Справа № 761/43705/21
Провадження № 2-аз/761/9/2022
Іменем України
28 січня 2022 року Шевченківський районний суд м.Києва у складі:
головуючого: судді - Притули Н.Г.,
при секретарі: Бондар О.Д.,
розглянувши заяву позивача ОСОБА_1 про забезпечення позову,-
В провадженні Шевченківського районного суду м.Києва перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до провідного фахівця відділу цифрової трансформації та інформаційно-технічного забезпечення Департаменту аналітики та цифровізації Соколюк Любомира Миколайовича Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
В своїх вимогах позивач просить: скасувати постанову провідного фахівця відділу цифрової трансформації та інформаційно-технічного забезпечення Департаменту аналітики та цифровізації Соколюк Любомира Миколайовича Державної служби України з безпеки на транспорті від 11.10.2021 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності серії ВМ №00000085.
Разом з тим, до суду надійшла заява позивача про вжиття заходів забезпечення позову, в якій вона просить: зупинитистягнення на підставі постанови Державної служби України з безпеки на транспорті серії ВМ №00000085 від 11.10.2021 року;
Свою заяву позивач обґрунтовує тим, що згідно оспорюваної постанови про притягнення до адміністративної відповідальності відкрите виконавче провадження та на даний час державний виконавець Другого відділу державної виконавчої служби у м. Хмельницькому Центрально-Західного МУМЮ (м. Хмельницький) вчиняє виконавчі дії щодо здійснення вирахування її пенсії на користь держави.
Як стверджує заявник, оскаржувана постанова була винесена незаконно, при цьому, заявниця посилається на те, що всі дії пов'язані з примусовим виконанням даної постанови, порушують її права. Крім того, заявниця зазначає, що згодом, у разі задоволення позову та проведення виконавчих дій - не застосування заходів забезпечення позову може утруднити виконання рішення суду.
Відповідно до ст. 150 КАС України Суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Разом з тим, ч. 2-3 статті 151 КАС України встановлено, що позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Заявник у заяві ставить питання про забезпечення позову шляхом заборони виконавчій службі проведення виконавчих дій на підставі виконавчого документа, а саме оспорюваної постанови про притягнення до адміністративної, що фактично тягне за собою зупинення виконавчого провадження.
Статтею 37 Закону України «Про виконавче провадження» зазначено, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню, у разі, зокрема, зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документу (п.4); зупинення виконання відповідного рішення або виконавчого провадження посадовою особою якій законом надано таке право (п.6); зупинення судом реалізації арештованого майна (п.7).
Крім того, варто зауважити, що інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення прийнятого в адміністративній справі.
При цьому заходи забезпечення мають бути вжиті лише в межах позовних вимог та бути адекватними та співмірними з позовними вимогами.
Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з майновими наслідками заборони відповідачеві вчиняти певні дії.
Отже, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Аналогічна правова позиція міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 826/8556/17.
Таким чином, аналізуючи положення КАС України, можна зробити висновок, що в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі, а також вказати, в чому будуть полягати дії, направлені на відновлення прав позивача, оцінити складність вчинення цих дій, встановити, що витрати, пов'язані з відновленням прав будуть значними.
З матеріалів справи вбачається, що 11.10.2021 року Державною службою України з безпеки на транспорті винесено постанову серії ВМ №00000085 про притягнення до адміністративної відповідальності, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, що складає 34000,00 грн.
Постановою державного виконавця Другого відділу державної виконавчої служби у м. Хмельницькому Центрально-Західного МУМЮ (м. Хмельницький) Круцем О.Л. від 30.11.2021 року в рамках ВП №67600229 звернуто стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника - ОСОБА_1 .
З урахуванням встановлених обставин справи та беручи до уваги підстави та предмет спору, враховуючи те, що в даному випадку невжиття заходів забезпечення позову може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду - суд вважає за необхідне клопотання позивача про забезпечення позову задовольнити та в порядку забезпечення позову зупинити стягнення за виконавчим документом, зокрема, за постановою серії ВМ №00000085 Державної служби України з безпеки на транспорті про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 від 11.10.2021 року (ВП №67600229) до вирішення по суті справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного спеціаліста відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті Солодун Степана Миколайовича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 150-154 КАС України, суд
Заяву позивача ОСОБА_1 про забезпечення позову - задовольнити.
З метою забезпечення позову зупинити стягнення у ВП №67600229, розпочатому на підставі виконавчого документу - постанови Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) серії ВМ №00000085 від 11.10.2021 року.
Стягувач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Боржник - Державна служба України з безпеки на транспорті (ЄДРПОУ 39816845), місцезнаходження: проспект Перемоги, 14, м. Київ.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Строк пред'явлення до виконання три роки.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали безпосередньо до апеляційної інстанції.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.
Суддя: Н.Г.Притула