18 травня 2022 року ЛуцькСправа № 140/2352/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки від 30.06.2017 №413185-13, від 28.02.2018 №15679-13, податкової вимоги № 13870-17 від 15.01.2018.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, за податковий період 2016 рік на суму 27 879,33 грн. (ППР від 30.06.2017 №413185-13); за 2017 рік на суму 29 011,84 грн. (ППР від 28.02.2018 №15679-13), а також надіслано податкову вимогу № 13870-17 від 15.01.2018.
Позивач вказує, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення були надіслані на її адресу без відповідних розрахунків до них, що не дає можливості взагалі зрозуміти, на підставі чого визначена сума податкового зобов'язання.
Враховуючи вищевикладене, просить суд визнати протиправними та скасувати оскаржувані податкові повідомлення-рішення та податкову вимогу винесені ГУ ДПС у Волинській області.
Ухвалою суду від 28.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовні вимоги не визнав та зазначив, що ГУ ДПС у Волинські області на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ОСОБА_1 нараховано податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, а саме: податкові повідомлення-рішення від 30.06.2017 №413185-13 в сумі 27 879,33 грн., від 28.02.2018 №15679-13 в сумі 29 011,84 грн.
Вказав, що відповідно до підпункту 266.7.1. обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:
а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, В тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку:
б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку;
в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку;
г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості;
ґ) за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а" - "г" цього підпункту, збільшується на 25 000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку).
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Згідно підпункту 266.4.1. база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надасться один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Зауважує, що Ратнівська селищна рада рішеннями про місцеві податки і збори на 2016 та 2017 роки вирішила питання щодо встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а саме ставку податку на житлову нерухомість, в сумі 0.5% (за 2016 рік) та 0.3% (за 2017 рік) розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.
У власності позивача за адресою АДРЕСА_1 знаходиться будинок загальною площею 537,9 квадратних метрів. Пільгова площа відповідно до підпункту «б» 266.4.1. становить 120 кв. метрів, тобто площа, яка оподатковується становить 417,9 кв. метрів.
У 2016 році мінімальна заробітна плата на 1 січня становила 1 378,00 грн., ставка податку становила 0.5% за 1 кв. метр бази оподаткування, тобто 6,89 грн. за 1 кв. метр, у позивача площа, яка оподатковується становить 417,9 кв. метрів, тобто 2 879,33 грн., а також відповідно до підпункту «ґ» 266.7.1. за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а" - "г" цього підпункту, збільшується на 25 000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку), тобто ОСОБА_1 за 2016 рік на податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки було нараховано 27 879,33 грн.
У 2017 році мінімальна заробітна плата на 1 січня становила 3 200,00 грн., ставка податку становила 0.3% за 1 кв. метр бази оподаткування, тобто 9,60 грн. за 1 кв. метр, у позивача площа, яка оподатковується становить 417,9 кв. метрів, тобто 4011,84 грн., а також відповідно до підпункту «г» 266.7.1. за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а" - "г" цього підпункту, збільшується на 25 000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку), тобто ОСОБА_1 за 2017 рік на податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки було нараховано 29 011,84 грн.
Внаслідок несплати відповідачем грошового зобов'язання ГУ ДПС у Волинські області була винесена вимога від 15.01.2018 №13870-17 на суму 27 879,33 грн. та відправлена ОСОБА_1 , яка була вручена їй особисто 08.02.2018.
З наведених підстав представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ГУ ДПС у Волинській області нарахований ОСОБА_1 податок на нерухоме майно, як фізичній особі, яка є власником житлової нерухомості, внаслідок чого винесені наступні податкові повідомлення-рішення зокрема: ППР №413185-13 від 30.06.2017 за 2017 рік на суму 27 879,33 грн., ППР №15679-13 від 28.02.2018 за 2017 рік на суму 29 011,84 грн.
Підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень слугували дані з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, з яких вбачається, що фізична особа ОСОБА_1 є власником нерухомого майна, а саме - будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 537,9 кв. м. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 21633867, дата державної реєстрації 17.01.2008, форма власності - приватна, розмір частки - 1.
У зв'язку з несплатою відповідачем грошового зобов'язання ГУ ДПС у Волинській області направлено платнику податків корінець податкової вимоги № 13870-17 від 15.01.2018, яка надсилалась на адресу платника з повідомленням про вручення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, внормовано приписами статті 266 Податкового кодексу України (далі - ПК України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно із підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Відповідно до підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Підпунктами 266.3.1 та 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України передбачено, що базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Отже, за загальним правилом, об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Нормами ПК України, встановлені пільги зі сплати вищезазначеного податку, зокрема, відповідно до підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПК України - база оподаткування об'єкта/об'єкті житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Відповідно до підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Як слідує з рішення Ратнівської селищної ради Волинської області від 29.01.2016 №4/2, яким встановлено ставку податку на житлову нерухомість в сумі 0.5% (за 2016 рік) розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування, а також розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки ОСОБА_1 за податковий період 2016, позивачу нараховано суму податкового зобов'язання в сумі 27 879,33 грн., а саме: у 2016 році мінімальна заробітна плата на 1 січня становила 1 378,00 грн., ставка податку становила 0.5% за 1 кв. метр бази оподаткування, тобто 6,89 грн. за 1 кв. метр, у позивача площа, яка оподатковується становить 417,9 кв. метрів, тобто 2 879,33 грн., а також відповідно до підпункту «ґ» 266.7.1. за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а" - "г" цього підпункту, збільшується на 25 000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку), тобто ОСОБА_1 за 2016 рік на податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки було нараховано 27 879,33 грн.
Як вбачається з рішення Ратнівської селищної ради Волинської області від 17.01.2017 №10/2, яким встановлено ставку податку на житлову нерухомість в сумі 0.3% (за 2017 рік) розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування, а також розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки ОСОБА_1 за податковий період 2017, позивачу нараховано суму податкового зобов'язання в сумі 29 011,84 грн., а саме: у 2017 році мінімальна заробітна плата на 1 січня становила 3 200,00 грн., ставка податку становила 0.3% за 1 кв. метр бази оподаткування, тобто 9,60 грн. за 1 кв. метр, у позивача площа, яка оподатковується становить 417,9 кв. метрів, тобто 4011,84 грн., а також відповідно до підпункту «г» 266.7.1. за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а" - "г" цього підпункту, збільшується на 25 000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку), тобто ОСОБА_1 за 2017 рік на податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки було нараховано 29 011,84 грн.
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Підпунктом 266.6.1. пункту 266.2 статті 266 ПК України передбачено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Підпунктом 266.7.1. пункту 266.7 статті 266 ПКУ встановлено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку: а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості.
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
За наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а"-"г" підпункту 266.7.1 цього пункту, збільшується на 25 000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку).
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Як вбачається з матеріалів справи, податкові-повідомлення рішення №413185-13 від 30.06.2017 на суму 27 879,33 грн. та №15679-13 від 28.02.2018 на суму 29 011,84 грн. винесені позивачу податковим органом у зв'язку із тим, що у приватній власності фізичної особи ОСОБА_1 перебуває нерухоме майно, а саме - будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 537,9 кв. м. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 21633867, дата державної реєстрації 17.01.2008, форма власності - приватна, розмір частки - 1.
15.01.2018 позивач сформував та надіслав відповідачу податкову вимогу № 13870-17 у зв'язку із несплатою відповідачем грошового зобов'язання та як вбачається із рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення отримана позивачем особисто 08.02.2018.
Враховуючи викладене, контролюючим органом у відповідності до вимог податкового законодавства розраховані та прийняті ППР, якими вірно визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно
Згідно із статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, належними та допустимими доказами довів правомірність винесених ГУ ДПС у Волинській області податкових повідомлень-рішень від 30.06.2017 №413185-13, від 28.02.2018 №15679-13, податкової вимоги № 13870-17 від 15.01.2018, а тому позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Керуючись статтями 139, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич