Справа № 143/46/22
Іменем України
11 травня 2022 року м. Погребище
Погребищенський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого - судді Бойка А. В.,
з участю секретаря судових засідань Москаленко С.П.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Гончарука Р. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє представник - адвокат Гончарук Роман Олексійович до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
Встановив:
18 січня 2022 року до суду подано цю позовну заяву, згідно з якою ОСОБА_1 оскаржив постанову інспектора з РПП СПД №2 ВП №4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області Панасюка Б.А. серії БАВ №463266 від 27.11.2021 про накладення на нього штрафу в розмірі 425 грн. за ч. 1 ст.126 КУпАП.
Позов мотивований тим, що 06.01.2022 ОСОБА_1 за результатами ознайомлення в Погребищенському районному суду Вінницької області із адміністративним матеріалом відносно нього за ч.1 ст. 130 КУпАП дізнався, що 27.11.2021 інспектором РПП СПД №2 ВП №4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області Панасюком Б.А. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАВ №463266.
Відповідно до постанови, 27.11.2021 о 18 год. 43 хв. в с. Новофастів по вул. Центральній водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ВАЗ 2101», д.н.з. НОМЕР_1 , який під час перевірки документів не пред'явив посвідчення водія, чим порушив п.2.10 ПДР України.
Оскільки у вказаний в постанові день та час позивач здійснював керування транспортним засобом та був зупинений працівниками поліції, однак відразу на прохання патрульного поліцейського та в присутності свідка ОСОБА_2 пред'явив посвідчення водія та поліс ОСЦПВ, вважає, що дії інспектора поліції є незаконними, а тому просить зазначену вище постанову скасувати.
Крім того вказує, що постанову уповноваженою особою в присутності позивача винесено не було, жодних претензій щодо документів патрульним висловлено також не було.
Ухвалою суду від 24.01.2022 було відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання у справі. Відповідачу визначено строк для подання відзиву на позовну заяву.
30.03.2022 від відповідача Головного управління національної поліції у Вінницькій області до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечив, вважаючи їх безпідставними та необґрунтованими. Вказав, що стягнення передбачене ч.1 ст.126 КУпАП накладено поліцейським в межах наданих йому повноважень під час виконання службових обов'язків та були здійснені у відповідності до вимог чинного законодавства України.
У судовому засіданні представник позивача Гончарук Р. О. позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача до суду не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що 27.11.2022 він разом із позивачем ОСОБА_1 їхали в с. Бабинці через с. Новофастів. Потім їх зупинили працівники поліції, що їхали в автомобілі назустріч. На вимогу працівників поліції, водій ОСОБА_1 пред'явив посвідчення водія та поліс обов'язкового страхування. Позивач заперечував факт вживання алкоголю, згодом ОСОБА_2 сів за кермо автомобіля та вони разом з ОСОБА_1 поїхали до Погребищенської ЦРЛ, щоб пройти освідування на факт вживання позивачем алкоголю. Працівники поліції по дорозі зупинились, по приїзду ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до лікарні вони прочекали більше години часу, однак працівники поліції до лікарні не приїхали.
З'ясувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи, суд визнає за необхідне у задоволенні адміністративного позову відмовити з таких міркувань.
Згідно зі ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
В судовому засіданні беззаперечно встановлено, що 27.11.2021 о 18 год. 43 хв. в с. Новофастів по вул. Центральній водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ВАЗ 2101», д.н.з. НОМЕР_1 , який під час перевірки документів не пред'явив посвідчення водія, чим порушив п.2.10 ПДР України, у зв'язку з чим інспектором з РПП СПД №2 ВП №4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області Панасюком Б.А. було винесено постанову серії БАВ №463266, якою притягнено позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу 425 гривень.
Статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі - ПДР України) зазначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Пунктом 2.1 ПДР України встановлено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
За приписами частини 1 ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційному документі на транспортний засіб, а також полісі (договорі) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), або не пред'явила електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса, а також інших документів, передбачених законодавством тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Позивачем вимоги вищевказаного законодавства порушено, що свідчить про наявність підстав для притягнення його до адміністративної відповідальності.
Положеннями п.11 ч.1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Пунктом 8 ч.1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що у випадках, визначених законом, поліція здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Відповідно до ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи зокрема, про порушення правил дорожнього руху (частини перша, друга і четверта статті 126). Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Згідно зі ч.2 ст.258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, адміністративних правопорушень, передбачених частиною другою статті 122-2, частинами другою, третьою статті 132-1, статтею 132-2 цього Кодексу, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, а також порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису).
У вказаних випадках, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 розділу 1 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, що зафіксовані не в автоматичному режимі затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 № 1395 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року) передбачено, що повноваження з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення покладено на поліцейських підрозділів патрульної поліції та поліцейських, на яких покладаються обов'язки із забезпечення безпеки дорожнього руху в окремих регіонах та населених пунктах, де тимчасово відсутня патрульна поліція.
Відповідно до пункту 4 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, що зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2015 року за №1395 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року, №1408/27853 у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.
Частинами 2-3 ст.283 КУпАП визначено, що постанова у справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення. Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався); розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Таким чином, поліцейський при винесенні оскаржуваної постанови на місці вчинення правопорушення діяв у відповідності до вимог чинного законодавства та у межах наданих йому повноважень, а оскаржувана постанова відповідає вимогам ст.283 КУпАП.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що у той день та час він транспортним засобом не керував, оскільки дане твердження спростовується матеріалами справи, зокрема самою постановою про накладення адміністративного стягнення, у якій чітко вказано місце, час, обставини вчинення правопорушення, а також особу правопорушника.
Суд критично сприймає покази свідка ОСОБА_2 та вважає їх такими, що суперечать дослідженим в судовому засіданні доказам та даними суду з метою уникнення відповідальності позивачем ОСОБА_1 за вчинене правопорушення, відповідальність за яке передбачена за ч.1 ст.126 КУпАП.
Аналізуючи в сукупності викладені обставини та докази, судом не встановлено будь-яких порушень вимог закону при розгляді справи та винесенні оскаржуваної постанови, оскільки остання містить логічний виклад обставин вчиненого правопорушення. Зокрема, у ній зазначено, коли, де і ким вчинено правопорушення, викладено його суть, дотримано інші вимоги, встановлені ст. 283 КУпАП України. Тому суд приходить до висновку, що працівник відповідача під час виявлення, фіксування правопорушення та складання постанови про притягнення позивача до відповідальності діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, у зв'язку з чим відсутні підстави для скасування оскаржуваної постанови.
При такому вирішенні позову судові витрати по справі, понесені позивачем, слід покласти на його рахунок.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 19-20, 77, 286 КАС України, суд, -
Ухвалив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє представник - адвокат Гончарук Роман Олексійович до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду виготовлений 16.05.2022.
Суддя