10.05.2022 року м. Дніпро Справа № 912/2703/21
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Паруснікова Ю.Б. (доповідач),
суддів Білецької Л.М., Верхогляд Т.А.,
секретар судового засідання Саланжій Т.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Центрального апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 23.11.2021 (суддя Глушков М.С.; повне рішення складено 03.12.2021) у справі № 912/2703/21
за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця», м. Київ в особі Регіональної філії «Одеська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м. Одеса
до Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради, м. Олександрія, Кіровоградської області
про стягнення 366749,16 грн, -
1. Короткий зміст позовних вимог і рішення суду першої інстанції.
Акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Одеська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» звернулося до Господарського суду Кіровоградської області з позовом про стягнення з Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради 366749,16 грн збитків за пільгове перевезення пасажирів за 2020 рік.
Позов мотивовано порушенням відповідачем, який є розпорядником бюджетних коштів, обов'язку щодо компенсації пільгового проїзду громадян за 2020 рік та не проведенням розрахунків за пільгові перевезення окремих категорій громадян.
Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 23.11.2021 позов у справі № 912/2703/21 задоволено.
Стягнуто з Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради на користь Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Одеська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» 366749,16 грн збитків за пільгове перевезення пасажирів за 2020 рік.
Місцевий господарський суд дійшов висновку, що положення діючого законодавства України покладають на відповідача обов'язок компенсувати підтверджені обліковими формами недоотримані позивачем грошові кошти за перевезення пільгової категорії населення в повному обсязі, незалежно від місця проживання (навчання) такого позивача.
Місцевий господарський суд зазначив, що нормами діючого законодавства не передбачена залежність відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям населення від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
2. Короткий зміст вимог та узагальнені доводи апеляційної скарги.
Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Кіровоградської області від 23.11.2021 у справі № 912/2703/21 скасувати і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга мотивована відсутністю бюджетного фінансування на компенсаційні виплати за перевезення пільгових категорій населення.
Скаржник зазначає, що місцевим господарським судом не враховано, що управління здійснює компенсацію за перевезення лише тих пільговиків, які перебувають на обліку в ЄДАРП, в той час як залізницею надані неякісні розрахункові форми.
3. Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи.
Акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Одеська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» у відзиві на апеляційну скаргу заперечило проти її доводів, просила залишите без задоволення, а рішення суду без змін.
Позивач зазначає, що доводи скаржника стосовно наявності у нього зобов'язання з перевезення лише тих пільговиків, які перебувають у нього на обліку, суперечить положенням Бюджетного кодексу та підзаконним нормативно-правовим актам і такими діями відповідач порушує права пільговиків на отримання послуг по безкоштовному проїзду у залізничному транспорті.
4. Рух справи в суді апеляційної інстанції.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 17.01.2021 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 23.11.2021 у справі № 912/2703/21.
У судовому засіданні 10.05.2022 оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
5. Встановлені судом першої та апеляційної інстанції обставини справи.
Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради (головний розпорядник бюджетних коштів) 28.02.2020 уклало з Акціонерним товариством «Українська залізниця», в особі виробничого підрозділу «Знам'янської дирекції залізничних перевезень» Регіональної філії «Одеська залізниця» (перевізник) договір №14 на надання інших пільг окремим категоріям громадян відповідно до законодавства (далі - Договір № 14, а.с. 26).
У відповідності до пункту 1.1 Договору № 14 його предметом є взаємовідносини перевізника та головного розпорядника бюджетних коштів щодо забезпечення перевезення та відшкодування витрат пов'язаних з перевезенням залізничним транспортом у 2020 році пільгових категорій громадян, у поїздах внутрішньодержавного та міждержавного сполучення.
На дату укладання договору бюджетні зобов'язання в межах кошторисних призначень становлять 165000,00 грн. У разі зміни розміру кошторисних призначень сума договору може бути відповідно збільшена або зменшена (пункт 1.2 Договору № 14).
Згідно з пунктом 2.1.1 Договору № 14 перевізник має право здійснювати перевезення пільгових категорій зареєстрованих на території замовника у загальних, плацкартних та купейних вагонах пасажирських поїздів внутрішньодержавного та міждержавного сполучення за умов придбання пасажирами пільгової категорії безкоштовних (на пільгових умовах) проїзних документів (квитків) протягом поточного року.
У пункті 3.1 Договору № 14 визначено, що з урахуванням переліку пільгових категорій громадян, зазначених у додатку № 1 до цього договору, перевізник зобов'язаний щомісяця до 15 числа наступного за звітним місяцем, надати управлінню праці та соціального захисту населення розрахунок витрат на відшкодування збитків за перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом за минулий місяць, згідно з формою « 2-пільга» (Додаток № 2 до Договору) для здійснення звірки з електронною базою даних Єдиного державного автоматизованого реєстру пільговиків, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги». У разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не проводить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації.
Після уточнення усіх розбіжностей та складання акта звіряння розрахунків з перевізником, головний розпорядник бюджетних коштів повинен перерахувати перевізнику компенсацію за перевезення пільгової категорії населення залізничним транспортом у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні на протязі 5-ти днів, з дня надходження коштів на його рахунок (пункт 3.2 Договору № 14).
Відповідно до пункту 6.1 Договору № 14 він вступає в силу з 01.01.2020 і діє до 31.12.2020 і вважається пролонгованим до проведення остаточних розрахунків.
Згідно з додатковою угодою від 27.10.2020 до Договору № 14 сторонами погоджено зменшити суму договору на 40000,00 грн і загальна сума бюджетних зобов'язань в межах кошторисних призначень становить 125000,00 грн (а.с. 27).
Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради (головний розпорядник бюджетних коштів) 28.02.2020 уклало з Акціонерним товариством «Українська залізниця», в особі виробничого підрозділу «Знам'янської дирекції залізничних перевезень» Регіональної філії «Одеська залізниця» (перевізник) договір № 15 на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті (далі - Договір № 15, а.с. 28), за умовами якого предметом цього договору є взаємовідносини перевізника та головного розпорядника бюджетних коштів по забезпеченню розрахунків за надані послуги по перевезенню пасажирів залізничним транспортом у приміському сполученні (пункт 1.1 Договору № 15). На дату укладення договору бюджетні зобов'язання в межах кошторисних призначень становлять 225000,00 грн. У разі зміни розміру кошторисних призначень сума договору може бути відповідно збільшена або зменшена (пункт 1.2 Договору № 15).
У пункті 2.2 Договору № 15 визначено, що головний розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний: здійснювати компенсацію за рахунок коштів міського бюджету за пільговий проїзд окремим категоріям громадян, визначених чинним законодавством, в межах бюджетних призначень лише за 2020 рік; здійснювати щомісячний прийом розрахунків витрат на відшкодування збитків за перевезення пільгової категорії громадян залізничним транспортом приміського сполучення в межах бюджетних призначень на 2020 рік.
Згідно з пунктом 3.1 Договору № 15 з урахуванням переліку пільгових категорій громадян, зазначених у додатку № 1 до цього договору, перевізник зобов'язаний щомісяця до 15 числа наступного за звітним місяцем, надати управлінню праці та соціального захисту населення розрахунок витрат на відшкодування збитків за перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом за минулий місяць, згідно з формою « 2-пільга» (Додаток № 2 до Договору) для здійснення звірки з електронною базою даних Єдиного державного автоматизованого реєстру пільговиків, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги». У разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не проводить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації.
Цей договір вступає в силу з 01.01.2020 і діє до 31.12.2020 (пункт 6.1 Договору № 15).
Додатковою угодою від 27.10.2020 до Договору № 15 зменшено суму договору на 110000,00 грн і загальна сума бюджетних зобов'язань в межах кошторисних призначень становить 115000,00 грн (а.с. 29). Крім того, відповідно до зазначеної додаткової угоди пункт 6.1 Договору № 15 викладено у наступній редакції: «Цей Договір вступає в силу і діє до 31 грудня 2020 року та вважається пролонгованим до проведення остаточних розрахунків.
Договори № 14 і № 15 та додаткові угоди до них підписані сторонами та скріплені печатками.
Відповідно до облікових форм про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету м. Олександрія Кіровоградської області у приміському, внутрішньодержавному, міждержавному сполученні за період з січня по грудень 2020 року (за виключенням квітня та травня 2020 року; а.с. 14-23), позивачем за власний рахунок здійснено перевезення пільгової категорії населення громадян на загальну суму 366749,16 грн, а саме:
у січні 2020 року: 52975,55 грн (далеке сполучення) та 31376,78 грн (приміське сполучення);
у лютому 2020 року: 46917,49 грн (далеке сполучення) та 30370,41 грн (приміське сполучення);
у березні 2020 року: 22973,94 грн (далеке сполучення) та 20715,47 грн (приміське сполучення);
у червні 2020 року: 9515,32 грн (далеке сполучення) та 27173,89 грн (приміське сполучення);
у липні 2020 року: 20314,75 грн (далеке сполучення) та 32342,48 грн (приміське сполучення);
у серпні 2020 року: 28347,17 грн (далеке сполучення) та 22172,98 грн (приміське сполучення);
у вересні 2020 року: 19436,55 грн (далеке сполучення) та 17975,00 грн (приміське сполучення);
у жовтні 2020 року: 32344,21 грн (далеке сполучення) та 15355,33 грн (приміське сполучення);
у листопаді 2020 року: 29616,98 грн (далеке сполучення) та 14895,44 грн (приміське сполучення);
у грудні 2020 року: 33505,83 грн (далеке сполучення) та 9853,33 грн (приміське сполучення).
У матеріалах справи міститься розрахунок компенсацій збитків за 2020 рік по безкоштовному проїзду пільгових категорій пасажирів у приміському та далекому сполученнях по м. Олександрія (а.с. 24).
Так, згідно з таким розрахунком за період з січня по грудень 2020 року (за виключенням квітня та травня 2020 року):
- у приміському сполученні фактично нараховано 222231,11 грн збитків, з них фактично профінансовано на суму 52763,30 грн, тому заборгованість складає 169467,81 грн;
- у далекому сполученні фактично нараховано 295053,22 грн збитків, з них фактично профінансовано на суму 97771,87 грн, тому заборгованість складає 197281,35 грн.
6. Оцінка доводів учасників справи і висновків суду першої інстанції.
За змістом пунктів 1, 6 статті дев'яносто другої Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина, основи соціального захисту тощо визначаються виключно законами України.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
Статтею 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Частиною шостою статті 9 Закону України «Про залізничний транспорт» встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Норми вказаних законів, зокрема, закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовному обов'язку залізничного перевізника надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.
Забезпечуючи пільгове перевезення окремих категорій громадян, держава взяла на себе обов'язок відшкодовувати за рахунок державного або місцевого бюджетів збитки, понесені залізничним транспортом.
Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету визначений постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» (далі - Порядок № 256).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 256 (в редакції на час виникнення спірних відносин) головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об'єднаних територіальних громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).
Згідно з пунктом 5 Порядку № 256 (в редакції на час виникнення спірних відносин) головні розпорядники коштів місцевих бюджетів готують щомісяця інформацію про суми нарахованих соціальних виплат, пільг та житлових субсидій населенню та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об'єднаних територіальних громад.
В абзаці першому пункту 6 Порядку № 256 (в редакції на час виникнення спірних відносин) зазначено, що фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об'єднаних територіальних громад на підставі інформації, зазначеної у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри сум, що підлягають перерахуванню, та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі
Механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі, встановлено Порядком № 1359, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1359 від 16 грудня 2009 року, пунктом 2 якого визначено, що до пільгових перевезень залізничним транспортом (далі - пільгові перевезення) належать безоплатні перевезення або перевезення окремих категорій громадян зі знижкою, встановленою законодавством.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 1359 облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформлені та видані пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи (квитки). Сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) як різниця між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для відповідного виду сполучення, маршруту прямування, категорії поїзда та вагона, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг.
Пунктом 5 Порядку № 1359 визначено, що інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи (квитки) включається до місячної станційної звітності.
При цьому відповідно до пункту 7 Порядку № 1359 сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області, на території якої був придбаний пільговий проїзний документ (квиток), незалежно від місця проживання (навчання) пасажира.
Як передбачено пунктами 9-11 Порядку № 1359, на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом. Залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми. Головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці.
Згідно зі статтею 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку; зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України.
Відповідно до положень статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частина друга статті 218 Господарського кодексу України та стаття 617 Цивільного кодексу України прямо передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважаються обставинами, які є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання.
Законодавством не передбачена залежність відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян, від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Закон України «Про залізничний транспорт» та Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України, затверджені наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 27 грудня 2006 року № 1196, не передбачають жодного обмеження щодо надання послуг у разі відсутності коштів на зазначені цілі.
Таким чином, перевезення пасажирів на пільгових умовах виконано залізницею не за власною ініціативою, а на виконання імперативних законодавчих вказівок щодо цього. Як наслідок, уповноважений на те державою орган - відповідач у справі, у силу закону має відшкодувати за рахунок бюджетних коштів понесені витрати позивачу.
Вищевикладеним спростовуються доводи апелянта щодо неможливості застосування Порядку № 1359 через положення пункту 8 частини першої статті 7 Бюджетного кодексу України, яким закріплений принцип цільового використання бюджетних коштів.
Відповідно до пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, установлено, що Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних місцевих рад забезпечують відповідно до законодавства України надання пільг окремим категоріям громадян шляхом запровадження соціальних карток та проведення видатків відповідно до цього Кодексу виключно із застосуванням Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Згідно з пунктом 1 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117, Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей. Реєстр складається з баз даних Мінсоцполітики, Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Пунктами 10-11 Положення (станом на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що Підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою « 2-пільга».
Уповноважений орган щомісяця:
1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації;
2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає:
реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою « 5-пільга» та реєстр розрахунків згідно з формою « 7-пільга»;
акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою « 3-пільга»;
3) до 15 числа подає:
фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою « 3-пільга»; Міністерству соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій звіти згідно з формами « 4-пільга» та « 6-пільга».
Судом досліджені подані позивачем облікові форми та встановлено, що вони відповідають Порядку № 1359, тому такі облікові форми повинні бути прийняті відповідачем та оплачені.
Відповідно до пункту 3.1 Договору № 15 Управління звіряє інформацію, що міститься в ЄДАРП наданою за формою, яка узгоджується даним договором (додаток). У разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, Управління не проводить розрахунки до уточнення наданої інформації.
Відповідачем не доведено, що ним виявлені розбіжності щодо загальної кількості або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику.
Також відсутні докази повідомлення позивача про неприйнятність поданих ним розрахунків за спірний період.
Місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку, що перевезення пасажирів на пільгових умовах залізницею виконано не за власною ініціативою, а на виконання імперативних законодавчих вказівок щодо цього. Як наслідок, уповноважений на те державою орган, яким є відповідач у даній справі, в силу закону має відшкодувати за рахунок бюджетних коштів понесені позивачем витрати.
З огляду на викладене, враховуючи той факт, що відповідач, який є розпорядником бюджетних коштів, не провів розрахунків за пільгові перевезення окремих категорій громадян в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства він зобов'язаний відшкодувати понесені позивачем витрати на перевезення пільговиків за 2020 рік.
Таким чином, апеляційний господарський суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, а оскаржуване рішення суду таким, що відповідає фактичним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права.
7. Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.
Відповідно до статті 276 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення місцевого господарського суду зміні або скасуванню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.
Керуючись статтями 129, 269, 275, 276, 281-283 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 23.11.2021 у справі № 912/2703/21 залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Кіровоградської області від 23.11.2021 у справі № 912/2703/21 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Право касаційного оскарження, строк на касаційне оскарження та порядок подання касаційної скарги передбачено статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 17.05.2022.
Головуючий суддя Ю.Б. Парусніков
Суддя Л.М. Білецька
Суддя Т.А. Верхогляд