Ухвала від 16.05.2022 по справі 916/1816/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________УХВАЛА

"16" травня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/1816/17

Господарський суд Одеської області у складі судді Демешина О. А. за участю секретаря судового засідання Рибки Ю. Е., розглянувши скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Компанія „НІКО-ТАЙС” (вх. № 2-293/22), на бездіяльність державного виконавця Фастівського ВДВС у Фастівському районі Київської області Центрального МРУ Міністерства юстиції (м. Київ) у виконавчому провадженні №58733306 та №58733430 щодо примусового виконання наказів Господарського суду Одеської області по справі №916/1816/17 від 25 вересня 2017 року:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю „Компанія „НІКО-ТАЙС”

Відповідач 1: Товариство з обмеженою відповідальністю „СОВАГРО”

Відповідач 2: Приватне сільськогосподарське підприємство „ШЛЯХОВИК”

Про: стягнення солідарно 37713,64 грн.

Представники сторін:

від позивача (скаржника/стягувача): Грищенко О.М. довіреність б/н від 12.08.2021 року.

від відповідачів (боржників) та органу ДВС у судове засідання не з'явились.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Одеської області від 12.09.2017 у справі №916/1816/17 стягнуто солідарно з Приватного сільськогосподарського підприємства „ШЛЯХОВИК” та з Товариства з обмеженою відповідальністю „Совагро” на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Компанія „НІКО-ТАЙС” штрафу у сумі 1 804, 03 грн.; 1600 грн. судового збору та 2600 грн. витрат на послуги адвоката; стягнуто з Приватного сільськогосподарського підприємства „ШЛЯХОВИК” на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Компанія „НІКО-ТАЙС” 11 265, 69 грн. пені, 2 844, 73 грн. інфляційних втрат та 21799, 19 грн. 30%-річних.

25.09.2017 на виконання рішення Господарського суду Одеської області від 12.09.2017 у справі №916/1816/17 судом видано накази на примусове виконання рішення.

29.04.2022р. суд отримав скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Компанія „НІКО-ТАЙС” (вх. № 2-279/22) на бездіяльність державного виконавця Фастівського ВДВС у Фастівському районі Київської області Центрального МРУ Міністерства юстиції (м. Київ) у виконавчому провадженні №58733306 та №58733430 щодо примусового виконання наказів Господарського суду Одеської області по справі №916/1816/17 від 25 вересня 2017 року.

Суд призначив скаргу до розгляду на"16" травня о 10:00, про що повідомив сторін по справі та відповідний орган ДВС засобами поштового зв'язку та по електронній пошті.

Так, скаржник просить суд:

- визнати за період із 01 грудня 2019 року по 23 лютого 2022 року неправомірною бездіяльність державного виконавця Фастівського ВДВС у Фастівському районі Київської області Центрального МРУ Міністерства юстиції (м. Київ) у виконавчому провадженні №58733306 та №58733430 щодо примусового виконання наказів Господарського суду Одеської області по справі №916/1816/17 від 25 вересня 2017 року, котра виразилась у порушенні строків та порядку вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №58733306 та №58733430 щодо примусового виконання наказів Господарського суду Одеської області по справі №916/1816/17 від 25 вересня 2017 року із врахуванням норм та положень Закону України “Про виконавче провадження”.

- зобов'язати державного виконавця або іншу посадову особу Фастівського ВДВС у Фастівському районі Київської області Центрального МРУ Міністерства юстиції (м. Київ) усунути допущене порушення (поновити порушене право заявника) шляхом дотримання строків та порядку вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №58733306 та №58733430 щодо примусового виконання наказів Господарського суду Одеської області по справі №916/1816/17 від 25 вересня 2017 року із врахуванням норм та положень Закону України “Про виконавче провадження”.

Скарга мотивована тим, що відповідно до офіційних відомостей, котрі містяться на офіційному веб-сайті Автоматизованої системи виконавчих проваджень, за період з 01 грудня 2019 року по 23 лютого 2022 року, в силу дії обов'язкових норм Закону України “Про виконавче провадження”, всіх можливих та необхідних своєчасних, належних, допустимих та об'єктивних виконавчих дій, державним виконавцем Фастівського ВДВС у Фастівському районі Київської області Центрального МРУ Міністерства юстиції (м. Київ) - не вчинялось.

При цьому, скаржник вказує перелік дій, які, на його думку, державний виконавець зобов'язаний вчинити, відповідно до Закону України „Про виконавче провадження”, проте не вчинив, чим порушив права скаржника, як стягувача по цій справі.

Від державного виконавця Фастівського ВДВС у Фастівському районі Київської області Центрального МРУ Міністерства юстиції (м. Київ) заперечень по скарзі не надійшло.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника скаржника, суд вважає, що скаргу слід задовольнити,, виходячи з наступного:

Відповідно до приписів ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України. Принцип обов'язковості рішень суду закріплено також в п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України.

Приписами ч. ч. 1, 5 ст. 74 Закону України “Про виконавче провадження” від 2 червня 2016 року N 1404-VIII (з наступними змінами та доповненнями) встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом. Рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів. Рішення виконавця про відкладення проведення виконавчих дій може бути оскаржене протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України “Про виконавче провадження” примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження” виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.

При цьому, положеннями ч. ч. 3, 5 ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження” встановлено, що виконавець має право, зокрема, проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну; за наявності вмотивованого рішення суду про примусове проникнення до житла чи іншого володіння фізичної особи безперешкодно входити на земельні ділянки, до житлових та інших приміщень боржника - фізичної особи, особи, в якої перебуває майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, проводити в них огляд, у разі потреби примусово відкривати їх в установленому порядку із залученням працівників поліції, опечатувати такі приміщення, арештовувати, опечатувати та вилучати належне боржникові майно, яке там перебуває та на яке згідно із законом можливо звернути стягнення; накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку; накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах та органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (крім коштів на рахунках платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, коштів на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом), на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей. Під час виконання рішень виконавець має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, яка міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється Міністерством юстиції України разом із державними органами, які забезпечують їх ведення.

Відповідно до ч. 2 ст. 48 Закону України “Про виконавче провадження” стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах.

Відповідно до ч. 8 ст. 48 Закону України "Про виконавче провадження” від 2 червня 2016 року N 1404-VIII виконавець проводить перевірку майнового стану боржника у 10-денний строк з дня відкриття виконавчого провадження; у подальшому така перевірка проводиться виконавцем не рідше ніж один раз на два тижні - щодо виявлення рахунків боржника, не рідше ніж один раз на три місяці - щодо виявлення нерухомого та рухомого майна боржника та його майнових прав, отримання інформації про доходи боржника.

Так, законодавцем передбачений порядок здійснення дій у виконавчому провадженні Враховуючи те, що державний виконавець наділений владними повноваженнями, то він повинен дотримуватись цих вимог законодавства з метою забезпечення максимального дотримання засад, передбачених спи 2 Закону України “Про виконавче провадження”. Зокрема, такими засадами є - верховенство права, законність, справедливість, неупередженість та об'єктивність, гласність та відкритість виконавчого провадження. Разом з тим, порушення зазначених засад має наслідком порушення безпосередньо прав сторін виконавчого провадження.

При цьому здійснення державним виконавцем комплексу дій, які визначені законом, будуть вважатися належними у разі вжиття останнім усіх необхідних (можливих) заходів у їх передбаченій нормативно-правовим актом певній послідовності для повного виконання виконавчого документу у встановлені законом строки, з дотриманням прав учасників виконавчого провадження - стягувана та боржника.

Згідно ч. 2 ст. 36 Закону України “Про виконавче провадження”, розшук боржника - юридичної особи, майна боржника організовує виконавець шляхом подання запитів до відповідних органів, установ або проведення перевірки інформації про майно чи доходи боржника, що міститься в базах даних і реєстрах, та перевірки майнового стану боржника за місцем проживання (перебування) або його місцезнаходженням. У разі необхідності розшуку транспортного засобу боржника виконавець виносить постанову про такий розшук, яка є обов'язковою для виконання поліцією.

Відповідно до ч. 8 ст. 48 Закону № 1404-УШ виконавець проводить перевірку майнового стану боржника у 10-денний строк з дня відкриття виконавчого провадження. У подальшому така перевірка проводиться виконавцем не рідше ніж один раз на два тижні - щодо виявлення рахунків боржника, не рідше ніж один раз на три місяці - щодо виявлення нерухомого та рухомого майна боржника та його майнових прав, отримання інформації про доходи боржника.

Періодичність проведення таких перевірок визначена Законом України “Про виконавче провадження”, тобто такі перевірки не мають вчинятися державним виконавцем одноразово.

В свою чергу, відсутність обґрунтованого висновку стосовно належного та повного вчинення державним виконавцем визначених законом дій щодо розшуку майна боржника дає підстави вважати передчасним висновок про відсутність такого майна у боржника, та як результат - про передчасність наявності підстав для посилання на неможливість виконання судового рішення за рахунок відсутності майна у Боржника - адже, відсутність майна у Боржника належним чином не підтверджена, а наявність майна у Боржника належним чином не перевірена.

Виконавець проводить перевірку майнового стану боржника у 10-денний строк з дня відкриття виконавчого провадження. У подальшому така перевірка проводиться виконавцем не рідше ніж один раз на два тижні - щодо виявлення рахунків боржника, не рідше ніж один раз на три місяці - щодо виявлення нерухомого та рухомого майна боржника та його майнових прав, отримання інформації про доходи боржника (ч. 8 ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження”).

Тобто, згідно вимог Закону України “Про виконавче провадження” державний виконавець повинен періодично проводити перевірки з метою належного виконання рішення суду. Такі перевірки мають вчинятися державним виконавцем систематично, доказів дотримання та виконання даного пункту (вимоги законодавства), як свідчать матеріали справи, дотримано не було.

Крім того, відповідно ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частинами 1, 3 статті 74 ГПК України закріплений обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно ст. 79 ГПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно ч. 1, 9 ст. 80 ГПК України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Суд враховує, що матеріали даної справи не містять взагалі будь-яких доказів на підтвердження дотримання Фастівським ВДВС у Фастівському районі Київської області Центрального МРУ Міністерства юстиції (м. Київ) порядку та періодичності здійснення заходів примусового виконання в межах виконавчого провадження №58733306 та №58733430 щодо примусового виконання наказів Господарського суду Одеської області по справі №916/1816/17 від 25 вересня 2017 року, із дотриманням вимог Закону України «Про виконавче провадження», за період із 01 грудня 2019 року по 23 лютого 2022 року

З огляду на викладене вище, господарський суд доходить висновку про наявність правових підстав для визнання неправомірною бездіяльність державного виконавця Фастівського ВДВС у Фастівському районі Київської області Центрального МРУ Міністерства юстиції (м. Київ) у виконавчому провадженні №58733306 та №58733430 за період із 01 грудня 2019 року по 23 лютого 2022 року щодо примусового виконання наказів Господарського суду Одеської області по справі №916/1816/17 від 25 вересня 2017 року, котра виразилась у порушенні строків та порядку вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №58733306 та №58733430 щодо примусового виконання наказів Господарського суду Одеської області по справі №916/1816/17 від 25 вересня 2017 року із врахуванням норм та положень Закону України “Про виконавче провадження”.

Статтею 339 ГПК України встановлено, що сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.

Частинами 1,2 статті 343 ГПК України встановлено, що за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу.

У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).

З огляду на викладене, суд вважає, що скарга ТОВ „Компанія „НІКО-ТАЙС” на бездіяльність державного виконавця Фастівського ВДВС у Фастівському районі Київської області Центрального МРУ Міністерства юстиції (м. Київ) у виконавчому провадженні №58733306 та №58733430 щодо примусового виконання наказів Господарського суду Одеської області по справі №916/1816/17 від 25 вересня 2017 року.

Керуючись ст. 343, 344, 234, ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Компанія „НІКО-ТАЙС” (вх. № 2-293/22), на бездіяльність державного виконавця Фастівського ВДВС у Фастівському районі Київської області Центрального МРУ Міністерства юстиції (м. Київ) у виконавчому провадженні №58733306 та №58733430 щодо примусового виконання наказів Господарського суду Одеської області по справі №916/1816/17 від 25 вересня 2017 року - задовольнити.

2. Визнати за період із 01 грудня 2019 року по 23 лютого 2022 року неправомірною бездіяльність державного виконавця Фастівського ВДВС у Фастівському районі Київської області Центрального МРУ Міністерства юстиції (м. Київ) у виконавчому провадженні №58733306 та №58733430 щодо примусового виконання наказів Господарського суду Одеської області по справі №916/1816/17 від 25 вересня 2017 року, котра виразилась у порушенні строків та порядку вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №58733306 та №58733430 щодо примусового виконання наказів Господарського суду Одеської області по справі №916/1816/17 від 25 вересня 2017 року із врахуванням норм та положень Закону України “Про виконавче провадження”.

3. Зобов'язати державного виконавця або іншу посадову особу Фастівського ВДВС у Фастівському районі Київської області Центрального МРУ Міністерства юстиції (м. Київ) усунути допущене порушення (поновити порушене право заявника) шляхом дотримання строків та порядку вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №58733306 та №58733430 щодо примусового виконання наказів Господарського суду Одеської області по справі №916/1816/17 від 25 вересня 2017 року із врахуванням норм та положень Закону України “Про виконавче провадження”.

Ухвала набрала законної сили 16.05.2022р.

та може бути оскаржена в порядку ст.ст.253-259 ГПК України

Повний текст ухвали складено 17.05.2022р.

Суддя О.А. Демешин