Справа № 177/449/22
Провадження № 3/177/189/22
Іменем України
16 травня 2022 року м. Кривий Ріг
Суддя Криворізького районного суду Дніпропетровської області Суботіна С. А.
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого оператором ВЧ НОМЕР_1 , у військовому званні солдат, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого,
за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
Згідно з протоколом про військове адміністративне правопорушення серії А3199 № 5 від 09.05.2022, солдат ОСОБА_1 , під час проходження військової служби за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 , 08.05.2022, приблизно о 22 год. 00 хв., в особливий період, перебуваючи в тимчасовому місці розташування військової частини НОМЕР_1 , що в Криворізькому районі Дніпропетровської області, вживав наркотичну речовину. Приблизно о 23 год. 00 хв. цього ж дня, старшим лейтенантом ОСОБА_2 виявлено ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння. Вживання наркотичних речовин та перебування в стані наркотичного сп'яніння останній не заперечує, від огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився, тим самим вчинив адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Ознайомившись із указаними матеріалами, приходжу до наступного висновку.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У розумінні ст. 280 КУпАП, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, тобто перевірити правильність кваліфікації її дій.
Ці дані встановлюються на основі доказів.
З аналізу ст. ст. 251, 252 КУпАП слідує, що доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З метою удосконалення роботи щодо складання протоколів, оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення у Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту та їх надсилання до відповідних судових органів, наказом Міністерством оборони України 23.10.2021 за № 329, затверджено Інструкцію зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення.
Згідно з п. 2 розділу І Інструкції, протокол про військове адміністративне правопорушення щодо військовослужбовця (військовозобов'язаного) мають право складати, серед іншого, командири (начальники) військових частин (військових навчальних закладів, установ) щодо підлеглих військовослужбовців (військовозобов'язаних), у тому числі тимчасово.
Відповідно до п. 4 розділу І Інструкції, у протоколі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, імена, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена та по батькові (за наявності), адреси свідків, понятих і потерпілих (якщо вони є); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
До протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення).
Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства.
Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол (п. 7 розділу І Інструкції).
У разі виявлення факту або виникнення підозри у розпиванні алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживанні наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцем на території місця проходження військової служби, військових об'єктів, або появи військовослужбовця на території місця проходження військової служби, військових об'єктів у нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння для підтвердження ознак військового адміністративного правопорушення (ст. 172-20 КУпАП) такого військовослужбовця направляють до закладу охорони здоров'я на підставі письмового направлення військовослужбовця на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння уповноваженої посадової особи.
Військовослужбовець направляється до закладу охорони здоров'я з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння у супроводі військовослужбовців підрозділу власної безпеки СЗРУ.
У разі відмови військовослужбовця від направлення до закладу охорони здоров'я з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння уповноважена посадова особа робить про це відповідний запис у протоколі та засвідчує факт відмови своїм підписом і підписами двох свідків.
Після цього уповноважена посадова особа складає протокол про вчинення військовослужбовцем адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою ст. 172-20 КУпАП (відмова від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння).
Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до частини першої та другої цієї статті адміністративна відповідальність передбачена за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. Участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів.
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 викладена фабула правопорушення не відповідає диспозиції статті, містить суперечності та протиріччя. Не конкретизовані об'єктивні ознаки складу адміністративного правопорушення з посиланнями на конкретні фактичні обставини. Зокрема, зазначено, що ОСОБА_1 вживав на території військової частини наркотичні засоби, перебував на території військової частини у стані наркотичного сп'яніння, у той же час зазначено, що останній відмовилася від проходження огляду на виявлення стану наркотичного сп'яніння. Проте вказані діяння є самостійними складами адміністративного правопорушення. Таке формулювання обставин інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення є неприпустимим, оскільки порушує його право на захист, оскільки особа, яка притягається до відповідальності, має право знати, за які саме дії її притягують до адміністративної відповідальності. Сам факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння належним чином не зафіксовано. Визнання вини останнім, саме по собі, не є належним та беззаперечним доказом вчинення адміністративного правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 276 КУпАП справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, безальтернативно, розглядаються за місцем його вчинення.
У той же час, у протоколі не вказано місце вчинення адміністративного правопорушення, що унеможливлює суд визначити, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Окрім того, матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є підлеглим військовослужбовцем (військовозобов'язаним), у тому числі тимчасово, командиру військової частини НОМЕР_1 , тобто, що він прийнятий на військову службу за контрактом, склав військову присягу та проходив службу у ВЧ НОМЕР_1 .
Вказані вище обставини свідчать про істотну невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону, без усунення зазначених недоліків розгляд справи є неможливим.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За змістом ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків у протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу.
Керуючись ст. ст. 256, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, повернути до військової частини НОМЕР_1 , для належного оформлення та усунення недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: