрахунку періоду перебування позивача на посадах льотного складу, період перебування майора ОСОБА_1 на посаді курсанта у Харківському інституті ВПС, встановило, що посада курсанта, на якій перебував позивач, не передбачала виконання польотів.

Отже, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України не з'ясувало належним чином чи відноситься посада курсанта, на якій перебував позивач, до посад льотного складу, що вимагає повторного розгляду даного питання Командуванням.

Щодо дотримання умов пункту "а" частини першої статті 12 Закону України №2262-XII, то у майора ОСОБА_1 наявний календарний строк військової служби 21 рік 5 місяців 28 днів, а в пільговому обчисленні загальна вислуга становить 38 років 4 місяці 27 днів (а.с. 12, 13), що може бути достатнім для дотримання умов пункту "а" частини першої статті 12 Закону України №2262-XII з наступних підстав.

Відповідно до статті 17-1 Закону України №2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

17 липня 1992 року Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі - Порядок №393).

Відповідно до пункту 1.1. Положення №530 цим Положенням визначається порядок обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби, відповідно до статті 17-1 Закону України №2262-XII та Порядку №393.

Пунктом 3 Порядку №393 передбачено види служби які зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, зокрема підпунктом "б" пункту 3 Порядку №393 визначено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за два місяці на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації - на умовах, що визначаються відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Відповідно до пункту 1 Розділу ІІ Переліку №9 військовослужбовцям, які займають посади, що визначені в цьому Переліку, у разі виконання ними річних норм нальоту годин вислуга років на пенсію підлягає обчисленню для призначення пенсії на пільгових умовах.

Повертаючи особову справу ОСОБА_1 без реалізації, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України виходило з того, що для дотримання умов пункту "а" частини першої статті 12 Закону України №2262-XII, у даному випадку, необхідною є наявність 24 років календарної служби.

Однак, у майора ОСОБА_1 в пільговому обчисленні загальна вислуга становить 38 років 4 місяці 27 днів, що може бути достатнім для звернення до органу Пенсійного фонду України з приводу прийняття рішення про призначення пенсії.

Розглянувши адміністративну справу №480/4241/18 Верховний Суд у постанові від 14.04.2021 щодо календарної вислуги років зазначив, що статтею 1 Закону України №2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Таким чином, Закон України №2262-ХІІ як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі №2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.

Таким чином, передбачена Законом України №2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

В свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону України №2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку №393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.

При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду за наслідками розгляду справи №480/4241/18 зробив наступні правові висновки:

1. В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

2. Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.

Тобто, відповідно до правового висновку Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду за наслідками розгляду справи №480/4241/18, у даному випадку, достатнім для дотримання умов пункту "а" частини першої статті 12 Закону України №2262-XII, є наявність 12 років служби на посадах льотного складу, визначених наказом Міністра оборони України від 12 січня 2004 року №9, які у пільговому обчисленні можуть бути зараховані майору ОСОБА_1 як 24 роки календарної вислуги років.

Наведених у судовому рішенні обставин Командування Сухопутних військ Збройних Сил України не врахувало, що призвело до протиправної бездіяльності, однак Командування ще не вичерпало свої дискреційні повноваження, надані Положенням №530, щодо перевірки дотримання умов призначення пенсії, зазначених у статті 12 Закону України №2262-XII відносно майора ОСОБА_1 , у зв'язку з чим суд вважає належним способом захисту порушеного права позивача зобов'язати відповідача повторно розглянути питання щодо складення розрахунку вислуги років, з урахуванням висновків суду у даній справі.

Враховуючи викладені обставини справи, суд задовольняє адміністративний позов частково та на підставі статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягує із відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 грн 00 коп.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (вул.Дегтярівська, 19/7, м.Київ, 04119, код ЄДРПОУ 26621739) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправною бездіяльність Командування Сухопутних військ Збройних Сил України щодо нескладення розрахунку вислуги років майора ОСОБА_1 для призначення пенсії.

Зобов'язати Командування Сухопутних військ Збройних Сил України повторно розглянути питання щодо складення розрахунку вислуги років майора ОСОБА_1 для призначення пенсії, з урахуванням висновків суду у даній справі.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Командування Сухопутних військ Збройних Сил України на користь ОСОБА_1 908 грн 00 коп. на відшкодування витрат зі сплати судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Д.М. Гурін