Справа №498/175/22
Провадження по справі №2-а/498/1/22
про залишення позовної заяви без руху
13 травня 2022 року смт.Велика Михайлівка Одеська область
Суддя Великомихайлівського районного суду Одеської області Ткачук О.Л. при вирішенні питання про відкриття провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділення поліції № 2 (м. Дунаївці) Камянець-Подільського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області в особі інспектора поліції Фабинюка Михайла Миколайовича про скасування постанови серії ЕАО № 5327990 про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 17 лютого 2022 року, -
До Великомихайлівського районного суду Одеської області надійшов позов ОСОБА_1 до до відділення поліції № 2 ( м. Дунаївці) Камянець-Подільського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області в особі інспектора поліції Фабинюка Михайла Миколайовича про скасування постанови серії ЕАО № 5327990 про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 17 лютого 2022 року.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу вказана справа визначена до розгляду судді Ткачук О.Л.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали поданої позовної заяви, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
За правилами КАС України, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам, викладеним у ст.160,161 КАС України.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Проте, позивачем до позовної заяви не додано документа, що підтверджує сплату судового збору чи документа, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону № 3674-VІ.
За статтями 1, 2 Закону № 3674-VІ судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частина друга статті 3 Закону № 3674-VІ містить перелік об'єктів, за які не справляється судовий збір, а стаття 5 цього Закону - перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг тощо, а також підстави звільнення від сплати судового збору осіб, які звертаються із заявами про захист не власних прав, а охоронюваних законом прав та інтересів інших осіб.
За вимогами ч.3ст.6 Закону України «Про судовий збір», у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до правових висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 18.03.2020 р. у справі № 543/775/17, провадження № 11-1287апп18, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Розмір судового збору за подання позовної заяви складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Також, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку, який передбачав, що судовий збір при оскарженні постанов про адміністративне правопорушення сплаті не підлягає, та зазначила, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
Таким чином, позивачем за подання до суду позовної заяви про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення має бути сплачено судовий збір.
Відповідно до ч. 1ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 18.03.2020 року, у справах щодо накладення адміністративного стягнення за подання позовної заяви судовий збір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Також, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Крім того, відповідно до ч.4 ст.161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
На підтвердження обставин викладених в позовній заяві, та обставин, які суду слід встановити та перевірити, позивачем не зазначено та не додано доказів, а саме:
- документів, які підтверджують право позивача, ОСОБА_1 , на керування транспортним засобом;
- відомостей про те кому належить та на підставі яких документів транспортний засіб яким ОСОБА_1 керував 17 лютого 2022 року під час винесення оскаржуваної постанови.
Крім того, не зрозуміло, яку постанову оскаржує позивач: у вступній частині позовної заяви зазначено постанову серії ЕАО №5327990 від 17.02.2022 року, а в резолютивної - постанова серії ЕАО №5327990 від 19.08.2021 року.
Крім того, клопотання про поновлення строку на оскарження постанови стосується зовсім іншої постанови ЕАО №4659314 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП.
Відповідно до частин першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - сім днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі вищевикладеного, керуючись ч.1,ч.3 ст.122, ч.1 ст.123, ст.ст. 248, 286, 295 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до відділення поліції № 2 (м. Дунаївці) Камянець-Подільського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області в особі інспектора поліції Фабинюка Михайла Миколайовича про скасування постанови серії ЕАО № 5327990 про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 17 лютого 2022 року, - залишити без руху.
Запропонувати позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом семи днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Судовий збір сплатити на рахунок: Отримувач коштів ГУК в Од.обл./отг смт.В.Мих./22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37607526, Банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA718999980313141206000015582, Код класифікації доходів бюджету 22030101 в розмірі 496,20 грн.
Привести позов у відповідність до вимог ст.ст.160, 161 КАС України, подавши до суду копії відповідних документів.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Копію ухвали направити позивачеві.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Суддя О.Л.Ткачук