Дата документу 17.05.2022 Справа № 335/170/21
Єдиний унікальний №335/170/21 Головуючий у 1 інстанції Дмитрюк О.М.
Провадження № 22-ц/807/1009/22 Суддя-доповідач Онищенко Е.А.
17 травня 2022 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Запорізького апеляційного суду у складі:
головуючого Онищенка Е.А.
суддів: Бєлки В.Ю.,
Кухаря С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 на рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 01 грудня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживача шляхом визнання неправомірними нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, -
У січні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживача шляхом визнання неправомірними нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
В обґрунтування позову зазначено, що 21 березня 2007 року між позивачем та відповідачем укладено договір про надання послуг з газопостачання № 29384, позивачу, як споживачу, встановлений лічильник газу, заводський номер 0508388 за адресою: АДРЕСА_2 .
17 жовтня 2013 року після повірки відповідно до акту № 8020 позивачу встановлений лічильник газу заводський номер 0508388, особовий рахунок № НОМЕР_1 , та опломбований пломбою R122792S1 6192010.
06 вересня 2020 року уповноваженими особами відповідача було встановлено порушення за адресою будинку АДРЕСА_2 , лічильник газу МКМ Premagas заводський номер 0508388, 1995 року випуску, про що складено акт № 813.
28 вересня 2020 року за результатами проведення експертизи ДП «Запоріжжястандартметрологія», складені висновки комісією уповноважених осіб відповідача про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: відсутність відбитків тавр про повірку ЗВТ на свинцевій пломбі, встановленій на пломбувальному ґвинті корпусу лічильника. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № С 60990183, про що складено акт експертизи лічильника газу № 0708 від 28.09.2020 р.
За результатами встановленого відповідачем стороннього втручання в роботу приладу, лічильник № 0508388, який було демонтовано за адресою будинку АДРЕСА_2 , позивачу на особовий рахунок № НОМЕР_2 нараховано вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у розмірі 5542,01 грн.
З висновком позивач не погодився, про що зазначив у запереченнях у акті, де вказав, що пломба не встановлена при повірці у 2013 році, в акті про встановлення лічильника після повірки зазначено: опломбований пломбою R122792S1 6192010.
Позивач вважає, що уповноважений відповідача, а саме виконавець за актом № 8020 від 17.10.2013 р., виконуючи покладені на нього обов'язки та порядок встановлення лічильника - допустив порушення (здійснив не у повній мірі свої зобов'язання), не встановивши необхідної пломби, що призвело до виявленого порушення, що є негативними наслідками для позивача.
Нарахування вартості необлікованого об'єму природного газу здійснено без достатніх правових підстав, і порушує його права, оскільки жодних дій втручання до газового лічильника не здійснював, тож нарахування вартості необлікованого об'єму природного газу у розмірі 5542,01 грн., є безпідставним, а за бездіяльність має нести відповідальність виконавець за актом № 8020 від 17.10.2013 р.
Просив суд визнати неправомірними нарахування відповідачем позивачу вартості необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу у розмірі 5542,01 грн.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 01 грудня 2021 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом неповно з'ясовані всі обставини справи, та посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким його позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач заперечив проти доводів апелянта, просив залишити скаргу без задоволення, рішення суду - без змін.
Відповідно до ч.1 ст.368 ЦПК України, справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими цією главою.
Згідно із ч.13 ст.7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Зважаючи на те, що справа є малозначною, її розгляд здійснено в порядку письмового провадження, без повідомлення учасників справи.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст.367 ЦПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення (п.2 ч.1 ст. 374 ЦПК України).
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з підстав визначених п.1, 3 ч.1 ст.376 ЦПК України - неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з відсутності підстав для визнання недійсним нарахування АТ «Запоріжгаз» вартості необлікованого об'єму природного газу.
Колегія суддів вважає вказаний висновок суду першої інстанції безпідставним та не обґрунтованим з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що 17 жовтня 2013 р. за адресою: АДРЕСА_2 працівниками АТ «Запоріжгаз» було встановлено лічильник газу МКМ Premagas заводський номер 0508388, 1995 року випуску (а.с.9).
06 вересня 2020 року на виконання вимог Кодексу ГРС працівниками АТ «Запоріжгаз» було проведено контрольний огляд вузла обліку у позивача, що здійснюється за необхідності, але не рідше, ніж один раз на шість місяців та у будь-який час доби у присутності споживача або його представника (абз.1 п.2 гл.9 розділу Х Кодексу ГРМ).
06 вересня 2020 року за адресою: АДРЕСА_2, працівниками АТ «Запоріжгаз» було виявлено порушення: несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ); позаштатний режим роботи ЗВТ. За наслідками огляду було складено акт про порушення № 251 від 06.09.2020 р., відповідно до вимог глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, який був засвідчений двома представниками АТ «Запоріжгаз» та підписаний споживачем ОСОБА_1 із зауваженнями (а.с.8).
Колегія суддів звертає увагу на те, що у зазначеному акті у графі «Зауваження споживача (його представника) до цього Акта про порушення» відсутні.
Встановлені судом першої інстанції фактичні обставини суперечать наявному в матеріалах справи Акту про порушення №251 від 06.09.2020 року (а.с.8).
Разом з тим, у зазначеному акті, всупереч вимог, не зазначено детально виду, обставин та суті порушення, встановленого операторами АТ «Запоріжгаз». Натомість, міститься лише два записи із посиланням на положення Кодексу ГРС.
Також у пункті 7 Акту №251 є виправлення при зазначенні номеру додаткового протоколу.
28 вересня 2020 року в приміщенні Управління метрології АТ «Запоріжгаз» державним повірником ДП «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації метрології та сертифікації» було проведено експертизу побутового газового лічильника газу МКМ Premagas заводський номер 0508388, 1995 року випуску.
Комісія по проведенню експертизи лічильника газу дійшла висновків - виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: відсутність відбитків тавр про повірку ЗВТ на свинцевій пломбі, встановленій на пломбувальному ґвинті корпуса лічильника. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № С60990183, повернуто споживачу, про що складено акт експертизи лічильника газу № 0708 від 28.09.2020 р (а.с.6).
Зазначене підтверджується протоколом повірки ДП «Запоріжжястандартметрологія» №708 від 28.09.2020 р., відповідно до якого складено наступні висновки: лічильник газу МКМ Premagas G-4 № 0508388, 1995 року - непридатний. Відповідно до цього протоколу повірки ДП «Запоріжжястандартметрологія» видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 3-0546-20 від 28.09.2020 р., відповідно до якої лічильник газу МКМ Premagas № 0508388 не відповідає вимогам п.6.4.1 та п.6.9.1. Р 50-071-98 Метрологія. Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки. Відносна похибка вимірювання перевищує допустиму (а.с. 69,70).
Колегія суддів зауважує, що у Акті №0708 зазначено про проведення експертизи засобу вимірювальної техніки (а.с.67). Натомість, зроблені комісією висновки не ґрунтуються на достовірних даних щодо конкретного втручання споживача у роботу ЗВТ.
Так, похибка досліджуваного лічильника Qmax -0,37% відповідає встановленим нормам (Qmin: -6,78% Qmax: 1,13%).
З урахуванням зазначеного, висновок суду першої інстанції про те, що побутовий лічильник газу позивача працював некоректно внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковувалась або обліковувалась некоректно, є безпідставним, оскільки судом при розгляді справи не встановлено факту втручання споживача у роботу ЗВТ.
За результатами розгляду акту про порушення від 06.09.2020 р. № 251 на засіданні комісії 07 жовтня 2020 року, в присутності споживача, було прийнято рішення про його задоволення.
За виявлене порушення, відповідно до п.1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС розрахунок об'єму необлікованого природного газу нараховано за граничними об'ємами за період з 03 червня 2020 року по 05 вересня 2020 року з урахуванням всіх газових приладів і пристроїв споживача, опалювальної площі та кількості зареєстрованих осіб.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції не врахував, що позивачем доведена відсутність трьох елементів складу цивільного правопорушення у сукупності - вини у вигляді протиправної поведінки, наслідків у вигляді збитків та причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками з боку позивача. Надані позивачем та відповідачем акти не містять відомостей про відсутність зміни показань лічильника газу відповідача, наявності сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи інших пошкоджень лічильника газу. Виявлене втручання в роботу вимірювального приладу не відповідає дійсності, а тому це унеможливлює застосування до позивача цивільної відповідальності у вигляді стягнення збитків (відшкодування шкоди).
Обов'язок споживача слідкувати за збереженням лічильника газу, як про це вказує відповідач, є недостатнім для покладення на нього матеріальної відповідальності, оскільки позивач при експлуатації лічильника газу не допускав порушень правил експлуатації та втручань в роботу приладу обліку газу.
Спірні правовідносини між сторонами, як газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу, регулюються Цивільним Кодексом України, Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494.
Відповідно до ст.714 ЦК України, за договором постачання енергетичними ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
За приписами п.4 гл.6 р.X Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ (вузол обліку газу) та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування. Відповідно до Правила надання населенню послуг з газопостачання, затверджених Постановою КМУ від 9 грудня 1999 р. №2246, які діли до набрання чинності кодексом ГРС, обов'язок споживача забезпечувати збереження і цілість лічильників газу та пломб на них (абз.9 п.29) так само існував.
Порядок перевірки вузлів обліку та їх складових встановлено главою 9 розділу 10 Кодексу ГРМ, відповідно до якої перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом.
Відповідно до положень п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать ( зокрема ) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Пунктом 8 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється, виходячи з 70 відсотків граничних об'ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням терміну на його усунення.
За приписами ч.3ст.13 Закону України «Про ринок природного газу», у разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із Законом.
З матеріалів справи вбачається, що комісією при проведенні експертизи встановлено: відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі - відповідає; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі - порушено; цілісність заводського та повір очного тавра на ЗВТ - порушено; цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ - цілий; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ - не порушена; наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ - відсутні; відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації - відповідає; відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ - перевірка не передбачена; відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ - відповідає. Виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: відсутність відбитків тавр про повірку ЗВТ на свинцевій пломбі, встановленій на пломбу вальному гвинті корпуса лічильника. Окрема думка членами комісії не висловлювалася.
При цьому, у зазначеному акті не наведено відомостей щодо безпосереднього втручання ОСОБА_1 як споживача у роботу ЗВТ, про що йдеться у висновках.
У відповідності з вимогами ст.12, 81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій
Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності, обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування матеріальної чи моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно зі ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відсутність відбитків тавр про повірку ЗВТ на свинцевій пломбі, встановленій на пломбу вальному гвинті корпуса лічильника, що була виявлена в результаті експертизи лічильника газу представниками відповідача, сама по собі не свідчить про порушення відповідачем порядку експлуатації комерційного вузла обліку та не може бути підставою для відповідальності позивача.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що позивачем надано достовірні докази на підтвердження вчинення відповідачем безпідставного нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, а тому наявні підстави для задоволення позову.
Між тим, правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури (частина 1, пункти 2, 5, 7 частини 2 статті 59 Закону «Про ринок природного газу»).
Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1379/27824, у пункті 4 глави 1 розділу I визначено, що несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу; несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу; несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Відповідно до положень, визначених пунктами 4-6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, споживач відповідає за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр).
Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.
У разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5)забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Згідно пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
За змістом пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
До порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать:
1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;
2) фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
За змістом пункту 8 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ позаштатного режиму роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менше шести місяців за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
З вищенаведених норм права слідує, що перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу здійснюється у випадку доведеності факту пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботи комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, що є предметом доказування по справі.
У матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження порушення зобов'язання, тобто вчинення саме ОСОБА_1 протиправних дій, які б спричинили використання необлікованого (облікованого частково чи з порушенням законодавства) природного газу та їх причинно-наслідкового зв'язку з необлікованим використанням природного газу, тобто наявності вини та відповідно наявності встановлених законом підстав для стягнення з нього вартості необлікованого природного газу.
Викладені вище обставини свідчать про те, що під час ухвалення рішення, що оскаржується, суд першої інстанції не надав належної оцінки обставинам справи, не з'ясував повно і всебічно всі обставини справи, неправильно застосував норми процесуального права, не застосував норми матеріального права, які підлягали застосуванню у спірних правовідносинах, що призвело до прийняття неправильного рішення.
За таких обставин, рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 141, 367, 374 ч.1 п. 2, 376 ч. 1 п. 1,3,4, 381 ч.1, 382, 383, 384 ЦПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 01 грудня 2021 року у цій справі скасувати та прийняти постанову наступного змісту.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживача шляхом визнання неправомірним нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу задовольнити.
Визнати неправомірним нарахування Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (69035, вул. Заводська, буд. 7, м. Запоріжжя; код ЄДРПОУ 03345716) вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) за особовим рахунком: НОМЕР_2 у розмірі 5 542,01 грн (п'ять тисяч п'ятсот сорок дві гривні 01 копійка).
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 17 травня 2022 року.
Головуючий
Судді: