Рішення від 18.05.2022 по справі 480/10507/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2022 року Справа № 480/10507/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10507/21 за позовом ОСОБА_1 до Синівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Синівської сільської ради (далі по тексту - відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати Рішення Синівської сільської ради Роменського району Сумської області від 02.07.2021, про відмову в наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки розташованої на території Синівської сільської ради орієнтовною площею 2,0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства та зобов'язати Синівську сільську раду Роменського району Сумської області надати дозвіл ОСОБА_1 на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки розташованої на території Синівської сільської ради Роменського району Сумської області орієнтовним розміром 1,4865 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства за кадастровим номером 5923282600:03:002:0315 і затвердити згідно із вимогами чинного законодавства України документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки розташованої на території Синівської сільської ради Роменського району Сумської області розміром 1,4865 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства за кадастровим номером 5923282600:03:002:0315, яку буде подано після розроблення.

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що у червні 2021 року позивач звернулась до Синівської сільської ради (територіальної громади) із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Синівської сільської ради (територіальної громади), площею до 2 гектар, а саме згідно доданого викопіювання: 1,4865 га за кадастровим номером 5923282600:03:002:0315. 02 липня 2021 відповідним рішенням Синівська сільська рада відмовила у наданні дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Синівської ради Роменського району Сумської області, орієнтовним розміром 2,0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, через те, що бажане місце розташування земельної ділянки накладається на особисті селянські господарства громадян Синівської сільської ради Роменського району Сумської області. Позивач не погоджується з даним рішенням відповідача та вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.

На виконання зазначеної ухвали представником відповідача подано до суду відзив, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що 14.06.2021 року позивачем було подано заяву Синівської сільської ради щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею до двох гектарів, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Зважаючи на подану заяву гр. ОСОБА_1 , позивач не звертався з проханням щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею до двох гектарів, для ведення особистого селянського господарства. При цьому відповідно до статті 121 Земельного кодексу України (норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам) Синівська сільська рада не має повноважень щодо безоплатної передачі земельних ділянок громадянам у власність цільове призначення яких слугує для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 31, 41-42).

Позивачем було надано суду відповідь на відзив, в якій, зокрема, зазначено, що за результатами розгляду звернення позивача 02.07.2021 відповідним рішенням Синівська сільська рада відмовила у наданні дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Синівської ради Роменського району Сумської області, орієнтовним розміром 2,0000 га, через те, що бажане місце розташування земельної ділянки накладається на особисті селянські господарства громадян Синівської сільської ради Роменського району Сумської області. Саме зазначене вище рішення відповідача і є предметом відповідного позову, оскільки позивачем встановлено, що дата державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер якої 5923282600:03:002:0315 є 04.06.2021, суб'єктом права власності на земельну ділянку є Синівська сільська рада, форма власності комунальна, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - землі запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), відомості про суб'єкта речових прав на земельну ділянку чи будь-які обмеження відсутні у тому числі й зазначені у зазначеному вище рішенні відповідача, а саме: бажане місце розташування земельної ділянки накладається на особисті селянські господарства громадян Синівської сільської ради Роменського району Сумської області (а.с. 33-37).

Представником Синівської сільської ради було надано суду заперечення на відповідь на відзив, в яких, зокрема, зазначено, що рішенням чотирнадцятої сесії восьмого скликання від 25.11.2021 року внесено зміни до Рішення 8 сесії 8 скликання Синівської сільської ради від 02.07.2021 року. Пункт перший викладено в слідуючій редакції: «Відмовити ОСОБА_1 в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га для ведення товарного виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Синівської сільської ради Роменського району Сумської області так, як відповідно до статті 121 Земельного Кодексу України норми безоплатна передача земельних ділянок громадянам для товарного виробництва не передбачена» (а.с. 46).

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач звернулася до Синівської сільської ради із заявою від 14.06.2021 року, в якій просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею до двух гектарів, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок категорії земель згідно КВЦПЗ сільськогосподарського призначення Синівської сільської ради (а.с. 10). До заяви було додано копію паспорту, ідентифікаційного номеру та графічні матеріали (а.с. 11).

Рішенням восьмої сесії восьмого скликання Синівської сільської ради Роменського району Сумської області від 02.07.2021 було відмовлено ОСОБА_1 в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення товарного виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Синівської сільської ради, Роменського району Сумської області так, як бажане місце розташування земельної ділянки накладається на ОС громадян Синівської сільської ради, Роменського району Сумської області (а.с. 12).

Під час розгляду даної справи, рішенням чотирнадцятої сесії восьмого скликання Синівської сільської ради Роменського району Сумської області від 25.11.2021 було внесено зміни до рішення 8 сесії 8 скликання Синівської сільської ради від 02.07.2021 року, та викладено пункт перший в слідуючій редакції: «Відмовити ОСОБА_1 в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення товарного виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Синівської сільської ради Роменського району Сумської області так, як відповідно до статті 121 Земельного Кодексу України норми безоплатна передача земельних ділянок громадянам для товарного виробництва не передбачена" (а.с. 65).

Отже з матеріалів справи судом встановлено, що фактично позивач звертався до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею до двух гектарів, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а не для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

При цьому в силу положень ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

В свою чергу згідно ст. 33 Земельного кодексу України земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянами у користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.

З аналізу зазначених норм законодавства суд вбачає, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара. Тобто ст. 121 Земельного кодексу України не передбачено право громадян на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. При цьому отримані громадянами земельні ділянки призначені для ведення особистого селянського господарства можуть бути передані ними у користування юридичним особам України для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

А відтак, враховуючи, що позивач фактично звертався до Синівської сільської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність саме для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та рішенням чотирнадцятої сесії восьмого скликання Синівської сільської ради Роменського району Сумської області від 25.11.2021 було внесено зміни до рішення 8 сесії 8 скликання Синівської сільської ради від 02.07.2021 року, та викладено пункт перший в слідуючій редакції: «Відмовити ОСОБА_1 в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення товарного виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Синівської сільської ради Роменського району Сумської області так, як відповідно до статті 121 Земельного Кодексу України норми безоплатна передача земельних ділянок громадянам для товарного виробництва не передбачена" (а.с. 65), суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат, понесених позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Синівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення Синівської сільської ради Роменського району Сумської області від 02.07.2021, про відмову в наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки розташованої на території Синівської сільської ради орієнтовною площею 2,0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства та зобов'язання Синівської сільської ради Роменського району Сумської області надати дозвіл ОСОБА_1 на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки розташованої на території Синівської сільської ради Роменського району Сумської області орієнтовним розміром 1,4865 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства за кадастровим номером 5923282600:03:002:0315 і затвердити згідно із вимогами чинного законодавства України документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки розташованої на території Синівської сільської ради Роменського району Сумської області розміром 1,4865 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства за кадастровим номером 5923282600:03:002:0315, яку буде подано після розроблення - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек