Справа № 141/197/22
Провадження №3/141/131/22
18 травня 2022 року смт Оратів
Суддя Оратівського районного суду Вінницької області Климчук Сергій Васильович, розглянувши матеріали, що надійшли з СПД №1 відділу поліції № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює трактористом в АКПП «Золота нива», відомості щодо притягнення до адміністративної відповідальності протягом року за вчинення правопорушень передбачених ст. 173-2 КУпАП відсутні, -
за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,
Відповідно до протоколу про вчинення адміністративного правопорушення від 23.05.2022 року серії ВАБ № 825085, 17.03.2022 року гр. ОСОБА_1 , житель АДРЕСА_1 , вчинив сварку із своєю дружиною ОСОБА_2 та розбив її мобільний телефон «Xiaomi Redmi 8», чим вчинив домашнє насильство психологічного та економічного характеру.
Крім того, згідно з протоколом про вчинення адміністративного правопорушення від 03.05.2022 року серії ВАБ № 825086, 30.03.2022 року близько 12 год 30 хв гр. ОСОБА_1 , будучи за місцем проживання в АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своїх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме безпідставно вчинив сварку з дітьми, погрожував фізичною розправою, під час сварки бив посуд.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Постановою Оратівського районного суду Вінницької області від 18.05.2022 року об'єднано адміністративні матеріали № 141/197/22 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, № 141/198/22 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, в одне провадження та присвоєно об'єднаній справі № 141/197/22 (провадження № 3/141/131/22).
У судовому засіданні 18.05.2022 року ОСОБА_1 свою вину у вчиненому визнав частково, а саме пояснив, що 17.03.2022 року у нього на ґрунті ревнощів виникла сварка з дружиною ОСОБА_2 , під час якої він випадково розбив телефон, а 30.03.2022 року у нього виникла сварка з дітьми, оскільки останні не хотіли робити уроки. У вчиненому щиро розкаюється та просив суд суворо його не карати.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов наступних висновків.
Так, частиною 1 ст. 9 КУпАП України визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 252 КУпАП суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
За змістом статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частина 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Тобто психологічним насильством визнаються тільки дії або бездіяльність, які викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Дослідивши матеріали справи, а саме: протоколи про вчинення адміністративного правопорушення серії ВАБ № 825086 від 03.05.2022 року, серії ВАБ № 825085 від 23.05.2022 року; рапорт інспектора-чергового ЧЧ СМ ВП № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області майора поліції О.Демянчик від 08.04.2022 року; електронний рапорт ЄО № 2211 від 08.04.2022 року; заяву ОСОБА_2 від 08.04.2022 року; письмові пояснення ОСОБА_1 від 03.05.2022 року; форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 03.05.2022 року, суд дійшов висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Так, судом встановлено, що викладені в протоколах обставини ґрунтуються виключно на поясненнях гр. ОСОБА_2 . Будь-яких належних та допустимих доказів, як це визначено нормами чинного законодавства, на підтвердження того, що ОСОБА_1 дійсно вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, до протоколів про адміністративне правопорушення не долучено.
Окрім того, до протоколів не долучено жодних пояснень свідків, які б підтвердили факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Поряд з цим, як вбачається з матеріалів справи, заяви від ОСОБА_2 надійшли до ВП № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області 08.04.2022 року, в той час як події відбулись 17.03.2022 року та 30.03.2022 року, натомість протоколи про адміністративне правопорушення складено лише 03.05.2022 року та 23.05.2022 року. В той же час, адміністративні матеріали не містять обґрунтованих доказів причин поважності пропуску названих строків та неможливості складання протоколів не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, а тому суд доходить до висновку, що протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 825086 від 03.05.2022 року та серії ВАБ № 825085 від 23.05.2022 року складено з порушеннями вимог ст. 254 КУпАП.
Таким чином, працівниками поліції не було зафіксовано факт вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства, оскільки в день вчинення не було встановлено обставини, за яких було вчинено правопорушення та не було встановлено особу правопорушника.
Крім того, згідно із п. 7 ч. 9 Розділу ІІ Інструкції «З оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941 у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
Суд звертає увагу, що в порушення вимог вказаної «Інструкції» в графі «до протоколу додається», працівником поліції - зазначено лише «матеріали справи». Однак, працівником поліції не вказано які саме матеріали додаються ним до протоколів.
З огляду на викладене, вказані протоколи про адміністративне правопорушення є недопустимими доказами у справі та не можуть бути прийняті судом.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як вказано у справах «Малофеева проти Pocії» рішення від 30 травня 2013 року заява № 36673 / 04) та «Карелін проти Pocії» заява № 926 / 08, рішення від 20 вересня 2016 року) Європейського суду з прав людини, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У відповідності до п. 4.2 рішення Конституційного суду України № 23-рп/2010 від 22.12.2010, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Приймаючи до уваги, що всі сумніви щодо доведеності вини правопорушника слід тлумачити на його користь, за відсутності переконливих доказів вини ОСОБА_1 , суд доходить висновку, що при розгляді справи не доведено, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, а саме вчинення домашнього насильства, а тому провадження в справі відносно ОСОБА_1 слід закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. 23, 33, 173-2, 247 п. 1, 283, 284 КУпАП, суд
Провадження у справах про адміністративне правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя С.В. Климчук