Іменем України
18 травня 2022 року
Київ
справа № 140/15795/20
провадження № К/9901/46611/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Стрелець Т.Г., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Бруновської Н.В., Довгої О.І., Шавеля Р.М. від 13 жовтня 2021 року,
Вступ
1. Позивачка є вдовою померлого судді у відставці, який отримував довічне грошове утримання. Позивачка є пенсіонеркою та отримує пенсію за віком. Позивачка звернулась до відповідача із заявою про переведення її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника у відповідності до вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Рішенням відповідача відмовлено позивачці у переведенні з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Відмова обґрунтована тим, що Законом України «Про судоустрій і статус суддів» призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника за померлого суддю не передбачено.
2. Зважаючи на встановлені обставини справи, доводи учасників справи та аргументи судів попередніх інстанцій Суду слід дати відповідь на такі питання: 1) чи є довічне грошове утримання судді у відставці видом пенсії у розумінні законодавства? 2) чи мають пенсія за віком та довічне грошове утримання судді у відставці однакову правову природу? 3) чи має непрацездатний член сім'ї, який був на утриманні померлого годувальника (судді у відставці, який отримував довічне грошове утримання), право на пенсію по втраті годувальника у розмірі 50% довічного грошового утримання судді у відставці?
Короткий зміст позовних вимог
3. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, у якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 15 травня 2020 року № 32/1 за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 від 06 травня 2020 року № 2747 щодо переведення на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити та здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника на підставі статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 50% довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_3 на момент його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 починаючи з 09 лютого 2020 року.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
4. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.
5. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, виходив із того, що виплата довічного грошового утримання нерозривно пов'язана з конституційно визначеним статусом професійного судді, не є видом пенсії у розумінні законодавства, а відтак її розмір не може бути базовою величиною при розрахунку розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника, у випадку призначення такої пенсійної виплати непрацездатним членам сім'ї судді.
6. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 15 травня 2020 року № 32/1 за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 06 травня 2020 року № 2747 щодо переведення на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити та здійснювати виплату ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника на підставі статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 50% довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_3 на момент його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 починаючи з 09 лютого 2020 року.
7. Задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив із того, що пенсія за віком та довічне грошове утримання мають однакову правову природу. Системний аналіз статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, статті 142 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» дає підстави для висновку, що щомісячне довічне грошове утримання є альтернативною пенсії, що і підтверджує однакову природу таких виплат.
8. Оскільки пенсія за віком та довічне грошове утримання судді мають однакову правову природу, а ОСОБА_1 як особа яка перебувала на утриманні померлого чоловіка та отримувала від нього допомогу, як постійне і основне джерело засобів до існування, має право на передбачену Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсію у зв'язку з втратою годувальника у розрахунку від щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці померлого годувальника.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
9. Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області звернулось із касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року та залишити в силі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 перебувала з ОСОБА_3 у зареєстрованому шлюбі та вела з ним спільне господарство. Основним джерелом доходу сім'ї було грошове утримання ОСОБА_3 , який перебував на обліку в Шацько-Любомльському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримував щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці згідно з Законом України «Про судоустрій і статус суддів», розмір якого становив 54325,80 грн на місяць ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 помер.
11. ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника у відповідності до вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
12. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 15 травня 2020 року № 32/1 позивачці відмовлено у переведенні з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Відмова обґрунтована тим, що Законом України «Про судоустрій і статус суддів» призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника за померлого суддю не передбачено, переведення з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника їй відмовлено.
13. Про відмову у переведенні з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника позивачку повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 02 червня 2020 року № 0300-0308-8/15610.
14. Касаційна скарга обґрунтована тим, що судом апеляційної інстанції невраховані висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 11 липня 2019 року у справі № 667/1568/16, від 15 січня 2020 року у справі № 592/7939/16-а та від 28 квітня 2020 року у справі № 635/4299/17.
Релевантні джерела права
15. Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
16. Так, відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування прийнято Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який визначає, зокрема, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
17. Умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника встановлені статтею 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за змістом якої пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. Непрацездатними членами сім'ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону. Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника (частина перша, пункт 1 частини другої, абзац другий пункту 2 частини третьої цієї статті).
18. Питання, пов'язані з обчисленням розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника, унормовані статтею 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
19. Базовою величиною для визначення розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника на підставі правових норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є саме розмір пенсії за віком померлого годувальника, яку, як встановлено судами, чоловік позивачки не отримував.
20. В той же час, питання, пов'язані з обчисленням розміру пенсії за віком унормовані статтями 25, 27, 28, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
21. Згідно статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
22. Згідно із положеннями частини першої статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
23. Статтею 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено сферу його дії, зокрема, зазначено, що ним врегульовані відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, окрім іншого, види пенсійних виплат.
24. Своєю чергою, вичерпний перелік видів пенсійних виплат, які можуть бути призначені відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі визначає стаття 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
25. Враховуючи викладене, оскільки позивачка звернулась за призначенням пенсії у зв'язку з втратою годувальника саме на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір такої пенсії обчислюється виходячи з розміру пенсії за віком померлого годувальника. Іншого цим Законом не передбачено.
26. Колегія суддів враховує і те, що питання пенсійного забезпечення членів сім'ї суддів, в тому числі, у випадку втрати годувальника, не було врегульовано ні Законом України «Про статус суддів» ні Закон України «Про судоустрій і статус суддів».
27. Окрім цього, статтею 46 Основного Закону за громадянами закріплено право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
28. Довічне грошове утримання судді не є видом пенсії у розумінні норм діючого національного законодавства.
29. З цього приводу колегія суддів зазначає, що призначення такої виплати передбачено нормами спеціального законодавства, яким, в контексті спірних правовідносин, є закони України «Про статус суддів» та «Про судоустрій і статус суддів», при цьому, вказаними актами чітко визначено коло суб'єктів, які мають право на таке утримання, а саме - судді.
30. Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що конституційний принцип незалежності суддів забезпечує важливу роль судової влади в механізмі захисту прав і свобод людини і громадянина та є запорукою реалізації права на судовий захист, передбаченого частиною першою статті 55 Основного Закону України; положення Конституції України стосовно незалежності суддів, яка є невід'ємним елементом статусу суддів та їх професійної діяльності, пов'язані з принципом поділу державної влади та обумовлені необхідністю забезпечувати основи конституційного ладу й права людини, гарантувати самостійність і незалежність судової влади; гарантії незалежності суддів як необхідні умови здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом встановлені у базових законах з питань судоустрою, судочинства, статусу суддів, мають конституційний зміст і разом з визначеними Основним Законом України складають єдину систему гарантій незалежності суддів та повинні бути реально забезпечені; конституційний статус судді дає підстави ставити до судді високі вимоги і зберігати довіру до його компетентності та неупередженості, передбачає надання йому в майбутньому статусу судді у відставці, що також є гарантією належного здійснення правосуддя (рішення від 08.06.2016 у справі № 4-рп/2016, рішення від 20 березня 2002 року у справі № 5-рп/2002, від 1 грудня 2004 у справі №19-рп/2004, від 11 жовтня 2005 року у справі № 8-рп/2005, від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, від 03 червня 2013 року у справі № 3-рп/2013).
31. У рішенні від 08 червня 2016 року у справі № 4-рп/2016 Конституційний Суд України наголошував, що конституційний статус суддів, які здійснюють правосуддя, та суддів у відставці передбачає їх належне матеріальне забезпечення, яке повинне гарантувати здійснення справедливого, незалежного, неупередженого правосуддя.
32. У цьому ж рішенні Конституційний Суд України вказував, що щомісячне довічне грошове утримання є особливою формою матеріального забезпечення судді, полягає у гарантованій державою щомісячній грошовій виплаті, що слугує забезпеченню належного матеріального утримання судді після звільнення від виконання обов'язків (відставки), а також життєвого рівня, гідного його статусу.
33. Відтак, виплата довічного грошового утримання нерозривно пов'язана з конституційно визначеним статусом професійного судді, не є видом пенсії у розумінні законодавства, а відтак її розмір не може бути базовою величиною при розрахунку розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника, у випадку призначення такої пенсійної виплати непрацездатним членам сім'ї судді.
34. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 11 липня 2019 року у справі № 667/1568/16, від 15 січня 2020 року у справі № 592/7939/16-а та від 28 квітня 2020 року у справі № 635/4299/17.
35. Суд звертає увагу, що Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено загальний підхід для обчислення усіх видів пенсій з базової величини - пенсії за віком, порядок обчислення якої унормовано у статті 27 цього Закону.
36. Так само від розміру пенсії за віком визначається розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника (частина перша статті 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
37. Отже, незалежно від того, отримувала особа пенсію за віком чи ні, усі пенсії, в тому числі і пенсія у зв'язку з втратою годувальника, обчислюються з однакової базової величини - пенсії за віком.
38. З огляду на це, та обставина, що суддя у відставці ОСОБА_3 пенсії за віком не отримував (а отримував щомісячне грошове утримання судді у відставці), не є перешкодою для застосування пенсії за віком як базової величини для обчислення розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
39. Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 21 грудня 2021 року у справі № 440/7341/20.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
40. У ході розгляду справи підтвердились обставини, які слугували підставою відкриття касаційного провадження, а саме неврахування судом апеляційної інстанції висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 11 липня 2019 року у справі № 667/1568/16, від 15 січня 2020 року у справі № 592/7939/16-а та від 28 квітня 2020 року у справі № 635/4299/17.
41. Відповідно до статті 352 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
42. Виходячи з викладеного та ураховуючи встановлені по справі обставини, колегія суддів доходить висновку про те, що у зв'язку із неправильним застосуванням судом апеляційної інстанції норм матеріального права постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року підлягає скасуванню, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року - залишенню в силі.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області задовольнити.
Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року скасувати.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року залишити в силі.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та не оскаржується.
Суддя-доповідач Н.В. Коваленко
Судді Я.О. Берназюк
Т.Г. Стрелець