Постанова від 18.05.2022 по справі 676/1467/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2022 року

м. Київ

справа №676/1467/17

адміністративне провадження № К/9901/48484/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Шарапи В.М.,

суддів Стеценка С.Г., Чиркіна С.М.,

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.04.2018 (головуючий суддя Драчук Т.О., судді: Полотнянко Ю.П., Загороднюк А.Г.)

у справі №676/1467/17

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області,

треті особи: Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області, Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

1. В березні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (з подальшим уточненням позовних вимог) щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 01.01.2016 здійснити перерахунок, стягнувши недоотриману суму, та виплачувати пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова КМУ №988) та наданої довідки Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області №133 від 23.02.2017.

2. Постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 08.12.2017 адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок з 01.01.2016 та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до Постанови КМУ №988 та довідки про грошове забезпечення для нарахування (перерахування) пенсії №133 від 23.02.2017 Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.

3. Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.04.2018 скасовано постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 08.12.2017 та прийнято нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

4. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено, що:

4.1. З 2014 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію згідно з Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

4.2. Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 20.10.2016 у справі №676/1910/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання дій протиправними: зобов'язано Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області виготовити та надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно Постанови КМУ №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, премії.

4.3. Відповідно до довідки Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області №133 від 23.02.2017 року про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії за посадою на день звільнення помічника начальника районного відділу - оперативного чергового чергової частини штабу Кам'янець-Подільського районного відділу УМВС в Хмельницькій області, яка за своїми функціональними обов'язками наближена до старшого інспектора відділу (відділення) поліції, відповідно до Постанови КМУ №988, який становить 7 598 грн. (посадовий оклад + оклад за військовим (спеціальним) званням +надбавка за вислугу років 40% + надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 10% + премія 16%). Зазначену довідку видано на виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 20.10.2016 у справі №676/1910/16-а.

4.4. 05.12.2016, 01.02.2017 та 04.03.2017 ОСОБА_1 звертався до відповідача з заявою про проведення перерахунку розміру пенсії, у зв'язку із наданою Головним управління Національної поліції в Хмельницькій області довідкою.

4.5. Листами № 1043/С-8 від 28.12.2016, № 83/С-8 від 17.02.2017 та №147/С-8 від 17.03.2017 у такому перерахунку ОСОБА_1 було відмовлено.

4.6. Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

5. Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, виходив із того, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, внаслідок чого порушив гарантоване державою право ОСОБА_1 на пенсійне забезпечення. Зазначив, що посилання відповідача на відсутність виділення коштів з Державного бюджету України як на обґрунтовану підставу для затримки проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу суперечать нормам Закону №2262-ХІІ та Порядку №45.

6. Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, виходив з того, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області діяло в межах та спосіб передбачений законом, а його відмова в перерахунку пенсії позивачу відповідно довідки Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області №133 від 23.02.2017 відповідає діючому законодавству, оскільки згідно Порядку №45 уповноваженим органом, який готує для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи була ліквідаційна комісія УМВСУ в Хмельницькій області.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

7. Позивач - ОСОБА_1 , подав касаційну скаргу на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.04.2018, в якій просить її скасувати та залишити в силі постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 08.12.2017.

7.1. Відповідно до змісту касаційної скарги позивач вважає, що суд апеляційної інстанції визнав його право на перерахунок пенсії, однак скасував рішення суду першої інстанції, яким позов задоволено. Вказав, що підставою для проведення перерахунку пенсії може бути рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, та заява пенсіонера і додані до неї документи.

8. У відзиві на касаційну скаргу відповідач не погодився із касаційною скаргою, вважав її необґрунтованою, а рішення суду апеляційної інстанції законним та обґрунтованим.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:

9. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

10. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.

11. Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

12. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

13. Законом №900-VIII статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

14. Статтею 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

15. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

16. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

17. Згідно з абзацом другим пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.07.2015 №580-VIII «Про Національну поліцію» (згідно з Законом №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

18. Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

19. Кабінет Міністрів України постановою №988 та постановою №947 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова КМУ №988 набрала чинності 2 грудня 2015 року.

20. Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови КМУ №988 згідно із Законом №900-VIII, статтями 51, 63 Закону №2262-XII.

21. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ.

22. За такого правового регулювання та обставин справи право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 є безумовним та під сумнів не ставиться.

23. Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах вже була висловлена Верховним Судом у рішенні від 15.02.2018 у справі №820/6514/17 і колегія суддів не вбачає підстав для відступу від такої позиції.

24. Поряд з цим, здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок № 45) процедура.

25. Відповідно до пункту 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

26. Пунктами 2, 3 Порядку №45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

27. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

28. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

29. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

30. Отже, цим Порядком встановлена наступна послідовність дій: МВС України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

31. Як убачається із позовних вимог (уточнених), позивач просить, зокрема, здійснити перерахунок та виплачувати пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та наданої довідки Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області №133 від 23.02.2017.

32. Суд апеляційної інстанції встановив, що відповідно до листа Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 "Про розгляд листа" на даний час повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісіями ГУ МВС (УМВС) в областях та м. Києві.

33. Отже, державним органом уповноваженим видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на момент виникнення спірних правовідносин були ліквідаційні комісії ГУ МВС (УМВС) в областях та м. Києві.

34. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що пенсійний орган діяв у спосіб передбачений законом, його відмова у перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області №133 від 23.02.2017 відповідає діючому законодавству, оскільки згідно Порядку №45 уповноваженим органом, який готує для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення, була ліквідаційна комісія УМВСУ в Хмельницькій області.

35. Колегія суддів погоджується за такими висновками та зазначає, що у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у справі Пз/9901/8/18 викладено правовий висновок, згідно якого довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Відступу від такої правової позиції не було.

36. Враховуючи положення пункту 9 Порядку №45, згідно якого Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок, відповідач не мав правових підстав для здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення для нарахування (перерахування) пенсії №133 від 23.02.2017 Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області.

37. У зв'язку з цим суд відхиляє доводи касаційної скарги в частині протиріч висновків оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції щодо наявності права у позивача на перерахунок пенсії та відмовою у задоволенні його позовних вимог.

38. Крім того, суд звертає увагу на той факт, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, видана ліквідаційною комісією УМВСУ в Хмельницькій області, та свідчить про дотримання Порядку № 45 в частині надання довідок до пенсійного органу.

39. За таких обставин Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду знаходить, що рішення апеляційного суду у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд апеляційної інстанції, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

40. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд апеляційної інстанцій не допустив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15.01.2020 №460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", статтями 341, 345, 349, 350, 359 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.04.2018 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя - доповідач В.М. Шарапа

Судді С.Г. Стеценко

С.М. Чиркін