Справа № 932/9485/21
Провадження № 2/932/5133/21
17 травня 2022 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого судді Кондрашова І.А., за участі секретаря судового засідання Мотуз Я.А., розглянувши у приміщенні суду в м. Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених сум житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, -
До Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська у листопаді 2021 року надійшов вищезазначений позов, в якому позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 надміру сплачених сум житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у розмірі 10 530,21 грн. та вирішити питання розподілу судових витрат.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилався на те, що відповідачу ОСОБА_1 за її заявою була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з 01.10.2016 по 31.10.2016 у розмірі 1 477,48 грн., а потім перераховувалась в автоматичному режимі по вересень 2019 року. ОСОБА_1 до заяви було додано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. З огляду на те, що, як стало відомо позивачу у листопаді 2019 року, член сімї ОСОБА_1 , син - ОСОБА_2 з 1998 року перебуває у шлюбі, відомості про що не були вказані у декларації відповідача поданої у 2016 році, що в свою чергу свідчить про порушення приписів Положення №848 у редакції чинній станом на дату призначення субсидії та що призвело до надмірної виплати субсидії, оскільки при її призначенні беруться до уваги доходи усіх членів сім'ї, позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Кондрашова І.А. від 17.12.2021 у справі відкрито провадження та вирішено проводити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник позивача в позовній заяві просив провести розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї зі сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Судом було встановлено зареєстроване місце проживання відповідача. На її адресу судом було направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі, копію позову разом з доданими матеріалами, а також запропоновано відповідачу подати заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного провадження та відзив на позовну заяву. Будь-яких заяв, клопотань, відзиву від ОСОБА_1 не надходило.
Отже, оскільки до суду не надійшло клопотання відповідача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження із викликом сторін та проведенням судового засідання, суд, враховуючи ціну позову, категорію та складність справи, характер і обсяг доказів, дійшов висновку про розгляд спору за наявними у справі матеріалами (доказами), без проведення судового засідання.
В силу положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до таких висновків.
Судом встановлено, що відповідно до копії заяви від 20.11.2016 ОСОБА_1 подано до УПСЗН Шевченківського району заяву про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в якій остання зазначила, що за адресою: АДРЕСА_1 , вона проживає разом із сином ОСОБА_2 . Також до заяви додано довідку про склад сім'ї з аналогічною інформацією.
Відповідно до копії пояснювальної записки начальника відділу прийому ОСОБА_3 від 29.11.2019, 22.11.2019 в усній розмові з ОСОБА_1 стало відомо, що її син ОСОБА_2 перебуває у шлюбі. ОСОБА_1 відмовилась надати документи підтверджуючі факт перебування її сина у шлюбі.
Згідно з копією відповіді начальника Шевченківського районного у місті Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Шапіро Я., ОСОБА_2 перебуває у шлюбі з 04.07.1998.
Відповідно до копії витягу з протоколу №13 від 04.12.2019, ОСОБА_1 припинено надання субсидії відповідно до п.119 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ №848 від 21.10.1995 у зв'язку з тим, що вона не повідомила про обставини зазначені у пункті 24,90 постанови КМУ за №848 від 21.10.1995.
На підтвердження суми надміру сплачених сум житлової субсидії позивачем надано розрахунок субсидії з якого вбачається, що надміру сплачена сума житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива становить 10 530,21 грн. за період травень 2018 року - вересень 2019 року.
На підтвердження реалізації механізму досудового вирішення спору надано лист з квитанцією про відправку.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.1995 № 848 (зі змінами) на підставі заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб.
Пунктом 14 Положення № 848, передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді.
27.04.2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1022», якою Положення про порядок призначення житлових субсидій № 848 викладено у новій редакції.
Пунктом 2 Постанови КМУ №329 установлено, що з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства, зокрема є особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
Пунктом 5 Постанови КМУ № 329 передбачено, що ця постанова набирає чинності з 1 травня 2018 року.
З 01.05.2018 року Положення про порядок призначення житлових субсидій № 848 викладено в новій редакції згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1022».
Пунктом 1 Положення встановлено, що положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема, щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно з пунктом 8 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
При цьому, за приписами пункту 9 Положення № 848, під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Частиною 2 статті 3 Сімейного кодексу України встановлено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
Держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням №848 та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію обов'язки, визначені Положенням № 848, зокрема, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру (п. 13 Положення № 848). Наслідком не виконання цього обов'язку, є припинення надання раніше призначеної субсидії.
Абзацом 2 пунктом 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5 передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку приховання заробітку чи іншого доходу громадянами.
За положеннями ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Приймаючи до уваги, що відповідач не повідомила позивача про те, що до складу її сім'ї входить дружина її сина, доходи якої могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру, суд вважає, що це призвело до надмірної виплати ОСОБА_1 субсидії у розмірі 10 530, 21 грн. за період з травня 2018 року по вересень 2019 року. Відтак, зазначена сума субсидії підлягає стягненню з відповідача на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір у розмірі 2270,00 грн. належить стягнути з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 81, 141, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених сум житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, ЄДРПОУ 42788345, юридична адреса: м. Дніпро, вул. Василя Жуковського, 39/41, надмірно сплачені суми житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у розмірі 10 530 (десять тисяч п'ятсот тридцять) грн. 21 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, ЄДРПОУ 42788345, юридична адреса: м. Дніпро, вул. Василя Жуковського, 39/41, судовий збір у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили протягом 30 днів з дня його проголошення, або через 30 днів з дня отримання його копії учасниками процесу.
Суддя Ігор КОНДРАШОВ